Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

2007-2008 High School Results

NYSPHSAA Wrestling Championships
NYSPHSAA Division 1 Wrestling Championships
NYSPHSAA Division 2 Wrestling Championships

State Championship Qualifying Tournaments
Section 8 Division 1 Wrestling Championships
Section 8 Division 2 Wrestling Championships
Section 11 Division 1 Wrestling Championships
Section 11 Division 2 Wrestling Championships
Catholic High School Athletic Association State Wrestling Championships at Chaminade
New York Private School Championships

Conference and League Tournaments
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Baldwin
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Division
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Massapequa
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Plainedge
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at North Shore
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Uniondale
Section 11 League 1 Championship at Sachem East
Section 11 League 2 Championship at Connetquot
Section 11 League 3 Championship at West Islip
Section 11 League 4 Championship at Deer Park
Section 11 League 5 Championship at Islip
Section 11 League 6 Championship at Miller Place
Nassau-Suffolk CHSAA League Tournament at Chaminade


Dual Meets & Tournaments
 

February 9, 2008
Nassau County Class A Dual Meet Championships

Semifinals

MacArthur 37, Baldwin 20
Uniondale 28, Massapequa 26

Finals

MacArthur 47, Uniondale 13

Nassau County Class B Dual Meet Championships

Semifinals

Wantagh 44, Bethpage 22

Finals

Wantagh 30, Plainedge 27


February 8, 2008
Nassau Invitational Tournament

Finals

Glen Cove 39, Great Neck North 22

Semifinals


February 8, 2008
Nassau Invitational Tournament

Finals

Glen Cove 39, Great Neck North 22

Semifinals

Glen Cove 42, Valley Stream South 10

 

February 6, 2008
Harborfields 66, Babylon 11

February 2, 2008

Wheatley Cup Tournament

Port Washington 45, Mineola 30

Port Washington 45, Wheatley 9

Valley Stream North 36, Port Washington 33

Valley Stream North 48, Westbury 27

Valley Stream North 39 Wheatley 27

Bob Armstrong Tournament at Port Jefferson - Sec 11

Central Islip 33, West Islip 29

Lindenhurst 61, Bay Shore 12

Longwood Double Duals

Longwood 64, Amityville 9
Longwood 57, Sachem North 10
Longwood 48, West Babylon 19
Sachem North 38, Amityville 26

West Babylon 51, Amityville 27

West Babylon 40, Sachem North 26

Sachem East Tournament - Sec 11

Ward Melville 39 Baldwin 24

Golden Knight Classic at Nanuet - Sec 1, 9, 11

Joe Radomski Memorial Tournament at Ardsley - Sec 1, 9, 11, CHSAA
Newburgh Free Academy Duals

Final

Hauppauge 54, Newburgh 13

Consolations 3rd/4th

St Benedicts Prep 39, Half Hollow Hills East 31

Preliminaries

Chaminade 56, Arlington 10

Half Hollow Hills East 43, Port Jervis 31
Hauppauge 62, Arlington 9

Hauppauge 42, St. Benedict's 29

Newburgh 42, Half Hollow Hills East 22
Port Jervis 39, Chaminade 36

St. Benedict's 52, Chaminade 22

Somers Tournament - Sec 1, 9, 11
Yonkers Classic - Sec 1, 8, 9, 11, Private
 

February 1, 2008

Nassau County Class A Dual Meet Championships

Preliminaries

Baldwin 38, Mepham 24

Division 31, Bellmore JFK 24
Farmingdale 66, Sewanhaka East 6
Long Beach 46, Jericho 20
MacArthur 37, East Meadow 17

Massapequa 32, Freeport 28

Uniondale 64, Herricks 9

Quarterfinals

Baldwin 42, Division 27
MacArthur 45, Farmingdale 6

Massapequa 30, Syosset 29

Uniondale 38, Long Beach 18

Consolations

Jericho 33, Herricks 32

Mepham 34, Bellmore JFK 30

Nassau County Class B Dual Meet Championships

Preliminaries

Bethpage 31, Clarke 23

Garden City 47, South Side 19

Lynbrook 33, Roslyn 27

Seaford 34, Island Trees 15
Wantagh 66, Wheatley 6

Quarterfinals

Bethpage 39, Lynbrook 28

Garden City 33, Seaford 21

Wantagh 55, Locust Valley 9

Consolations

Mineola 45, Wheatley 26

Nassau Invitational Tournament

Consolations

Port Washington 37, Great Neck South 21

Brentwood 45, Ward Melville 10
Central Islip 29, Commack 28

Comsewogue 46, Eastport-South Manor 19

Connetquot 36, Northport 19
Copiague 35, Centereach 22

Deer Park 38, Smithtown West 24

Half Hollow Hills East 38, North Babylon 25

Hampton Bays 51, Mercy 15

Hauppauge 56, Half Hollow Hills West 6

Huntington 39, Sayville 16

Islip 37, Harborfields 27

John Glenn 42, Amityville 19

Kings Park 44, Bellport 9

Longwood 41, Patchogue 15
Miller Place 33, Bayport-Blue Point 30

Mt. Sinai 41, Shoreham-Wading River 19

Port Jefferson 46, Center Moriches 24

Rocky Point 58, East Hampton 10

Sachem East 42, William Floyd 15

Sachem North 31, Whitman 24

Smithtown East 53, Newfield 7

West Babylon 46, Riverhead 16

West Islip 30, East Islip 27

Westhampton 32, Mattituck 24

 

January 31, 2008

Nassau Class B Dual Meet Championship

North Shore 49, Valley Stream North 15

Consolation Bracket

Valley Stream North 41, Manhasset 26

Nassau Invitational Tournament

Glen Cove 26, Carle Place 17
Great Neck North 54, Great Neck South 16

Oyster Bay 37, Westbury 13

Plainview JFK 31, Cold Spring Harbor 30
Sewanhaka West 42, Port Washington 24

Valley Stream South 35, Oceanside 28

Quarterfinals

Glen Cove, 44, Oyster Bay 18
Great Neck North 32, Sewanhaka West 30

Plainview JFK 44, West Hempstead 27
Valley Stream South 35, Lawrence 30

 

