Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

2008-2009 High School Results
 

NYSPHSAA Wrestling Championships
NYSPHSAA Division 1 Wrestling Championships

NYSPHSAA Division 2 Wrestling Championships

State Championship Qualifying Tournaments
Section 8 Division 1 Wrestling Championships
Section 8 Division 2 Wrestling Championships
Section 11 Division 1 Wrestling Championships
Section 11 Division 2 Wrestling Championships
Catholic High School Athletic Association State Wrestling Championships at St Francis
New York Private School Championships

Conference and League Tournaments
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Calhoun
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at  Clarke
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at East Meadow
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Garden City
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Plainedge
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Syosset
Section 11 League 1 Championship at William Floyd
Section 11 League 2 Championship at Northport
Section 11 League 3 Championship at Smithtown East
Section 11 League 4 Championship at Hills West
Section 11 League 5 Championship at Harborfields
Section 11 League 6 Championship at Shoreham-Wading River
Nassau-Suffolk CHSAA League Tournament at Holy Trinity

Dual Meets & Tournaments
 

February 7, 2009

Nassau Class A Dual Championships - at Clarke

Final

MacArthur 35, Massapequa 14

Semifinals

Massapequa 29, Long Beach 25

Nassau Class B Dual Championships - at Clarke

Final

Wantagh 49, Plainedge 12

 

February 6, 2009

Nassau Class A Championships

Quarterfinals

Long Beach 40, East Meadow 18

Uniondale 39, Farmingdale 30

First Round

Long Beach 41, Freeport 21

Uniondale 57, Herricks 14

Farmingdale 33, Bellmore JFK 22

Nassau Class B Championships

Quarterfinals

Plainedge 35, Clarke 27

Seaford 34, Lawrence 21

Wantagh 65, Glen Cove 4

First Round

Glen Cove 30, Island Trees 27

Lawrence 19, Manhassett 13

Plainedge 38, Cold Spring Harbor 18

Wantagh 71, Mineola 0

Consolations

Lynbrook 36, Cold Spring Harbor 30

Nassau NIT Dual Meet Tournament

Final

Oyster Bay 36, Jericho 36

Semifinal

Oyster Bay 37, Wheatley 23


February 5, 2008

Nassau Class A Dual Meet Championships

Quarterfinal

MacArthur 48, Syosset 10

Massapequa 43, Calhoun 16

First Round

Massapequa 51, Mepham 9

Consolations

Mepham 43, Baldwin 26

Nassau Class B Dual Meet Championships

Quarterfinal

North Shore 34, Bethpage 30

First Round

North Shore 63, Great Neck North 9

NIT Championships

Quarterfinal

Jericho 35, Port Washington 27

Oyster Bay 45, Valley Stream South 19

Prelims

Jericho 42, Roosevelt 12

Oyster Bay 57, West Hempstead 12

Port Washington 28, Great Neck South 27

Port Washington 44, Oceanside 23

West Hempstead 35, Oceanside 30
 

February 4, 2008
Nassau NIT Dual Meet Tournament

Westbury 33, Roslyn 29

Westbury 39, Hicksville 22

Wheatley 54, Valley Stream Central 6

Wheatley 36, Valley Stream North 33

Bayport-Blue Point 48, Miller Place 32

Kellenberg 60, Holy Trinity 18
St. Anthony's 74, St John the Baptist 3

February 2, 2009
Syosset 49, Kellenberg 23
Bayport-Blue Point 48, Bellport 15

January 31, 2009
Calhoun Duals

Calhoun 32, Kellenberg 27
John Glenn 53, Calhoun 12
John Glenn 60, Kellenberg 3
Kellenberg 34, Farmingdale 24

