Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

2012-2013 High School Results

 

To submit tournament results not printed in Newsday

You can fax the brackets to 631-567-2337 but you must call first as the fax machine is not automatic.
 

To submit dual meet results from the NWCA
For duals enter my email address, rsmeehan1@verizon.net into the TrackWrestling Database for Media Contacts.

 

NYSPHSAA Wrestling Championships
NYSPHSAA Division 1 Wrestling Championships at Times Union Center, Albany

NYSPHSAA Division 2 Wrestling Championships at Times Union Center, Albany


State Championship Qualifying Tournaments
Section 8 Division 1 Wrestling Championships at Hofstra University
Section 8 Division 2 Wrestling Championships at Carle Place
Section 11 Division 1 Wrestling Championships at Hofstra University & Walt Whitman HS
Section 11 Division 2 Wrestling Championships at Center Moriches HS
Catholic High School Athletic Association State Wrestling Championships at St. Francis
New York Private School Championships at Long Island Lutheran

Conference and League Tournaments
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Baldwin
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Division
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Mepham
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Plainedge
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Syosset
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Wantagh
Section 8 D2 Individual Qualifying Tournament at Clarke
Section 8 D2 Individual Qualifying Tournament at Locust Valley
Section 11 League 1 Championship at Ward Melville
Section 11 League 2 Championship at Sachem North
Section 11 League 3 Championship at Walt Whitman
Section 11 League 4 Championship at Half Hollow Hills West
Section 11 League 5 Championship at Islip
Section 11 League 6 Championship at Westhampton
Nassau-Suffolk CHSAA League Tournament at Chaminade
 

Dual Meets & Tournaments

January 30, 2013
Sewanhaka East 39, North Shore 27
Bayport-Blue Point 48, Babylon 27
Mattituck 69, Stony Brook 10
Port Jefferson 58, Southampton 21
St Anthony’s 62, St John The Baptist 15

January 29, 2013
Half Hollow Hills West 47, Islip 12
Chaminade 59, Long Island Lutheran 14

January 28, 2013
Mattituck 78, Smithtown Christian 7

January 27, 2013
Valley Stream North 66, Carle Place 12
Valley Stream North 48, Valley Stream Central 31
Islip 53, Sayville 11

January 26, 2013
Busby Classic Duals at Port Washington

Bellmore JFK 70, Great Neck North 18
Bellmore JFK 60, Mineola 21
Bellmore JFK 37, Port Washington 27
Bellmore JFK 51, Wheatley 24
Great Neck North 33, Wheatley 27
North Shore 44, Great Neck North 27
Port Washington 73, Great Neck North 4

Port Washington 51, Mineola 19
Port Washington 54, North Shore 27

Nassau County Dual Meet Championships

Final

Wantagh 45, MacArthur 16

Semifinals

Wantagh 50, Mepham 18

Valley Stream Central 60, Lawrence 12
Valley Stream North 66, Lawrence 24
Big Ten Invitational at Albany

Bob Armstrong Cup at Port Jefferson
Central Islip 39, West Islip 30
Copiague 36, Eastport-South Manor 29
John Glenn Duals

East Islip B 69, Hampton Bays 12
East Islip B 67, John Glenn B 15
Half Hollow Hills East 38, East Islip B 30
John Glenn 55, East Islip B 21
John Glenn 48, Half Hollow Hills East 12
John Glenn 59, Hampton Bays 18

Newburgh Duals

Chaminade 64, Newburgh Free Academy (Sec 9) 15
Chaminade 43, Valley Central (Sec 9) 33
Chaminade 55, Wallkill (Sec 9) 22
Chaminade 52, Warwick Valley (Sec 9) 32
Hauppauge 63, Newburgh Free Academy (Sec 9) 15
Hauppauge 50, Shoreham-Wading River 20
Hauppauge 51, Valley Central (Sec 9) 30

Hauppauge 53, Wallkill (Sec 9) 8
Hauppauge 62, Warwick Valley (Sec 9) 9
Shoreham-Wading River 52, Arlington (Sec 1) 27
Shoreham-Wading River 42, Chaminade 30
Shoreham-Wading River 66, Port Chester (Sec 1) 24
Shoreham-Wading River 53, Port Jervis (Sec 9) 28

Rodney Smith Classic at East Windsor CT
Sachem East Tournament

Super 16 Tournament at Yonkers
Connecticut Challenge at Southington CT
Rondout Valley Duals

Chaminade 60, Goshen (Sec 9) 21
Chaminade 64, Monticello (Sec 9) 18
Chaminade 48, Rondout Valley (Sec 9) 24
Chaminade 72, Tri-Valley (Sec 9) 12
 

January 25, 2013
Nassau County Dual Meet Championships

Quarterfinals

Wantagh 59, Division 12
Mepham 50, Locust Valley 21
MacArthur 54, Seaford 12

Plainedge 45, East Meadow 24

Preliminaries

2nd round

Wantagh 51, Island Trees 18
Division 47, Manhasset 24
Mepham 34, Syosset 32
Locust Valley 55, Clarke 12
MacArthur 65, Massapequa 9
Seaford 38, Bellmore JFK 33

East Meadow 39, Jericho 27

Plainedge 38, Uniondale 22

1st Round

Island Trees 59, Plainview JFK 18
Division 37, Long Beach 26
Mepham 45, Hewlett 27

Clarke 54, Baldwin 27

Massapequa 35, Bethpage 31
Bellmore JFK 43, Cold Spring Harbor 33
Jericho 72, Oyster Bay 18

Uniondale 51, Glen Cove 19

Sewanhaka East 37, Calhoun 33
Bayport-Blue Point 87, Smithtown Christian 0
Bellport 42, Comsewogue 24
Brentwood 34, Longwood 24
Central Islip 52, Bay Shore 15
Commack 43, Ward Melville 18
Deer Park 45, Copiague 30
East Islip 70, West Babylon 12
Hampton Bays 60, Stony Brook 8
Hauppauge 54, Half Hollow Hills West 15
Huntington 40, Sayville 29
Islip 55, Eastport-South Manor 21
Kings Park 60, Harborfields 15
Mattituck 49, Port Jefferson 20
Mt. Sinai 46, Miller Place 27
Newfield 44, Centereach 27
Northport 40, Half Hollow Hills East 28
Rocky Point 76, East Hampton 0

Sachem East 56, Patchogue-Medford 18
Sachem North 39, Connetquot 23
Smithtown East 42, North Babylon 24
Smithtown West 33, Walt Whitman 32
Westhampton 40, Shoreham-Wading River 27