January 30, 2008
Division 33, Jericho 21
Long Beach 33, Bellmore JFK 22
Mineola 37, Hicksville 25
Syosset 31, Massapequa 27
Amityville 35, Shoreham-Wading River 33
Commack 32, Walt Whitman 18
Connetquot 69, Bay Shore 6
Deer Park 40, Bellport 15
East Hampton 34, Eastport-South Manor 31
East Islip 31, Copiague 25
Hauppauge 48, Kings Park 18
Islip 31, Sayville 24
John Glenn 48, Mattituck 21
Longwood 29, Ward Melville 19
Mt. Sinai 43, Bayport-Blue Point 18
Northport 48, Central Islip 19
Rocky Point 35, Harborfields 22
Sachem East 32, Patchogue-Medford 18
West Babylon 46, Smithtown West 10
West Islip 30, Half Hollow Hills East 28
Westhampton 48, Miller Place 23
William Floyd 38, Lindenhurst 15
Kellenberg 39, Holy Trinity 30
St. Anthony's 68, St. John the Baptist 9
Monsignor Farrell 38, Long Island Lutheran 21

January 29, 2008
Farmingdale 27, East Meadow 22
Stony Brook 51, Mercy 28

January 26, 2008

Bethpage Quad

Bethpage 33, Long Beach 26

Bethpage 34, Seaford 24

Bethpage 35, Uniondale 24

Long Beach 34, Uniondale 21

Seaford 30, Long Beach 18

Cold Spring Harbor Duals

Cold Spring Harbor 42, Oceanside 27

Cold Spring Harbor 43, Westbury 27

Oceanside 33, Wheatley 21

Port Jefferson 39, Cold Spring Harbor 30

Port Jefferson 47, Oceanside 23

Port Jefferson 39, Port Washington 33

Port Washington 37, Cold Spring Harbor 36

Port Washington 51, Oceanside 21

Port Washington 36, Sewanhaka East 33

Syosset 40, Port Jefferson 27

Syosset 34, Sewanhaka East 27

Syosset 42, Westbury 20

Syosset 43, Wheatley 27

Dan Fuentes Duals at Island Trees

Farmingdale 48, Division 20

Farmingdale 40, Island Trees 21

Wantagh 49, Division 18

Wantagh 44, Farmingdale 21

Harold Earl Duals at Valley Stream Central

Baldwin 42, Clarke 18

Baldwin 46, Valley Stream Central 16

Bellmore JFK 35, Baldwin 25

Lawrence 39, Clarke 33

Lawrence 31, Roslyn 24

Roslyn 43, Clarke 24
Roslyn 43, Valley Stream Central 0

Massapequa 30, Copiague 24

Albany Big Ten Tournament – Sec 1, 2, 9, 11

Bear Brohard Tournament at Stony Brook

Centereach 48, Comsewogue 21

Centereach 46, East Hampton 19

Centereach 40, Jericho 26

Centereach 51, St. John the Baptist 21

Comsewogue 58, Carle Place 15

Comsewogue 47, Putnam Valley 22

Comsewogue 56, Stony Brook 10

East Hampton 42, St. John the Baptist 24

East Hampton 45, Stony Brook 21

Jericho 55, East Hampton 9

Jericho 58, Putnam Valley 18

Jericho 57, St. John the Baptist 18

Islip Cup/Kris MacDonald Tournament – Sec 8, 11

John Glenn Double Dual

John Glenn 45, East Islip 18

John Glenn 55, Locust Valley 18

Mt. Sinai 36, East Islip 20

Mt. Sinai 52, Locust Valley 15

North Fork Tournament at Mattituck – Sec 11

Sayville Triangular

Miller Place 39, Monsignor Farrell 29

Sayville 46, Miller Place 23

Sayville 40, Monsignor Farrell 32

Rodney Smith Classic at East Windsor, CT
Wildcat Duals at Walt Whitman

Final

St. Anthony's 32, Smithtown East 31

Pool Matches

Bellport 69, Bryant 9

Bellport 37, Long Island Lutheran 24

Patchogue-Medford 48, Long Island Lutheran 20

Patchogue-Medford 42, Mepham 15

Patchogue-Medford 35, Walt Whitman 24
St. Anthony's 52, Bellport 22
St. Anthony's 75, Bryant 6
St. Anthony's 33, Walt Whitman 31
 

January 25, 2008
East Meadow 39, Massapequa 22
Jericho 33, Valley Stream Central 9
Wantagh 41, Chaminade 14
Brentwood 36, Longwood 16
Central Islip 42, Bay Shore 30
Commack 37, Sachem North 17
Copiague 31, Smithtown East 25
Deer Park 35, Kings Park 24
East Islip 36, Half Hollow Hills East 24
Harborfields 67, Eastport-South Manor 9
Hauppauge 52, Riverhead 6
Huntington 26, Islip 19
John Glenn 36, Westhampton 24
Mt. Sinai 44, Miller Place 21
North Babylon 39, Centereach 15
Northport 36, Walt Whitman 26
Patchogue-Medford 34, Lindenhurst 27
Port Jefferson 53, Mercy 15
Rocky Point 30, Sayville 26
Shoreham-Wading River 41, Mattituck 26
Smithtown West 41, Half Hollow Hills West 27
West Babylon 52, Bellport 12
West Islip 70, Newfield 9

January 24, 2008
Babylon 42, Hampton Bays 18

January 23, 2008
Amityville 30, Bayport-Blue Point 24
Commack 32 , Ward Melville 20
Mt. Sinai 27, William Floyd 21
Port Jefferson 51, Stony Brook 12
Chaminade 57, Holy Trinity 21
St. Anthony's 45, Kellenberg 30

