Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

2009-2010 High School Results

 

NYSPHSAA Wrestling Championships
NYSPHSAA Division 1 Wrestling Championships at Times Union Center, Albany

NYSPHSAA Division 2 Wrestling Championships at Times Union Center, Albany

State Championship Qualifying Tournaments
Section 8 Division 1 Wrestling Championships
Section 8 Division 2 Wrestling Championships
Section 11 Division 1 Wrestling Championships
Section 11 Division 2 Wrestling Championships
Catholic High School Athletic Association State Wrestling Championships at St Anthony's
New York Private School Championships

Conference and League Tournaments
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Baldwin
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Clarke
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Long Beach
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Massapequa
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Mepham
Section 8 D1 Individual Qualifying Tournament at Plainedge
Section 11 League 1 Championship at Commack
Section 11 League 2 Championship at Bay Shore
Section 11 League 3 Championship at East Islip
Section 11 League 4 Championship at Smithtown West
Section 11 League 5 Championship at Eastport
Section 11 League 6 Championship at John Glenn
Nassau-Suffolk CHSAA League Tournament at St. John the Baptist

Dual Meets & Tournaments


February 4, 2010
Port Jefferson 64 Smithtown Christian 3

February 3, 2010
Center Moriches 45 Hampton Bays 12
Sayville B 39 Westhampton B 32
St Anthony’s 51 Kellenberg 21
St John The Baptist 38 Holy Trinity 37

February 2, 2010
Babylon 69 Mercy 6
Bayport-Blue Point 73 Stony Brook 0
Port Jefferson 57 Babylon 15
Sayville 61 Chaminade 15

January 30, 2010
Nassau Class A Duals
Final

Massapequa 34 MacArthur 15

Round 1

Bellmore JFK 43 Freeport 15
Division 35 Syosset 31
East Meadow 33 Mepham 25
Farmingdale 34 Calhoun 24

Round 2

East Meadow 33 Farmingdale 27
Massapequa 40 Bellmore JFK 18

Nassau Class B Duals
Final

Wantagh 48 Plainedge 18

Semifinal

Wantagh 63 Clarke 6

Round 1

Clarke 42 Lawrence 21
Locust Valley 36 Great Neck North 22
Plainedge 48 Oyster Bay 12
Seaford 47 Westbury 19

Round 2

Clarke 34 Locust Valley 33
Seaford 48 Cold Spring Harbor 21
Wantagh 62 Bethpage 13

Big 10 Invitational at Albany
Bob Armstrong Memorial Tournament at Port Jefferson
John Glenn Duals

Commack 54 Islip 15
Commack 64 Kellenberg 10
Commack 74 Ward Melville B 4
Islip 60 Ward Melville 24
John Glenn 54 Commack 3
John Glenn 45 East Islip B 27
John Glenn B 54 East Islip B 33
John Glenn 73 Islip 6
John Glenn B 52 Islip B 20
John Glenn 80 Kellenberg 12
Kellenberg 58 East Islip B 21
Kellenberg B 35 East Islip B 24

Newburgh Duals

Final

Hauppauge 49 Valley Central 25

Other Matches

Arlington 58 Chaminade B 18
Chaminade 49, Port Jervis 24
Chaminade 60, Rondout Valley 21
Chaminade 42 Shoreham-Wading River 37
Hauppauge 55 Arlington 12
Hauppauge 62 Chaminade 13
Hauppauge 50 Warwick Valley 21
Newburgh 53 Chaminade B 21
Newburgh 45 Shoreham-Wading River 39
Shoreham-Wading River 48 Port Jervis 27
Shoreham-Wading River 60 Rondout Valley 13
Valley Central 75 Chaminade B 6
Warwick 42, Chaminade 27

Sachem East Tournament
Walt Whitman 36 Deer Park 29
West Babylon 36 St. Anthony's 32
West Islip 39 Central Islip 24

January 29, 2010

Cold Spring Harbor 39 Lynbrook 29
Bayport-Blue Point 72 Mercy 3
Brentwood 41 William Floyd 15
Center Moriches 72 Stony Brook 12
Central Islip 40 Walt Whitman 20
Connetquot 56 Sachem North 19
Deer Park 38 Copiague 27
East Hampton 34 Shoreham-Wading River 30
East Islip 35 Smithtown East 25
Half Hollow Hills East 36 Centereach 24
Hauppauge 50 Kings Park 12
Huntington 53 Harborfields 9
Islip 40 Comsewogue 19
Longwood 43 Commack 19
North Babylon 46 West Islip 15
Riverhead 72 Bellport 6
Rocky Point 47 Mt. Sinai 12
Sayville 25 Eastport-South Manor 24
Ward Melville 35 Patchogue-Medford 27

January 28, 2010

Babylon 63 Southampton 10
John Glenn 59 Miller Place 3

January 27, 2010

Comsewogue 47 Newfield 18
Eastport-South Manor 55 Bellport 19
Hauppauge 49 Sayville 12
Islip 33 Half Hollow Hills West 27
North Babylon 40 Freeport 22
Port Jefferson 69 Stony Brook 3
Sachem North 38 Northport 22
Smithtown East 59 Half Hollow Hills East 12
Westhampton 51 Amityville 18
Chaminade 44 Kellenberg 20
St Anthony’s 27 Huntington 25

January 26, 2010

Babylon 68 Smithtown Christian 10
Babylon 65 Stony Brook 6
Stony Brook 52 Smithtown Christian 21

January 23, 2010

Battle of the Harbor at Cold Spring Harbor

Cold Spring Harbor 35 Westbury 34
Jericho 39 Cold Spring Harbor 28
Jericho 45 Shoreham-Wading River 30
Jericho 63 Wheatley 17
Lynbrook 48 Cold Spring Harbor 23
Lynbrook 36 Port Jefferson 30
Lynbrook 34 Shoreham-Wading River 33
Lynbrook 50, Westbury 15
Port Jefferson 48 Cold Spring Harbor 16
Port Jefferson 48 Westbury 22
Shoreham-Wading River 54 Wheatley 18
Uniondale 39 Jericho 33
Uniondale 36, Port Jefferson 25
Uniondale 47 Shoreham-Wading River 19
Uniondale 58 Wheatley 9
Westbury 39 Wheatley 30

East Meadow Duals

East Meadow 33 Long Beach 32
East Meadow 39 Seaford 23
East Meadow 52 Sewanhaka East 19
Long Beach 54 Bethpage 18
Long Beach 39 Mineola 22
Mineola 47 Bethpage 22
Seaford 37 Mineola 36
Seaford 49 Sewanhaka East 21

Harold Earle Duals at VS Central
Finals

Mepham 49 Clarke 14

Other Matches

Clarke 41 Baldwin 21
Clarke 52 Valley Stream Central 15
Mepham 57 Sewanhaka West 10