East Meadow 37, Bethpage 21

Ground Hog Festival at Herricks
Lawrence 42, Baldwin 17
Long Beach Tri-Meet

Long Beach 31, Plainedge 29

Massapequa 31, Long Beach 24

Wheatley Cup

Final

Miller Place 31, Garden City 29

Consolation Final

Jericho 39, Wheatley 27

Other Matches

Garden City 45, Port Washington 27

Garden City 57, Westbury 13

Garden City 27, Wheatley 9

Jericho 36, Mineola 30

Jericho 48, Valley Stream North 24

Miller Place 52, Jericho 18

Miller Place 43, Mineola 34

Miller Place 51, Valley Stream North 17

Mineola 37, Port Washington 28
Mineola 38, Valley Stream North 25

Mineola 61, West Hempstead 12
Port Washington 47, Westbury 18

Port Washington 56, Wheatley 18

Valley Stream North 47, Westbury 24

Wheatley 35, Westbury 33

Bob Armstrong Tournament at Port Jefferson
Brentwood 45, Syosset 24

Central Islip 34, West Islip 22

Longwood 49, Sachem North 16
Longwood 48, West Babylon 19
Northport Tri-Meet

Locust Valley 42, Hampton Bays 27

Northport 59, Hampton Bays 6

Northport 59, Locust Valley 12

Sachem East Invitational

Sayville 66, Bellport 9

Walt Whitman 37, Deer Park 27

Big 10 at Albany
Newburgh Free Academy Duals

Championship Finals

Hauppauge 55, Warwick Valley 13

Semi Finals

Hauppauge 73, Natick, MA 6

Warwick Valley 42, Arlington 36

First Round

Arlington 52, Half Hollow Hills East 21

Hauppauge 57, Newburgh 10

Warwick Valley 42, Chaminade 32

Consolation Round

Port Jervis 41, Newburgh 40

Chaminade 53, Half Hollow Hills East 21

Consolation Final 3rd place

Natick, MA 35, Arlington 32

Consolation Final 5th place

Chaminade 48, Port Jervis 34

Consolation Final 7th place

Newburgh 48, Half Hollow Hills East 25


January 30, 2009
Bellmore JFK 37, Seaford 24
Cold Spring Harbor 30, Hicksville 16
East Meadow 36, Island Trees 15
Valley Stream South 37, Valley Stream Central 32
Brentwood 44, Patchogue-Medford 15
Center Moriches 36, Hampton Bays 30
Connetquot, 31, Commack, 18
East Islip 49, North Babylon 17
Huntington 26, Hauppauge 26
John Glenn 44, Mt. Sinai 9
Kings Park 71, Hills West 6
Miller Place 35, Shoreham-Wading River 30
Newfield 31, Centereach 19
Northport 47, Bay Shore 12
Riverhead 54, Deer Park 15
Sachem East 52, Lindenhurst 14
Sachem North 49, Central Islip 9
Sayville 33, Harborfields 32
Smithtown West 49, Bellport 21
West Islip 42, Copiague 30
Westhampton 35, Bayport-Blue Point 12

January 29, 2009
Babylon 15, Mercy 4
Babylon 72 Southampton 12
Westhampton 44 Miller Place 25
Chaminade 63, Holy Trinity 18

January 28, 2009
Amityville 52, Mattituck 14
Commack 33, Ward Melville 28
Connetquot 49, Bayport-Blue Point 11
East Islip 44, Central Islip 21
Kings Park 40, Bay Shore 21
Mt. Sinai 40, Centereach 21
Newfield 34, Comsewogue 25
Port Jefferson 57, Stony Brook 12
Rocky Point 32, Huntington 25
Westhampton 36, Shoreham-Wading River 28
William Floyd 38, Smithtown East 19
St. Anthony's 39, Kellenberg 35

January 27, 2009
Half Hollow Hills East 39 North Babylon 26
Hampton Bays 39, Stony Brook 33
Hauppauge 54 Kellenberg 8
Mount Sinai 30 Bayport-Blue Point 24
Sachem North 34, William Floyd 24

January 24, 2009

Battle of the Harbor Duals at Cold Spring Harbor

Finals

Hauppauge 57, Cold Spring Harbor 3

Other Matches

Cold Spring Harbor 31, Port Jefferson 22

Cold Spring Harbor 36, Wantagh B 32
Cold Spring Harbor 37, Westbury 31

Wheatley 51, Oceanside 18

Wheatley 37, Sewanhaka East 29

East Meadow Quadrangular

East Meadow 36, Mineola 17

East Meadow 32, Garden City 24

Garden City 48, Mineola 18

Harold Earl Cup at Valley Stream Central

Finals

Bellmore JFK 39, Mepham 27

Other Matches

Baldwin 38, Sewanhaka West 30

Bellmore JFK 41, Lawrence 18

Bellmore JFK 63, Valley Stream Central 12

Lawrence 36, Clarke 29
Mepham 54, Sewanhaka West 16

Highlanders Tournament at Herricks

Island Trees Double Duals

Division 37, Farmingdale 21

Long Beach Triangular

Bethpage 31, Seaford 18

Bethpage 32, Uniondale 29

Long Beach 41, Bethpage 25

Long Beach 40, Seaford 24

Long Beach 36, Uniondale 28

North Shore 37, New Rochelle (Sec 1) 20

Valley Stream North 49, Valley Stream South 21

Bayport-Blue Point 46, Newfield 17

East Islip ABC Duals

Final

John Glenn 38, East Islip 15

3rd Place

Ward Melville 37, Massapequa 22

5th Place

Shoreham-Wading River 46, Copiague 21

7th Place

John Glenn B vs Grand Street Campus

Round 1:

East Islip 45, John Glenn B 13

John Glenn  57, Copiague 9

Massapequa 29, Shoreham-Wading River 26

Ward Melville 66, Grand Street Campus (PSAL) 12

Round 2:

Copiague 39, Grand Street Campus (PSAL) 27

East Islip 31, Massapequa 20

John Glenn  43, Ward Melville 16

Shoreham-Wading River 26, John Glenn B 24

Round 3:

East Islip 40, Shoreham-Wading River 19

John Glenn  68, Grand Street Campus 6

Massapequa 34, John Glenn B 16

Ward Melville 51, Copiague 22

Kris MacDonald Islip Cup Tournament

Newfield 28, Lindenhurst 22

North Fork Invitational
Northport 32, William Floyd 26

Stony Brook Duals

Centereach 51, Stony Brook 15

Comsewogue 55, Hewlett 13

Comsewogue 54, Hicksville 20
Comsewogue 36, Jericho 29

Comsewogue 75, Stony Brook -2
Hicksville 37, St. John the Baptist 28
Jericho 48, Hewlett 18

Jericho 46, St. John the Baptist 27

Jericho 63, Stony Brook 6

St. John the Baptist 35, Centereach 34
St. John the Baptist 44, East Hampton 27

Stony Brook 48, Hewlett 20

Whitman Duals

Finals

St. Anthony's 33, Syosset 26

Pool Matches

Smithtown East 31, Patchogue-Medford 18

Smithtown East 36, Walt Whitman 19

Smithtown East 68, Walt Whitman B 4

St. Anthony's 31, Patchogue-Medford 30
St. Anthony's 41, Smithtown East 21
St. Anthony's 52, Walt Whitman B 15
Syosset 42, Bellport 17