January 22, 2008
Comsewogue 37, Newfield 30
Islip 43, Half Hollow Hills West 3

Stony Brook 39, Southampton 33

January 21, 2008
Busby Classic - Sec 8

January 19, 2008
Bethpage Triangular

Bethpage 30, Locust Valley 27

Bethpage 35, Mepham 24

Mepham 41, Locust Valley 19

Clarke Dual Meet Tournament

Baldwin 43, Bay Shore 27

Baldwin 38, East Meadow 26

Bay Shore 44, Albany HS 31
Clarke 36, Baldwin 21

Clarke 55, Bay Shore 12

Clarke 39, East Meadow 21

Clarke 52, Holy Trinity 9
East Meadow 41, Bay Shore 18

East Meadow 45, Holy Trinity 24

Garden City 47, Albany HS 20

Garden City 54, Mineola 21

Garden City 61, Uniondale B 15

Holy Trinity 42, Bayshore 29
Island Trees 33, Garden City 30

Island Trees 45, Mineola 21

Island Trees 63, Uniondale B 12

Mineola 33, Albany HS 30

Mineola 54, Uniondale B 9

Rams Classic at West Hempstead – Sec 8
Seaford Duals

Massapequa 31, Calhoun 28

Massapequa 40, Seaford 15

Uniondale 33, Calhoun 31

Uniondale 31, Seaford 25

Bayport-Blue Point Tournament

1st Place

West Islip 45, Sayville 16

2nd Place

Jericho 31, Bayport-Blue Point 30

Pool A

Bayport-Blue Point 42, Newfield 16

Bayport-Blue Point 63, Wheatley 10

Sayville 40, Bayport-Blue Point 15

Sayville 43, Newfield 20

Sayville 67, Wheatley 9

Pool B

Jericho 46, Eastport-South Manor 27

Jericho 46, Manhasset 18

West Islip 73, Eastport-South Manor 3

West Islip 50, Jericho 18

West Islip 68, Manhasset 6

Beacon Tournament - Sec 1, 11, MA

Commack Duals

Commack 74, Chaminade B 0

Commack 43, Farmingdale 30

Commack 48, Riverhead 16

Farmingdale 51, Chaminade B 18

Farmingdale 33, Riverhead 32

Riverhead 66, Chaminade B 09

Rocky Point 67, Chaminade B 0

Rocky Point 33, Commack 27

Rocky Point 47, Farmingdale 15

Rocky Point 63, Riverhead 9

Croton Tournament - Sec 1, 11

Half Hollow Hills West Dual Meet Tournament

Central Islip 52, Bellmore JFK 13

Central Islip 40, Half Hollow Hills West 19

Central Islip 38, Mattituck 28

Mattituck 48, Bellmore JFK 18

Mattituck 34, Half Hollow Hills West 22

Northport 54, Bellmore JFK 9

Northport 36, Central Islip 28

Northport 47, Half Hollow Hills West 21

Northport 46, Mattituck 21

Huntington Double Duals

Huntington 63, Mahopac 0

Huntington 59, Nanuet 9

Mahopac 49, Babylon 14

Nanuet 37, Babylon 33

23rd Annual Kujan Brothers Memorial at William Floyd - Sec 8, 11
Lindenhurst Tournament
- Sec 11, PSAL

Long Island Classic - Sec 11

Sachem North Invitational

CHSAA Duals

Chaminade 51, Fordham Prep 26

Chaminade 45, Msgr. Farrell 22

Chaminade 74, St. Joseph’s by the Sea 0

Chaminade 62, Xaverian 12

Fordham Prep 54, St. John the Baptist 24
Kellenberg 42, Fordham Prep 38

Kellenberg 45, St. Joseph by the Sea 33

Kellenberg 40, Xavier 28

Msgr. Farrell 55, Kellenberg 19

Msgr. Farrell 59, St. John the Baptist 13
St. Anthony's 48, Fordham Prep 32
St. Anthony's 36, Msgr. Farrell 35
St. Anthony's 71, St. Joe's by the Sea 6
St. Anthony's 65, Xavier 18
St. John the Baptist 40, St. Joseph by the Sea 39 (St John the Baptist wins on crit)
St. John the Baptist 57, Xavier 25

Xavier 51, St. John the Baptist 25


January 18, 2008
Baldwin 40, Farmingdale 29
Calhoun 33, Bellmore JFK 17
Freeport 52, Hicksville 9
Garden City 33, Bethpage 27
Glen Cove 43, Lawrence 32
Locust Valley 39, Manhasset 24
Lynbrook 27, Island Trees 24
MacArthur 50, Long Beach 3
Mepham 54, Herricks 9
Mineola 48, Oyster Bay 21
Oceanside 37, Sewanhaka East 36
Port Washington 36, Valley Stream Central 6
Roslyn 48, Hewlett 6
Sewanhaka West 56, Hempstead 18
South Side 52, Great Neck North 21
Uniondale 30, Syosset 27
Valley Stream North 40, Cold Spring Harbor 25
Wantagh 37, Plainedge 25
West Hempstead 47, Westbury 24
Amityville 34, Miller Place 30
Babylon 33, Port Jefferson 27
Bellport 36, Half Hollow Hills West 27
Brentwood 42, Sachem East 16
Connetquot 51, Central Islip 14
East Islip 43, Newfield 18
Hampton Bays 35, Southampton 33
Harborfields 53, Comsewogue 18
Hauppauge 62, Smithtown West 6
Huntington 72, East Hampton 0
John Glenn 53, Shoreham-Wading River 21
Kings Park 44, Riverhead 22
Mattituck 39, Bayport-Blue Point 28
Mt. Sinai 33, Westhampton 26
Patchogue-Medford 41, William Floyd 19
Rocky Point 30, Islip 21
Sachem North 28, Northport 21
Smithtown East 39, North Babylon 18
Walt Whitman 37, Bay Shore 28
West Babylon 33, Deer Park 28
Holy Trinity 69, Stony Brook 9

January 17, 2008
Sayville 67, Eastport-South Manor 10
West Islip 64, Centereach 3

