Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
5 Letchworth 2005 2 3 103 Mike Nevinger 8th
5 Attica 2005 2 3 130 Dylan Rusiniak Jr.
5 Palmyra-Macedon 2005 2 3 160 Dan Rudy Jr.
5 Warsaw 2005 2 3 215 Dan Reger Sr.
5 Warsaw 2006 2 3 103 Ian Paddock Fr.
5 Pembroke 2006 2 3 125 Sammy Damthongmivahn Jr.
5 Caledonia-Mumford 2006 2 3 171 Nate Schiedel So.
5 Warsaw 2007 2 3 96 Dakota Stackhouse 8th
5 Palmyra-Macedon 2007 2 3 112 Sean Walton So.
5 Le Roy 2007 2 3 125 Chad Condidorio Sr.
5 Palmyra-Macedon 2007 2 3 145 Eric Ekstrom Sr.
5 Caledonia-Mumford 2007 2 3 171 Nate Schiedel Jr.
5 Bath-Haverling 2007 2 3 189 Tony Viselli Sr.
5 Palmyra-Macedon 2008 2 3 112 Tyler Marlow Jr.
5 Palmyra-Macedon 2008 2 3 119 Sean Walton Jr.
5 Marion 2008 2 3 145 Josh Mayville Sr.
5 Keshequa 2008 2 3 215 Jake Dale Sr.
5 Geneva 2008 2 3 285 Mike Raplee Jr.
5 Letchworth 2009 2 3 135 Bucky Hendrickson Jr.
5 Alfred-Almond 2009 2 3 152 Jason Fraser Sr.
5 Palmyra-Macedon 2010 2 3 135 Ben Mowry Jr.
5 Letchworth 2010 2 3 140 Bucky Hendrickson Sr.
5 Warsaw 2010 2 3 189 Zak Griffith Sr.
5 Midlakes 2011 2 3 96 Sean Peacock Fr.
5 Attica 2011 2 3 140 Lance Compton Sr.
5 Waterloo 2011 2 3 215 Tyler Deuel Sr.
5 South Seneca 2012 2 3 160 Hayden Wagner Sr.
5 Warsaw 2012 2 3 170 Burke Paddock So.
5 Warsaw 2012 2 3 182 Tim Schaefer Jr.
5 Alfred-Almond 2012 2 3 220 Travis Harvey Sr.
5 Holley 2012 2 3 285 Kacee Sauer Sr.
5 Warsaw 2013 2 3 113 Austin Keough Sr.
5 Waterloo 2013 2 3 126 Jake Nicholson Sr.
5 Addison 2013 2 3 132 Clyde Carey Sr.
5 Holley 2013 2 3 220 Michael Silvis Sr.
5 Lyndonville 2014 2 3 113 Anthony Recco Jr.
5 Addison 2014 2 3 182 Trey Duvall Sr.
5 Addison 2014 2 3 195 Ward Hively Sr.
5 Palmyra-Macedon 2015 2 3 99 Drew Shafer Fr.
5 Alexander 2015 2 3 126 Nick Gaiser Jr.
5 Warsaw 2015 2 3 145 Corey Farrell Sr.
5 Addison 2015 2 3 152 Israel Byler Sr.
5 Warsaw 2015 2 3 170 Aaron Paddock Jr.
5 Palmyra-Macedon 2016 2 3 106 Drew Schafer So.
5 Warsaw 2016 2 3 152 Noah Grover Jr.
5 Warsaw 2016 2 3 182 Aaron Paddock Sr.
5 Wayne 2017 2 3 120 Matt Caccamise Sr.
5 Warsaw 2019 2 3 195 Nate Degroff Jr.
5 Le Roy 2020 2 3 160 Andrew Englerth Sr.
5 Warsaw 2020 2 3 195 Nate Degroff Sr.
5 Honeoye Falls-Lima 2022 2 3 102 Christopher Noto 8th
5 Honeoye Falls-Lima 2022 2 3 132 Nicholas Noto Jr
5 Canisteo-Greenwood 2022 2 3 152 Braidon Woodward So