January 24, 2013
Center Moriches 58, Southampton 27
John Glenn 52, Amityville 18

January 23, 2013

Babylon 57, Southampton 27
Brentwood 36, Commack 35
Central Islip 38, Half Hollow Hills East 38
East Islip 46, Half Hollow Hills West 37
Hauppauge 56, Deer Park 14
Huntington 56, Bellport 24
Islip 54, Harborfields 15
John Glenn 42, Shoreham-Wading River 23
Kings Park 75, Comsewogue 9
Lindenhurst 36, Northport 19
Mattituck 52, Center Moriches 22
Miller Place 40, East Hampton 34
Mt. Sinai 46, Amityville 29
Newfield 46, North Babylon 30
Patchogue-Medford 42, William Floyd 29
Port Jefferson 42, Hampton Bays 36
Riverhead 39, Copiague 39 (Riverhead wins on criteria 8-7 matches won)
Sachem East 62, Ward Melville 17
Sachem North 67, Bay Shore 6
Sayville 40, Eastport-South Manor 34
Smithtown East 39, West Islip 21
Stony Brook 48, Smithtown Christian 18
Walt Whitman 56, Centereach 21
Westhampton 31, Rocky Point 28
Chaminade 51, Kellenberg 19
St Anthony’s 77, Holy Trinity 6

January 21, 2013
Mepham 59, Valley Stream North 19

January 20, 2013
CHSAA Duals at Chaminade

Chaminade 62, Fordham Prep 23
Chaminade 54, Mt St Michael Academy 33
Chaminade 60, Saint Francis 18
Chaminade 63, St Joseph Collegiate Institute 18
Kellenberg 53, Fordham Prep 32
Kellenberg 54, Mt St Michael Academy 31
Kellenberg 51, Saint Francis 33
Kellenberg 45, St Joseph Collegiate Institute 31
Msgr. Farrell 36, Chaminade 33
Msgr. Farrell 56, Kellenberg 18
Msgr. Farrell 65, St John The Baptist 21
Saint Francis 46, St John The Baptist 38
St Anthony’s 52, Fordham Prep 24
St Anthony’s 45, Msgr. Farrell 33
St Anthony’s 66, Mt St Michael Academy 17
St Anthony’s 57, Saint Francis 30
St Anthony’s 54, St Joseph Collegiate Institute 11
St John The Baptist 57, Mt St Michael Academy 21
St John The Baptist 42, Fordham Prep 38
St Joseph Collegiate Institute 44, St John The Baptist 36


January 19, 2013
Battle at the Harbor Duals at Cold Spring Harbor

Calhoun 66, Wheatley 9
Cold Spring Harbor 54, Lawrence 36
Jericho 54, Calhoun 21
Jericho 42, Cold Spring Harbor 39
Jericho 64, Lawrence 24
Lynbrook 48, Cold Spring Harbor 40
Lynbrook 52, Westbury 30
Port Jefferson 37, Calhoun 30
Port Jefferson 54, Lynbrook 26
Port Jefferson 61, Wheatley 15
Shoreham-Wading River 70, Cold Spring Harbor 18
Shoreham-Wading River 57, Lawrence 21
Shoreham-Wading River 49, Lynbrook 31
Shoreham-Wading River 56, Westbury 15
Syosset 65, Lynbrook 18
Syosset 35, Massapequa 25
Syosset 40, Shoreham-Wading River 35
Syosset 57, Westbury 18
Uniondale 59, Calhoun 18
Uniondale 57, Jericho 23
Uniondale 59, Port Jefferson 16

Bellmore JFK 35, Seaford 33
Harold Earl Duals at Valley Stream Central

Clarke 48, Great Neck South 18
Great Neck North 45, Lawrence 9
Mepham 55, Clarke 15
Valley Stream Central 42, Great Neck North 28
Valley Stream North 69, Great Neck North 12
Valley Stream North 56, Great Neck South 21

Highlander Invitational at Herricks
Hewlett 52, East Meadow 28
MacArthur 66, East Meadow 9
MacArthur 50, Hewlett 23
Tim Collins Duals at Farmingdale

Farmingdale 49, MacArthur B 18
Farmingdale 51, Oceanside 22
Farmingdale 56, Sewanhaka East 30
Island Trees 40, Farmingdale 36
Island Trees 51, MacArthur B 22
Island Trees 63, Oceanside 20
Island Trees 47, Sewanhaka East 20
Long Beach 82, Valley Stream South 6
Longwood 53, Farmingdale 33

Longwood 43, Long Beach 33
Longwood 61, MacArthur B 15
Longwood 78, Valley Stream South 4
MacArthur B 44, Oceanside 24
Sewanhaka East 64, Oceanside 21
Walt Whitman 54, Island Trees 15

Walt Whitman 40, Longwood 33

Sewanhaka West Duals

Hicksville 42, Sayville B 30
Hicksville 46, Sewanhaka West 34
Mineola 43, Hicksville 33
Sayville B 40, Springfield Gardens (PSAL) 36
Sewanhaka West 48, Mineola 29
Sewanhaka West 43, New Rochelle (Sec 1) 33
Sewanhaka West 42, Sayville B 30
Sewanhaka West 45, Springfield Gardens (PSAL) 30

Edgemont Tournament
EI A.B.C. Duals at East Islip
Round 1

East Islip 51, Massapequa 24
Grand Street Campus 39, Copiague 18
John Glenn 43, Ward Melville 27

Round 2

East Islip 57, Ward Melville 23
John Glenn 69, Grand Street Campus (PSAL) 9

Massapequa 60, Copiague 7

Round 3

East Islip 72, John Glenn 6

Massapequa 57, Grand Street Campus 23
Ward Melville 70, Copiague 7

Round 4

East Islip 72, Grand Street Campus (PSAL) 15

Copiague won by forfeit over John Glenn

Ward Melville 48, Massapequa 36

Round 5

East Islip 78, Copiague 6

Massapequa 72, John Glenn 0
Ward Melville 60, Grand Street Campus (PSAL) 18

Gene Brigham Tournament at Minisink Valley
Kings Park Tournament
Kohl Tournament at Suffern
Kris McDonald Islip Cup
Kujan Brothers’ Memorial at William Floyd
Nanuet Duals

Babylon 63, Lakeland (Sec 1) 18
Nanuet 47, Babylon 36

North Fork Invitational at Mattituck
Rich Zakar Memorial Duals at Newfield

Commack 77, Comsewogue 9
Commack 68, Mt. Sinai 16
Commack 48, Sayville 20
Lindenhurst 35, Commack 30
Lindenhurst 73, Comsewogue 0
Lindenhurst 60, Newfield 13
Lindenhurst 55, Sayville 18
Mt. Sinai 42, Comsewogue 24
Newfield 45, Comsewogue 27
Newfield 42, Mt. Sinai 34
Sayville 38, Mt. Sinai 34
Sayville 45, Newfield 25