ABC Duals at East Islip
Round 1

East Islip 77 Copiague 3
John Glenn 67 Ward Melville 9
Massapequa 64 Grand Street Campus 14

Round 2

East Islip 52 Ward Melville 24
John Glenn 57 Massapequa 9
Grand Street Campus 48 Copiague 15

Round 3

Massapequa 44 East Islip 30
John Glenn 61 Grand Street Campus 12
Ward Melville 72 Copiague 12

Round 4

John Glenn 68 East Islip 6
Massapequa 73 Copiague 6
Ward Melville 57 Grand Street Campus 16

Round 5

East Islip 58 Grand Street Campus 15
John Glenn 89 Copiague 0
Massapequa 51 Ward Melville 29

Beacon Tournament
Brohard Duals at Stony Brook

Albany Academy 52 St John The Baptist 30
Centereach 60 Lindenhurst "B" 6
Comsewogue 30 Eastport-South Manor 25
Comsewogue 30 Lindenhurst 27
Comsewogue 66 Lindenhurst "B" 6
Comsewogue 66 St John The Baptist 3
East Hampton 33 Albany Academy 30
East Hampton 39 Centereach 23
East Hampton 69 Stony Brook 18
Eastport-South Manor 46 Albany Academy 18
Eastport-South Manor 57 Centereach 15
Eastport-South Manor 53 East Hampton 24
Eastport-South Manor 56 Kings Park "B" 18
Kings Park “B” 36 Centereach 27
Kings Park 34 “B” St John The Baptist 30
Lindenhurst 49 East Hampton 16
Putnam Valley 48 Stony Brook 13
St John The Baptist 59 Stony Brook 14

Kohl Tournament at Suffern
Kris McDonald Islip Cup
Mt. Sinai 44 William Floyd 17
North Fork Invitational at Southold
Whitman Duals

Bellmore JFK 58 Bellport 9
Bellmore JFK 29 Smithtown East 25
Bellmore JFK 47 Walt Whitman 13
Freeport 41 Bellport 16
Longwood 75 Bellport 3
Longwood 62 Bellmore JFK 6
Longwood 54 Smithtown East 9
Longwood 48 St Anthony’s 20
Smithtown East 58 Bellport 12
St Anthony’s 66 Freeport 9
St Anthony’s 32 Patchogue-Medford 27
St Anthony’s 64 Walt Whitman 6


January 22, 2010
NIT Tournament
Final

Valley Stream North 37 Carle Place 22

Third Place

Port Washington 36 Jericho 30

Semifinal

Carle Place 49 Port Washington 24
Valley Stream North 43 Jericho 24

Quarterfinals

Jericho 46 Sewanhaka West 18
Valley Stream North 53 Valley Stream South 16
Port Washington 39 Roslyn 23
Carle Place 36 Manhasset 26

Consolations

Wheatley 38 Oceanside 34

Preliminaries

Jericho 36 Hewlett 32
Valley Stream North 62 Great Neck South 12
Roslyn 33 Plainview JFK 12
Port Washington 47 South Side 18
Carle Place 48 Wheatley 21

Outbracket

Wheatley 45 Valley Stream Central 27

MacArthur 33 Long Beach 27
Wantagh 40 Monsignor Farrell 26
Bayport-Blue Point 33 Port Jefferson 23
Brentwood 34 Patchogue-Medford 19
Central Islip 28 Sachem North 27
Connetquot 51 Lindenhurst 12
East Islip 36 North Babylon 27
Hampton Bays 72 Mercy 9
Hauppauge 37 Huntington 24
Islip 47 Eastport-South Manor 22
John Glenn 55 Mt. Sinai 12
Kings Park 50 Comsewogue 12
Longwood 62 William Floyd 9
Mattituck 53 Stony Brook 21
Miller Place 51 Shoreham-Wading River 12
Newfield 56 Centereach 15
Northport 41 Bay Shore 21
Riverhead 60 Deer Park 15
Rocky Point 71 Amityville 3
Sachem East 31 Commack 21
Sayville 54 Harborfields 18
Smithtown West 39 Bellport 21
West Babylon 59 Copiague 8
Westhampton 54 East Hampton 15
Chaminade 42 Baldwin 21


January 21, 2010
Locust Valley 34 Clarke 27

January 20, 2010
Bellmore JFK 35 Seaford 21
Division 51 Garden City 24
Lynbrook 36 Freeport 30
North Shore 33 Clarke 33 (North Shore wins on criteria)
Wantagh 55 Bethpage 18
Babylon 51 Center Moriches 9
Bayport-Blue Point 42 Mattituck 19
Brentwood 40 Ward Melville 15
Central Islip 31 Lindenhurst 28
Connetquot 55 Northport 15
East Islip 48 West Islip 13
Half Hollow Hills West 50 Copiague 10
Hauppauge 49 Comsewogue 23
Islip 46 Harborfields 18
John Glenn 61 Amityville 12
Kings Park 45 Eastport-South Manor 22
Longwood 51 Patchogue-Medford 9
Miller Place 36 East Hampton 33
Mt. Sinai 57 Shoreham-Wading River 16
North Babylon 63 Half Hollow Hills East 9
Riverhead 49 West Babylon 18
Rocky Point 34 Westhampton 26
Sachem East 41 William Floyd 24
Sachem North 55 Walt Whitman 12
Sayville 30 Huntington 28
Smithtown Christian 24 Mercy 24 (Smithtown Christian wins on criteria)
Smithtown East 52 Newfield 7
Smithtown West 58 Deer Park 15
Stony Brook 48 Southampton 30
Kellenberg 46 St John The Baptist 18
St Anthony’s 34 Chaminade 27

January 18, 2010
Sayville B 43 St Peters (CHSAA) 33
Sayville B 53 St Joseph By The Sea (CHSAA) 30

January 16, 2010
Bethpage Duals

Bethpage 27 Baruch (PSAL) 6
Bethpage 35 Clarkstown South 32
Locust Valley 45 Bethpage 24
Locust Valley 52 Massapequa B 18
Mepham 54 Bethpage 22
Mepham 49 Clarkstown South 12
Mepham 33 Locust Valley 23

Clarke Duals
Final

East Meadow 52 Clarke 18

Other Matches

Bay Shore 41 Island Trees 31
Clarke 45 Baldwin 36
Clarke 42 Bay Shore 34
East Meadow 42 Garden City 24
East Meadow 57 Island Trees 12
Garden City 37 Baldwin 26
Garden City 44 Island Trees 28
Cove Cup Final at Glen Cove

Farmingdale Duals
Final

Hauppauge 51 MacArthur 7

Other Matches

Hauppauge 71 Bellmore JFK 3
Hauppauge 56 Farmingdale 6
Hauppauge 54 Long Beach 12
Hauppauge 75 Manhasset 0
Long Beach 62 Bellmore JFK 9
MacArthur 54 Bellmore JFK 15
Walt Whitman 46 Bellmore JFK 21

