Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
5 Attica 2004 2 4 96 Dylan DaBolt
5 Pembroke 2004 2 1 103 Nicholas Price
5 Byron-Bergen 2004 2 2 112 Mike McInally
5 Attica 2004 2 2 119 Pat Hagerty
5 Warsaw 2004 2 4 125 Paul Paddock
5 Holley 2004 2 1 135 Andrew Grillo
5 Addison 2004 2 4 140 Mike Thompson
5 Kendall 2004 2 1 145 Donald Williams
5 Kendall 2004 2 5 152 Torry Tooley
5 Penn Yan 2004 2 2 160 Brendon Hamm
5 Attica 2004 2 1 171 John Wassink
5 Perry 2004 2 2 189 Karl Meyer
5 Attica 2004 2 4 275 J.R. Carter
5 Warsaw 2005 2 1 96 Ian Paddock 8th
5 Letchworth 2005 2 3 103 Mike Nevinger 8th
5 Le Roy 2005 2 2 112 Zac Condidorio Sr.
5 Byron-Bergen 2005 2 2 119 Mike McInally Jr.
5 Attica 2005 2 1 125 Pat Hagerty Sr.
5 Attica 2005 2 3 130 Dylan Rusiniak Jr.
5 Warsaw 2005 2 1 145 Paul Paddock So.
5 Palmyra-Macedon 2005 2 3 160 Dan Rudy Jr.
5 Canisteo-Greenwood 2005 2 2 189 Nick Clark Jr.
5 Warsaw 2005 2 3 215 Dan Reger Sr.
5 Holland Patent 2006 2 2 96 Brian Stevens So.
5 Attica 2006 2 5 96 Jamie Carpenter Sr.
5 Warsaw 2006 2 3 103 Ian Paddock Fr.
5 Palmyra-Macedon 2006 2 1 112 Alex Ekstrom Fr.
5 Byron-Bergen 2006 2 1 119 Mike McInally Sr.
5 Pembroke 2006 2 3 125 Sammy Damthongmivahn Jr.
5 Hornell 2006 2 6 135 Andy Drake Sr.
5 Hornell 2006 2 5 140 Aaron Parks Sr.
5 Canisteo-Greenwood 2006 2 5 152 Kyle Amidon Sr.
5 Warsaw 2006 2 2 160 Paul Paddock Jr.
5 Caledonia-Mumford 2006 2 3 171 Nate Schiedel So.
5 Canisteo-Greenwood 2006 2 1 189 Nick Clark Sr
5 Hornell 2006 2 6 215 Dan Rosemier Sr.
5 Bath-Haverling 2006 2 4 275 Bryant Madigan Jr.
5 Warsaw 2007 2 3 96 Dakota Stackhouse 8th
5 Holley 2007 2 6 96 Quinton Murphy 7th
5 Palmyra-Macedon 2007 2 1 103 Tyler Marlow So.
5 Palmyra-Macedon 2007 2 3 112 Sean Walton So.
5 Warsaw 2007 2 1 119 Ian Paddock So.
5 Palmyra-Macedon 2007 2 1 125 Alex Ekstrom So.
5 Le Roy 2007 2 3 125 Chad Condidorio Sr.
5 Letchworth 2007 2 1 130 Mike Nevinger So.
5 Pembroke 2007 2 4 130 Sam Damthongmivanh Sr.
5 North Rose-Wolcott 2007 2 2 135 Mike Tellier Sr.
5 Letchworth 2007 2 6 135 Weston Weaver So.
5 Marion 2007 2 2 140 Josh Mayville Jr.
5 Holley 2007 2 6 140 Justin Widrig Sr.
5 Palmyra-Macedon 2007 2 3 145 Eric Ekstrom Sr.
5 Bolivar-Richburg 2007 2 4 145 Matt Appleby Jr.
5 Warsaw 2007 2 1 160 Paul Paddock Sr.
5 Waterloo 2007 2 5 160 Josh Mateo Sr.
5 Caledonia-Mumford 2007 2 3 171 Nate Schiedel Jr.
5 Holley 2007 2 2 189 Key McPherson Sr.
5 Bath-Haverling 2007 2 3 189 Tony Viselli Sr.
5 Warsaw 2007 2 1 215 Billy Romasser Sr.
5 Red Creek 2007 2 4 215 Joel Ford Sr.
5 Holley 2007 2 2 275 Demetrius Mendes Sr.
5 Bath-Haverling 2007 2 4 275 Bryant Madigan Sr.
