Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
4 Ithaca 1963 1 1 133 Richie Leonardo
4 Newark Valley 1964 1 1 138 Barry Sutter
4 Ithaca 1965 1 1 95 Claude Poole
4 Union-Endicott 1965 1 1 145 John Sorochinsky
4 Sidney 1965 1 1 154 Claude Shaw
4 Horseheads 1965 1 1 165 Ken Haynes
4 Sidney 1965 1 1 180 Noel Kobia
4 Ithaca 1965 1 1 Hwt Jerry Beach
4 Dryden 1965 1 1 Unl Doug Smith
4 Ithaca 1966 1 1 95 Claude Poole
4 Elmira Southside 1966 1 1 145 Mark Stephens
4 Union-Endicott 1966 1 1 154 John Sorochinsky
4 Chenango Forks 1967 1 1 95 Dan Evans
4 Sidney 1967 1 1 112 Rick Cole
4 Sidney 1967 1 1 138 Mark Payne
4 Homer 1967 1 1 154 Tim Payne
4 Sidney 1968 1 1 112 Randy Payne
4 Windsor 1968 1 1 145 Earl Paugh
4 Walton 1968 1 1 Unl Don Stanton
4 Sidney 1969 1 1 120 Randy Payne
4 Ithaca 1969 1 1 127 Scott Ross
4 Elmira Southside 1969 1 1 250 Gary Robinson
4 Elmira Free Academy 1970 1 1 137 John Cuyler
4 Union-Endicott 1970 1 1 155 Ricky Greene
4 Chenango Forks 1970 1 1 185 Dana Ellis
4 Elmira Free Academy 1971 1 1 145 John Cuyler
4 Vestal 1973 1 1 98 Mark Mysnyk
4 Vestal 1974 1 1 105 Mark Mysnyk
4 Union-Endicott 1974 1 1 145 Tom Kremenec
4 Whitney Point 1974 1 1 155 Rick Armstrong
4 Vestal 1974 1 1 215 Bill Selsmeyer
4 Ithaca 1975 1 1 105 Mark Iacovelli
4 Union-Endicott 1975 1 1 119 John Ciotoli
4 Ithaca 1976 1 1 112 Mark Iacovelli
4 Union-Endicott 1976 1 1 138 Mike Koob
4 Windsor 1977 1 1 91 Dave Parisi Jr.
4 Ithaca 1977 1 1 119 Mark Iacovelli Sr.
4 Elmira Free Academy 1977 1 1 215 George Swan Sr.
4 Sidney 1978 1 1 91 Dennis Voltz Jr.
4 Elmira Southside 1980 1 1 215 Andy Schwab Jr.
4 Windsor 1981 1 1 98 Brad Penrith So.
4 Waverly 1981 1 1 155 Tod Northrup Sr.
4 Elmira Southside 1981 1 1 215 Andy Schwab Sr.
4 Windsor 1983 1 1 105 Bret Penrith Jr.
4 Maine-Endwell 1984 1 1 119 Treavor Erney Jr.
4 Elmira Notre Dame 1985 1 1 91 Daryl Page Fr.
4 Sidney 1987 1 1 132 Tony Ferrara Jr.
4 Horseheads 1987 1 1 145 Doug Roemer Sr.
4 Union-Endicott 1987 1 1 250 Rob Cole Sr.
4 Waverly 1988 1 1 105 Doug Shaffer So.
4 Sidney 1988 1 1 132 Tony Ferrara Sr.
4 Waverly 1988 1 1 145 Tom Kingston Jr.
4 Chenango Forks 1988 1 1 215 Jim Shear Sr.
4 Waverly 1990 1 1 119 Shawn Welch Sr.
4 Ithaca 1990 1 1 250 Bruce Manley Sr.
4 Ithaca 1991 1 1 98 Shane Mack So.
4 Johnson City 1991 1 1 145 Matt Sorochinsky Sr.
4 Watkins Glen 1991 1 1 155 Matt Marciniak Sr.