January 16, 2008
Baldwin 40, Syosset 26
Bellmore JFK 51, Herricks 15
Clarke 40, Locust Valley 24
Division 39, Port Washington 9
Farmingdale 37, Massapequa 28
Freeport 37, Sewanhaka East  23
Glen Cove 48, Great Neck North 21
Jericho 33, Plainview JFK 24
Lynbrook 34, Bethpage 19
MacArthur 48, Calhoun 15
Mepham 32, Long Beach 21
Mineola 45, Cold Spring Harbor 29
Plainedge 40, Garden City 24
Seaford 42, North Shore 21
Sewanhaka West 36, Hicksville 25
South Side 34, Lawrence 22
Uniondale 42, East Meadow 19
Wantagh 40, Island Trees 19
West Hempstead 52, Hewlett 21
Babylon 48, Stony Brook 19
Center Moriches 52, Southampton 9
Connetquot 44, Walt Whitman 12
Deer Park 35, Half Hollow Hills West 21
Half Hollow Hills East 46, Copiague 18
Hauppauge 55, Bellport 6
John Glenn 39, Bayport-Blue Point 12
Miller Place 34, Mattituck 28
Mt. Sinai 38, Amityville 21
North Babylon 44, Roslyn 16
Northport 25, Commack 24
Port Jefferson 37, Hampton Bays 26
Sachem North 53, Bay Shore 9
Stony Brook 42, Carle Place 21
Ward Melville 46, Lindenhurst 9
West Babylon 42, Kings Park 15
Westhampton 48, Shoreham-Wading River 27
Chaminade 45, Kellenberg 24
St. John the Baptist 35, Holy Trinity 34

January 15, 2008
Manhasset 44, Wheatley 15
Roslyn 46, Westbury 19
Valley Stream North 42, Oyster Bay 24
Half Hollow Hills West 34, Eastport-South Manor 19

January 14, 2008
Chaminade 52, Great Neck North 12
Oceanside 63, Hempstead 18

January 12, 2008

Cove Cup at Glen Cove - Sec 8, CHSAA

Mineola Duals

Chaminade 62, Oceanside 03

Chaminade 33, East Meadow 27

East Meadow 47, Mineola 24

Mineola 64, Oceanside 12

New Year's Tournament at Herricks - Sec 1, 8, 11
Seaford 29, Clarke 25
Wheatley Tournament - Sec 8

Miller Place 51, Southampton 21

North Babylon 37, Freeport 24
Locust Valley 36, Hampton Bays 35

Northport 60, Hampton Bays 3

Northport 52, Locust Valley 12

Rocky Gilmore Tournament at East Islip - Sec 8, 11, CT

Sachem North 44, William Floyd 28

West Islip Dual Meet Tournament

Final

West Babylon 40, West Islip 20

Other Matches

Copiague 53, Eastport-South Manor 18

Copiague 29, Half Hollow Hills West 27

Harborfields 51, Clarkstown North 17
Harborfields 48, Half Hollow Hills West 22
Harborfields 60, Lindenhurst 9
Lindenhurst 37, Copiague 27

Lindenhurst 70, Eastport-South Manor 12

West Babylon 37, Copiague 21

West Babylon 66, Lindenhurst 10

West Islip 64, Clarkestown North 15

West Islip 60, Half Hollow Hills West 9

West Islip 32, Harborfields 32 (West Islip won on criteria)

St. Anthony’s Duals

1st Place

Ward Melville vs Commack (teams elected not to wrestle b/c they are scheduled to meet)

3rd Place

MacArthur B 39, Calhoun 21

5th Place Match

Bethpage 36, St Anthony's 30

Pool Matches

Amityville 61, Bellmore JFK 9

Bethpage 33, Amityville 29

Calhoun 35, Amityville 26

Calhoun 47, Bethpage 24

Commack 49, Amityville 17

Commack 36, Bethpage 20

Commack 38, Calhoun 18

MacArthur B 33, St Anthony's 22

St. Anthony's 59, Bellmore JFK 3

Ward Melville 42, St. Anthony's 19

St. John the Baptist 32, Roslyn 31
Eastern States Classic

 

January 11, 2008
Division 33, Plainview JFK 13
Freeport 49, Sewanhaka West 16
Garden City 33, Lynbrook 27
Hicksville 57, Oceanside 21
Lawrence 38, Westbury 18
Locust Valley 34, Wheatley 18
Oyster Bay 37, Cold Spring Harbor 34
Plainedge 41, Island Trees 18
Port Washington 54, Great Neck South 16
Roslyn 39, West Hempstead 21
Seaford 33, Manhasset 27
Sewanhaka East 63, Hempstead 10
South Side 34, Glen Cove 27
Uniondale 41, Baldwin 23
Valley Stream North 39, Valley Stream South 17
Wantagh 39, Bethpage 24
Brentwood 53, Lindenhurst 16
Connetquot 45, Sachem North 14
East Islip 48, Centereach 21
Half Hollow Hills East 60, Newfield 3
Harborfields 73, East Hampton 6
Hauppauge 43, Deer Park 13
Huntington 26, Rocky Point 20
Kings Park 33, Smithtown West 19
Longwood 38, Sachem East 23

Mt. Sinai 33, Mattituck 19
North Babylon 31, Copiague 27
Port Jefferson 55, Southampton 18
Walt Whitman 29, Central Islip 28
Ward Melville 41, William Floyd 16
West Babylon 48, Half Hollow Hills West 18
West Islip 43, Smithtown East 15
Westhampton 37, Amityville 18

January 10, 2008
Commack 66, Bay Shore 3
Hampton Bays 52, Stony Brook 21
John Glenn 41, Miller Place 23