5 Addison 2007 2 6 275 Loran Hively Sr.
5 Marion 2008 2 4 96 Colton Dalberth So.
5 Holley 2008 2 1 103 Quinton Murphy 8th
5 Geneva 2008 2 2 112 Joe Smaldone Jr.
5 Palmyra-Macedon 2008 2 3 112 Tyler Marlow Jr.
5 Palmyra-Macedon 2008 2 3 119 Sean Walton Jr.
5 Holley 2008 2 5 119 Tim Banks Jr.
5 Letchworth 2008 2 5 125 Bucky Hendrickson So.
5 Warsaw 2008 2 1 130 Ian Paddock Jr.
5 Palmyra-Macedon 2008 2 1 135 Alex Ekstrom Jr.
5 Lyons 2008 2 4 135 Craig Scott Fr.
5 Letchworth 2008 2 1 140 Mike Nevinger Jr.
5 Marion 2008 2 3 145 Josh Mayville Sr.
5 Warsaw 2008 2 2 152 Nicholas Czapla Sr.
5 Attica 2008 2 6 160 Pat Carter Sr.
5 Bath-Haverling 2008 2 1 171 Cody Hutcheson Jr.
5 Warsaw 2008 2 6 171 Zak Griffith So.
5 Caledonia-Mumford 2008 2 1 189 Nate Schiedel Sr.
5 Keshequa 2008 2 3 215 Jake Dale Sr.
5 Geneva 2008 2 3 285 Mike Raplee Jr.
5 Palmyra-Macedon 2009 2 6 96 Jeff Olena Fr.
5 Marion 2009 2 2 103 Colton Dalberth Jr.
5 Bath-Haverling 2009 2 5 112 Kyle Conrad Jr.
5 Geneva 2009 2 6 112 Joe Smaldone Sr.
5 Holley 2009 2 2 119 Quinton Murphy Fr.
5 Palmyra-Macedon 2009 2 4 119 Tyler Marlow Sr.
5 Palmyra-Macedon 2009 2 2 125 Sean Walton Sr.
5 Holley 2009 2 4 130 Tim Banks Sr.
5 Palmyra-Macedon 2009 2 1 135 Alex Ekstrom Sr.
5 Warsaw 2009 2 2 135 Ian Paddock Sr.
5 Letchworth 2009 2 3 135 Bucky Hendrickson Jr.
5 Letchworth 2009 2 2 140 Mike Nevinger Sr.
5 Lyons 2009 2 4 145 Owen Scott So.
5 Lyons 2009 2 2 152 Craig Scott So.
5 Alfred-Almond 2009 2 3 152 Jason Fraser Sr.
5 Batavia 2009 2 4 160 Ryan Darch Jr.
5 Canisteo-Greenwood 2009 2 5 160 Brandon Mills So.
5 Bath-Haverling 2009 2 5 171 Cody Hutcheson Sr.
5 Attica 2009 2 6 189 Dave Jennings Sr.
5 Canisteo-Greenwood 2009 2 2 215 Craig Amidon Sr.
5 Red Creek 2009 2 1 285 RJ Sharp Sr.
5 Dundee 2009 2 6 285 Michael Raplee Sr.
5 Warsaw 2010 2 2 103 Austin Keough Fr.
5 Bath-Haverling 2010 2 5 103 Brian Hojnoski So.
5 Marion 2010 2 2 112 Colton Dalberth Sr.
5 Bath-Haverling 2010 2 6 119 Kyle Conrad Sr.
5 Holley 2010 2 1 125 Quinton Murphy So.
5 Attica 2010 2 2 130 Lance Compton Jr.
5 North Rose-Wolcott 2010 2 6 130 Greg Shove Sr.
5 Palmyra-Macedon 2010 2 3 135 Ben Mowry Jr.
5 Letchworth 2010 2 3 140 Bucky Hendrickson Sr.
5 Letchworth 2010 2 1 145 Chris Nevinger So.
5 Warsaw 2010 2 5 145 Burke Paddock 8th
5 Palmyra-Macedon 2010 2 1 152 Owen Scott Jr.
5 Hornell 2010 2 4 152 Austin Dwyer Sr.
5 Palmyra-Macedon 2010 2 1 160 Craig Scott Jr.
5 Batavia 2010 2 2 171 Ryan Darch Sr.
5 Canisteo-Greenwood 2010 2 6 171 Brandon Mills Jr.
5 Warsaw 2010 2 3 189 Zak Griffith Sr.
5 Le Roy 2010 2 2 215 Jon Casper Sr.
5 Holley 2010 2 2 285 Kacee Sauer So.
