Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

 Section XI League & County Tournament Sites

Year Counties League 1 League 2 League 3 League 4 League 5 League 6 League 7/8
2016 Hofstra University Commack Lindenhurst North Babylon Huntington Hauppauge John Glenn
2015 Hofstra University William Floyd Walt Whitman Smithtown East Deer Park Islip East Hampton
2014 Hofstra University Sachem East Northport Smithtown East East Islip Eastport-SM Shoreham-WR
2013 Hofstra U, Walt Whitman and Center Moriches Ward Melville Sachem North Walt Whitman HHH West Islip Westhampton
2012 Stony Brook U Longwood Central Islip HHH East Hauppauge Bellport Miller Place
2011 Stony Brook U Patchogue Lindenhurst Smithtown East Comsewogue Kings Park Mt. Sinai
2010 Stony Brook U Commack Bay Shore East Islip Smithtown West Eastport-SM John Glenn
2009 Hofstra U William Floyd Northport Smithtown East HHH West Harborfields Shoreham-WR
2008 Stony Brook U Sachem East Connetquot West Islip Deer Park Islip Miller Place
2007

Stony Brook U

Lindenhurst

Sachem North

East Islip

Copiague

Huntington

Rocky Point

---
2006

Stony Brook U

Longwood

Walt Whitman

East Islip

Hauppauge

Sayville

Harborfields

---
2005

Stony Brook U

Smithtown

Commack

Northport

Deer Park

Islip

Westhampton

Shoreham-WR

2004

Stony Brook U

Sachem

Walt Whitman

West Islip

HHH East

Huntington

Amityville

Eastport/S Manor
2003 Stony Brook U William Floyd Commack Bellport Islip Rocky Point Babylon ---
2002 Stony Brook U Smithtown Central Islip Riverhead Westhampton Shoreham-WR Mattituck ---
2001 Stony Brook U Sachem Bay Shore North Babylon Comsewogue East Hampton John Glenn ---
2000 Stony Brook U Lindenhurst Connetquot HHH East Huntington Amityville Babylon ---
1999 Stony Brook U William Floyd Whitman East Islip Sayville Shoreham-WR Bayport ---
1998 Stony Brook U Longwood Northport Copiague Comsewogue Miller Place Stony Brook ---
1997 Stony Brook U Sachem Commack Riverhead Hauppauge Rocky Point Hampton Bays ---
1996 Stony Brook U Longwood Bay Shore Huntington Westhampton Mt. Sinai Mattituck ---
1995 Stony Brook U Brentwood HHH East West Babylon Sayville Shoreham-WR Port Jefferson ---
1994 Stony Brook U William Floyd West Islip Central Islip Kings Park Amityville Babylon ---
1993 Stony Brook U Ward Melville Northport East Islip HHH West Rocky Point Greenport/ Southold ---
1992 Longwood Patchogue Lindenhurst North Babylon Copiague Harborfields Shoreham-WR East Hampton
1991 Longwood* Connetquot Centereach Bellport Kings Park Deer Park Sayville Stony Brook
1990 Longwood* Sachem HHH East Bay Shore Huntington Islip Riverhead Westhampton
1989 Ward Melville Brentwood Smithtown East Hauppauge Bellport Amityville Rocky Point Mattituck
1988 Smithtown East William Floyd Whitman East Islip HHH West Babylon Miller Place Hampton Bays
1987 Stony Brook U Patchogue HHH East Huntington Comsewogue Babylon Shoreham-WR Hampton Bays
1986 Smithtown East West Islip Smithtown East East Islip Kings Park Commack South Shoreham-WR Greenport/ Southold
1985 Whitman Northport Smithtown East Hauppauge Commack North Commack South Port Jefferson East Hampton
1984 Whitman Whitman Smithtown East Smithtown West Bay Shore Bellport Babylon Westhampton
1983 Ward Melville Whitman West Islip Deer Park Commack South Sayville Amityville Hampton Bays
1982 Ward Melville Lindenhurst North Babylon Huntington Bay Shore Amityville Port Jefferson East Hampton

1981

Ward Melville Ward Melville West Islip Deer Park Commack South HHH West Port Jefferson Shoreham-WR
    Conference 1 Conference 2 Conference 3 Conference 4      
1980 SUNY Farmingdale Sachem Huntington Babylon Rocky Point
1979 SUNY Farmingdale Ward Melville Smithtown West Port Jefferson Westhampton
1978 West Islip ? Commack South Babylon East Hampton
1977 Walt Whitman Brentwood Sonderling East Islip Port Jefferson Westhampton
1976 Lindenhurst ? Huntington Sayville Port Jefferson
    League 1 League 2 League 3 League 4 League 5 League 6 League 7
1975 Walt Whitman West Islip Huntington East Islip ? ? ? Stony Brook
    League 1 League 2 League 3 League 4 League 5 League 6  
1974 Hauppauge ? Ward Melville ? ? Islip ?
    League 1 League 2 League 3 League 4 League 5    
1973 Ward Melville Smithtown Deer Park Centereach Sayville Riverhead
1972 Ward Melville Lindenhurst Huntington Commack North Centereach East Hampton
1971 Hauppauge Lindenhurst Ward Melville Commack North Babylon Westhampton
1970 Walt Whitman Brentwood Deer Park East Islip Sayville Westhampton
1969 Half Hollow Hills Brentwood Bay Shore East Islip Cold Spring Harbor Westhampton
1968 West Islip Lindenhurst Newfield Half Hollow Hills Babylon Westhampton
1967 Lindenhurst* Brentwood Sachem East Islip Bayport Westhampton
1966 Walt Whitman Lindenhurst Smithtown ? Kings Park Bellport
1965 Walt Whitman Brentwood Deer Park East Islip John Glenn Longwood
1964 Lindenhurst* Lindenhurst ? Central Islip Sayville Westhampton
    League 1 League 2 League 3 League 4      
1963 Lindenhurst Port Jefferson West Babylon East Islip Hauppauge
    League 1 League 2 League 3        
1962 Brentwood West Islip Sachem Babylon
1961 Huntington Port Jefferson Bay Shore Kings Park
    League 1 League 2          
1960 Amityville Huntington East Islip
    League 1 League 2 League 3 Novice      
1959 West Islip No Tournament Held West Islip Sachem Sayville
    Class A Class B          
1958 Amityville* Bay Shore Kings Park
1957 Amityville Bay Shore Kings Park
1956 Amityville
1955 Amityville*
1954 Amityville*
1953 Riverhead
1952 Lindenhurst
1951 Bay Shore*
1950 Amityville
1949 Bay Shore
1943-48 No Tournaments Held
1942 Bay Shore
1941 Riverhead
1940 Bay Shore
1939 Bellport
1938 Patchogue
1937 Patchogue
1936 Patchogue
1935 Patchogue
1934 Patchogue

                  *  Host team won the tournament

Information provide by Andy Slawson