SJB Cougar Pride Invitational at St. John the Baptist
Shenendehowa Invitational
 

January 18, 2013
Clarke 40, Valley Stream North 36
Division 39, Hewlett 28
Kellenberg 42, East Meadow 27
Locust Valley 62, Oyster Bay 12
Lynbrook 54, Hicksville 30
MacArthur 47, Long Beach 15
Plainedge 52, Garden City 23
Seaford 69, Mineola 16
South Side 54, Great Neck North 28
Syosset 35, Massapequa 25
Amityville 40, Miller Place 30
Bayport-Blue Point 72, Stony Brook 15
Center Moriches 46, Hampton Bays 27
Connetquot 71, Bay Shore 6
East Islip 65, Deer Park 7
Half Hollow Hills West 50, West Babylon 24
Hauppauge 69, Riverhead 6
Huntington 62, Eastport-South Manor 16
Islip 71, Comsewogue 9
Kings Park 52, Bellport 18
Lindenhurst 49, Central Islip 25
Mattituck 51, Babylon 19
Port Jefferson 66, Smithtown Christian 7
Rocky Point 45, John Glenn 15
Sachem East 37, Brentwood 31
Sachem North 55, Half Hollow Hills East 16
Sayville 45, Harborfields 33
Shoreham-Wading River 60, Mt. Sinai 24
Smithtown West 58, Centereach 12
Walt Whitman 61, North Babylon 14
West Islip 50, Newfield 21
Westhampton 73, East Hampton 6
William Floyd 45, Ward Melville 27

January 17, 2013
Clarke 41, Carle Place 15
Manhasset 52, Great Neck South 30
Plainview JFK 45, Valley Stream Central 30
Uniondale 43, Freeport 22

January 16, 2013
Division 62, Great Neck North 12
Freeport 39, Sewanhaka East 33
Glen Cove 42, Bethpage 26
Great Neck South 44, Westbury 36
Hewlett 64, South Side 15
Jericho 55, Herricks 24
Locust Valley 78, Cold Spring Harbor 3
Long Beach 36, Calhoun 28
MacArthur 57, Mepham 18
Manhasset 42, Lawrence 18
Massapequa 38, East Meadow 34
Oyster Bay 66, Carle Place 19
Plainedge 70, Roslyn 6
Plainview JFK 58, Hempstead 18
Port Washington 66, Valley Stream Central 18
Seaford 33, Island Trees 30
Syosset 66, Sewanhaka West 12
Uniondale 48, Farmingdale 26
Valley Stream North 57, Mineola 22
Wantagh 46, Bellmore JFK 21
Amityville 44, East Hampton 39
Babylon 54, Hampton Bays 28
Bayport-Blue Point 78, Southampton 3
Brentwood 41, William Floyd 21
Center Moriches 70, Smithtown Christian 11
Central Islip 39, Northport 28
Connetquot 57, Half Hollow Hills East 12
Deer Park 45, West Babylon 29
East Islip 70, Riverhead 15
Eastport-South Manor 41, Bellport 39
Hauppauge 62, Copiague 18
Huntington 52, Harborfields 21
Islip 52, Kings Park 24
Patchogue-Medford 45, Ward Melville 18
Port Jefferson 50, Stony Brook 22
Rocky Point 63, Mt. Sinai 10
Sachem East 47, Longwood 22
Sachem North 50, Lindenhurst 20
Sayville 56, Comsewogue 24
Shoreham-Wading River 39, Miller Place 33
Smithtown East 50, Newfield 18
Smithtown West 56, North Babylon 18
Walt Whitman 43, West Islip 28
Westhampton 35, John Glenn 33
St Anthony’s 54, Kellenberg 21
St John The Baptist 58, Holy Trinity 18

January 15, 2013
Division 47, Garden City 24
Hicksville 48, Roslyn 29
Mepham 55, Oceanside 14
Wantagh 51, Locust Valley 21

January 14, 2013
Plainedge 53, Seaford 19
Plainview JFK 49, Hicksville 30

January 12, 2013
Bethpage Duals

Bay Shore 40, Bethpage 27
Bay Shore 38, Locust Valley B 33
Chaminade 42, Bay Shore 29
Chaminade 50, Bethpage 28
Chaminade 51, Locust Valley B 23
Clarkstown South (Sec 1) 48, Bay Shore 34
Clarkstown South (Sec 1) 44, Chaminade 31
Clarkstown South (Sec 1) 43, Locust Valley 26
Locust Valley B 54, Bethpage 25
Walt Whitman 40, Bay Shore 30
Walt Whitman 54, Bethpage 24
Walt Whitman 46, Chaminade 32
Walt Whitman 42, Clarkstown South (Sec 1) 34
Walt Whitman 43, Locust Valley B 28

Clark Duals

Babylon 57, Garden City 21
Clarke 44, Babylon 39
Clarke 52, Baldwin 28
Clarke 33, Garden City 30
Clarke 60, Holy Trinity 30
Garden City 51, Holy Trinity 33

Cove Cup at Glen Cove
Oyster Bay Duals

Bellmore JFK 55, Oyster Bay 24
Bellmore JFK 67, Roslyn 6
Division 39, Bellmore JFK 38
Division 51, Oyster Bay 13
Oyster Bay 75, Roslyn 9

Patrick Butler Duals at Seaford

Calhoun 39, Mt. Sinai 36
Calhoun 45, Oceanside 32
Massapequa 49, Calhoun 27
Massapequa 55, Mt. Sinai 30
Massapequa 61, Oceanside 20
Massapequa 39, Seaford 24
Seaford 40, Calhoun 30
Seaford 51, Oceanside 26

Island Trees 39, East Meadow 33

Commack Duals

Bayport-Blue Point 52, South Side 26
Commack 70, Bayport-Blue Point 6
Commack 65, Freeport 15
Commack 71, South Side 4
Commack B 36, Lawrence 30
Commack 45, Westhampton 24
Freeport 41, Bayport-Blue Point 27
Jericho 61, Commack B 20
Jericho 48, Lawrence 36
John Glenn 49, Bayport-Blue Point 19
John Glenn 67, Commack B 7
John Glenn 69, Jericho 11
John Glenn 66, Lawrence 11
South Side 48, Commack B 36
St Anthony’s 42, Commack 33
St Anthony’s 65, Commack B 9
St Anthony’s 69, Freeport 9
St Anthony’s 70, Jericho 10
St Anthony’s 77, Lawrence 9
Westhampton 55, Bayport-Blue Point 15
Westhampton 48, Freeport 25
Westhampton 64, Jericho 15
Westhampton 59, South Side 24

Comsewogue Duals

Final

Brentwood 67, West Islip 9

Third Place

Brentwood 39, Mattituck 30

Round 1

Pool A

Comsewogue 46, East Hampton 30
West Islip 40, Brentwood B 37

Pool B

Northport 49, Riverhead 30
Brentwood 60, Mattituck 12

Round 2

Pool A

Brentwood B 49, Comsewogue 30

West Islip 66, East Hampton 18

Pool B

Brentwood 58, Northport 9

Mattituck 51, Riverhead 16

Round 3

Pool A

West Islip 71, Comsewogue 6
Brentwood B 51, East Hampton 26

Pool B

Mattituck 39, Northport 22
Brentwood 76, Riverhead 6

Other Matches

Comsewogue 42, Riverhead 40
Northport 69, East Hampton 6

Hackley Duals

Archbishop Stepinac (CHSAA) 42, Stony Brook 36
Hackley (Pvt) 66, Stony Brook 21

Stony Brook 42, Dobbs Ferry (Sec 1) 24

Lindenhurst Tournament
Sachem North Invitational
Ed Solosky Memorial Tournament at Kellenberg
David Sorensen Memorial Tournament at Long Island Lutheran
Easter States