Syosset 42, Walt Whitman 11

Kohl Tournament at Suffern

Clarkstown South Duals

Babylon 48, Clarkstown South 30

Chaminade 68, Clarkstown South 6

Mahopac 47, Babylon 24

Mahopac 33, Chaminade 31

Monsignor Farrell 48, Sachem East 25

January 23, 2009
Garden City 33, Baldwin 23
MacArthur 48, Long Beach 14
Massapequa 26, Uniondale 24
North Shore 36, Clarke 22
South Side 42, Valley Stream South 28
Syosset 29, Farmingdale 22
Brentwood 40, Ward Melville 27
Centereach 36, Copiague 31
Commack 37, Central Islip 23
Connetquot 37, Northport 18
Deer Park 32, Smithtown West 28
East Islip 50, West Islip 15
Eastport-South Manor 47, Half Hollow Hills West 20
Hauppauge 58, Comsewogue 6
Huntington 41, Sayville 15
John Glenn 54, Amityville 15
Kings Park 51, Bellport 13
Lindenhurst 43, Bay Shore 16
Mt. Sinai 33, Shoreham-Wading River 31
Port Jefferson 29, Center Moriches 28
Sachem East 38 William Floyd 26
Stony Brook 34, Southampton 42
West Babylon 36, Riverhead 25
Westhampton 43, Mattituck 24

January 22, 2009
Cold Spring Harbor 29, Oyster Bay 27
Division 38, Bellmore JFK 24
Mepham 55, Valley Stream Central 15
Chaminade 39, Kellenberg 27

January 21, 2009
Bethpage 45, Lynbrook 27
Cold Spring Harbor 37, Wheatley 22
East Meadow 27, Syosset 25
Farmingdale 48, Baldwin 24
Freeport 42, Sewanhaka East 21
Great Neck North 38, Westbury 23
Great Neck South 43, Plainview JFK 28
Herricks 34, Port Washington 15
Lawrence 34, Glen Cove 30
MacArthur 49, Garden City 18
Mepham 40, Jericho 19
Mineola 34, Valley Stream North 28
North Shore 41, Island Trees 19
Oyster Bay 43, Carle Place 18
Sewanhaka West 45, Hicksville 21
South Side 38, Roslyn 33
Valley Stream South 51, West Hempstead 0
Wantagh 47, Plainedge 21
Babylon 46, Hampton Bays 21
Brentwood 45, Chaminade 20
Center Moriches 64, Stony Brook 12
Commack 40, Walt Whitman 16
Connetquot 55, Bay Shore 6
Deer Park 45, Bellport 27
East Islip 48, Copiague 18
Hauppauge 67, East Hampton 3
Huntington 62, Comsewogue 9
Islip 65, Sayville 12
John Glenn 58, Mattituck 9
Kings Park 56, Eastport-South Manor 8
Longwood 37, Ward Melville 12
Newfield 37, North Babylon 28
Northport 40, Central Islip 20
Riverhead 63, Half Hollow Hills West 12
Sachem East 34, Patchogue-Medford 20
Shoreham-Wading River 44, Amityville 30
Smithtown East, 31, Centereach, 12
West Babylon 54, Smithtown West 6
West Islip 41, Half Hollow Hills East 19
William Floyd 63, Lindenhurst 15
St. John the Baptist 41, Holy Trinity 33

January 20, 2009
Carle Place 57, Roosevelt 12
Eastport-SM 53, Stony Brook 28
Port Jefferson 33, Babylon 31

January 19, 2009
Busby Classic at North Shore
Smithtown East Duals

John Glenn 33, Brentwood B 3

John Glenn 30, Center Moriches 0

John Glenn 54, Sachem East 9

John Glenn 51, Smithtown East 9

Sachem East 37, Brentwood B 24
Sachem East 56, Center Moriches 18
Sachem East 37, Sayville 20
Sachem East 34, Smithtown East 25
Sayville 54, Brentwood B 15
Sayville 59, Center Moriches 18

Smithtown East 51, Brentwood "B" 12
Smithtown East 46, Center Moriches 24
Smithtown East 35, Sayville 26


January 17, 2009

Bethpage Quadrangular

Bethpage 47, Locust Valley 25

Carle Place 50, Oceanside 29
Clarke Duals

Baldwin 34, Clarke 33
Bay Shore 37, Clarke 32

Island Trees 35, Baldwin 28
Island Trees 26, Bay Shore 24

Cove Cup at Glen Cove

Farmingdale Duals

Final

Hauppauge 28, MacArthur 21

Other Matches

Hauppauge 51, Brewster (Sec1) 6

Hauppauge 54, Farmingdale 13

Hauppauge 46, Long Beach 13

Long Beach 35, Brewster (Sec1) 25

Long Beach 46, Farmingdale 17

North Shore Duals

Bellmore JFK 34, Syosset 30

North Shore 59, Manchester (NJ) 12

North Shore 47, Roslyn 14

North Shore 41, Valley Stream North 25

Syosset 54, Manchester (NJ) 24

Syosset 42, North Shore 21

Syosset 53, Roslyn 3

Syosset 58, Valley Stream North 26

Valley Stream North 21, Manchester (NJ) 6

Valley Stream North 34, Roslyn 29

Mineola Dbl Dual

Mineola 48, Oceanside 18

South Side 51, Carle Place 24

South Side 31,Mineola 28

Seaford Duals

Massapequa 30, Calhoun 14

Massapequa 31, Sachem East 27

Massapequa 28, Seaford 22

Seaford, 32, Calhoun, 21

West Hempstead Rams Classic

Final

Sewanhaka West 39, Valley Stream Central 34

Other Matches

Hewlett 39, West Hempstead 21

Sewanhaka West 36, Hewlett 34

Sewanhaka West 48, West Hempstead 18

Valley Stream Central 36, Hewlett 27

Valley Stream Central 51, West Hempstead 24

Commack Duals

Final

Shoreham-Wading River 30, Commack 30

Other Matches

Commack 63, Chaminade "B" 6
Commack 38, Riverhead 21
Shoreham-Wading River 36, Newark Valley (Sec4) 24