Herricks New Year’s Tournament

Mineola Duals

Carle Place 43 Oceanside 18
Carle Place 42 South Side 27
Mineola 60, Oceanside 9
Mineola 46, South Side 27

Oyster Bay 37 Cold Spring Harbor 30

Seaford Duals

Calhoun 32 Uniondale 24
Massapequa 49 Calhoun 12
Massapequa 36 Seaford 23

Sewanhaka West Duals

Hewlett 45 Wheatley 24
Plainview JFK 42 Wheatley 15
Sewanhaka West 48 Wheatley 18

West Hempstead Rams Classic

West Hempstead 59 Hempstead 6
West Hempstead 59 Valley Stream Central 12

Bayport Duals
Final

Sayville 32 Eastport-South Manor 22

Third

West Islip 33 Bayport-Blue Point 25

Fifth

Newfield 47 Jericho 27

Other Matches

Bayport-Blue Point 40 Newfield 15
Bayport-Blue Point 39 Valley Stream North 27
Eastport-South Manor 42 Bellport 30
Eastport-South Manor 52 Jericho 24
Eastport-South Manor 39 West Islip 10
Jericho 36 Bellport 34
Newfield 42 Valley Stream North 27
Sayville 44 Bayport-Blue Point 18
Sayville 50 Newfield 18
Sayville 56 Valley Stream North 13
West Islip 39 Bellport 26
West Islip 44 Jericho 39

Chris Hernanandez Memorial Tournament at Yonkers
Colts Cup at Half Hollow Hills West
Final

Central Islip 37 Mattituck 13

Other Matches

Central Islip 56 Half Hollow Hills East 11
Central Islip 46 Half Hollow Hills West 27
Half Hollow Hills East 38 Mattituck 24
Half Hollow Hills West 41 Half Hollow Hills East 27
Half Hollow Hills West 39 Mattituck 26
Northport 59 Half Hollow Hills East 12
Northport 54 Half Hollow Hills West 20
Northport 46 Mattituck 21

Commack Duals
Final

Connetquot 34 Wantagh 32

Other Matches

Commack 37 Riverhead 27
Commack 54 Shoreham-Wading River 13
Connetquot 43 Commack 19
Connetquot 48 Riverhead 15
Connetquot 69 Shoreham-Wading River 6
Riverhead 63 Shoreham-Wading River 21
Wantagh 39 Commack 20
Wantagh 35 Riverhead 25
Wantagh 59 Shoreham-Wading River 12

Comsewogue Duals
Final

West Babylon 38 Bellmore JFK 28

Other Matches

Babylon 46 Comsewogue B 6
Babylon 50 Hicksville 6
Bellmore JFK 57 Comsewogue B 10
Bellmore JFK 49 East Hampton 12
Bellmore JFK 58 Hampton Bays 15
Comsewogue 51 Babylon 12
Comsewogue 50 East Hampton 19
Comsewogue 66 Hicksville 3
East Hampton 48 Comsewogue B 16
East Hampton 33 Hampton Bays 33 (Hampton Bays win by criteria)
Hampton Bays 48 Comsewogue B 21
Hampton Bays 60 Hicksville 12
West Babylon 50 Babylon 12
West Babylon 38 Comsewogue 22
West Babylon 58 Hicksville 12

Hackley (Private) 45 Stony Brook 30
Iona Prep (CHSAA) 45 Stony Brook 39
Kujan Brothers Memorial at William Floyd
Lindenhurst Tournament
Sachem North Invitational
CHSAA Duals

Chaminade 61 Fordham Prep (CHSAA) 18
Chaminade 70 Mt St Michael (CHSAA) 12
Chaminade 68 St Francis (CHSAA) 13
Chaminade 51 St Joseph By The Sea (CHSAA) 24
Chaminade 66 St Joseph Collegiate (CHSAA) 12
Chaminade 61 Xavier (CHSAA) 17
Fordham Prep (CHSAA) 41 St John The Baptist 31
Kellenberg 53 Fordham Prep 18
Kellenberg 43 Mount St. Michael 36
Kellenberg 65 St. Francis 15
Kellenberg 59 St. Joseph by the Sea 7
Kellenberg 46 Xavier 16
Monsignor Farrell (CHSAA) 55 Chaminade 23
Monsignor Farrell 79 Holy Trinity 3
Monsignor Farrell 66 Kellenberg 18
Monsignor Farrell (CHSAA) 72 St John The Baptist 12
St Anthony’s 62 Fordham Prep (CHSAA) 12
St Anthony’s 41 Monsignor Farrell (CHSAA) 38
St Anthony’s 59 Mt St Michael (CHSAA) 9
St Anthony’s 75 Saint Francis (CHSAA) 6
St Anthony’s 71 St Joseph By The Sea (CHSAA) 9
St Anthony’s 56 St Joseph Collegiate (CHSAA) 24
St Anthony’s 65 Xavier (CHSAA) 10
St John The Baptist 47 St Francis (CHSAA) 27
St John The Baptist 53 St Joseph By The Sea (CHSAA) 26
St John The Baptist 58 Xavier (CHSAA) 26
St. Joseph Collegiate 43 Kellenberg 39
St Joseph Collegiate (CHSAA) 45 St John The Baptist 43


January 15, 2010

Bellmore JFK 43 Garden City 16
Carle Place 33 Wheatley 12
East Meadow 35 Syosset 30
Herricks 50 Great Neck South 13
Island Trees 37 Cold Spring Harbor 36
Locust Valley 43 North Shore 13
MacArthur 37 Calhoun 20
Mepham 53 Jericho 6
Oyster Bay 31 Mineola 25
Port Washington 49 Valley Stream Central 18
Sewanhaka East 30 Baldwin 24
Sewanhaka West 39 Hicksville 27
Wantagh 51 Plainedge 6
Amityville 48 Shoreham-Wading River 25
Babylon 35 Mattituck 24
Bayport-Blue Point 50 Center Moriches 15
Bayport-Blue Point 65 Southampton 9
Brentwood 64 Copiague 0
Center Moriches 66 Southampton 18
Central Islip 31 Northport 29
Commack 36 William Floyd 16
Deer Park 44 Bellport 27
Hampton Bays 32 Babylon 31
Hauppauge 67 Eastport-South Manor 12
Huntington 45 Comsewogue 12
John Glenn 33 Rocky Point 17
Kings Park 47 Harborfields 24
Longwood 60 Ward Melville 3
Mt. Sinai 56 East Hampton 9
North Babylon 36 Newfield 23
Riverhead 44 Half Hollow Hills West 18
Sachem East 30 Patchogue-Medford 17
Sayville 33 Islip 21
Smithtown East 64 Centereach 6
Stony Brook 60 Mercy 12
West Islip 39 Half Hollow Hills East 25
Westhampton 50 Miller Place 9