January 11, 2013
Baldwin 42, Plainview JFK 41
Bellmore JFK 63, Westbury 24
Calhoun 70, Valley Stream Central 12
Cold Spring Harbor 56, Wheatley 18
Farmingdale 39, East Meadow 39 (Farmingdale wins on criteria 8-7 on matches)
Great Neck North 63, Roslyn 15
Great Neck South 48, Herricks 33
Island Trees 42, Clarke 25
Manhasset 41, Glen Cove 22
North Shore 44, Mineola 37
Plainedge 46, Division 24
Seaford 42, Valley Stream North 31
Syosset 39, Freeport 26
Uniondale 42, Massapequa 32
Bayport-Blue Point 46, Port Jefferson 21
Brentwood 43, Patchogue-Medford 15
Center Moriches 60, Stony Brook 24
Connetquot 53, Lindenhurst 13
East Islip 58, Copiague 14
Half Hollow Hills East 49, Bay Shore 25
Harborfields 64, Eastport-South Manor 19
Huntington 57, Comsewogue 12
Islip 64, Bellport 9
John Glenn 70, East Hampton 6
Mattituck 60, Southampton 18
Newfield 43, St John The Baptist 21
North Babylon 34, Centereach 33
Sachem East 47, Commack 20
Sachem North 63, Northport 15
Smithtown West 40, West Islip 30
Walt Whitman 39, Smithtown East 30
West Babylon 51, Riverhead 25
Westhampton 50, Mt. Sinai 27

January 10, 2013
Sewanhaka East 60, Sewanhaka West 24
St Anthony’s 72, Baldwin 4
Babylon 66, Smithtown Christian 18
Half Hollow Hills West 39, Deer Park 30
Kings Park 42, Sayville 35

January 9, 2013
Bellmore JFK 47, Herricks 26
Bethpage 51, Lawrence 24
Clarke 49, Mineola 34
Cold Spring Harbor 60, Carle Place 21
East Meadow 42, Plainview JFK 31
Farmingdale 58, Sewanhaka West20
Glen Cove 43, Lynbrook 33
Island Trees 53, Valley Stream North 21
Jericho 47, Great Neck South 22
Locust Valley 69, Wheatley 15
Long Beach 71, Valley Stream Central 6
MacArthur 73, Port Washington 10
Manhasset 81, Valley Stream South 6
Massapequa 39, Sewanhaka East 34
Mepham 41, Calhoun 36
Oyster Bay 55, Roosevelt 16
Plainedge 57, Hewlett 13
Seaford 61, North Shore 18
South Side 48, Roslyn 24
Syosset 38, Uniondale 29
Wantagh 58, Westbury 21
Babylon 63, Stony Brook 15
Brentwood 54, Ward Melville 19
Commack 37, William Floyd 26
Connetquot 48, Northport 15
East Islip 39, Hauppauge 31
Eastport-South Manor 44, Comsewogue 34
Half Hollow Hills West 57, Riverhead 21
Hampton Bays 47, Southampton 30
Harborfields 46, Bellport 24
Huntington 42, Kings Park 29
John Glenn 50, Mt. Sinai 19
Lindenhurst 58, Bay Shore 15
Mattituck 47, Bayport-Blue Point 25
Patchogue-Medford 36, Longwood 30
Port Jefferson 36, Center Moriches 34
Rocky Point 59, Amityville 18
Sachem North 62, Central Islip 12
Shoreham-Wading River 58, East Hampton 22
Smithtown West 40, Smithtown East 24
Walt Whitman 43, Newfield 30
West Babylon 44, Copiague 31
West Islip 51, Centereach 24
Westhampton 52, Miller Place 22
Chaminade 38, St Anthony’s 36
Kellenberg 47, St John the Baptist 36

January 8, 2013
Garden City 63, Great Neck North 18
Manhasset 35, Bethpage 26
Plainview JFK 44, Oceanside 33
Wantagh 70, Herricks 9

January 6, 2013

U-E Duals at Union-Endicott 

Finals

Wantagh 35, Sachem East 27

3rd Place

Islip 36, Shenendehowa (Sec 2) 34

Semifinals

Wantagh 28, Islip 27
Sachem East 38, Shenendehowa (Sec 2) 30

5th Place Consi Semifinals

Monroe-Woodbury (Sec 9) 40, Spencerport (Sec 5) 29
Clarence (Sec 6) 33, MacArthur 23

5th Place

Clarence (Sec 6) 34, Monroe-Woodbury (Sec 9) 28\

7th Place

MacArthur 33, Spencerport (Sec 5) 30

 

January 5, 2013

Locust Valley Invitational

Long Beach Duals

Long Beach 42, Benjamin Cardozo (PSAL) 28
Long Beach 36, Seaford 33
Long Beach 47, Sewanhaka East 32
Seaford 32, Sewanhaka East 30

Mineola Quad

Chaminade 67, Great Neck North 12
Chaminade 57, Lynbrook 17
Great Neck North 45, Mineola 35
Lynbrook 40, Mineola 38

Scarsdale Tournament
Syosset Tournament
Ted Petersen Tournament at Island Trees
U-E Duals at Union-Endicott 

Round 1

Pool A

Spencerport (Sec 5) 43, Chenango Forks (Sec 4) 27

Pool B

Sachem East 54, Brockport (Sec 5) 22

Clarence (Sec 6) 33, North Rockland (Sec 1) 25

Pool C

Shenendehowa (Sec 2) 58, Union-Endicott (Sec 4) 19

MacArthur 33, Minisink Valley 30

Round 2

Pool A

Wantagh 62, Chenango Forks (Sec 4) 9

Pool B

Sachem East 59, North Rockland (Sec 1) 9

Clarence (Sec 6) 42, Brockport (Sec 5) 19

Pool D

Monroe-Woodbury (Sec 9) 60, Fulton (Sec 3) 10

Islip 51, Johnson City (Sec 4) 12

Round 3

Pool A

Wantagh 50, Spencerport (Sec 5) 15

Pool C

MacArthur 46, Union-Endicott (Sec 4) 18

Pool D

Monroe-Woodbury (Sec 9) 48, Johnson City (Sec 4) 21

Islip 48, Fulton (Sec 3) 16

Round 4

Pool B

North Rockland (Sec 1) 36, Brockport (Sec 5) 29

Sachem East 40, Clarence (Sec 6) 24

Pool C

Shenendehowa (Sec 2) 49, MacArthur 21

Minisink Valley (Sec 9) 55, Union-Endicott (Sec 4) 15

Pool D

Islip 36, Monroe-Woodbury (Sec 9) 20

Johnson City (Sec 4) 64, Fulton (Sec 3) 21

Wheatley Duals

Finals

Port Washington 50, Hampton Bays 24

Other Matches

Babylon 67, Holy Trinity 15
Garden City 49, Port Jefferson 33
Hampton Bays 51, Carle Place 15
Hampton Bays 63, Garden City 24
Holy Trinity 63, Garden City 18
Holy Trinity 36, Hampton Bays 36 (Holy Trinity wins by criteria 7-6 matches won)