Shoreham-Wading River 36, Patchogue-Medford 23

Comsewogue Duals

Babylon 54, Comsewogue B 27
Babylon 48, East Hampton 26
Babylon 51, Hicksville 15
Comsewogue 52, Hicksville 12

Comsewogue 65, Southampton 9

Comsewogue 65, Ward Melville B 3
Comsewogue B 35, East Hampton 26
Comsewogue B 37, Southampton 23
East Hampton 39 Ward Melville B 36

West Babylon 66, Comsewogue 11

Hills West Duals

Central Islip 67, Bellmore JFK 6

Central Islip 34, Half Hollow Hills East 23

Central Islip 59, Half Hollow Hills West 6

Central Islip 47, Mattituck 12

Half Hollow Hills East 54, Bellmore JFK 16

Half Hollow Hills East 42, Half Hollow Hills West 19

Half Hollow Hills East 37, Mattituck 27

Mattituck 42, Bellmore JFK 25

Mattituck 41, Half Hollow Hills West 20

Northport 38, Half Hollow Hills East 29
Northport 45, Mattituck 15

Kujan Memorial Tournament at William Floyd

Lindenhurst Tournament

Sachem North Invitational

Stony Brook 42, Hackley (Private) 29
Stony Brook 36, Thomas Edison (PSAL) 35
NYS CHSAA Duals at Msgr. Farrell

Round 1

Chaminade 46, St. Francis (Buffalo) 18

Kellenberg 58, St. Joe's by the Sea 9

Msgr. Farrell 63, St. John the Baptist 12

St. Anthony's 74, Fordham Prep 9

Round 2

Chaminade 60, Fordham Prep. 12

Msgr. Farrell 57, Kellenberg 21

St. Anthony's 66, Mount St Michael 13
St. John the Baptist 40, St. Joe's by the Sea 33

Round 3

Chaminade 74, St. Joesph's By The Sea 18

Kellenberg 54, Mount St. Michael 26

Msgr. Farrell 41, St. Anthony 35
St. Francis (Buffalo) 42, St. John the Baptist 30

Round 4

Chaminade 49, Mount St. Michael's 30

Kellenberg 38, St. Francis 35

St. Anthony's 68, St. Joseph's By The Sea 12

St. John the Baptist 49, Fordham Prep. 21

Round 5

Kellenberg 56, Fordham Prep 15
Monsignor Farrell 58, Chaminade 12

St. Anthony's 44, St. Francis 24

St. John the Baptist 42, Mount St. Michael 39

 

January 16, 2009
Clarke 40, Locust Valley 26
Cold Spring Harbor 35, Valley Stream North 23
East Meadow 45, Baldwin 15
Farmingdale 17, Massapequa 33
Garden City 48, Division 21
Great Neck North 38, Roslyn 33
Great Neck South 31, Valley Stream Central 27
Herricks 42, Jericho 31
Long Beach 40, Bellmore JFK 23
Lynbrook 40, Glen Cove 33
MacArthur 27, Calhoun 6
Mepham 48, Port Washington 19
Mineola 31, Wheatley 31
North Shore 57, Manhasset 12
Plainedge 45, Lawrence 15
Seaford 33, Island Trees 25
Sewanhaka East 48, Oceanside 30
Valley Stream South 48, Hewlett 29
Bayport-Blue Point 34, Amityville 30
Centereach 37, North Babylon 25
Central Islip 41, Bay Shore 19
East Islip 49, Half Hollow Hills East 17
Hampton Bays 36, Southampton 25
Hauppauge 46, Harborfields 18
Huntington 22, Islip 22
John Glenn 58, Westhampton 3
Kings Park 34, Deer Park 25
Longwood 27, Brentwood 26
Miller Place, 32, Mt. Sinai, 30
Newfield 42, West Islip 24
Patchogue-Medford 43, Lindenhurst 12
Riverhead 68, Eastport-South Manor 9
Sachem North 37, Commack 16
Shoreham-Wading River 54, Mattituck 12
Smithtown West 59, Half Hollow Hills West 21
Stony Brook 63, Mercy 12
Walt Whitman 9, Northport 40
Monsignor Farrell 50, St. Francis 9

January 14, 2009
Bellmore JFK 36, Calhoun 25
Bethpage 34, Glen Cove 30
Hewlett 45, West Hempstead 12
Freeport 54, Oceanside 15
Jericho 35, Port Washington 27
Long Beach 40, Garden City 19
MacArthur 43, Division 9
Massapequa 43, East Meadow 12
Mepham 48, Great Neck South 18
Oyster Bay 45, Roosevelt 3
Plainedge 46, Lynbrook 21
Roslyn 30, Westbury 27
Sewanhaka West 57, Hempstead 12
Syosset 54, Baldwin 10
Uniondale 41, Farmingdale 20
Valley Stream Central 42, Plainview JFK 36
Valley Stream North 34, Wheatley 27
Bellport 35, Half Hollow Hills West 25
Brentwood 35, Sachem East 27
Centereach 29, West Islip 28
Connetquot 46, Central Islip 9
East Islip 50, Newfield 6
Half Hollow Hills East 30, Copiague 30
Harborfields 48, Comsewogue 27
Hauppauge 49, Sayville 9
Huntington 54, East Hampton 3
Islip 39, Rocky Point 23
John Glenn 49, Shoreham-Wading River 19
John Glenn B 48, Cold Spring Harbor 27
Kings Park 33, Riverhead 31
Miller Place 43, Amityville, 27
Sachem North 32, Northport 16
Smithtown West 40, Eastport-South Manor 30
Walt Whitman 34, Bay Shore 31
Ward Melville 45, Lindenhurst 21
West Babylon 51, Deer Park 12
Westhampton 29, Mt. Sinai 28
William Floyd 38, Patchogue-Medford 22
Kellenberg 56, St. John the Baptist 18
St. Anthony's 42, Chaminade 33