January 9, 2008
Clarke 52, Manhasset 17
Cold Spring Harbor 48, Carle Place 17
Division 48, Valley Stream Central 15
East Meadow 31, Syosset 30 (East Meadow wins on criteria 7-6)
Freeport 54, Oceanside 9
Garden City 36, Island Tress 20
Glen Cove 43, West Hempstead 24
Great Neck North 33, Lawrence 29
Hicksville 48, Hempstead 30
Jericho 42, Great Neck South 24
Long Beach 49, Herricks 11
MacArthur 42, Bellmore JFK 9
Massapequa 28, Baldwin 27
Oyster Bay 24, Roosevelt 3
Plainedge 44, Bethpage 17
Port Washington 46, Plainview JFK 33
Roslyn 39, South Side 30
Seaford 47, Wheatley 10
Sewanhaka East 39, Sewanhaka West 21
Uniondale 33, Farmingdale 19
Wantagh 29, Lynbrook 27
Westbury 47, Hewlett 9
Babylon 34, Center Moriches 33
Bayport-Blue Point 31, Shoreham-Wading River 26
Brentwood 61, William Floyd 6
Copiague 44, Newfield 21
Deer Park 55, Riverhead 9
East Islip 24, Smithtown East 23 (East Islip wins on criteria, 7-6)
Half Hollow Hills East 43, Centereach 21
Huntington 42, Harborfields 19
Longwood 48, Lindenhurst 18

Northport 44, Bellport 12
Rocky Point 76, Eastport South Manor 4
Sayville 59, East Hampton 10
Ward Melville 30, Patchogue-Medford 28
West Islip 46, North Babylon 15
Chaminade 39, St. Anthony’s 24
Kellenberg 56, St. John the Baptist 15

January 8, 2008
Sewanhaka East 31, Cold Spring Harbor 30

January 5, 2008
Locust Valley Tournament - Sec 8, 11, CHSAA

Syosset Invitational - Sec 8, 11

Ted Petersen Tournament at Island Trees - Sec 8, 11, CHSAA
Wantagh Dual Meet Tournament

Massapequa 40, Natick (MA) 12

Massapequa 38, Walt Whitman 19

Sachem East 36, Massapequa 20

Sachem East 61, Natick (MA) 6

Sachem East 39, Walt Whitman 21

Valley Central 32, Sachem East 24
Valley Central 36, Wantagh 25

Wantagh 37, Massapequa 20

Wantagh 50, Natick (MA) 11

Wantagh 34, Sachem East 19
Wantagh 42, Walt Whitman 9

Copiague Tournament - Sec 11, CHSAA, Private

Hauppauge Dual Meet Tournament

Centereach 46, Bay Shore 17

Hauppauge 63, Bay Shore 6

Hauppauge 57, Ossining 12

Hauppauge 44, Seaford 9

Hauppauge 52, William Floyd 12

Ossining 40, Bay Shore 30
Seaford 37, Centereach 21

Seaford 31, Ossining 10

William Floyd 52, Bay Shore 18

William Floyd 54, Centereach 5

William Floyd 35, Seaford 23

Kohl Tournament at Suffern - Sec 1, 9, 11

Mt. Sinai Tournament - Sec 11

Ross Cordell Tournament at Oneonta - Sec 2, 4, 8, 9, 11, MA
Smithtown Invitational
- Sec 8, 11, CHSAA, PSAL
Westhampton Beach Dual Meet tournament

Championship

Westhampton 39, Central Islip 19

Third Place

Deer Park 51, Bellport 16

Fifth Place

Newfield 46, Hampton Bays 18

Other Matches

Bellport 34, Newfield 21

Central Islip 34, Deer Park 30

Central Islip 60, Hampton Bays 9

Deer Park 66, Hampton Bays 10

Westhampton 46, Bellport 9

Westhampton 61, Newfield 12

Battlefield Duals, Hayfield Secondary School, Alexandria, VA

Colonial Forge 50, Sachem North 16

Poquoson 42, Sachem North 27

Robinson 31, Sachem North 27

Sachem North 40, Chartiers Valley  30

Sachem North 41, River Hill 25

Upper Perkiomen 43, Sachem North 27

Union-Endicott Duals
Championship

Spencerport 33, Fulton 14

Third Place

Brentwood 29, Brockport 18

Semifinals

Fulton 33, Brockport 17

Spencerport 43, Brentwood 10

Quarterfinals

Brentwood 31, Chenango Forks 23

Brockport 38, Johnson City 15

Fulton 39, Waverly 18

Spencerport 53, Mexico 4

First Round

Brentwood 44, Minisink Valley 6

Johnson City 42, Sayville 22

Mexico 33, Union-Endicott 27

Waverly 29, MacArthur 18

Other Matches

Chenango Forks 36, MacArthur 17

Johnson City 44, Mexico 24

Minisink Valley 31, Union-Endicott 29

Union-Endicott 37, Sayville 23

Waverly 58, Sayville 9

23rd Annual Dave Ironman Invitational at Monsignor Farrell HS - Sec 8, 11, CHSAA, PSAL, FL

Putnam Valley Winter Duals

Chaminade 48, Brewster (I) 24
Chaminade 64, Hendrick Hudson (I) 09
Chaminade 53, Mamaroneck (I) 09
Chaminade 58, Putnam Valley (I) 03
Chaminade 49, Somers (I) 27


January 4, 2008
Baldwin 30, East Meadow 28
Farmingdale 36, Syosset 29
Freeport 32, Hempstead 6
Glen Cove 42, Westbury 19
Jericho 35, Port Washington 30
Manhasset 40, North Shore 30
Mineola 57, Roosevelt 16
Roslyn 43, Great Neck North 26
Sewanhaka West 33, Oceanside 30
Uniondale 43, Massapequa 18
Valley Stream South  33, Cold Spring Harbor 23
Wantagh 35, Garden City 29
Amityville 35, Mattituck 32
Bellport 28, Smithtown West 25
Center Moriches 43, Hampton Bays 23
Centereach 33, Newfield 25

Commack 28, Connetqout 25
Half Hollow Hills East 34, Smithtown East 26
Hauppauge 46, West Babylon 9
Huntington 67, Eastport-South Manor 9
Islip 37, East Hampton 0
John Glenn 38, Mt. Sinai 16
Longwood 50, William Floyd 18
Miller Place 45, Shoreham-Wading River 15
Northport 65, Bay Shore 3
Rocky Point 65, Comswogue 3
Sachem East 34, Lindenhurst 21
Sayville 35, Harborfields 21
West Islip 31, Copiague 21
Westhampton 43, Bayport-Blue Point 22