Port Jefferson 42, Carle Place 24
Port Washington 77, Port Jefferson B 3
Port Washington 62, Uniondale B 18
Port Washington 33, Wheatley 19

Copiague Tournament
Dave Ironman Invitational at Msgr. Farrell
Rocky Gilmore Tournament at East Islip

Smithtown Tournament at Smithtown East
Southern Section Small School Scuffle Duals at Petrides

Bayport-Blue Point 54, Eagle Academy (PSAL) 24
Bayport-Blue Point 61, Edgemont (Sec 1) 14
Bayport-Blue Point 76, Onteora (Sec 9) 12
Bayport-Blue Point 57, Petrides (PSAL) 15
Center Moriches 51, Eagle Academy (PSAL) 27
Center Moriches 63, Edgemont (Sec 1) 20
Center Moriches 62, Onteora (Sec 9) 19
Center Moriches 43, Putnam Valley (Sec 1) 34
Eagle Academy (PSAL) 54, Southampton 25
Edgemont (Sec 1) 37, Southampton 36
Onteora (Sec 9) 63, Southampton 21
Petrides (PSAL) 63, Southampton 21
Putnam Valley (Sec 1) 42, Bayport-Blue Point 36

Ted Murphy Shoreline Invitational
West Islip Duals

Bellmore JFK 56, West Babylon 27
East Meadow 48, Bellmore JFK 22
East Meadow 66, Mt St Michael Academy (CHSAA) 19
Hauppauge 56, East Meadow 18
Hauppauge 69, Mt St Michael Academy (CHSAA) 12
Hauppauge 41, Ward Melville 26
Hauppauge 45, West Islip 27
Sayville 55, Bellmore JFK 18
Sayville 49, West Babylon 29
Ward Melville 52, Bellmore JFK 33
Ward Melville 45, Sayville 31
Ward Melville 64, West Babylon 14
West Islip 45, East Meadow 35
West Islip 71, Mt St Michael Academy (CHSAA) 18
West Islip 42, Sayville 39

Westhampton Duals

Bay Shore 62, Westhampton B 9
Bellport 63, Westhampton B 21
Deer Park 41, Bay Shore 36
Mattituck 69, Bellport 6
Mattituck 58, Miller Place 12
Mattituck 84, Westhampton B 0
Miller Place 34, Bellport 33
Miller Place 64, Westhampton B 13
Newfield 43, Bay Shore 30
Newfield 39, Deer Park 33
Newfield 43, Miller Place 24
Westhampton 67, Bay Shore 9

Westhampton 47, Deer Park 30
Westhampton 36, Mattituck 31

Westhampton 52, Newfield 21

Bergen Catholic (NJ) 45, St Anthony’s 21

Southern Regional (NJ) 40, St Anthony’s 22

January 4, 2013
Clarke 36, Seaford 36 (Clarke wins on criteria 8 matches to 7)
Cold Spring Harbor 60, Roosevelt 25
Hewlett 70, Roslyn 12
Island Trees 43, North Shore 30
Jericho 51, Westbury 28
Locust Valley 51, Carle Place 22
Long Beach 39, Port Washington 36
Manhasset 48, Lynbrook 24
Massapequa 38, Freeport 27
Mepham 69, Valley Stream Central 15
Oyster Bay 49, Wheatley 16
Plainedge 64, South Side 12
Babylon 39, Port Jefferson 34
Bayport-Blue Point 39, Center Moriches 37
Commack 46, Patchogue-Medford 18
Connetquot 59, Central Islip 18
Deer Park 42, Riverhead 34
Half Hollow Hills West 44, Copiague 30
Harborfields (Harb) 50, Comsewogue 27
Hauppauge 58, West Babylon 21
Islip 51, Huntington 9
John Glenn 59, Miller Place 12
Kings Park 39, Eastport-South Manor 33

Lindenhurst 51, Half Hollow Hills East 24
Longwood 51, Ward Melville 30
Mt. Sinai 49, East Hampton 30
Northport 52, Bay Shore 21
Rocky Point 55, Shoreham-Wading River 21
Sachem North 75, Baldwin 3
Sayville 50, Bellport 33
Smithtown East 60, Centereach 12

Smithtown West 47, Newfield 20
Southampton 54, Smithtown Christian 15
West Islip 42, North Babylon 34
Westhampton 51, Amityville 21

Chaminade 69, Holy Trinity 18

January 3, 2013
Bellmore JFK 53, Great Neck South 34
Glen Cove 51, Lawrence 31
Hewlett 41, Garden City 32
MacArthur 58, Calhoun 19
Sewanhaka East 50, Oceanside 26
Syosset 42, Farmingdale 32
Uniondale 69, Sewanhaka West 4
Mattituck 69, Hampton Bays 12

January 2, 2013
Locust Valley 54, Clarke 24

December 29, 2012
Bob Rohm Memorial Duals at Bloomsburg University PA

Downingtown West (PA) 45, Smithtown East 13
Muncy (PA) 40, Smithtown East 39
Smithtown East 71, Athens Area (PA) 6
Smithtown East 51, Great Valley (PA) 16
Smithtown East 39, Midd-West (PA) 29

Breast Cancer Awareness Tournament at West Islip
Joe Davidson Memorial Duals at Sachem North

Bayport-Blue Point 55, Deer Park 21
Bayport-Blue Point 51, Eastport-South Manor 32
Bayport-Blue Point 45, Newfield 36
Bayport-Blue Point 51, West Babylon 32
Deer Park 53, Eastport-South Manor 26
East Islip 52, Bayport-Blue Point 24
East Islip 69, Deer Park 13
East Islip 69, Eastport-South Manor 17
East Islip 66, Farmingdale 19
East Islip 57, Newfield 21
East Islip 43, William Floyd 19
Eastport-South Manor 43, Newfield 29
Eastport-South Manor 36, West Babylon 28
Farmingdale 41, Eastport-South Manor 33
Sachem North 43, Bayport-Blue Point 19
Sachem North 46, East Islip 33
Sachem North 57, Eastport-South Manor 20
Shoreham-Wading River 40, Bayport-Blue Point 30
Shoreham-Wading River 42, East Islip 42
Shoreham-Wading River 53, Eastport-South Manor 20
William Floyd 39, Bayport-Blue Point 25