4 Johnson City 1991 1 1 167 Paul Lymann Sr.
4 Elmira Free Academy 1992 1 1 119 Ron Vosburg Sr.
4 Maine-Endwell 1993 1 1 105 Jason Goldman Sr.
4 Oxford 1993 1 1 132 C.J. Hansen Sr.
4 Johnson City 1994 1 1 132 John Alexander Sr.
4 Whitney Point 1994 1 1 138 Jake Roe Sr.
4 Walton 1995 1 1 91 C.J. MacNaught Fr.
4 Union-Endicott 1995 1 1 119 Dylan Urban Jr.
4 Elmira Southside 1995 1 1 132 Jeff Reese Sr.
4 Greene 1995 1 1 155 Jake Hoyt Sr.
4 Unatego 1995 1 1 177 Nick Muzashvili Sr.
4 Ithaca 1996 1 1 105 Brandon Lehman Fr.
4 Ithaca 1998 1 1 96 Joel Walsh Jr.
4 Whitney Point 1998 1 1 103 Brandon Quarella Sr.
4 Ithaca 1998 1 1 119 Brandon Lehman Jr.
4 Waverly 1999 1 1 119 Nick Richetti Sr.
4 Ithaca 1999 1 1 125 Brandon Lehman Sr.
4 Tioga 1999 1 1 140 Brent Rider Jr.
4 Greene 1999 1 1 215 Tim Braman Sr.
4 Tioga 1999 1 1 275 Dave Fredenburg Sr.
4 Bainbridge-Guilford/Afton 2000 1 1 119 Dustin Winn Jr.
4 Bainbridge-Guilford/Afton 2000 1 1 130 Josh Ruff Sr.
4 Chenango Forks 2001 1 1 96 Troy Nickerson 8th
4 Johnson City 2001 1 1 145 Matt Yonkowski Sr.
4 Bainbridge-Guilford/Afton 2001 1 1 171 Ben Locke Sr.
4 Chenango Forks 2002 1 1 103 Troy Nickerson Fr.
4 Whitney Point 2002 1 1 135 Chris Hand So.
4 Sidney 2002 1 1 275 Anthony Chamorro Sr.
4 Oxford 2003 1 1 96 J.P. O'Connor Fr.
4 Bainbridge-Guilford/Afton 2003 1 1 103 Tyler Mumbulo Jr.
4 Chenango Forks 2003 1 1 112 Troy Nickerson So.
4 Whitney Point 2003 1 1 145 Chris Hand Jr.
4 Johnson City 2003 1 1 152 Josh Glenn Sr.
4 Greene 2003 1 1 160 Sherwood Fendryk Sr.
4 Union-Endicott 2003 1 1 275 Arthur Jones So.
4 Chenango Forks 2004 1 1 119 Troy Nickerson Jr.
4 Whitney Point 2004 1 1 160 Chris Hand Sr.
4 Chenango Forks 2005 1 1 125 Troy Nickerson Sr.
4 Oxford 2005 1 1 130 J.P. O'Connor Jr.
4 Union-Endicott 2005 1 1 189 Jon Jones Sr.
4 Union-Endicott 2005 1 1 275 Arthur Jones Sr.
4 Oxford 2006 1 1 145 J.P. O'Connor Sr.
4 Deposit/Hancock 2006 1 1 275 Bryant Deinhardt Sr.
4 Marathon 2007 1 1 119 Devon Brown So.
4 Johnson City 2008 1 1 152 Peter Capone Sr.
4 Chenango Forks 2009 1 1 171 Jesse Villella Sr.
4 Johnson City 2010 1 1 285 Lance Moore Sr.
4 Chenango Forks 2011 1 1 96 Kyle Kelly So.
4 Johnson City 2011 1 1 112 Sean McCormick Sr.
4 Chenango Forks 2012 1 1 99 Kyle Kelly Jr.
4 Johnson City 2014 1 1 195 Reggie Williams Sr.
4 Chenango Forks 2020 1 1 285 Lucas Scott Jr.
4 Chenango Forks 2022 1 1 126 Tyler Ferrara Jr