January 13, 2009
Hicksville 27, Hempstead 18
Island Trees 35, Manhasset 21
Mineola 46, Carle Place 17
Oyster Bay 43, Valley Stream South 22
Sewanhaka East 33, Hicksville 32
Babylon 54, Stony Brook 18
Bayport-Blue Point 54, Mattituck 11
Center Moriches 57, Southampton 15
Port Jefferson 41, Hampton Bays 18

January 12, 2009
Great Neck South 36, Port Washington 33
North Shore 37, Locust Valley 26

January 10, 2009
Baldwin 38, Stratford CT 37

Herricks Invitational New Years Tournament

Mepham Triangular

Bellmore JFK 42, Lawrence 12

Bellmore JFK 40, Mepham 24

Mepham 41, Lawrence 31

Mineola Double Duals

Mineola 37, Great Neck North 21

Mineola 45, Plainedge B 9

Seaford 34, Clarke 15

Ted Petersen Tournament
Wheatley Invitational

Bradshaw Tournament at Canandaigua
Copiague Tournament

Rocky Gilmore Tournament
Smithtown East Tournament

West Islip Dual Meet Tournament.

Final

Westhampton 32, West Babylon 30

Preliminaries

Cold Spring Harbor 31, West Islip 30

Eastport-South Manor 34, Harborfields 34

Eastport-South Manor 47, West Babylon B 22

Harborfields 39, Cold Spring Harbor 17

Harborfields 39, West Islip 21

West Babylon 52, Cold Spring Harbor 15

West Babylon 44, Harborfields 15

West Babylon 57, West Islip 12

Westhampton 57, Eastport-South Manor 14

Westhampton 34, Islip 25

Westhampton 72, West Babylon B 0

St. Anthonys Duals

Bethpage 36, St. Anthony's 34
St. Anthony's 79, Thomas Edison (PSAL) 0
St. Anthony's 47, MacArthur B 18
St. Anthony's 53, Ward Melville 17


January 9, 2009
Bellmore JFK 31, Garden City 27
Bethpage 28, Lawrence 27
Clarke 41, Manhasset 28
Cold Spring Harbor 38, Mineola 24
Great Neck North 37, South Side 36
Island Trees 34, Locust Valley 27
Jericho 52, Plainview JFK 24
Massapequa 67, Baldwin 3
Oyster Bay 39, Valley Stream North 33
Port Washington 41, Valley Stream Central 27
Roslyn 54, West Hempstead 4
Sewanhaka West 42, Oceanside 18
Uniondale 41, East Meadow 16
Wantagh 56, Lynbrook 9
Westbury 51, Hewlett 24
Wheatley 72, Roosevelt 6
Babylon 40, Center Moriches 24
Bellport 36, Eastport-South Manor 31
Brentwood 51, Lindenhurst 18
Connetquot 48, Walt Whitman 12
Copiague 33, North Babylon 27
Deer Park 47, Half Hollow Hills West 15
East Islip 48, Centereach 16
Harborfields 54, East Hampton 18
Hauppauge 32, Islip 15
Huntington 41, Central Islip 23
John Glenn 53, Bayport-Blue Point 3
Longwood 38, Sachem East 18
Mt. Sinai 40, Amityville 20
Newfield 36, Half Hollow Hills East 24
Port Jefferson 60, Southamtpon 18
Sachem North 50, Bay Shore 15
Smithtown East 36, West Islip 24
West Babylon 25, Kings Park 24
Westhampton 62, Hampton Bays 3
William Floyd 42, Ward Melville 31

January 8, 2009
Freeport, 41, Hicksville, 27
Center Moriches 69, Mercy 6
Northport 31, Commack 21

January 7, 2009
Calhoun 37, Garden City 20
Clarke 39, Island Trees 26
Cold Spring Harbor 77, Roosevelt 0
Farmingdale 29, East Meadow 27
Freeport 42, Hempstead 0
Great Neck North 43, Hewlett 21
Jericho 57, Great Neck South 15
Lawrence 34, Lynbrook 30
Long Beach 56, Division 5
MacArthur 47, Bellmore JFK 13
Massapequa 27, Syosset 21
Mepham 48, Plainview JFK 15
Mineola 36, Oyster Bay 32
Plainedge 49, Bethpage 22
Roslyn 40, Valley Stream South 28
Seaford 47, Manhasset 24
Sewanhaka East 42, Sewanhaka West 27
Valley Stream North 51, Carle Place 18
Centereach 30, Half Hollow Hills East 25
Central Islip 37, Walt Whitman 19
Commack 43, Bay Shore 28
Deer Park 48, Eastport-South Manor 18
East Islip 40, Smithtown East 12
Hauppauge 33, Rocky Point 18
Huntington 40, Harborfields 18
Islip 42, Comsewogue 21
John Glenn 57, Miller Place 9
Kings Park 45, Smithtown West 20
Mt. Sinai 51, Mattituck 15
Newfield 32, Copiague 30
Patchogue-Medford 32, Ward Melville 23
Sachem North 29, Connetquot 25
Sayville 53, East Hampton 9
Shoreham-Wading River 59, Bayport-Blue Point 12
West Babylon 72, Half Hollow Hills West 3
West Islip 36, North Babylon 24
Westhampton 37, Amityville 23
Chaminade 52, St. John the Baptist 21
St. Anthony's 50, Holy Trinity 21