January 14, 2010
Mepham 53 Great Neck South 12

January 13, 2010
Baldwin 48 Oceanside 18
Clarke 54 Cold Spring Harbor 27
Hicksville 30 Hempstead 12
Island Trees 27 North Shore 23
Lawrence 38 Lynbrook 23
Long Beach 47 Calhoun 21
MacArthur 44 Garden City 24
Mineola 60 Manhasset 9
Oyster Bay 41 Valley Stream North 23
Seaford 30 Locust Valley 22
Syosset 30 Uniondale 29
Valley Stream Central 42 Plainview JFK 35
Wantagh 58 Glen Cove 10
Bayport-Blue Point 39 Babylon 18
Central Islip 36 Bay Shore 24
Comsewogue 31 Eastport-South Manor 30
East Hampton 38 Amityville 25
East Islip 52 Half Hollow Hills East 18
Half Hollow Hills West 37 Smithtown West 20
Hauppauge 72 Harborfields 0
Huntington 42 Islip 21
John Glenn 52 Westhampton 7
Kings Park 27 Sayville 24
Lindenhurst 33 Sachem North 22
Longwood 31 Brentwood 17
Mt. Sinai 44 Miller Place 18
Newfield 35 West Islip 26
North Babylon 61 Centereach 3
Northport 41 Walt Whitman 21
Patchogue-Medford 30 Commack 9
Riverhead 67 Copiague 3
Rocky Point 69 Shoreham-Wading River 3
Chaminade 59 St John The Baptist 15
St Anthony’s 76 Holy Trinity 0

January 12, 2010

Bellmore JFK 34 Division 19
Sewanhaka East 39 Sewanhaka West 18
West Hempstead 31 Hewlett 28
Center Moriches 75 Smithtown Christian 9
Hampton Bays 62 Stony Brook 13
Port Jefferson 39 Mattituck 29
Southampton 39 Mercy 21

January 11, 2010
Carle Place 42 Manhasset 29
Roslyn 45 West Hempstead 27

January 9, 2010

Locust Valley Invitational
Mineola Classic

Lynbrook 37 Mineola 27

Oceanside Double Duals

Hewlett 21 Great Neck South 14
Hewlett 51 Valley Stream Central 10
Oceanside 52 Great Neck South 30
Oceanside 41 Valley Stream Central 36

Seaford 32 Cold Spring Harbor 18
Ted Peterson Tournament at Island Trees
Virginia Duals

Cox (VA) 49 Wantagh 22
South Plainfield, (NJ) 60 Wantagh 6
Wantagh 59 Hopewell (VA) 15

Wheatley Invitational
Copiague Tournament
Half Hollow Hills West 31 Eastport-South Manor 31 (Hills West wins by criteria)
Rocky Gilmore Tournament at East Islip
Salesian 41 Stony Brook 39
Smithtown West Tournament
West Islip Duals

East Meadow 39 Harborfields 28
East Meadow 34 Islip 27
Harborfields 35 West Islip 30
Islip 41 Clarkstown North (Sec 1) 28
West Babylon 36 Harborfields 28
West Babylon 43 West Islip 24
Westhampton 53 Clarkstown North 15
Westhampton 45 East Meadow 23
Westhampton 43 Islip 19
Westhampton 29 West Babylon 18

Eastern States at Sullivan County Community College
St. Anthony’s Duals

Calhoun 56 Kellenberg 24
Kellenberg 69 Dobbs Ferry 6
Kellenberg 64 Wingate 18
Riverhead 84 Dobbs Ferry 6
Riverhead 54 Kellenberg 33
Riverhead 48 Ward Melville 30
Sachem East 87 Dobbs Ferry (Sec 1) 0
Sachem East 62 Kellenberg 18
Sachem East 41 Riverhead 28
St. Anthony’s 57 Calhoun 24
St. Anthony's 84 Dobbs Ferry 6
St. Anthony’s 65 Kellenberg 14
St. Anthony's 47 Riverhead 29
St. Anthony's 41 Sachem East 39
St. Anthony’s 71 Wingate (PSAL) 12
St. Anthony's 37 Ward Melville 27
Ward Melville 43 Kellenberg 36


January 8, 2010

Hewlett 36 Roslyn 33
Lawrence 45 Glen Cove 22
Locust Valley 34 Island Trees 25
Massapequa 32 East Meadow 22
Mepham 64 Valley Stream Central 9
Oyster Bay 53 Manhasset 13
Plainedge 42 Lynbrook 15
Port Washington 42 Plainview JFK 19
Sewanhaka East 51 Oceanside 20
Uniondale 46 Freeport 18
Amityville 27 Miller Place 26
Bayport-Blue Point 43 Hampton Bays 25
Bayport-Blue Point 72 Smithtown Christian 6
Commack 32 Ward Melville 21
Comsewogue 36 Harborfields 32
Connetquot 45 Central Islip 19
East Islip 40 Newfield 23
Half Hollow Hills West 45 Bellport 16
Hampton Bays 72 Smithtown Christian 18
Huntington 43 Eastport-South Manor 27
Islip 35 Kings Park 30
Mattituck 54 Southampton 18
North Babylon 31 Smithtown East 27
Patchogue-Medford 35 William Floyd 20
Port Jefferson 33 Center Moriches 27
Sachem East 24 Brentwood 22
Smithtown West 45 Copiague 19
West Babylon 49 Deer Park 25
Westhampton 37 Mt. Sinai 26
Whitman 40 Bay Shore 36

January 7, 2010
Valley Stream South 53 West Hempstead 16

January 6, 2010
Baldwin73 Hempstead 0
Calhoun 34 Garden City 30
Glen Cove 43 Bethpage 31
Island Trees 44 Clarke 21
Locust Valley 51 Cold Spring Harbor 7
Long Beach 36 Bellmore JFK 24
MacArthur 38 Division 15
Massapequa 32 Farmingdale 25
Mepham 31 Herricks 22
Mineola 42 Valley Stream North 28
Oyster Bay 55 Wheatley 15
Plainedge 47 Lawrence 9
Plainview JFK 24 Great Neck South 40
Port Washington 34 Jericho 33
Roslyn 55 South Side 18
Seaford 34 North Shore 12
Sewanhaka East 45 Hicksville 19
Sewanhaka West 47 Oceanside 22
Syosset 47 Freeport 24
Uniondale 29 East Meadow 28
Wantagh 62 Lynbrook 3
Bellport 40 Copiague 31
Brentwood 31 Commack 13
Center Moriches 47 Mattituck 23
Center Moriches 72 Mercy 6
Connetquot 59 Whitman 6
East Islip 74 Centereach 0
Half Hollow Hills West 41 Deer Park 23
Hampton Bays 59 Southampton 19
Harborfields 37 Eastport-South Manor 34
Hauppauge 49 Islip 6
John Glenn 71 East Hampton 0
Kings Park 30 Huntington 27
Lindenhurst 42 Northport 26
Longwood 38 Sachem East 25
Mt. Sinai 51, Amityville 11
Newfield 43 Half Hollow Hills East 25
Port Jefferson 45 Hampton Bays 18
Riverhead 45 Smithtown West 19
Rocky Point 50 Miller Place 15
Sachem North 44 Bay Shore 18
Sayville 50 Comsewogue 9
Westhampton 65 Shoreham-Wading River 6
Kellenberg 55 Holy Trinity 8
St. Anthony's 51 St. John the Baptist 23

