Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

 
Suffolk County - Section XI Public High School Wrestling Tournament
Most Pins Least Time Award Winners


Year Division Name Wgt School Time
1934 1 James Jonathan 105 Bay Shore 4 in 10:00
1949 1 Charlie Hreha Hwt Farmingdale 3 in 9:41
1950 1 Bob Degroff 113 Farmingdale 3 in 7:22
1951 1 Bob Degroff 121 Farmingdale 3 in 6:35
1952 1 Bill Eppedio 130 Amityville 3 in 9:03
1953 1 Jack Murray Hwt Bay Shore 2 in 1:28
1954 1 Les Austin 130 Amityville 3 in 7:04
1955 1 Bill Murray Hwt Bay Shore 3 in 3:49
1956 1 Guy Guccione 141 Bay Shore 4 in 5:00
1957 1 Eddie Hubbard 157 Bay Shore 2 in 1:14
1958 1 Dick Areostatico Unl Kings Park 2 in 4:10
1965 1 Tom Ryan 180 Smithtown 3 in ?
1969 1 Bob Bender 141 Brentwood 3 in 7:55
1970 1 Greg Green 215 Bayport 3 in 4:07
1972 1 Peter Galea 155 Brentwood 3 in ?
1973 1 Dave Shukri 250 Lindenhurst 3 in ?
1974 1 Joe Rubin 250 Commack South 3 in 4:41
1975 1 Mike Picozzi 105 Huntington 4 in ?
1976 1 Brian Gaffney 215 Huntington 3 in ?
1977 1 Eric Creegan 250 John Glenn 3 in ?
1978 1 Chris Columbo 250 Commack South 3 in 6:00
1979 1 Mike Murnane 91 Bayprt 3 in 12:42
1980 1 John Armstrong 250 Sachem 3 in 3:25
1981 1 Ralph Leggio 138 Bay Shore 3 in 16:37
1982 1 Peter Fusco 91 Bay Shore 2 in 2:18
1983 1 Dan Mayo 177 Sachem 4 in 10:41
1984 1 Jim Aripotch 250 Babylon 4 in ?
1985 1 Andy Mitchell 250 Huntington 3 in ?
1986 1 Mike Constantatos 250 Commack South 3 in 5:52
1987 1 Frank Iacono 250 Sachem 4 in 6:31
1988 1 Dave Kidd 250 Islip 3 in 10:11
1989 1 Adam Mariano 177 Comsewogue 4 in 4:40
1990 1 Dan Pollack 215 Amityville 3 in 7:51
1991 1 Nick Hall 215 Longwood 4 in 5:14
1992 1 Tom Chapman 119 Riverhead 3 in 5:28
1993 1 Frank Ganter 250 Newfield 3 in 7:20
1994 1 Frank Ganter 250 Newfield 3 in 3:46
1995 1 Jason Kenul 167 Patchogue-Medford 3 in 6:15
1996 1 Ryan Bernholz 132 Mt. Sinai 4 in 9:28
1997 1 Dave Kirkman 275 Sayville 4 in 13:58
1998 1 Jesse Jantzen 135 Shoreham-Wading River 4 in 4:16
1999 1 Mike LeTang 125 Sachem 4 in 10:04
2000 1 Rob Vaccaro 96 East Islip 4 in 13:15
2001 1 Ryan Robey 171 Newfield 3 in 6:24
2002 1 Andrew Belding 125 Smithtown 4 in 13:16
2003 1 Ken Forrest 275 Hampton Bays 4 in 6:37
2004 1 Otis Riddick 275 Riverhead 4 in 11:33
2004 2 Mike Zigrosser 189 Bayport-Blue Point 4 in 8:28
2005 1 Ryan Patrovich 152 Islip 4 in 5:27
2005 2 Lamar Washington 140 John Glenn 3 in 9:00
2006 1 Matt Ferber 215 Sachem East 4 in 6:07
2006 2 Brendon Tyson 152 Center Moriches 4 in 6:09
2007 1 Conor Pryor 189 Ward Melville 4 in 8:14
2007 2 Ryan Connell 135 Mattituck 4 in 15:50
2008 1 Alex Fernan 215 West Islip 4 in 7:53
2008 2 Billy Altman 135 Hampton Bays 3 in 3:54
2009 1 Ernest James 215 Longwood 4 in 10:19
2009 2 Kenny Riker 140 Center Moriches 4 in 5:20
2010 1 Anthony Volpe 160 Rocky Point 3 in 4:04
2010 2 Jeff Purdy 130 Bayport-Blue Point 4 in 5:53
2011 1 Duncan Murchison 189 Huntington 3 in 5:47
2011 2 Matt Rodriguez 135 Babylon 4 in 3:16
2012 1 Thomas Dutton 132 Rocky Point 3 in 2:13
2012 2 Scott Dunkirk 145 Center Moriches 4 in 5:38
2013 1 Mike Hughes 285 Smithtown West 4 in 2:23
2013 2 Michael Menzer 113 Center Moriches 3 in 2:59
2014 1 Shakur Rasheed 160 Longwood 4 in 2:12
2014 2 Brian Pelan 132 Mattituck 4 in 10:22
2015 1 Anthony Sobotker 120 North Babylon 4 in 8:11
2015 2 Tanner Zagarino 170 Mattituck 4 in 5:20
2016 1 Jonathan Spadafora 99 Half Hollow Hillks East 4 in 5:11
2016 2 Joseph Fey 113 Center Moriches 3 in 2:39
2017 1 Anthony Sciotto 113 Rocky Point 4 in 9:58
2017 2 Jason Shlonsky 170 Mt. Sinai 4 in 3:29
2018 1 Nathaniel Lennon 220 Brentwood 3 in 2:19
2018 2 Connor Pearce 113 Shoreham-Wading River 4 in 10:23
2019 1 Joey Slackman 285 Commack 4 in 3:22
2019 2 Matt Campo 152 Mt. Sinai 4 in 3:38
2020 1 Luke Smith 126 Hauppauge 4 in 9:43
2020 2 Matt Campo 170 Mt. Sinai 4 in 2:07