January 6, 2009
Hicksville 54, Oceanside 15
Port Washington 51, Hewlett 25
Uniondale 48, Baldwin 20
Monsignor Farrell 53, Long Island Lutheran 10

January 5, 2009
Miller Place 42, Mattituck 24

January 3, 2008

Locust Valley Tournament
Somers Tournament
Syosset Tournament

U-E Duals At Union-Endicott

Championship

Spencerport 40, Monroe-Woodbury 16

Third Place

Fairport 38, Waverly 25

Fifth Place

Brentwood vs Wantagh (No Match)

Seventh Place

Phoenix 44, Fulton 26

Semifinals

Spencerport 43, Waverly 18

Monroe-Woodbury 30, Fairport 24

Quarterfinals

Spencerport 36, Wantagh 20

Waverly 39, Brentwood 30

Monroe-Woodbury 37, Fulton 23

Fairport 34, Phoenix 25

First-Round

Brentwood 27, Chenango Forks 25

Fairport 47, Johnson City 12

Fulton 34, Union-Endicott 26

Monroe-Woodbury 32, MacArthur 27

Wantagh 47, Sayville 18

Waverly 45, Amsterdam 21

Other Matches

Amsterdam 32, Union-Endicott 31

Brentwood 48, Johnson City 25

Brentwood 33, Phoenix 22

Chenango Forks 36, Sayville 18

Johnson City 36, Sayville 26

MacArthur 33, Union-Endicott 27

Wantagh 49, Fulton 14

Amityville Duals

Amityville 54, Longwood B 24

Commack 56, Amityville 16

Commack 58, Longwood B 25

Commack 39, South Windsor-CT 34

West Babylon 55, Commack 27

Bayport-Blue Point 46, Smithtown West 16

Battlefield Duals at Colonial Forge HS, Stafford VA

Sachem North 39, Westfield VA 17
Colonial Forge VA 64, Sachem-North 6
Sachem-North 54, Hayfield VA 16
Connellsville PA 51, Sachem-North 19
Upper Perkiomen PA 34, Sachem-North 22
James W Robinson VA 33, Sachem-North 24
Sachem-North 58, Lake Braddock VA 21
Sachem-North 49, Mountain View VA 25

Comsewogue 51, East Hampton 15

24th Dave Ironman Invitational
Hauppauge Duals

Finals

Hauppauge 58, William Floyd 10

Preliminaries

Hauppauge 70, Centereach 6

Hauppauge 67, Seaford 6

Hauppauge 61, Shoreham-WR 12

William Floyd 54, Ossining 28

William Floyd 50, Seaford 16

William Floyd 41, Shoreham-Wading River 30

Mt. Sinai Tournament

Oneonta Rotary Ross Cordell Tournament
Westhampton Duals

Bay Shore 48, Bellport 27

Central Islip 40, Deer Park 21
Central Islip 39, Newfield 25
Deer Park 37, Bellport 21

Newfield 36, Deer Park 25

Westhampton 51, Bay Shore 21

Westhampton 57, Bellport 7

Finals

Westhampton 35, Central Islip 20

Third

Newfield 32, Bay Shore 25

Mountain Duals at Herkimer County CC

Round 1

Longwood 79, Central Square 3

Longwood 64, Colonie 18

Longwood 87, Dolgeville 0

Longwood 57, Sherburne-Earlville 15

Longwood 65, Watervilet 6

Round 2

Longwood 78, Corcoran 5

Longwood 64, General Brown 12

Longwood 81, Gouverneur 6

Longwood 50, Holland Patent 16

Final

Longwood 45, Valley Central 19

Putnum Valley Duals

Round 1

Chaminade 83, Eagle Academy 0
Harborfields 69, Iona Prep 18

Round 2

Chaminade 73, Iona Prep. 12
Harborfields 55, Hendrick Hudson 27

Round 3

Chaminade 54, Putnam Valley 10

Harborfields 81, Eagle Academy 6

Round 4

Chaminade 62, Hendrick Hudson 21

Harborfields 61, Putnam Valley 11

Finals

Chaminade 38, Harborfields 33


January 2, 2009
Rocky Point 42, Msgr Farrell 30


December 30,2008
Glen Cove Holiday Tournament

Long Island Challenge at MacArthur
Final

John Glenn 31, MacArthur 30

Third

Brentwood 31, Islip 28

Consolations

Sayville 35, Farmingdale 27

Msgr. Farrell 59, Garden City 12

Round 1

Islip 36, Msgr. Farrell 24
MacArthur 49, Farmingdale 15
John Glenn 59, Sayville 6

Brentwood 53, Garden City 6

Round 2

Islip 48, Farmingdale 19
MacArthur 37, Msgr. Farrell 24
John Glenn 57, Garden City 9

Brentwood 55, Sayville 10

Round 3

MacArthur 39, Islip 31
John Glenn 42, Brentwood 12
Sayville 47, Garden City 16
Msgr, Farrell 41, Farmingdale 22

Half Hollow Hills East Holiday Tournament

Sachem North Holiday Tournament
West Islip Holiday Tournament

Brute/Zac Jarzynka Ironman Wrestling Classic

December 28,2008

Windsor Christmas Tournament


December 27,2008

East Meadow Holiday Tournament
Massapequa Holiday Tournament
Sewanhaka East Dual Meet Tournament at Carey HS