January 5, 2010
Cold Spring Harbor 45 Carle Place 36

January 2
, 2010
25th Annual Dave Ironman Tournament
Amityville Duals

Lindenhurst 57 Amityville 15
South Windsor (CT) 38 Amityville 27
West Babylon 63 Amityville 12
West Babylon 34 Lindenhurst 21
West Babylon 42 South Windsor (CT) 27
West Babylon 38 Walt Whitman 31

Hauppauge Duals
Final

Hauppauge 53 William Floyd 18
Hauppauge 80 Ossining (Sec 1) 3
Hauppauge 73 Seaford 10
Seaford 50 Ossining (Sec 1) 30
William Floyd 66 Ossining (Sec 1) 12
William Floyd 48 Seaford 21

Mt. Sinai Tournament

Ross Cordell Tournament at Oneonta
Westhampton Duals

Bay Shore 43 Bellport 22
Bay Shore 40 Center Moriches 24
Center Moriches 34 Bellport 30
Center Moriches 42 Deer Park 27
Central Islip 56 Deer Park 3
Central Islip 42 Mattituck 21
Central Islip 42 Newfield 16
Mattituck 45 Deer Park 24
Newfield 33 Bay Shore 32
Newfield 45 Deer Park 27
Newfield 34 Mattituck 34 (New wins on criteria)
Westhampton 59 Bay Shore 9
Westhampton 60 Bellport 9
Westhampton 61 Center Moriches 6
Westhampton 44 Central Islip 18

Putnam Valley Winter Duals

Chaminade 75 Eagle Academy (PSAL) 12
Chaminade 47 Harborfields 32
Chaminade 63 Iona Prep. (CHSAA)15
Chaminade 54 Kingston (Sec 9) 17
Chaminade 63 Putnam Valley (Sec 1) 9

U-E Duals at Union Endicott HS
Championship Final

John Glenn 37 Spencerport 10

Consolation Finals 3rd

Chenango Forks 31 Brentwood 27

Consolation Finals 5th

Greene 30 Macarthur 28

Consolation Finals 7th

Union Endicott 33 Minisink Valley 27

Consolation Finals 9th

Fulton  51 John Jay 11

Consolation Finals 11th

Niagara-Wheatfield 29 Sayville 28

Championship Semifinals

John Glenn 33 Chenango Forks 13

Spencerport 26 Brentwood 20

Consolation Semifinals

Greene 42 Minisink Valley 20
MacArthur 31 Union-Endicott 27

Round #1

Spencerport 51 Niagara Wheatfield 15
Chenango Forks 41 Sayville 12
John Glenn 53 John Jay Cross River 4
Brentwood 32 Fulton 22

Round #2

MacArthur def Niagara-Wheatfield
Minisink Valley def Sayville
Greene vs John Jay Cross River
Union Endicott 27 Fulton 25

Round #3

Spencerport 36 MacArthur 18
Chenango Forks 43 Minisink Valley 18
John Glenn 47 Greene 15
Brentwood 28 Union Endicott 26

Other Matches

MacArthur 31, Union-Endicott 27
Greene 42, Minisink Valley 20
Fulton 41, Niagara-Wheatfield 18
John Jay Cross River 30, Sayville 27


December 30, 2009
Glen Cove Holiday Tournament
Sewanhaka East Duals

Chaminade 33 Sewanhaka East 25
Chaminade 51 Sewanhaka West 21
Chaminade 49 Valley Stream South 15
Cold Spring Harbor 37, MacArthur B 33
Cold Spring Harbor 45 Valley Stream South 24

Sewanhaka East 41 Cold Spring Harbor 28
Sewanhaka East 49 MacArthur B 15

Teike/Bernabi Invitational Tournament at Spencerport
Uniondale Duals

Final

Division 29, Uniondale 23

Other Matches

Calhoun 43 Clarke 23
Calhoun 49 Island Trees 15
Calhoun 60 Smithtown West 6
Clarke 36 Smithtown West 32
Division 47 Clarke 13
Division 49 Island Trees 15
Division 39 Plainedge 27
Division 46 Smithtown West 13
Division 39 Syosset 31
Division 37 Walt Whitman 9

Island Trees 37 Lawrence 26
Island Trees 36 Smithtown West 34
Lawrence 32 Clarke 27
Lawrence13 Smithtown West 44
Plainedge 55 Clarke 11
Plainedge 46 Island Trees 12
Plainedge 55 Smithtown West 9
Smithtown West 44 Lawrence 13
Syosset 44 Clarke 24
Syosset 42 Smithtown West 23
Uniondale 52 Clarke 14
Uniondale 45 Island Trees 24
Uniondale 44 Lawrence 18
Uniondale 42 Smithtown West 20
Walt Whitman 42 Clarke 28
Walt Whitman 36 Island Trees 27
Walt Whitman 36 Smithtown West 33

Joe Davidson Memorial Duals at Sachem North

Bayport-Blue Point 45 Deer Park 17
Bayport-Blue Point 45 Harborfields 23
Bayport-Blue Point 36 Newfield 18
Bayport-Blue Point 52 Shoreham-Wading River 15
East Islip 55 Bayport-Blue Point 12
East Islip 51 Deer Park 9
East Islip 53 Eastport-South Manor 12
East Islip 38 Farmingdale 30
East Islip 50 Harborfields 13
East Islip 45 Lindenhurst 22
East Islip 45 Shoreham-Wading River 25
Eastport-South Manor 34 Bayport-Blue Point 24
Eastport-South Manor 48 Deer Park 21
Eastport-South Manor 31 Newfield 19
Eastport-South Manor 40 Shoreham-Wading River 30
Farmingdale 43 Deer Park 23
Farmingdale 32 Eastport-South Manor 21
Farmingdale 37 Harborfields 27
Farmingdale 31 Lindenhurst 28
Farmingdale 41 Newfield 24
Farmingdale 48 Shoreham-Wading River 12
Harborfields 43 Deer Park 30
Harborfields 39 Shoreham-Wading River 31
Lindenhurst 38 Bayport-Blue Point 25
Lindenhurst 46 Deer Park 19
Lindenhurst 48 Eastport-South Manor 16
Lindenhurst 49 Harborfields 36
Lindenhurst 50 Newfield 12
Lindenhurst 49 Shoreham-Wading River 15
Newfield 45 Deer Park 26
Newfield 38 Harborfields 27
Sachem North 44 Bayport-Blue Point 24
Sachem North 69 Deer Park 6
Sachem North 34 East Islip 30
Sachem North 51 Eastport-South Manor 14
Sachem North 36 Farmingdale 30
Sachem North 39 Harborfields 28
Sachem North 67 Newfield 0
Sachem North 40 Shoreham-Wading River 25
Shoreham-Wading River 42 Newfield 24