5 Palmyra-Macedon 2010 2 5 285 Mason Judd Sr.
5 Midlakes 2011 2 3 96 Sean Peacock Fr.
5 Warsaw 2011 2 5 96 Colin Royce 8th
5 Warsaw 2011 2 6 103 Aaron Paddock 7th
5 Warsaw 2011 2 4 112 Austin Keough So.
5 Lyndonville 2011 2 6 112 Sam Recco Jr.
5 Newark 2011 2 2 119 Ian Ross Sr.
5 East Rochester 2011 2 5 119 Jeff O'Lena Jr.
5 Palmyra-Macedon 2011 2 4 130 Ben Mowry Sr.
5 Holley 2011 2 1 135 Quinton Murphy Jr.
5 Le Roy 2011 2 4 135 Tyler Fenstermaker Sr.
5 Attica 2011 2 3 140 Lance Compton Sr.
5 Letchworth 2011 2 1 152 Chris Nevinger Jr.
5 Palmyra-Macedon 2011 2 1 160 Owen Scott Sr.
5 Warsaw 2011 2 2 160 Burke Paddock Fr.
5 Palmyra-Macedon 2011 2 1 171 Craig Scott Sr.
5 Canisteo-Greenwood 2011 2 4 171 Brandon Mills Sr.
5 Letchworth 2011 2 4 189 David Woolley Sr.
5 Waterloo 2011 2 3 215 Tyler Deuel Sr.
5 Holley 2011 2 2 285 Kacee Sauer Jr.
5 Sodus 2011 2 6 285 Mike Pryce Sr.
5 Lyndonville 2012 2 1 99 Tony Recco Fr.
5 Holley 2012 2 4 99 Andrew Flanagan Jr.
5 Perry 2012 2 5 106 Corey Hollister Jr.
5 Midlakes 2012 2 1 113 Sean Peacock So.
5 Warsaw 2012 2 6 113 Austin Keough Jr.
5 Lyndonville 2012 2 1 120 Sam Recco Sr.
5 East Rochester 2012 2 2 120 Jeff O'Lena Sr.
5 Palmyra-Macedon 2012 2 4 126 Dylan Rifenburg Sr.
5 Holley 2012 2 1 138 Quinton Murphy Sr.
5 Bolivar-Richburg 2012 2 6 152 Tyler Newton Sr.
5 Letchworth 2012 2 1 160 Chris Nevinger Sr.
5 South Seneca 2012 2 3 160 Hayden Wagner Sr.
5 Warsaw 2012 2 3 170 Burke Paddock So.
5 Warsaw 2012 2 3 182 Tim Schaefer Jr.
5 Avon 2012 2 2 195 Bryce Mazurowski Jr.
5 Midlakes 2012 2 4 195 Tyler Smith Jr.
5 Hornell 2012 2 2 220 Zack Bacon Jr.
5 Alfred-Almond 2012 2 3 220 Travis Harvey Sr.
5 Holley 2012 2 5 220 Mike Silvis Jr.
5 Holley 2012 2 3 285 Kacee Sauer Sr.
5 Alexander 2012 2 5 285 Dan Ognibene Sr.
5 Holley 2013 2 5 99 Andrew Flanagan Sr.
5 Midlakes 2013 2 5 106 Jason Charlette Sr.
5 Warsaw 2013 2 3 113 Austin Keough Sr.
5 Midlakes 2013 2 5 113 Ralph Mateo Jr.
5 Midlakes 2013 2 2 120 Sean Peacock Jr.
5 Waterloo 2013 2 3 126 Jake Nicholson Sr.
5 Addison 2013 2 3 132 Clyde Carey Sr.
5 Palmyra-Macedon 2013 2 6 138 Taylor Jones Sr.
5 Addison 2013 2 5 152 Trey Duvall Jr.
5 Warsaw 2013 2 1 160 Burke Paddock Jr.
5 Midlakes 2013 2 5 170 Collin Fox Sr.
5 Warsaw 2013 2 2 182 Tim Schaefer Sr.
5 Avon 2013 2 2 195 Bryce Mazurowski Sr.
5 Midlakes 2013 2 6 195 Tyler Smith Sr.
5 Hornell 2013 2 1 220 Zack Bacon Sr.
5 Holley 2013 2 3 220 Michael Silvis Sr.
5 Alfred-Almond 2013 2 5 285 Connor Calkins Jr.
5 Byron-Bergen 2013 2 6 285 Mike Saxman Sr.
5 Alexander 2014 2 1 99 Dane Heberlein Fr.
5 Wayne 2014 2 4 99 Joe Sliwoski So.