January 3, 2008
Bethpage 30, Island Trees 30
Plainedge 46, Lynbrook 14
Seaford 33, Locust Valley 16
Sewanhaka East 42, Hicksville 27
Valley Stream North 64, Carle Place 6
West Hempstead 37, Lawrence 33
East Islip 37, North Babylon 25

January 2, 2008
Holy Trinity 39, Valley Stream South 30
 

December 29, 2007

Freeport Duals

Freeport 39, Brentwood B 27

Freeport 31, Kellenberg 30

Kellenberg 42, Brentwood B 23

Kellenberg 40, West Babylon B 21

Massapequa Holiday Tournament - Sec 8, 9, 11
Sewanhaka East Duals

Chaminade 65, Cold Spring Harbor 3
Chaminade 79, Great Neck South 0
Chaminade 60, Sewanhaka East 6
Chaminade 54, Valley Stream South 12
Cold Spring Harbor 40, Sewanhaka West 30

Cold Spring Harbor 60, Walt Whitman B 16

Sewanhaka East 58, Great Neck South 18

Sewanhaka East 42, Valley Stream South 33

Sewanhaka West 33, Sewanhaka East 33
Sewanhaka West 59, Walt Whitman B 6

Bob Rohm Tournament at Bloomsburg University - Sec 11, PA
Long Island Challenge

Final

Brentwood 25, MacArthur 21

Consolation

Sayville 35, Farmingdale 27

Consolation

Plainedge 31, Islip 30

Seventh Place

Miller Place 37, MacArthur B 24

Sachem East @ the Harry S. Truman High School Duals in PA

Pool matches

Sachem East  84, Plumstead (PA) 6
Sachem East 55, Truman (PA) 19
Sachem East 64, New-Hope (PA) 18

Championship Pool

Burlington (NJ) 36, Sachem East 28
Monroe (NJ) 36, Sachem East 31

Windsor Holiday Tournament - Sec 2, 4, 5, 9, 11

 

December 28, 2007

Glen Cove Holiday Tournament - Sec 1, 8

Seaford 24, Syosset 22
Uniondale Duals

Clarke 38, Calhoun 22

Clarke 39, Division 18

Clarke 31, Island Trees 26

Clarke 46, Smithtown West 19

Clarke 48, Southside 15

Clarke 30, Uniondale 29

Clarke 32, Walt Whitman 21

Island Trees 43, Calhoun 19

Island Trees 39, Division 12

Island Trees 59, Smithtown West 30

Island Trees 41, South Side 18

Island Trees 34, Walt Whitman 20

Uniondale 28, Island Trees 28

Uniondale 36, Division 18

Uniondale 53, South Side 15

Half Hollow Hills East Tournament - Sec 8, 11, CHSAA

Long Island Challenge

Pool A

Brentwood 68, MacArthur B 3
Brentwood 47, Plainedge 16
Brentwood 55, Sayville 13
Plainedge 50, MacArthur B 15
Sayville 56, MacArthur B 15

Sayville 36, Plainedge 22

Pool B

Farmingdale 41, Miller Place 28

Islip 33, Miller Place 28

Islip 40, Farmingdale 21

MacArthur 44, Farmingdale 21
MacArthur 33, Islip 18

MacArthur 36, Miller Place 20

Mid-Hudson Tournament at Arlington HS - Sec 1, 8, 9, 11

Sachem North Holiday Tournament - Sec 11

Ward Melville Tournament - Sec 11

West Islip Holiday Tournament - Sec 11, CHSAA, Private
Cicero-North Syracuse Duals

Round 1

Amsterdam 55, Gouverneur 15

Burnt Hills 53, Watertown 20

Penfield 53, Indian River 12

Longwood 68, New Hartford 8

Letchworth 60, Cicero-North Syracuse 18

Round 2

Valley Central 78, New Hartford 6

Burnt Hills 45, Gouverneur 22

Indian River 54, Watertown 33

Longwood 50, Letchworth 29

Penfield 61, Cicero-North Syracuse 15

Round 3

Penfield 39, Amsterdam 32

Valley Central 65, Indian River 11

Watertown 38, Gouverneur 31

Burnt Hills 62, New Hartford 10

Longwood 66, Cicero-North Syracuse 12

Round 4

Burnt Hills 47, Letchworth 17

Valley Central 53, Gouverneur 30

Amsterdam 69, Cicero-North Syracuse 12

Longwood 42, Penfield 24

New Hartford 39, Watertown 31

Round 5

Amsterdam over New Hartford

Penfield 35, Burnt Hills 28

Valley Central 59, Watertown 14

Letchworth 42, Gouverneur 28

Longwood 61, Indian River 18

Round 6

Letchworth 47, Indian River 22

Amsterdam 45, Valley Central 34

Round 7

Amsterdam 62, Letchworth 16

Longwood 46, Burnt Hills 24

Penfield 45, Gouverneur 19

Indian River 45, New Hartford 25

Valley Central 77, Cicero-North Syracuse 12

Round 8

Valley Central 43, Penfield 28

Longwood 50, Watertown 21

Letchworth 66, New Hartford 20

Amsterdam 63, Indian River 13

Gouverneur 52, Cicero-North Syracuse 13

Round 9

Longwood 57, Gouverneur 24

Penfield 65, Watertown 18

Valley Central 52, Letchworth 21

Burnt Hills 44, Indian River 25

Cicero-North Syracuse 45, New Hartford 35

Round 10

Longwood 43, Amsterdam 33

Valley Central 43, Burnt Hills 40

Letchworth 49, Watertown 27

Gouverneur 54, New Hartford 30

Indian River 54, Cicero-North Syracuse 28

Round 11

Amsterdam 67, Watertown 15

Penfield 38, Letchworth 26

Indian River > Gouverneur, score?