Mountain Duals at Dolgeville
Round 1

Adirondack 76 Dolgeville 9
Colonie over Rome Free Academy
Gouverneur 45 General Brown 40
Greece Olympia 38 Baldwinsville 37
Indian River 66 Petrides 13
Longwood 78 Fonda-Fultonville 6
Valley Central 51 Watervliet 21
Vernon-Verona-Sherrill 69 New Hartford 10

Round 2

Colonie 61 Adirondack 15
General Brown 52 Rome Free Academy 22
Greece Olympia over Herkimer
Indian River 68 Baldwinsville 9
Longwood 62 Gouverneur 9
New Hartford 58 Watervliet 12
Valley Central 76 Petrides 9
Whitesboro 70 Dolgeville 3

Round 3

Baldwinsville 46 Petrides 38
Colonie 62 Whitesboro 12
Fonda-Fultonville 48 Dolgeville 24
General Brown 51 Adirondack 30
Gouverneur 48 Rome Free Academy 25
Indian River 84 Herkimer 5
Valley Central 70 New Hartford 6
Vernon-Verona-Sherrill 51 Greece Olympia 29

Round 4

Colonie 88 Fonda-Fultonville 0
General Brown 51 Whitesboro 28
Gouverneur 51 Adirondack 30
Greece Olympia 38 Watervliet 36
Indian River 40 Vernon-Verona-Sherrill 26
Longwood 68 Rome Free Academy 3
Petrides 60 Herkimer 12
Valley Central 70 Baldwinsville 9

Round 5

Adirondack 54 Rome Free Academy 27
Baldwinsville 76 Herkimer 6
General Brown 66 Fonda-Fultonville 18
Gouverneur 48 Whitesboro 35
Greece Olympia 65 New Hartford 22
Indian River 48 Watervliet 24
Longwood 87 Dolgeville 0
Vernon-Verona-Sherrill 68 Petrides 9

Round 6

Colonie 78 Dolgeville 3
Gouverneur 66 Fonda-Fultonville 12
Indian River 78 New Hartford 4
Longwood 62 Adirondack 12
Rome Free Academy 36 Whitesboro 33
Valley Central 87 Herkimer 0
Vernon-Verona-Sherrill 47 Baldwinsville 24
Watervliet 63 Petrides 15

Round 7

Adirondack 42 Whitesboro 38
General Brown 76 Dolgeville 9
Longwood 43 Colonie 21
Petrides 42 New Hartford 39
Rome Free Academy 54 Fonda-Fultonville 18
Valley Central 63 Greece Olympia 15
Vernon-Verona-Sherrill 83 Herkimer 6
Watervliet 39 Baldwinsville 36

Round 8

Adirondack 71 Fonda-Fultonville 9
Baldwinsville 63 New Hartford 18
Colonie 50 General Brown 24
Gouverneur 72 Dolgeville 12
Indian River 63 Greece Olympia 19
Longwood 60 Whitesboro 18
Valley Central 49 Vernon-Verona-Sherrill 27
Watervliet 81 Herkimer 0

Round 9

Colonie 40 Gouverneur 34
Greece Olympia 67 Petrides 18
Longwood 57 General Brown 17
New Hartford 48 Herkimer 24
Rome Free Academy 54 Dolgeville 9
Valley Central 40 Indian River 34
Vernon-Verona-Sherrill 45 Watervliet 22
Whitesboro 54 Fonda-Fultonville 24

Round 10

Colonie 39 Indian River 33
Vernon-Verona-Sherrill 42 Gouverneur 38
Longwood 54 Valley Central (Sec 9) 12

Northport Holiday Duals
Final

Northport 35 John Glenn B 33

Other Matches

Locust Valley 51 Centereach 24
Locust Valley 46 Roslyn 19
Locust Valley 33 Ward Melville 33 (LV wins on criteria)
Northport 69 Centereach 12
Northport 34 Locust Valley 24
Northport 38 Roslyn 16
Northport 33 Ward Melville 28

Raider Invitational at Patchogue-Medford
West Islip Holiday Tournament

December 29, 2009

42nd East Meadow Holiday Tournament
Long Island Challenge at MacArthur

Brentwood 45 Garden City 18
Brentwood 37 Islip 18
Brentwood 36 MacArthur 13
Brentwood 36 Sayville 21
Garden City 42, Islip 33
MacArthur 40 Islip 39
MacArthur 34 Sayville 24
Sachem East 54 Garden City 12
Sachem East 52 Islip 6
Sachem East 32 MacArthur 19
Sachem East 41 Sayville 12
Sayville 42, Garden City 24

Massapequa Holiday Tournament
Bay Shore 39 South Side 26
Bay Shore 51 St. Joseph by the Sea 30
Bob Rohm Memorial Wrestling Tournament in Bloomsburg, PA

Smithtown East 42 Bloomsburg 24
Smithtown East 40 Great Valley 30
Smithtown East 67 Midd West 12
Smithtown East 36 Palmyra 29
Smithtown East 25 Tri-Valley 39

Half Hollow Hills East Holiday Tournament
53rd Windsor Christmas Tournament
Zac Jarzynka Memorial Ironman VIII at Oviedo, FL

December 23, 2009
Clarke 40 Carle Place 23
Hicksville 37 Oceanside 30
Mepham 57, Port Washington 9
North Shore 54 Cold Spring Harbor 17
Uniondale ? Farmingdale ?
Bayport-Blue Point 39 Amityville 22
Central Islip 48, Copiague 9
East Islip 52, Northport 9
Hampton Bays 39 Sayville B 30
Hampton Bays 37 Westhampton B 33
John Glenn 82 Shoreham-Wading River 6
Kings Park 27, Patchogue-Medford 18
Lindenhurst 50, Bethpage 21
Sachem North 36 Ward Melville 31
Sayville B 48, Westhampton B 21
Smithtown East 36 Smithtown West 19