North Babylon 47, Miller Place 30
Sayville B 56, Kellenberg B 24

December 28, 2012
Charles McCullough Tournament at Glen Cove
Clarke Duals

Amityville 42, Clarke 32
Amityville 42, Lawrence 30
Amityville 47, Smithtown West 33
Clarke 46, Island Trees 29
Clarke 47, Lawrence 26
Island Trees 55, Amityville 23
Island Trees 54, Lawrence 24
Island Trees 41, Mepham 37
Island Trees 33, Walt Whitman 31
Mepham 57, Amityville 21
Mepham 48, Clarke 24
Mepham 54, Smithtown West 33
Mepham 42, Uniondale 36
Mepham 45, Walt Whitman 35
Plainedge 53, Amityville 18
Plainedge 55, Clarke 12
Plainedge 40, Island Trees 30
Plainedge 40, Mepham 36
Plainedge 43, Smithtown West 18
Plainedge 45, Uniondale 19
Smithtown West 49, Clarke 24
Smithtown West 45, Island Trees 28
Smithtown West 55, Lawrence 24
Smithtown West 36, Uniondale 34
Uniondale 45, Amityville 27
Uniondale 38, Clarke 31
Uniondale 40, Island Trees 33
Uniondale 39, Walt Whitman 35
Walt Whitman 45, Amityville 30
Walt Whitman 48, Clarke 15
Walt Whitman 38, Plainedge 36

East Meadow Holiday Tournament
Jericho Duals

Jericho 60, Carle Place 21
Jericho 51, Plainview JFK 27
Jericho 58, Port Washington 18
Jericho 68, Smithtown Christian 6
Port Washington 45, Carle Place 9
Port Washington 48, Plainview JFK 35
Port Washington 24, Smithtown Christian 16

LI Challenge at MacArthur

Brentwood 62, Clarkstown South 7
Brentwood 64, Half Hollow Hills West 9
Brentwood 68, Kellenberg 9
Brentwood 37, MacArthur 27
Half Hollow Hills West 45, Kellenberg 32
Islip 39, Brentwood 30
Islip 66, Clarkstown South 6
Islip 53, Half Hollow Hills West 20
Islip 71, Kellenberg 3
Islip 40, MacArthur 30
Kellenberg 41, Clarkstown South 39
MacArthur 56, Clarkstown South 27
MacArthur 58, Half Hollow Hills West 22
MacArthur 67, Kellenberg 13
Sachem East 70, Clarkstown South 9
Sachem East 60, Half Hollow Hills West 19
Sachem East 41, Islip 21
Sachem East 81, Kellenberg 4
Sachem East 42, MacArthur 30

Massapequa Holiday Tournament
Mid-Hudson Tournament at Arlington
Northport Duals

Northport 46, Port Jefferson 21
Northport 34, Syosset 31
Port Jefferson 51, Long Island Lutheran 19
Syosset 58, Long Island Lutheran 14
Syosset 54, Port Jefferson 21
Ward Melville 61, Long Island Lutheran 19
Ward Melville 42, Northport 24
Ward Melville 52, Port Jefferson 26
Ward Melville 53, Syosset 30

Raider Invitational at Patchogue-Medford
Sal Difazio Holiday Tournament at Half Hollow Hills East
Windsor Christmas Tournament

 

December 27, 2012
Sewanhaka Duals at Carey HS

Chaminade 60, Bellport 13
Chaminade 81, Sewanhaka East 0
Chaminade 68, South Side 11
Sewanhaka East 41, Bellport 24
Sewanhaka East 48, South Side 33
South Side 42, Bellport 30

Chaminade 65, Westhill (CT) 10

December 22, 2012

East Meadow 68, Baldwin 13
East Meadow 74, Hempstead 12
East Meadow 78, Hicksville 6
East Meadow 66, Oceanside 12
KSA Disney Duals

3rd Place

Clarke 45, Bloomer/Colfax (WI) 18

Preliminaries

Clarke 60, Baker County (FL) 0
Clarke 55, Rockledge (FL) 18
Clarke 36, Rockledge (FL) 30
Clarke 40, Rockledge (FL) 33
Reedsville (WI) 38, Clarke 18

Schuylkill Valley (PA) 52, Clarke 13

William Maisel Duals at Amityville

Amityville 51, Cold Spring Harbor 30
Amityville 51, North Babylon 33
Amityville 48, Valley Stream North 36
Amityville 63, Westbury 18
Babylon 45, Amityville 41
Babylon 54, Cold Spring Harbor 30
Babylon 48, Valley Stream North 30
Babylon 72, Westbury 9
Cold Spring Harbor 47, Westbury 27
North Babylon 52, Babylon 30
North Babylon 69, Cold Spring Harbor 10
North Babylon 56, Valley Stream North 27
North Babylon 72, Westbury 9
Valley Stream North 51, Cold Spring Harbor 30
Valley Stream North 51, Westbury 21

Commack 44, Longwood 28
Ward Melville 62, Kellenberg 15
Chaminade 62, St John The Baptist 12

December 21, 2012

Wantagh 67, Great Neck South 11
Connetquot 47, Smithtown West 29
Connetquot 83, Valley Stream South 0
Riverhead 54, Baldwin 29
Smithtown West 73, Valley Stream South 6
Westhampton 40, Patchogue-Medford 36

December 20, 2012
Benjamin Cardozo (PSAL) 41, Oceanside 23
Division 42, South Side 37
Farmingdale 54, Lawrence 27
Farmingdale 48, Lynbrook 30
Freeport 57, Sewanhaka West 12
Oyster Bay 35, Valley Stream North 34
Port Washington 70, Hicksville 6
Uniondale 65, Lynbrook 24
Wantagh 73, Jericho 3

Westbury 42, Long Island Lutheran 37
Bay Shore 45, Sayville 29
East Islip 44, Northport 22
Islip 54, Smithtown East 19
North Babylon 42, Copiague 34
Rocky Point 69, Miller Place 14
Shoreham-Wading River 54, Amityville 24
Walt Whitman 50, Deer Park 30
Ward Melville 70, Hempstead 6
West Islip 59, Cold Spring Harbor 9
 

December 19, 2012
Bellmore JFK 64, Oceanside 15
Island Trees 60, Mineola 18
MacArthur 69, Valley Stream Central 12
Mepham 50, Long Beach 21
Syosset 55, Sewanhaka East 27
Centereach 51, Babylon 30
Central Islip 48, Copiague 28
Commack 34, John Glenn 27
Half Hollow Hills East 51, Half Hollow Hills West 30
Manhasset 44, West Babylon 32
Sachem East 56, William Floyd 15
Sachem North 35, Brentwood 30

December 18, 2012
Calhoun 45, Port Washington 30
Cold Spring Harbor 43, Oyster Bay 36
Division 57, Roslyn 18
Glen Cove 69, Valley Stream South 15
Jericho 41, Bellmore JFK 33
Massapequa 38, Farmingdale 35
Plainedge 71, Great Neck North 12
Seaford 52, Baldwin 27
South Side 48, Garden City 33
Valley Stream North 48, North Shore 26
Amityville 33, Bayport-Blue Point 31
Smithtown Christian 24, Salesian West 12

