Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

 
Suffolk County - Section XI Public High School Wrestling Tournament
Most Outstanding Wrestler Award Winners


Year Division Name Wgt School
1953 1 Jumper Leggio 130 Bay Shore
1954 1 William (Skip) Miller 136 Amityville
1955 1 John Melvin 106 Riverhead
1956 1 Guy Guccione 141 Bay Shore
1957 1 Karl Anderson 136 Amityville
1958 1 John Morrison 157 Bay Shore
1959 1 Don Grenier 125 Huntington
1960 1 Bob Scheer 134 Hauppauge
1961 1 Bob Factora 104 West Islip
1962 1 Saul Shimansky 122 Amityville
1963 1 Walter Miles 165 Riverhead
1964 1 Pete Vanderlofske 127 Smithtown
1965 1 Curt Post 127 Amityville
1966 1 Ed Adams 154 Brentwood
1967 1 Carl Adams 138 Brentwood
1968 1 Carl Adams 154 Brentwood
1969 1 Bob Bender 141 Brentwood
1970 1 Jack Spates 107 Smithtown
1971 1 Ivan Gonzales 112 Brentwood
1972 1 Charlie Gadson 155 Huntington
1973 1 Jay Spates 98 Smithtown
1974 1 Mike Naclerio 112 Commack South
1975 1 Mike Siehein 132 Brentwood Ross
1976 1 Mike Picozzi 119 Huntington
1977 1 Tom Hake 112 Sayville
1978 1 Matt Boyle 177 Amityville
1979 1 Mike McInerney 145 Bayport
1980 1 Dan Hopkins 112 Commack South
1981 1 John Arceri 138 Ward Melville
1982 1 Dan Mayo 167 Sachem
1983 1 Peter Yozzo 132 Sayville
1984 1 Darren Cummings 126 Smithtown East
1985 1 Ray Downey 126 Deer Park
1986 1 Wayne Wilson 155 Sachem
1987 1 Ko Matsui 105 Shoreham-Wading River
1988 1 Yu Matsui 105 Shoreham-Wading River
1989 1 Adam Mariano 177 Comsewogue
1990 1 Armando Pulido 119 Sachem
1991 1 Chad Henkin 126 Rocky Point
1992 1 Keith Matias 105 Centereach
1993 1 Russell Jones 138 Wyandanch
1994 1 John Lange 155 Longwood
1995 1 Angelo Zegarelli 105 Deer Park
1996 1 Rob Relinger 145 West Islip
1997 1 Carlos Restrepo 103 Brentwood
1998 1 Mike Messina 125 Hauppauge
1999 1 Jesse Jantzen 145 Shoreham-Wading River
2000 1 Mike Torriero 135 Rocky Point
2001 1 Steven Palacios 125 Huntington
2002 1 Steven Palacios 125 Huntington
2003 1 Stephen Hromada 125 Half Hollow Hills East
2004 1 Anthony Rivera 160 Brentwood
2004 2 Matt Tommasino 160 Bayport-Blue Point
2005 1 Chris Iorio 125 Sachem North
2005 2 Corey Jantzen 119 Shoreham-Wading River
2006 1 Mike Piccirillo 119 Commack
2006 2 Jared Rueda 125 Mt. Sinai
2007 1 Jim Kaden 152 Walt Whitman
2007 2 Mike Castellano 125 John Glenn
2008 1 Steven Keith 112 Shoreham-Wading River
2008 2 Andrew Leone 130 Center Moriches
2009 1 Kenneth Collado 112 Hauppauge
2009 2 Satchel Holder 130 Babylon
2010 1 Damon McQueen 119 Huntington
2010 2 Kyle Underwood 125 Bayport-Blue Point
2011 1 Sean McCabe 112 Connetquot
2011 2 Jeff Purdy 135 Bayport-Blue Point
2012 1 Matt Leshinger 120 Sayville
2012 2 Travis Baskerville 160 Center Moriches
2013 1 Mark West 126 Hauppauge
2013 2 Ryan Hake 145 Bayport-Blue Point
2014 1 Jakob Restrepo 145 Sachem East
2014 2 Ryan Woodward 160 Port Jefferson
2015 1 Ed Matyka 120 Riverhead
2015 2 Ralph Oswald 152 Hampton Bays
2016 1 Anthony Sparacio 120 North Babylon
2016 2 Brett Frole 132 Babylon
2017 1 Adam Busiello 120 Eastport-South Manor
2017 2 Luke Bokina 120 Mattituck
2018 1 Sean Carter 113 North Babylon
2018 2 Joe Sparacio 99 Bayport-Blue Point
2019 1 Paul Illicete 170 Copiague
2019 2 Jordan Titus 120 Center Moriches
2020 1 Joe Lopresti 182 Sayville
2020 2 Joe Sparacio 120 Bayport-Blue Point