December 22, 2009
Division 27, Calhoun 19
East Meadow 48, Freeport 26
Jericho 56 Valley Stream Central 18
Long Beach 33, Garden City 30
Lynbrook 40, Bethpage 27
MacArthur 33 Bellmore JFK 24
Massapequa 48, Syosset 20
Mineola 51, Wheatley 15
Oyster Bay 39, Carle Place 21
Roslyn 39, Valley Stream South 24
Seaford 36 Island Trees 19
Sewanhaka East 67 Hempstead 0
South Side 38, West Hempstead 33
Wantagh 54 Lawrence 9
Rocky Point 64 East Hampton 9
Sachem East 37 Monsignor Farrell 21

December 21, 2009

Hicksville 35, Port Washington 28

December 19, 2009
Cyclone Tournament at South Side
Disney Duals

Arlington (Sec 1) 70 Clarke 12
Clarke 39 Yonkers (Sec 1) 30
Harrison (Sec 1) 47 Clarke 23
Miami (FL) 45 Clarke 33
Schuylkill Valley (PA) 71 Clarke 6
Timber Creek (FL) 57 Clarke 10

Jericho Duals

Bayport-Blue Point 48, Cold Spring Harbor 22
Bayport-Blue Pont 39, Oyster Bay 18
Bayport-Blue Point 54, Westbury 9
Cold Spring Harbor 33 Oceanside 6
Jericho 42 Oceanside 26
Jericho 46 Wheatley 24
Oyster Bay 43, Westbury 21
Port Jefferson 37 Jericho 30
Port Jefferson 65, Oceanside 10
Port Jefferson 65 Wheatley 6
Westbury 34 Cold Spring Harbor 33
Wheatley 48 Oceanside 24

North Shore Dual Meet Tournament

Division 41, Farmingdale 22
Division, 43, Kellenberg 15
Farmingdale 57 MacArthur “B” 6
Kellenberg 42, North Shore 24
Long Beach 52, Kellenberg 18
Long Beach 44, North Shore 10

Paul P. Grammatico Tournament at Valley Stream South
Ralph Jansson Tournament at Valley Stream North
Wantagh Duals

Brentwood 47 New Rochelle (Sec 1) 12
Brentwood 38 Uniondale 21
New Rochelle (Sec 1) 58 Island Trees 12
Sachem North 42 Syosset 27
Sachem North 36 Uniondale 23
Syosset 49 Island Trees 16
Uniondale 42 Island Trees 23
Wantagh 33 Brentwood 26
Wantagh 27 Rocky Point 25
Wantagh 34 Sachem North 29

Doc Fallot Duals at Hampton Bays

East Hampton 39 Hampton Bays 27
East Hampton 60, Long Island Lutheran 20
Eastport/South Manor 54 Hampton Bays 15
Eastport/South Manor 38 Locust Valley 35
Half Hollow Hills West 33 Eastport-South Manor 33 (Hills West wins by criteria)
Half Hollow Hills West 44 Hampton Bays 17
Locust Valley 45, Half Hollow Hills West 19
Locust Valley 54, Hampton Bays 12
Mattituck 31 East Hampton 30
Mattituck 60, Long Island Lutheran 7
West Babylon 55 East Hampton 12
West Babylon 39 Eastport/South Manor 33

Jim Wilson Duals at Minisink Valley

Round 1

Averill Park (Sec 2) 45 Plainedge 34

Round 2

Plainedge 47 Mahopac (Sec 1) 30
William Floyd 51 Plainedge 21

Round 3

William Floyd 58 Middletown (Sec 9) 18

Round 4

William Floyd 46 Averill Park (Sec 2) 36

Championship Finals

Minisink Valley (Sec 9) 43 William Floyd 30

Kings Park Duals

Commack 71, Copiague 3
Commack 26 Garden City 23
Garden City 60, Copiague 9
Kings Park 30 Commack 23
Kings Park 55 Miller Place 11
Kings Park 57 Newfield 12
Miller Place 42 Commack 30
Miller Place 45 Newfield 24
Newfield 54 Copiague 19
Sachem East 45 Kings Park 24
Sachem East 60 Miller Place 9
Sachem East 62 Newfield 9
Sachem East 53 St Anthony’s 18
St. Anthony's 35, Commack 30
St Anthony’s 51 Copiague 6
St. Anthony's 39, Garden City 28

Lee Van Slyke Duals

Round 1

Scotia-Glenville 36, South Glens Falls 33
Longwood 81, Johnstown 6
Burnt Hills-Ballston Lake 67, Mechanicville 12

Round 2

Johnstown 48, Mechanicville
Longwood 87, South Glens Falls 0
Burnt Hills-Ballston Lake 62, Scotia-Glenville 15

Round 3

Burnt Hills-Ballston Lake 76, Johnstown 6
Longwood 73, Scotia-Glenville 9
South Glens Falls 42, Mechanicville 36

Round 4

South Glens Falls 47, Johnstown 42
Mechanicville 43, Scotia-Glenville 36

Longwood 63, Burnt Hills-Ballston Lake 13

Round 5

Burnt Hills-Ballston Lake 61, South Glens Falls 20
Longwood 69, Mechanicville 12
Scotia-Glenville 48, Johnstown 37

North Babylon Christmas Tournament
Rick Herrmann Memorial Tournament at Bellport
Tri State Holiday Tournament at Port Jervis

December 18, 2009
Baldwin 66, Hicksville 9
Bellmore JFK 50 Bethpage 12
Herricks 45, Port Washington 18
Mepham 53, Plainview JFK 16
South Side 45, Valley Stream South 28
Wantagh Double Duals

MacArthur 48, Plainedge 13
MacArthur 28, Wantagh 26
Massapequa 45, Plainedge 15
Wantagh 34 Massapequa 22

Westbury 34 Hewlett 30
Connetquot Tri-Meet

Connetquot 64, Miller Place 6
Connetquot 65, Smithtown West 6
Smithtown West 38, Miller Place 24

Patchogue-Medford 59, Shoreham-Wading River 12
Sachem East 52 Deer Park 16

December 17, 2009
Carle Place 55, Oceanside 20
Division 32, Cold Spring Harbor 29
Great Neck South 43, Valley Stream Central 28
Manhasset 35, Jericho 33
Syosset 40, Eastport-South Manor, 25
Hauppague 43, St. Anthony's 23

December 16, 2009
East Meadow 44, Baldwin 19
East Meadow 34, Division 16
Island Trees 44, Port Washington 18
Oyster Bay 43, Great Neck North 19
Roslyn 42, Hicksville 12
Sewanhaka East 66 Valley Stream Central 12
Sewanhaka West 48, Great Neck South 16
Valley Stream North 56, Wheatley 16
Wantagh 48 Long Beach 14
Brentwood 34, Westhampton 20
Commack 51, Bellport 15
Mt. Sinai 36 Ward Melville 24
Newfield 47, Half Hollow Hills West 30
Sachem North 45, William Floyd 22
Smithtown East 32, Northport 25
Smithtown West 46, Center Moriches 21
Stony Brook, 45, Martin Luther 30
Walt Whitman 45, Centereach 29
Chaminade 71, Holy Trinity 6
Kellenberg 40 Sayville B 36