5 Wayne 2014 2 2 106 Luke Yankloski Jr.
5 Lyndonville 2014 2 3 113 Anthony Recco Jr.
5 Wayne 2014 2 1 120 Bryan Lantry Sr.
5 Midlakes 2014 2 4 126 Rafael Mateo III Sr.
5 Midlakes 2014 2 2 132 Sean Peacock Sr.
5 Warsaw 2014 2 6 138 Colin Royce Jr.
5 Warsaw 2014 2 6 145 Corey Farrell Jr.
5 Alfred-Almond 2014 2 6 152 Dan Woughter Sr.
5 Warsaw 2014 2 1 170 Burke Paddock Sr.
5 Addison 2014 2 3 182 Trey Duvall Sr.
5 Addison 2014 2 3 195 Ward Hively Sr.
5 Midlakes 2014 2 6 195 Jeryd Graham Sr.
5 Alfred-Almond 2014 2 1 285 Connor Calkins Sr.
5 Palmyra-Macedon 2015 2 3 99 Drew Shafer Fr.
5 Alexander 2015 2 2 113 Dane Heberlein So.
5 Lyndonville 2015 2 6 120 Tony Recco Sr.
5 Alexander 2015 2 3 126 Nick Gaiser Jr.
5 Palmyra-Macedon 2015 2 4 132 Emerson Block So.
5 Holland Patent 2015 2 1 138 Hunter Richard So.
5 Warsaw 2015 2 6 138 Colin Royce Sr.
5 Warsaw 2015 2 3 145 Corey Farrell Sr.
5 Lewiston-Porter 2015 2 2 152 Andrew Shomers Sr.
5 Addison 2015 2 3 152 Israel Byler Sr.
5 Holland Patent 2015 2 1 160 Alex Herringshaw Jr.
5 Warsaw 2015 2 3 170 Aaron Paddock Jr.
5 Attica 2015 2 4 195 Phil Wilshire Sr.
5 Palmyra-Macedon 2016 2 3 106 Drew Schafer So.
5 Wayne 2016 2 1 113 Matt Caccamise Jr.
5 Livonia 2016 2 6 113 Connor Wilkins Sr.
5 Alexander 2016 2 1 120 Dane Heberlein Jr.
5 Le Roy 2016 2 5 120 John Lauricella Sr.
5 Palmyra Macedon 2016 2 6 132 Emerson Block Jr.
5 South Seneca 2016 2 4 138 Adam Wagner Jr.
5 Warsaw 2016 2 3 152 Noah Grover Jr.
5 Midlakes 2016 2 5 160 Hammond Raes Jr.
5 Alexander 2016 2 5 170 Matt Gaiser So.
5 Warsaw 2016 2 3 182 Aaron Paddock Sr.
5 Warsaw 2016 2 2 220 Aaron Mann Sr.
5 Geneva 2016 2 5 220 Stone Davis Sr.
5 Bath-Haverling 2016 2 5 285 Jacob Cupp Sr.
5 Keshequa 2016 2 6 285 Jed Middleton Sr.
5 Honeoye Falls-Lima 2017 2 1 99 Anthony Noto Fr.
5 Wayne 2017 2 3 120 Matt Caccamise Sr.
5 Lyndonville 2017 2 4 126 Jeffrey Gress Jr. Sr.
5 Alexander 2017 2 5 126 Nicholas Young Jr.
5 Alexander 2017 2 1 132 Dane Heberlein Sr.
5 South Seneca 2017 2 2 145 Adam Wagner Sr.
5 Warsaw 2017 2 1 160 Noah Grover Sr.
5 Alexander 2017 2 1 170 Matthew Gaiser Jr.
5 Byron-Bergen 2017 2 4 182 Will Thompson Sr.
5 Perry 2017 2 5 195 Jeff Uveino Sr.
5 Midlakes 2017 2 6 195 Robert Middlebrook Sr.
5 Midlakes 2017 2 2 220 Hammond Raes Sr.
5 Waterloo 2017 2 6 220 George Williams Sr.
5 Williamson/Marion/Sodus 2018 2 4 99 Carter Schubert 8th
5 Palmyra-Macedon 2018 2 5 99 Jace Schafer Fr.
5 Honeoye Falls-Lima 2018 2 1 106 Anthony Noto So.
5 Canisteo-Greenwood 2018 2 5 120 Brad Cheek Jr.
5 Dansville 2018 2 4 126 Masin Schuster Sr.
5 Alexander 2018 2 2 132 Nicholas Young Sr.
