Long Island Wrestling Association

 

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

 

2022-2023 High School Results

To submit tournament results

You can fax the brackets to 631-567-2337 but you must call first as the fax machine is not automatic.
 

To submit dual meet results from Trackwrestling
For duals enter my email address, stevemeehan0809@gmail.com into the TrackWrestling Database for Media Contacts.

High School Dual Meet Tie Breaking Criteria

 

NYSPHSAA Wrestling Championships
NYSPHSAA Division 1 Wrestling Championships
NYSPHSAA Division 2 Wrestling Championships


State Championship Qualifying Tournaments
Section 8 D1 Wrestling Championships at
Section 8 D2 Wrestling Championships at
Section 11 Division 1 Wrestling Championships at
Section 11 Division 2 Wrestling Championships at
Long Island Female HS Wrestling Championships at
Catholic High School Athletic Association State Wrestling Championships at
New York Private School Championships at

Conference and League Tournaments
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at
Section 11 League 1 Championship at
Section 11 League 2 Championship at
Section 11 League 3 Championship at
Section 11 League 4 Championship at
Section 11 League 5 Championship at
Section 11 League 6 Championship at
Nassau-Suffolk CHSAA League Tournament at

Dual Meets & Tournaments

December 3, 2022
Battle at the Beach at Long Beach
Bellmore JFK Duals
  Bellmore JFK (BJFK) 48, Mineola (Min) 21
  Bellmore JFK (BJFK) 54, West Babylon (WB) 21
  Bellmore JFK (BJFK) 40, Westbury (Wbry) 33
Danny Fuentes Duals at Island Trees
  Hicksville (Hick) 48, Jericho (Jer) 30
  Island Trees (IT) 51, Hicksville (Hick) 24
  Island Trees (IT) 48, Jericho (Jer) 30
  Island Trees (IT) 42, Uniondale (Un) 30
  Jericho (Jer) 45, Uniondale (Un) 24
Hank Paris at Plainedge
MacArthur Holiday Tournament
Manhasset Invitational
44th Sprig Gardner Wrestling Tournament at East Hampton
Gray/Fitzgerald Holiday Tournament
Louis Giani Invitational Tournament
Northport Holiday Duals
  Bellport (Bell) 40, Northport (Npt) 26
  Commack (Com) 42, Comsewogue (Coms) 36
  Commack (Com) 35, Miller Place (MP) 33
  Commack (Com) 47, Mt. Sinai (MtS) 21
  Miller Place (MP) 42, Bellport (Bell) 30
  Miller Place (MP) 54, Comsewogue (Coms) 20
  Miller Place (MP) 39, Northport (Npt) 27
  Northport (Npt) 41, Commack (Com) 28
  Northport (Npt) 39, Comsewogue (Coms) 30
  Northport (Npt) 50, Mt. Sinai (MtS) 22
Queen of the Mat at Copiague
Takedown Autism Duals at William Floyd
  Bay Shore (BS) 63, Glen Cove (GCv) 9
  Bay Shore (BS) 39, Smithtown West (SmW) 33
  Bay Shore (BS) 44, William Floyd (WF) 24
  Islip (Isp) 36, Bay Shore (BS) 27
  Islip (Isp) 69, Glen Cove (GCv) 6
  Islip (Isp) 52, Smithtown West (SmW) 18
  Islip (Isp) 40, William Floyd (WF) 23
  Smithtown West (SmW) 63, Glen Cove (GCv) 6
  William Floyd (WF) 63, Glen Cove (GCv) 6
  William Floyd (WF) 42, Smithtown West (SmW) 34

December 2, 2022
University (Univ) 63, St Anthony’s (StA) 5

December 1, 2022
Glen Cove (GCv) 45, Valley Stream Central (VSC) 28
Herricks (Her) 45, Hicksville (Hick) 30
Jericho (Jer) 42, Valley Stream North (VSN) 24
Chaminade (Cham) 48, Walt Whitman (WW) 26

November 30, 2022
Carle Place (CP) 38, Benjamin Cardozo (PSAL) (BC) 33
MacArthur (Mac) 40, Division (Div) 25
Wantagh (Wan) 49, Chaminade (Cham) 15
Amityville (Am) 67, Holy Trinity (HT) 33
Commack (Com) 52, Kellenberg (KM) 18

November 26, 2022
Knights Classic at Uniondale

 

NYSPHSAA State Dual Meet Championships at
Division 1 Dual Meet Championships
Final
   
Semifinal
   
   
Pool A
  Round 1
   
  Round 2
   
  Round 3
   
Pool B
  Round 1
   
  Round 2
   
  Round 3
   
Pool C
  Round 1
   
  Round 2
   
  Round 3
   

Pool D
  Round 1
   
  Round 2
   
  Round 3
   

Division 2 Dual Meet Champ
  Round 2
   
  Round 3
   
Pool B
  Round 1
   
  Round 2
   
  Round 3
   
Pool C
  Round 1
   
  Round 2
   
  Round 3
   
Pool D
  Round 1
   
  Round 2

  Round 3