December 17, 2012
Locust Valley 60, Roosevelt 24

December 16, 2013
Grapple at The Garden at Madison Square Garden

December 15, 2012

Big Red Challenge at Glen Cove
David Bloom Memorial Duals at Wantagh

Round 1

East Islip 71, Cumberland (RI) 6
Fox Lane 46, Kellenberg 36

Sachem North 60, Hewlett 15
Wantagh 72, New Rochelle (Sec 1) 9

Round 2

Cumberland (RI) 40, Fox Lane 38
East Islip 67, Kellenberg 16
Hewlett 57, New Rochelle (Sec 1) 24
Wantagh 49, Sachem North 20

Round 3

Hewlett 51, Fox Lane 30
Kellenberg 40, New Rochelle 39
Sachem North 69, Cumberland (RI) 15
Wantagh 48, East Islip 30

Round 4

East Islip 54, Fox Lane (Sec 1) 25
Hewlett 57, Kellenberg 18

Sachem North 70, New Rochelle (Sec 1) 4
Wantagh 65, Cumberland (RI) 16

Jericho Cup

Bayport-Blue Point 57, Cold Spring Harbor 25
Bayport-Blue Point 49, Farmingdale 30
Bayport-Blue Point 67, Wheatley 3
Cold Spring Harbor 48, Farmingdale 34
Cold Spring Harbor 61, Wheatley 16
Farmingdale 52, Wheatley 8
Jericho 45, Bayport-Blue Point 30
Jericho 54, Cold Spring Harbor 30
Jericho 50, Farmingdale 27
Jericho 66, Port Jefferson 18
Jericho 74, Wheatley 12

Port Jefferson 37, Cold Spring Harbor 36
Port Jefferson 48, Farmingdale 36

Port Jefferson 54, Wheatley 24

North Shore Duals

Garden City 48, Kellenberg 30
Garden City 57, Uniondale 30
Kellenberg B 42, Long Beach B 37
Long Beach 42, Garden City 42
North Shore 40, Uniondale 34
Uniondale 60, Long Beach B 21

Paul P. Grammatico Tournament at Valley Stream South
Ralph Jansson Tournament at Valley Stream North

Terry Haise Tournament at Freeport
Center Moriches Duals

Brentwood 70, Center Moriches 3
Brentwood 72, Central Islip 3
Brentwood 68, Edgemont (Sec 1) 9

Brentwood 41, Hauppauge 28
Brentwood 52, Smithtown East 12
Brentwood 54, Syosset 19

Brentwood 86, West Babylon 0
Brentwood 58, Westhampton 13
Center Moriches 42, Syosset 42

Center Moriches 59, West Babylon 20
Central Islip 57, Center Moriches 24
Central Islip 51, Edgemont (Sec 1) 35

Central Islip 42, Syosset 42 (Central Islip Wins On Criteria 8 Matches To 7)

Central Islip 43, West Babylon 30
Edgemont (Sec 1) 45, Center Moriches 36

Edgemont (Sec 1) 46, Syosset 37

Edgemont (Sec 1) 50, West Babylon 17

Hauppauge 70, Center Moriches 9

Hauppauge 40, Central Islip 30

Hauppauge 63, Edgemont (Sec 1) 9

Hauppauge 49, Smithtown East 16

Hauppauge 36, Westhampton 34

Rocky Point 31, Brentwood 30
Rocky Point 57, Center Moriches 24
Rocky Point 64, Central Islip 18
Rocky Point 68, Edgemont (Sec 1) 18

Rocky Point 48, Hauppauge 18
Rocky Point 61, Smithtown East 6
Rocky Point 55, Syosset 19

Smithtown East 46, Center Moriches 22
Smithtown East 37, Central Islip 33
Smithtown East 66, Edgemont (Sec 1) 20

Smithtown East 43, Syosset 37

Smithtown East 71, West Babylon 16
Syosset 51, West Babylon 34

Syosset 42, Westhampton 38
Westhampton 66, Center Moriches 15
Westhampton 61, Central Islip 15
Westhampton 60, Edgemont (Sec 1) 24

Westhampton 35, Smithtown East 33
Westhampton 58, West Babylon 15

Coach Luksik Classic Duals at Deer Park

Bethpage 44, Deer Park 36
Half Hollow Hills Hs-East 40, Locust Valley 34

Lindenhurst 56, Bethpage 19

Lindenhurst 64, Deer Park 6

Lindenhurst 61, Locust Valley 10

Lindenhurst 39, MacArthur 36
Locust Valley 52, Bethpage 20

Locust Valley 48, Deer Park 28

Locust Valley 63, Garden City 12

Locust Valley 37, MacArthur 34

MacArthur 49, Bethpage 29

MacArthur 60, Deer Park 28
MacArthur 46, Half Hollow Hills East 24

Doc Fallot Duals at Hampton Bays

Centereach 64, East Hampton 16
Centereach 64, Hampton Bays 24
Centereach 42, Westhampton B 33
East Hampton 67, Long Island Lutheran 15

East Hampton 51, Sayville B 24

East Hampton 59, West Babylon B 18

Hampton Bays 40, Westhampton B 38
Long Island Lutheran 42, West Babylon B 36
Miller Place 38, Centereach 31

Miller Place 63, Hampton Bays 15
Miller Place 51, Sayville B 32
Miller Place 59, Westhampton B 24

Sayville B 54, Long Island Lutheran 21

Sayville B 57, West Babylon B 18
Westhampton B 66, West Babylon B 15

Guilford Invitational Tournament
Irvington Invitational Tournament
Jim Wilson Duals at Minisink Valley

Massapequa 36, Nanuet (Sec 1) 33
Massapequa 58, Washingtonville (Sec 9) 18
Minisink Valley (Sec 9) 39, Plainedge 31
Minisink Valley (Sec 9) 46, William Floyd 30
Plainedge 52, Averill Park (Sec 2) 21
Plainedge 52, John Jay-East Fishkill (Sec 1) 22
Plainedge 37, Massapequa 30
William Floyd 47, Massapequa 18
William Floyd 40, Nanuet (Sec 1) 25
William Floyd 54, Washingtonville (Sec 9) 21

Kings Park Duals

Benjamin Cardozo (PSAL) 46, Copiague 15

Copiague 42, St Anthony’s B 31

Kings Park 53, Benjamin Cardozo (PSAL) 18

Kings Park 73, Copiague 9

Kings Park 81, St Anthony’s B 0

Sachem East 77, Benjamin Cardozo (PSAL) 6
Sachem East 70, Copiague 18

Sachem East 45, Kings Park 27

Sachem East 73, St Anthony’s B 12

Lee Van Slyke Duals at Burnt Hills

Longwood 60, Bainbridge-Guilford-Afton Hs (Sec 4) 14

North Babylon Holiday Tournament
Rick Herrmann Memorial Tournament at Bellport

Tri-State Holiday Duals at Port Jervis

Huntington 69, Goshen (Gos) 18
Huntington 46, Mahopac (Sec 1) 30
Huntington 38, Middletown (Sec 9) 36
Huntington 45, Port Jervis (Sec 9) 36
Valley Central (Sec 9) 45, Huntington 34