5 Warsaw 2018 2 4 138 Mason Gray Sr.
5 Keshequa 2018 2 4 195 Wyatt Holley Sr.
5 Warsaw 2018 2 6 195 Nate Degroff So.
5 South Seneca 2018 2 6 220 Keagan Carmenatty Jr.
5 Palmyra-Macedon 2019 2 1 99 Jace Schafer So.
5 Canisteo-Greenwood 2019 2 4 99 Braidon Woodward 7th
5 Warsaw 2019 2 5 106 Muskan Monger Sr.
5 Honeoye Falls-Lima 2019 2 6 106 Nicholas Noto 8th
5 Honeoye Falls-Lima 2019 2 1 113 Anthony Noto Jr.
5 Williamson-Marion-Sodus 2019 2 4 120 Carter Schubert Fr.
5 Canisteo-Greenwood 2019 2 2 126 Bradley Cheek Sr.
5 Addison 2019 2 6 132 Anthony Stewart Sr.
5 Letchworth 2019 2 2 145 Chase Runfola Sr.
5 Avon-Geneseo 2019 2 5 145 Malachy Farrell Sr.
5 Canisteo-Greenwood 2019 2 4 152 Jonathen Davis Sr.
5 Warsaw 2019 2 2 170 Sam Wolf Sr.
5 Perry 2019 2 5 182 Blake Wolfanger Sr.
5 Warsaw 2019 2 3 195 Nate Degroff Jr.
5 South Seneca 2019 2 2 220 Keagan Carmenatty Sr.
5 Jasper-Troupsburg 2019 2 6 220 Connor Sykora Sr.
5 Canisteo-Greenwood 2020 2 2 99 Xavier Dejesus-Remchuk So.
5 Palmyra-Macedon 2020 2 1 106 Jace Schafer Jr.
5 Honeoye Falls-Lima 2020 2 1 120 Anthony Noto Sr.
5 Alexander 2020 2 6 132 Mitchell Gaiser So.
5 Palmyra-Macedon 2020 2 5 138 Kaleb Burgess Jr.
5 Palmyra-Macedon 2020 2 2 145 Ethan Ferro Jr.
5 East Rochester 2020 2 6 145 Seamus Costello Sr.
5 Le Roy 2020 2 3 160 Andrew Englerth Sr.
5 Marcus Whitman/ Penn Yan 2020 2 6 160 Justin Smith Sr.
5 Letchworth 2020 2 4 170 Kaul Runfola Sr.
5 Perry 2020 2 1 182 Brock Conaway Sr.
5 Bolivar-Richburg 2020 2 2 195 Hudson Evingham Jr.
5 Warsaw 2020 2 3 195 Nate Degroff Sr.
5 Bolivar-Richburg 2020 2 7 220 Tyler Smith Sr.
5 Lyndonville 2020 2 8 220 Mario Fidanza Sr.
5 Honeoye Falls-Lima 2022 2 3 102 Christopher Noto 8th
5 Honeoye Falls-Lima 2022 2 4 102 Jacob McVige 8th
5 Honeoye Falls-Lima 2022 2 2 110 Andrew Spaulding 8th
5 Avon/Geneseo 2022 2 6 110 Ryan Farley Jr
5 Canisteo-Greenwood 2022 2 2 118 Xavier Dejesus-Remchuk Sr
5 Honeoye Falls-Lima 2022 2 7 118 Jazz Spaulding Jr
5 Hornell 2022 2 7 126 Mason Drew Sr
5 Honeoye Falls-Lima 2022 2 3 132 Nicholas Noto Jr
5 Canisteo-Greenwood 2022 2 6 132 Colton Havens Fr
5 South Seneca 2022 2 2 138 Caleb Sweet Jr
5 Bolivar-Richburg 2022 2 5 138 Ethan Coleman So
5 Alexander 2022 2 2 152 Mitch Gaiser Sr
5 Canisteo-Greenwood 2022 2 3 152 Braidon Woodward So
5 South Seneca 2022 2 5 172 Luke Dendis Jr
5 Byron-Bergen 2022 2 7 172 Malachi Smith So
5 Wellsville 2022 2 8 189 John Layfield Sr
5 Bolivar-Richburg 2022 2 2 215 Trent Sibble Jr.
5 Warsaw 2022 2 8 215 Connor Hare Sr
5 Marcus Whitman/Penn Yan 2022 2 5 285 Mason Petersen Sr
5 North Rose-Wolcott 2022 2 7 285 Noah Wazinski Jr