Longwood 36, Valley Central 34

Burnt Hills 60, Cicero-North Syracuse 16

Round 12

Amsterdam 59, Burnt Hills 18

Penfield 70, New Hartford 9
 

 December 22, 2007
Cyclone Tournament at South Side - Sec 8, CHSAA
East Meadow Christmas Tournament
- Sec 8, 11, CHSAA
MacArthur 36, Massapequa 19
Bay Shore 61, St. John the Baptist 9
Commack 44, Jackson Liberty (NJ) 28
Copiague 27, Westhampton 27
Long Island Lutheran 44, Bay Shore 27
Sachem East 45, Calhoun 18
Sachem East 45, St. Anthony's 19
Disney Duals

Sayville 35, Windam (CT) 32

Fifth Place

Sayville 38, Columbia (Sec II) 33

Ward Melville 46, East Islip 11
St Anthony's 45, Half Hallow Hills East 23
St. John the Baptist 30, L.I. Lutheran 29

December 21, 2007
Bethpage 38, Bellmore JFK 16
Glen Cove 50, Hewlett 3
Mepham 64, Oceanside 6
Connetquot 44, Bayport-Blue Point 11
Connetquot 34, Westhampton 13
Center Moriches 35, Mattituck 34
Hauppauge 47, St. Anthony's 12
John Glenn 54, Cold Spring Harbor 9

John Glenn, 51, Manhasset 6
Kings Park 39, Port Jefferson 18
Mt. Sinai 36, Syosset 34
Shoreham-Wading River 68, Southampton 3
Smithtown West 31, Bayport 26
Westhampton 45, Smithtown West 21
Disney Duals in Orlando, FL

Sayville 45, Selinsgrove (PA) 29
Sayville 44, Edge Water (FL) 21
Sayville 71, Apopka (FL) 7
Buena (NJ) 40, Sayville 27
South Summit (UT) 35, Sayville 29


December 20, 2007
Baldwin Duals

Baldwin  45, Sewanhaka East 12

Island Trees 29, Baldwin 25

Island Trees 71, Valley Stream Central 0

Farmingdale Duals

Farmingdale 35, Lawrence 25

Farmingdale 47, Lynbrook 24

Uniondale 54, Lawrence 3

Uniondale 42, Lynbrook 17

North Shore 42, Jericho 21
Port Washington 43, Hicksville 22
Northport 40, East Islip 26
West Babylon 39, Walt Whitman 28

December 19, 2007
MacArthur 53, Mepham 9
Massapequa 51, Saint Anthony`s 15
Mineola 72, Carle Place 5
Oceanside 69, Hewlett 6
Oyster Bay 37, Valley Stream South 22
Roslyn 30, Lawrence 26
South Side 56, Westbury 15
West Hempstead 31, Great Neck North 28
Brentwood 51, Copiague 11
Central Islip 56, Babylon 24
Hauppauge 42, MIller Place 24
John Glenn 39, Commack 23
Kings Park 40, Mattituck 23
Lindenhurst 42, Half Hollow Hills West 24
Patchogue-Medford 41, Bellport 15
Port Jefferson 40, Comsewogue 30
Trinity 52, Stony Brook 15
West Islip 27, Islip 24
William Floyd 51, Newfield 21

December 18, 2007
Centereach 56, Eastport-South Manor 27
Sachem East 33, Deer Park 22
Stony Brook 36, Martin Luthor 28

December 17, 2007
Wheatley 46, Holy Trinity 21

December 15, 2007

Glen Cove Tournament - Sec 8, CHSAA

Nassau Cup at East Meadow
Paul P. Grammatico Tournament at Valley Stream South - Sec 8, 11, CHSAA

Sprig Gardner Tournament at Bellmore JFK/Mepham - Sec 8, 11

Wantagh Duals

Fox Lane 40, Sachem North 29

Sachem North 48 Bayport- Blue Point 18

Sachem North 32, New Rochelle 27

Uniondale 35, Sachem North 21

Wantagh 47, Bayport-Blue Point 18
Wantagh 46, Fox Lane 20
Wantagh 46, New Rochelle 14
Wantagh 39, Sachem North 18

Wantagh 42, Uniondale 20

Berlin Invitational at Berlin, CT - Sec 11, CT

Cliff Clark Tournament at Bay Shore - Sec 8, 11, PSAL
Doc Fallot Tournament at Hampton Bays - Sec 11, CHSAA, Private

Ed Luksik Dual Meet Tournament at Kings Park

Championship Final

Mt. Sinai 29, Sachem East 27

Third Place

Kings Park 36, St. Anthony's 34

Fifth Place

Miller Place 35, Copiague 29

Seventh Place

Newfield 68, East Hampton 3

Pool Matches

Copiague 52,  East Hampton 0

Mt. Sinai 39, Copiague 24

Mt. Sinai 72, East Hampton 0

Mt. Sinai 48, St. Anthony's 21

St Anthony's 37, Copiague 31
St Anthony's 58, East Hampton 16
Kings Park 36, Miller Place 29

Kings Park 51, Newfield 15

Miller Place 55, Newfield 3

Sachem East 48, Kings Park 14

Sachem East 36, Miller Place 27

Sachem East 52, Newfield 13

North Babylon Holiday Tournament - Sec 8, 11, CHSAA
Rick Herrmann Memorial Tournament at Bellport - Sec 11
Shoreham-Wading River 48, Eastport-South Manor 18

Jim Wilson Duals at Minisink Valley HS

Championship Finals

Minisink Valley 48, Plainedge 28

3rd Place

William Floyd 56, Petrides 23

5th Place

Averill Park 44 Toms River South 41

7th Place

Island Trees 38, Vernon Township NJ 28

First Round

Plainedge 66, Vernon Township NJ 16

Tom’s River South 39, Island Trees 20

Second Round

Minisink Valley 65, Island Trees 9

William Floyd 44, Averill Park 36

Third Round

Plainedge 54, William Floyd 27

Fourth Round

Petrides 36, Island Trees 33

Plainedge 44, Averill Park 33

William Floyd 62, Vernon Township NJ 15

Tri-State Tournament at Port Jervis - Sec 1, 9, 11
Winter Brawl Dual Meet Tournament at Valley Central HS

Championship Final

Hauppauge 39, Valley Central 24

Pool Matches

Hauppague 54, Edgemont 3

Hauppauge 56, Nyack 9

Hauppauge 33, Rocky Point 22

Hauppauge 40, Westhampton 2

Rocky Point 48, Edgemont 12
Rocky Point 57, Nyack 6
Rocky Point 30, Westhampton 9
Valley Central 33, Rocky Point 28