Chaminade 67, MacArthur B 0

Chaminade 48, Sewanhaka East 18

Chaminade 59, Sewanhaka West 9

Chaminade 59, Valley Stream South 12

Cold Spring Harbor 42, MacArthur B 26
Cold Spring Harbor 34, Sewanaka East 26
Cold Spring Harbor 55, Sewanhaka West 9
Cold Spring Harbor 52, Valley Stream South 21

Final

Chaminade 65, Cold Spring Harbor 12

Uniondale Duals

Calhoun 31 Plainedge 27
Clarke 21, Lawrence 19
Clarke 28, Smithtown West 12
Division 33, Lawrence 30
Island Trees 54, Clarke 25
Island Trees 42, Lawrence 27
Island Trees 75, Uniondale B 0
Island Trees 36, Walt Whitman 33
Lawrence 33, Smithtown West 18
Plainedge 51 Clarke 18
Plainedge 41 Division 18
Plainedge59 Island Trees 9
Plainedge 47 Lawrence 12
Plainedge 49 Smithtown East 15
Plainedge 37, Uniondale 32

Plainedge 31 Uniondale B 4
Plainedge 48 Whitman 24
Uniondale 40, Calhoun 21
Uniondale 52, Clark 6
Uniondale 57, Division 15
Uniondale 60, Island Trees 12
Uniondale 44, Lawrence 6
Uniondale 52, Smithtown West 9
Uniondale 36, Walt Whitman 30
Walt Whitman 36, Lawrence 24

Bob Rohn Duals at Bloomsburgh University, PA

Muncy 45, Smithtown East 31
Smithtown East 51, Danville 18
Smithtown East 54, Hanover Area 21
Smithtown East 38, Midwest 33
Tri-Valley 39, Smithtown East 33

Mid-Hudson Tournament at Arlington HS - Sec 1, 8, 9, 11
Sachem North 37, St Anthony's 28
Ward Melville Holiday Tournament


December 23,2008

Bellmore JFK 33, Bethpage 32
Hicksville 46, Carle Place 21
North Shore 36, MacArthur B 27
Bay Shore 54, Holy Trinity 15
Bay Shore 59, St. John the Baptist 12
Lindenhurst 54, Holy Trinity 27
Lindenhurst 55, St. John the Baptist 15
Northport 25, East Islip 22
Port Jefferson 49, East Hampton 18
Smithown East 32, Syosset 22
Ward Melville 56, Half Hollow Hills East 13
Westhampton Beach 43, Smithtown West 28

December 20. 2008
Big Red Challenge Duals at Glen Cove
Clarke Dual Meet Tournament

Clarke 29, Farmingdale 10
Clarke 34, Manhasset 9
Farmingdale 40, Holy Trinity 24
Farmingdale 55, Manhasset 15
Holy Trinity 35, Clarke 33
Holy Trinity 57, Manhasset 12

Long Beach 48, Clarke 10
Long Beach 63, Farmingdale 12
Long Beach 47, Holy Trinity 24
Long Beach 64, Manhasset 9

Cyclone Tournament at South Side
Jericho Cup Duals

Final

Bayport-Blue Point 47, Cold Spring Harbor 13

Port Jefferson 33, Oyster Bay 29
Westbury 55, Oceanside 15
Jericho 26, Wheatley 24

Pool Matches

Bayport-Blue Point 48, Jericho 17

Bayport-Blue Point 52, Oyster Bay 9
Bayport-Blue Point 45, Westbury 15
Cold Spring Harbor 66, Oceanside 6
Cold Spring Harbor 33, Port Jefferson 22
Cold Spring Harbor 50, Wheatley 24
Jericho 34, Oyster Bay 33
Oyster Bay 49, Westbury 21
Port Jefferson 51, Oceanside 24
Port Jefferson 46, Wheatley 19
Westbury 35, Jericho 33
Wheatley 36, Oceanside 12

Jim Wilson Duals at Minisink Valley

Minisink Valley 49, Island Trees 25
Minisink Valley 53, Petrides 24
Minisink Valley 38, Plainedge 36
Minisink Valley 32, William Floyd 27
Petrides 45, Island Trees 30
Plainedge 45, Carmel 25
William Floyd 36, Island Trees 26

Nassau County Cup at MacArthur
Paul P. Grammatico Tournament AT Valley Stream South
Ralph Jansson Holiday Tournament at Valley Stream North
Wantagh Duals

Brentwood 33, Rocky Point 25
Brentwood 48, Uniondale 16
Rocky Point 27, Wantagh 27
Uniondale 35, Rocky Point 28
Wantagh 35, Brentwood 28
Wantagh 43, Uniondale 22

Connetquot 48, Westhampton Beach 18
Doc Fallot Tournament at Hampton Bays
Kings Park Dual Meet Tournament

Final

Kings Park 39, Mt. Sinai 28

Third

St. Anthony's 38, Miller Place 26

Pool Matches

Copiague 41, Kings Park B 27
Kings Park 42, Miller Place 21
Kings Park 51, Newfield 13
Kings Park 62, Sachem East B 13
Miller Place 34, Newfield 31
Miller Place 49, Sachem East B 16
Mt. Sinai 48, Copiague 13
Mt. Sinai 53, Kings Park B 12
Mt. Sinai 42, St. Anthony's 20
Newfield 36, Kings Park B 26
Newfield 48, Sachem East B 19
St. Anthony's 56, Copiague 20
St. Anthony's 60, Kings Park B 12

Lee Van Slyke Memorial at Burnt Hills-Ballston Lake
North Babylon Holliday Tournament
Rick Herrmann Tournament at Bellport
Clarkstown North Tournament

