Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

 

  

 

Folkstyle / Freestyle / Greco-Roman

 

Results
Current Results
2016-2017
2015-2016
2014-2015
2013-2014
2012-2013
2011-2012
2010-2011
2009-2010
2008-2009
2007-2008
2006-2007
2005-2006
2004-2005
2003-2004
2002-2003


Photos
2014-15 Photos
2006-07 Photos
2005-06 Photos
2004-05 Photos
2003-04 Photos


 

Youth Wrestling
A Parent's Guide to Youth Wrestling


Club Websites

Commack Claw Youth Wrestling
Dynamic Wrestling Club in Deer Park
Garden City Grapplers
Hills East Thunderbird Youth Wrestling Club
Massapequa Youth Wrestling
Nassau Wildcat Wrestling - Old Westbury

North Nassau Wrestling Club
Teeth of the Dog Wrestling Club - North Shore Nassau Cnty
Walt Whitman Wildcat Youth Wrestling Club  

Links
New York - USA Wrestling
USA Wrestling
NYWAY

Youth Wrestling Programs of Long Island
Location Age Group Schedule Club or Organization Contact Name Contact
Nassau
Bethpage 1st-6th Grade

Nov-Mar
Mon & Thur

Bethpage PAL Wrestling Andrew Jedd

516-318-8726
Ajedd820@gmail.com

East Meadow K-8th Grade

Early Nov-Mid March
Mon-Fri (depending on age)

East Meadow Jets Kids Wrestling Club Terence Hohlman 

516-242-4774

Hewlett 3rd-8th Grade End of Oct-Youth States
Tue & Thur
Hewlett-Woodmere PAL Ken Rosenberg 917-620-1928
Levittown 3rd-8th Grade Reg Mid Oct - Mid Nov
Nov-2nd Week in Mar
Island Trees Bulldogs Pete Butrico bbutrico@gmail.com
Levittown/Wantagh
MacArthur HS
1st-6th Grade Nov - Mar Five Star Youth Wrestling Program Danni Schneider
Colin Curnuck
516-647-4948
516-509-9198
Long Beach K-12th Grade All Year Around Long Beach Gladiators Miguel Rodriguez

516-322-1046
LBGladiators@gmail.com

Lynbrook 2nd-6th Grade

Dec - Feb
Thur 7:30-9:00pm
Sat 9:30-11:30am

Lynbrook Titans Wrestling Hilary Becker
Kevin Murphy

516-382-0161
917-846-0747

Massapequa 1st-6th Grade

Nov-Mar Mon & Wed

Massapequa Wrestling Club Ron Serrano

516-650-3549

Oyster Bay K-8th Grade

Nov-Mar Mon & Thur

Oyster Bay Grapplers John Brush

516-252-7418

Rockville Center 1st-5th Grade Dec-Feb Thur Night & Sat Morning RVC Youth Wrestling Billy Souto 516-987-6134
Seaford K-6th Grade Nov-Feb, Tue & Thurs 6:30-8:00pm Seaford Youth Wrestling David Takseraas 631-974-4106
Valley Stream 1st-6th Grade Nov-Feb Mon & Thur Valley Stream Youth Wrestling Club Chris Carbajal

516-643-2906

Wantagh K-Middle School Tue & Thur Spring-Fall Wantagh Wrestling Club Ray Hanley Sr. 516-526-8632
Suffolk
Babylon 1st-6th Grade Jan-Mid Mar Babylon Wrestling Inc. Click Here  
Copiague 2nd-8th Grade Dec-Apr Tue & Thur 6:30-8:00pm Copiague Kid Wrestling Anthony Cipriano 631-921-2025
acipriano@copiague.net
East Islip 1st-8th Grade Last Mon in Nov to
First Thur in Mar
East Islip Kid Wrestling Mike Longobardi

516-375-1815

Elwood 5-13 Years
1st-8th Grade
  Blue Wave Youth Wresling Tom Giaramita

516-398-7006

Farmingville
(Sachem East)
2nd-6th Grades thru May 9
Mon & Wed 6:00-7:15pm
Sachem East / VHW Carlos Restrepo

Losadios125@gmail.com
6317488616

Half Hollow Hills East, Dix Hills 5-13 Years
1st-8th Grade

1st Mon in Nov-Last Thur in Mar
Mon  - 1st-8th Grade
Wed - 1st-3rd Grade
Thur - 4th-8th Grade

Thunderbird Youth Wresling Club Bill Davey

631-241-1671
Tbirdwrestlingclubhhh@gmail.com

Hauppauge (residents only) 1st-8th Grade 1st-2nd Tue 6-7:30pm
Jan-Tyler Lynde Tourn (Mar)
3rd-8th Mon & Wed 6-7:30pm
Dec-Tyler Lynde Tourn (Mar)
Hauppauge Wrestling Club Chris Messina 631-979-0132
Huntington Station (Walt Whitman) K-8th Grade

Nov-Mar Tue & Thur
K-2nd 6:00-7:00pm
3rd-8th 7:00-8:30 pm

Wildcat Youth Wrestling Club Michael McGuinness 646-773-9695
Islip Golds Gym 5-12 Years Year Around Tue & Thur Barn Wrestling Club Ryan Patrovich
Mike Patrovich
631-387-7037
631-300-7677
Kings Park K-5th Grade Nov-Mar
6-12th Grade Sept-Jun
K-12th Grade Late June Camp
  Kings Park Wrestling Jack Magnani
Roseanne Gearhart
631-664-8968
631-275-1128
Lake Ronkonkoma
(Sachem North)
K-8th Grade Sat before Thanksgiving - 1st Week of Mar
Thurs K-2nd - 5:30-6:30pm
          3rd-8th - 6:30-8:00pm
Sat     K-2nd - 9:00-10:00am
         3rd-8th - 10:00-11:30am
Sachem Wrestling Club Ray Pickersgill 631-388-2199
Lindenhurst 2nd-6th Grade Mid Nov-March for Youth
Pre & Post HS Season for MS
Novice and Advanced
Tue-Thur
Lindenhurst Wrestling Club Jamie Wrieth 631-875-9899
Manorville Barn
713 Wading River Rd, Manorville/1st Red Barn
5-12 Years Old Year Around Mon & Wed Barn Wrestling Club Ryan Patrovich
Mike Patrovich
631-387-7037
631-300-7677
Mattituck K-6th Grade Dec-Mar Mon & Thur Mattituck Wrestling Assn Cory Dolson 631-790-9019
Miller Place 3rd-8th Grade Same as HS Season
Mon & Thur 5:00-6:00pm MS & Advanced Youth
6:00-7:15 Youth 3rd-5th Grade

Miller Place Takedown Club Matt Kaszubski
Domenic Lo Re
631-327-5292
631-806-4434
Mount Sinai K-7th Grade Nov-Mar Tue, Thur, Sat Mt. Sinai Wrestling Club Ralph Menechino 631-766-2580
Sayville K-8th Grade Dec-Mar
K-2 - 1 day per week
3-6 - 2 days per week
7-8 - 1 day per week (MS Pre-Season)
Location: Sayville MS
Sayville Wrestling Club Dan Holahan


Mike Vetrano

631-334-6450
(dholahan@invelox.com)

631-833-5799  (Michael_Vetrano@hotmail.com)

Smithtown 1st-8th Grade
Dec-Mar
Smithtown East Youth Wrestling Steve Jenkins 516-446-4281



Bay Shore Kid Wrestling

 

 

Brookhaven Youth Athletic Kid Wrestling

 

 

Connetquot Kid Wrestling