Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

Suffolk County-Section XI Public High School
Varsity Wrestling Coaches All-Time Wins List

Through 2013:   Compiled by Andy Slawson.

Name

School(s)

Wins

Lou Giani

Huntington (& Eastern Military Academy)

436

     

Chris Messina*

Hauppauge

393

Jack Mahoney

Sachem (Sachem North)

341

Bill DeSario*

Ward Melville (Commack & Babylon)

341

Tony Mellino

West Islip

312

     

Bill Santoro*

Connetquot

295

Joe Patrovich*

Islip, (East Meadow, Levittown Divivsion, & Plainview JFK)

295

Norm Maisel

Amityville

263

Bob Armstrong

Port Jefferson (& Westhampton Beach)

258

Joe Campo

Brentwood (Additional 72 at Frankfort-Schuyler-III)

252 (324)

Walt Stewart

Riverhead

241

Sal DiFazio Half Hollow Hills East 239

Paul Bass*

Westhampton Beach

236

Robin Winkel

Rocky Point, (Levittown Division, & Central Islip)

234

Ed Luksik

Deer Park

233

Guy Leggio* East Islip 231

Mike Picozzi

Longwood (& Walt Whitman)

219

John Szokoli

Harborfields

208

Mike Fitzgerald

Southampton (& Hampton Bays)

205

     

Cliff Clark

Bay Shore

194

Ralph Forman*

Harborfields (Amityville, Copiague, & Commack North)

189+**

Al Cicio* Northport 187

Joe Valla

Amityville

181

Brian Uvena*

North Babylon, (Walt Whitman, & Roslyn)

180

George "Buddy" Fox

Centereach & Newfield

177

Ralph Napolitano* Brentwood 172

Gary Pesko*

Sayville

167

Bart Olson Hauppauge 166

Fred Duart

West Islip

164

Joe Goonan

Half Hollow Hills West

163

Vin Alterbrando* Walt Whitman 162

Dick Rosener

Bay Shore (Centereach)

160

Bill Hutchinson Bayport-Blue Point 158

Joe Russo

Lindenhurst

157

Jack Stanbro

Lindenhurst (Additional 188 at Johnson City-IV)

157 (345)

Darren Goldstein* Rocky Point (Longwood) 146

Craig Kelskey

Patchogue-Medford

145

Rocky Davey* Riverhead, (Mercy & Shoreham-Wading River) 135+**
Rob Jackolski Bayport-Blue Point 135
Sean O'Hara* Sachem East 135

Jim Stewart

East Hampton

135

Terry Phelan William Floyd 130
Rich Reilly* Bayport-Blue Point 125
TJ Brocking* John Glenn 122

Don Jackson

Smithtown/Smithtown East (& Bellmore JFK)

122

Mike Porcelli Bay Shore (East Islip) 118
Ray Pickersgill* Sachem North 114
Matt Armstrong* Mt. Sinai 110
David Cummings* Smithtown/Smithtown East 110

Tony Perna

Newfield

110

Mark Maningo* Stony Brook (Bayport-Blue Point) 108
Rudy Carastro Babylon 104

Bill Davey

Kings Park

101

     

Henry Lonnie Kittle

Amityville

97


Possible others:
Fred Hohusen        Walt Whitman
Rob Jackolski        Bayport-Blue Point
Bill Hutchinson       Bayport-Blue Point
Terry McNammara  Commack South and Northport
Bill Fitzgerald         Sayville
Rocky Davey*        Riverhead, Mercy, & Shoreham-Wading River
Cliff Heinze            Smithtown West/Smithtown
Rick Herrmann       Bellport
Phil Williams         Central Islip
Sal Beninati           Islip
Harry Carls            Islip
Tom Judge            Comsewogue
Art Tierney            Copiague
Jim McGonigle      Ward Melville & Rocky Point
Bart Olsen            Hauppauge

*active as a head Coach in 2013
**record is NOT complete


Any updates to this list can be made by verifying
the coach's year-by-year records with Andy Slawson.
You can email Andy at BSH81@aol.com.