December 18, 2008

Mineola 66, Roosevelt 6
Westbury 42, Valley Stream South 30
East Hampton 47, Salesian 39
East Hampton 39, Stony Brook 36
Hauppauge 42, St. Anthony's 13
Hills West 36, Jericho 31
Shoreham-Wading River 57, Eastport-South Manor 9
Stony Brook 48, Salesian 33

December 17, 2008

Carle Place 50, Stony Brook 21
Farmingdale 55, Lawrence 15
Farmingdale 42, Lynbrook 27
Locust Valley 42, Wheatley 21
Massapequa 47, Island Trees 15
North Shore 33, Cold Spring Harbor 24
Roslyn 56, Hewlett 15
Roslyn 37, Wheatley 18
Sewanhaka East 33, Baldwin 32
Syosset 47, Division 13
Wantagh 31, MacArthur 25
Amityville 49, North Babylon 20
Brentwood 60, Copiague 9
Centereach 33, Mattituck 22
Central Islip 37, Lindenhurst 22
East Islip 36, Riverhead 26
Harborfields 36, Half Hollow Hills East 32
Islip 39, West Islip 13
John Glenn 42, Commack 17
Miller Place 56, Hampton Bays 9
Newfield 50, Half Hollow Hills West 22
Rocky Point 41, Ward Melville 20
Sachem East 58, Deer Park 3
Sayville 57, Comsewogue 3
Stony Brook 78, St. Dominicks 6
William Floyd 34, Mt.Sinai 32

December 16, 2008
Calhoun 36, Glen Cove 33
Holy Trinity 36, Sewanhaka West 22

Macarthur 34, Glen Cove 32
Oyster Bay 38, Great Neck North 18

Plainedge 43, Division 25
Sewanhaka East 47, Valley Stream Central 24
Syosset 38, Calhoun 24
Lindenhurst 48, Eastport-South Manor 21

December 15, 2008

Hewlett 42, Oceanside 27

December 13, 2008

Baldwin Tournament
Bethpage Dad's Club Tournament
Garden City 60, Great Neck North 12
Garden City 40, Kellenberg 33
Kellenberg 38, Great Neck North 15
Wheatley 53, Carle Place 10
Sprig Gardner Tournament at Calhoun/Mepham
Mamaroneck Tiger Tournament
32nd Annual Sprig Gardner Tournament at East Hampton

Andrew Peers Memorial Wrestling Tournament
Cliff Clark Classic
Gray-Fitzgerald Holiday Tournament at Sayville
Huntington Tournament
Lonnie Kittle Tournament at Amityville
Mt. Sinai 46, Port Jefferson 15
Mt. Sinai 36, Syosset 24
Port Jefferson 62, Syosset B 4
Steven Mally Memorial Tournament
Shenendehowa Duals

Shenendehowa 48, Sachem East 26
Shenendehowa 60, Plainedge 18

Take Down Autism Duals at William Floyd

Bellport 40, Long Island Lutheran 25
Edgemont 57, Bellport 17
Edgemont 38, Jericho 36
Jericho 66, Long Island Lutheran 12
Smithtown West 57, Jericho 24
Smithtown West 58, Long Island Lutheran 21
William Floyd 60, Bellport 18
William Floyd 41, Edgemont 24
William Floyd 60, Lutheran 0
William Floyd 75, Smithtown West 12
Islip 60, Bellport 9
Islip 63, Edgemont 15
Islip 56, Jericho 24
Islip 63, Smithtown West 7


December 12, 2008

Connetquot Tri-Meet

Connetquot 46, Miller Place 18
Connetquot 55, Valley Stream South 12
Miller Place 51, Valley Stream South 9

Mattituck 44, Center Moriches 23
Smithtown East 35, Smithtown West 24
 

December 11, 2008
Carle Place 45, Oceanside 30
Jericho 54, Valley Stream Central 23
Jericho 42, West Hempstead 4
Sewanhaka West 45, Great Neck North 30

Valley Stream North 54, Valley Stream Central 13
Valley Stream North 67, West Hempstead 24
Westbury 39, Plainview JFK 32
Bayport-Blue Point 39, Comsewogue 18
Harborfields 77, St. Dominic 0
Shoreham-Wading River 78, Hills West 0

December 10, 2008

Division 39, Lynbrook 30
Long Beach 47, Baldwin 17
Syosset 45, Seaford 18
Wheatley 41, Holy Trinity 24
Wheatley 46, Manhasset 27
Brentwood 45, Locust Valley 19
Centereach 54, Hampton Bays 15
Commack 56, Bellport 12
Eastport-South Manor 60, East Hampton 22
Hauppauge 47, West Islip 3
John Glenn 50, St. Anthonys 9
Kings Park 56, Mattituck 13

Longwood 60, Walt Whitman 3
Miller Place 62, Southampton 10
Savyille 45, Kellenberg 27
University HS 46, Amityville 33

December 9, 2008
Carle Place 54, Hewlett 12
Cold Spring Harbor 56, Long Island Lutheran 6
Great Neck North 36, Great Neck South 30
Lawrence 45, Jericho 21
Oyster Bay 51, Plainview JFK 20

Port Washington 33, Hicksville 26

December 6, 2008
Battle at the Beach at Long Beach
Hank Paris Tournament at Plainedge
Herricks Invitational
Knights Tournament at Uniondale
MacArthur Tournament

Hall of Fame Duals at Bellmore JFK

Bellmore JFK 66, Great Neck South 10
Bellmore JFK 67, Great Neck North 6
Locust Valley 39, Bellmore JFK 27
Locust Valley 66, Great Neck North 11
Locust Valley 49, Great Neck South 24

Anderson Tournament at Cicero-North Syracuse

December 5, 2008
Jericho 42, Hicksville 30