December 15, 2009
Cold Spring Harbor 47 Hicksville 27
Glen Cove 38, Calhoun 29
Glen Cove 45, MacArthur B 25
Great Neck North 45 Hewlett 25
Half Hollow Hills West 53, Jericho 13
Oceanside 36 Wheatley 33
Syosset 53, Bethpage 17
Uniondale 53, Lynbrook 18

December 14, 2009
Carle Place, 57, Plainview JFK, 15
Kellenberg 55, Manhasset 15

December 13, 2009
Colonie Duals

Division 48, Hudson Falls (Sec 2) 25
Rocky Point 37 Colonie (Sec 2) 23
Rocky Point 57 Granville (Sec 2) 18
Rocky Point 54 Hudson Falls (Sec 2) 28
Rocky Point 52 Minisink Valley (Sec 9) 27
Rocky Point 57 Monroe-Woodbury (Sec 9) 15
Rocky Point 48 Queensbury (Sec 2) 27
Rocky Point-73 Ravena-Coeymans-Selkirk (Sec 2) 4
Rocky Point 68 RC Ketcham (Sec 1) 6
Rocky Point 67 Scotia (Sec 2) 9|
Rocky Point 72 Wallkill (Sec 9) 10


December 12, 2009
Bethpage Dad’s Club Tournament
Bruins Cup at Baldwin
Garden City Duals

Garden City 63, Great Neck North 18
Garden City 45, Kellenberg 30
Garden City 64, Scarsdale (Sec 1) 16
Garden City 58, Sewanhaka West 24
Garden City 49, Suffern (Sec 1) 31
Kellenberg 52 Great Neck North 28
Kellenberg 51, Scarsdale 24
Kellenberg 66, Sewanhaka West 18
Kellenberg 44, Suffern 32

Lynbrook 50, MacArthur B 18
Lynbrook, 66, Oceanside, 12
Sprig Gardner Tournament at Mepham
Andrew Peers Memorial Tournament at Whitman
Cliff Clark Classic at Bay Shore
Colonie Duals

Rocky Point 57, Monroe-Woodbury (Sec 9) 15
Rocky Point 37, Colonie (Sec 2) 23
Rocky Point 54, Hudson Falls (Sec 2) 28
Rocky Point 72, Wallkill (Sec 9) 10
Rocky Point 48, Queensbury (Sec 2) 27
Rocky Point 52, Minisink Valley (Sec 9) 27
Rocky Point 73, Ravena-Coyemans-Selkirk (Sec 2) 4
Rocky Point 68, RC Ketcham (Sec 1) 6
Rocky Point 67, Scotia-Glenville (Sec 2) 9
Rocky Point 57, Granville (Sec 2) 18

Gray Fitzgerald Tournament at Sayville
Huntington Tournament
Jerry McGuire Memorial Duals at North Rockland

Championship and Consolation

Preliminaries

Hauppauge 82, Ardsley 3
Hauppauge 73, Fordham Prep 11
Hauppauge 65, North Rockland 9

Lonnie Kittle Tournament at Amityville
Sprig Gardner Tournament at East Hampton
Shenendehowa Duals

Plainedge 48, Whitehall 33
Sachem East 56 John Jay-Cross River (Sec 1) 24
Sachem East 67 Northern Adirondack (Sec 7) 12
Sachem East 66 Plainedge 15
Sachem East 43 Shenendehowa (Sec 2) 29
Sachem East 61 Waverly (Sec 4) 10
Sachem East 58, Whitehall 24
Wantagh 44 Sachem East 27
Wantagh 32 Shenendehowa (Sec 2) 47
Wantagh 54 John Jay-Cross River (Sec 1) 22
Wantagh 75 Northern Adirondack (Sec 7) 6
Wantagh 67 Waverly (Sec 4) 6
Wantagh 65 Whitehall (Sec 2) 9

Steven J. Malley Memorial Tournament at Harborfields
Stony Brook 42, Long Island Lutheran 35
Take Down Autism Duals at Floyd

Comsewogue 56 Jericho 25
Comsewogue 37 Smithtown West 35
Comsewogue 77 Ward Melville B 3
Islip 66 Jericho 18
Islip 55 Smithtown West 14
Islip 72 Ward Melville 9
Islip 45 William Floyd 30
Jericho 69 Ward Melville B 18
Smithtown West 65 Ward Melville B 6
William Floyd 58 Comsewogue 19
William Floyd 60 Jericho 18
William Floyd 53 Smithtown West 13


December 11, 2009

Westbury 36, Carle Place 34

December 10, 2009

Oyster Bay 63, Plainview 3
Port Washington 66 Oceanside 9
Syosset 34, Farmingdale 25
Valley Stream North 64, Valley Stream Central 12
Half Hollow Hills West 51, Center Moriches 25

December 9, 2009
Bellmore JFK 71 St Joseph By The Sea (CHSAA) 0
Division 41, Locust Valley 24
Long Beach 44, Baldwin 26
Bayport-Blue Point 42, Miller Place 13
Islip 44, West Islip 12

John Glenn 50, St. Anthony's 20
North Babylon 49, Roslyn 12

University High (WV) 53, Amityvlle 21
Holy Trinity 52, Iona Prep 33


December 8, 2009
Great Neck North 56 Wheatley 15
Lindenhurst 43, Jericho 24
Port Washington 36 Hewlett 32
Syosset 42, Seaford 24
Wheatley 42 Holy Trinity 24

December 7, 2009
Wantagh 40, St. Anthony's 16
 

December 5, 2009
Battle at the Beach at Long Beach
Bellmore JFK Duals

Bellmore JFK 56 Great Neck South 12
Bellmore JFK 52 Jericho 28
Bellmore JFK 30 Locust Valley 28
Bellmore JFK 58 South Side 12
Farmingdale 33, Bellmore JFK 30
Farmingdale 64 Jericho 18
Great Neck South 42 Jericho 36
Jericho 36, South Side 30
Locust Valley 35 Farmingdale 34
Locust Valley 52 Great Neck South 15
Locust Valley 54 Jericho 21
Locust Valley 50 South Side 24

Hank Paris Tournament at Plainview JFK
Herricks Invitational
Knights Tournament at Uniondale
MacArthur Tournament
Eagle Academy Duals

Eagle Academy (PSAL) 54 St John The Baptist 15
Somers (Sec 1) 66 St John The Baptist 12