Valley Central 51, Westhampton 18
 

December 14, 2007
Great Neck North 42, Oyster Bay 27
Jericho 50, Oceanside 17
Center Moriches 39, Eastport-South Manor 24
Connetquot 40, Miller Place 19
Connetquot 61, Valley Stream South 0
John Glenn 42, St. Anthony's 18
MacArthur 29, Deer Park 21
Miller Place 66, Valley Stream South 3
Mt. Sinai 39, Smithtown East 18
Port Jefferson 51, East Hampton 21
Sachem East 30, Sayville 27

December 12, 2007
Lynbrook 42, South Side 33
Port Washington 53, Sewanhaka West 18
Seaford 32, Bellmore JFK 17
Valley Stream South 39, Westbury 24
Bayport-Blue Point 34, Bellport 33
Central Islip 33, Lindenhurst 28
Commack 37, Smithtown West 24
Hauppauge 33, West Islip 18
Patchogue-Medford 38, Mattituck 21
Sayville 52, Comsewogue 19
Chaminade 50, Manhasset 14

December 11, 2007
East Meadow 39, Bethpage 23
Garden City 38, Baldwin 28

Jericho 51, Hicksville 15
Oyster Bay 50, Great Neck South 2

December 9, 2007
Brentwood 37, Valley Central 26 - Sec 11,9


December 8, 2007
Battle For The Tier Dual-Meet Tournament at Johnson City

First-round

LaSalle 39, Canandaigua 21- Sec 2,5

Quarterfinals

Johnson City 44, Webster Thomas 22 - Sec 4,5

Wantagh 38, Susquehanna Valley 24 - Sec 8,4

Greene 40, Clarke 15 - Sec 4,8

Chenango Forks 48, LaSalle 24 - Sec 4,2

Semifinals

Johnson City 35, Wantagh 18 - Sec 4,8

Chenango Forks 29, Greene 26 - Sec 4

Championship

Chenango Forks 32, Johnson City 24 - Sec 4

Other scores

Canandaigua 34, Susquehanna Valley 33 - Sec 5,4

Clarke 37, Canandaigua 21 - Sec 8,5
Clarke 30, Susquehanna Valley 29 - Sec 8, 4

Clarke 27, Webster Thomas 18 - Sec 8,5
Greene 45, LaSalle 22 - Sec 4,2

Susquehanna Valley 32, Webster Thomas 28 - Sec 4,5

Wantagh 43, Canandaigua 21> - Sec 8,5

Wantagh 38, Lasalle 31 - Sec 8,2

Bellmore JFK Hall of Fame Duals

Bellmore JFK 54, Division 16

Bellmore JFK 48, Lawrence 15

Bellmore JFK 63, Manhasset 5

Bellmore JFK 61, Oceanside 9

Bellmore JFK 41, Roslyn 15

Division 37, Lawrence 31

Division 41, Manhasset 33

Division 49, Oceanside 25

Division 48, Roslyn 27

Roslyn 40, Lawrence 24

Roslyn 42, Manhasset 16

Roslyn 58, Oceanside 6

Bethpage Dads Club Tournament - Sec 8, 11
Bruins Cup at Baldwin - Sec 1, 8, 11, PSAL

Garden City Quad

Garden City 72, Great Neck North 12

Garden City 72, Kellenberg 12

Kellenberg 54, Great Neck North 20

Rocky Point 50, Garden City 22

Rocky Point 76, Great Neck North 5

Rocky Point 57, Kellenberg 12

Jericho Cup

Bayport 42, Port Jefferson 21
Bayport-Blue Point 58, Wheatley, 16
Bayport-Blue Point 63, Valley Stream Central 7

Cold Spring Harbor 30, Bayport-Blue Point 30

Cold Spring Harbor 60, Valley Stream Central 12
Cold Spring Harbor 31, Westbury 31
Cold Spring Harbor 53, Wheatley 15

Jericho 48, Oyster Bay 30

Jericho 36, Wheatley 34
Port Jefferson 43 Jericho 21

Port Jefferson 43, Oyster Bay 27

Port Jefferson 56, Westbury 18

Westbury 42, Jericho 24

Westbury 37, Oyster Bay 30

Mamaroneck Tiger Wrestling Tournament at Hommocks MS
North Shore Duals

North Shore 32, Great Neck South 9

North Shore 36, Valley Stream North 21

North Shore 32, Wantagh 10

Wayne 37, Plainedge 33
Andrew Peers Memorial Tournament at Walt Whitman - Sec 8, 11
Gray-Fitzgerald Holiday Tournament at Sayville - Sec 8, 11, PSAL
Huntington Tournament - Sec 8, 9, 11, PSAL
Lonnie Kittle Tournament at Amityville - Sec 11, CHSAA, WV

Sprig Gardner Tournament at East Hampton - Sec 11

 

December 7, 2007

Westbury 46, Carle Place 24

Patchogue-Medford 37, Kings Park 24

December 6, 2007
Cold Spring Harbor 56, Hicksville 16
Jericho 47, Valley Stream North 23
Jericho 33, Wheatley 30
McArthur 42, Seaford 16
Harborfields 62, Great Neck North 1

December 5, 2007
Baldwin 41, Long Beach 28
Calhoun 40, Manhasset 18
Oyster Bay 51, Carle Place 24
Syosset 32, Division 31
Amityville 52, University High 24 - WV
Islip 51, Eastport South Manor 3

December 4, 2007
Lynbrook 49, Holy Trinity 9
Wantagh 45, Harrison 11 - Sec 1

December 1, 2007
Battle at the Beach Tournament at Long Beach - Sec 1, 8, CHSAA
Hank Paris Memorial Wrestling Tournament at Carle Place - Sec 8
Herricks Tournament - Sec 1, 8, 9
Knight Classic at Uniondale - Sec 1, 8, CHSAA
MacArthur Tournament - Sec 1, 8
Wantagh 47, Ossining 21 - Sec 1