Wyoming Seminary Duals

St Anthony’s 60, Wyoming Area (PA) 15


December 14, 2012
Bethpage 38, Bellmore JFK 34
Garden City 72, Roslyn 12
Hewlett 55, Great Neck North 18
South Side 44, East Meadow 39
Centereach 60, Copiague 19

Half Hollow Hills East 39, Miller Place 33
Sachem East B 63, Kellenberg B 9
 

December 13, 2012
Massapequa B 50, Cold Spring Harbor 30
Longwood 37, William Floyd 30
Riverhead 63, East Hampton 22
Shoreham-Wading River 64, Bellport 6

December 12, 2012
East Meadow 33, Garden City 30
Farmingdale 40, Freeport 33
Island Trees 40, Division 30
Jericho 62, Oyster Bay 21
Locust Valley 48, Long Beach 17
Massapequa 64, Sewanhaka West 16
Mepham 58, Port Washington 18
Oceanside 53, Great Neck South 34
Syosset 39, Bethpage 35
Westbury 54, Hicksville 25
Bay Shore 39, Kellenberg 38
Bayport-Blue Point 49, Miller Place 23
Centereach 54, St John The Baptist 27
Commack 38, Hauppauge 29
Huntington 50, Manhasset 27
Kings Park 45, Patchogue-Medford 21
Lindenhurst 66, Plainview JFK 12
Mattituck 52, West Babylon 25
Newfield 59, Stony Brook 18

Smithtown East 31, Northport 28
 

December 11, 2012

Calhoun 42, North Shore 39
Cold Spring Harbor 54, Hicksville 28

Glen Cove 63, Calhoun 18
Glen Cove 50, North Shore 28
Valley Stream Central 45, Holy Trinity 36
 

December 9, 2012
Linda Stuart Duals at Colonie

Division 36, RC Ketcham (Sec 1) 34
Division 43, Saranac (Sec 7) 28
Minisink Valley (Sec 9) 54, Division 14

Rocky Point 90, Beekmantown (Sec 7) 0
Rocky Point 46, Burnt Hills (Sec 2) 28
Rocky Point 63, Colonie (Sec 2) 15
Rocky Point 75, Hudson Falls (Sec 2) 4
Rocky Point 52, Minisink Valley (Sec 9) 18
Rocky Point 72, Queensbury (Sec 2) 3
Rocky Point 72, Ravena (Sec 2) 10
Rocky Point 71, RC Ketcham (Sec 1) 9
Rocky Point 59, Saranac (Sec 7) 13

Rocky Point 80, Schenectady 6
 

December 8, 2012
Bethpage Dad’s Club Tournament
Bruins Cup at Baldwin
Garden City Duals

Deer Park 57, Scarsdale (Sec 1) 24
Deer Park 43, Sewanhaka West 42

Garden City 57, Sewanhaka West 23
Sewanhaka West 42, Great Neck North 25

Sewanhaka West 45, Scarsdale Sr (Sec 1) 30

Sprig Gardner Tournament at Calhoun/Mepham
Andrew Peers Memorial Tournament at Whitman

Autism Duals At William Floyd

Round 1

Islip 46, Smithtown West 18

Msgr. Farrell 48, Eastport-South Manor 26

William Floyd 62, Seaford 18

Round 2

Eastport-South Manor 38, Seaford 36

Islip 40, William Floyd 27

Smithtown West 45, Msgr. Farrell 36

Round 3

Islip 67, Seaford 12
Smithtown West 45, Eastport-South Manor 23

William Floyd 45, Msgr. Farrell 36

Round 4

Islip 56, Msgr. Farrell 16
Smithtown West 59, Seaford 24

William Floyd 46, Eastport-South Manor 29

Round 5

Islip 60, Eastport-South Manor 20

Msgr. Farrell 42, Seaford 33

Smithtown West 39, William Floyd 33

Cliff Clark Classic Duals at Bay Shore

Championship Final

East Islip 44, West Islip 31

3rd Place

Patchogue-Medford 63, Copiague 21

5th Place

Island Trees 54, Bay Shore 17

7th Place

Mattituck 66, Manhasset 18

Round 1

Pool A

Copiague 42, Manhasset 25

West Islip 64, Bay Shore 19

Pool B

East Islip 55, Island Trees 24

Mattituck 34, Patchogue-Medford 24

Round 2

Pool A

Copiague 48, Bay Shore 31

West Islip 60, Manhasset 19

Pool B

East Islip 50, Mattituck 21

Patchogue-Medford 40, Island Trees 33

Round 3

Pool A

Bay Shore 55, Manhasset 25

West Islip 57, Copiague 24

Pool B

East Islip 42, Patchogue-Medford 39

Island Trees 35, Mattituck 34

Gray/Fitzgerald Tournament at Sayville
Huntington Tournament
Jerry McGuire Memorial Invitational at North Rockland
Lonnie Kittle at Amityville
Sprig Gardner Tournament at East Hampton

Steven J. Mally Memorial Tourn at Harborfields
Mahopac Duals

Fox Lane (Sec 1) 51, Kellenberg 27

Johnson City (Sec 4) 48, Kellenberg 30

Kellenberg 47, Brewster (Sec 1) 27

Kellenberg 42, Ossining (Sec 1) 39

MacArthur 76, Ardsley (Ards) 9
MacArthur 42, Johnson City (Sec 4) 25
MacArthur 78, Mahopac (Sec 1) 0
MacArthur 47, Ossining 21

MacArthur 61, Washingtonville (Sec 9) 12
Valley Central (Sec 9) 58, Kellenberg 27


December 6, 2012
Oceanside 46, Valley Stream Central 33
Port Washington 57, Westbury 23
Lindenhurst 40, Syosset 32

December 5, 2012
Holy Trinity 42, Plainview JFK 37
Island Trees 58, Hicksville 15
Jericho 38, Manhasset 33
Kellenberg 53, Baldwin 24
Sachem East 44, Locust Valley 20
MacArthur 34, St Anthony’s 30
Sachem East 49, St Anthony’s 25

December 4, 2012
Chaminade 57, Oceanside 22
Division 40, Uniondale 33
Locust Valley 59, Division 15
Locust Valley 47, Uniondale 21
Sewanhaka West 42, Westbury 35


December 1, 2012

Battle at the Beach at Lynbrook
Bellmore JFK Hall of Fame Duals

Bellmore JFK 77, Cold Spring Harbor 3
Bellmore JFK 47, Farmingdale 34
Bellmore JFK 57, Great Neck South 18
Bellmore JFK 64, Roslyn 24
Farmingdale 53, Cold Spring Harbor 30
Farmingdale 39, Roslyn 36
Great Neck South 39, Cold Spring Harbor 36

Locust Valley 63, Bellmore JFK 15
Locust Valley 80, Cold Spring Harbor 6
Locust Valley 64, Farmingdale 16
Locust Valley 76, Great Neck South 9
Locust Valley 87, Roslyn 0
Roslyn 45, Cold Spring Harbor 42
Roslyn 42, Great Neck South 42

Hank Parris Memorial Tournament at Plainview-Old Bethpage MS
Knights Classic at Uniondale
MacArthur Tournament