Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
4 Homer 1974 1 5 167 Bob Avery
4 Chenango Forks 1975 1 5 112 Don Schmidt
4 Union-Endicott 1975 1 5 132 Mike Koob
4 Deposit/Hancock 1975 1 5 167 Steve Conway
4 Tioga 1976 1 5 98 Dan Keene
4 Tioga 1977 1 5 177 John Dougherty Jr.
4 Deposit/Hancock 1978 1 5 145 Roy Lobdell Sr.
4 Unatego 1979 1 5 91 Bill Decker 8th
4 Spencer-Van Etten 1979 1 5 98 Mark Eddy Sr.
4 Windsor 1980 1 5 91 Brad Penrith
4 Ithaca 1980 1 5 138 Dave Turco
4 Union-Endicott 1984 1 5 138 Angelo DePersis Sr.
4 Seton Catholic 1984 1 5 177 Bob Klepfer Sr.
4 Waverly 1985 1 5 119 Tom Martin Sr.
4 Unatego 1987 1 5 119 Burt Bullis Sr.
4 Johnson City 1987 1 5 155 John Sorochinsky Sr.
4 Walton 1988 1 5 112 Brandon MacNaught So.
4 Johnson City 1988 1 5 177 Steve Farr Sr.
4 Watkins Glen 1989 1 5 145 Matt Marciniak So.
4 Horseheads 1990 1 5 112 Shane Lese Sr.
4 Chenango Forks 1991 1 5 177 Joe Vredenburgh Sr.
4 Windsor 1992 1 5 155 Jim Conrad Sr.
4 Greene 1993 1 5 155 Jack Harbold Jr.
4 Johnson City 1994 1 5 91 Joe Privatore 8th
4 Johnson City 1994 1 5 98 John Christopher Fr.
4 Elmira Southside 1996 1 5 91 Nick Richetti Fr.
4 Union-Endicott 1996 1 5 155 Mike Morellino Sr.
4 Deposit/Hancock 1996 1 5 167 Edward Decker Sr.
4 Bainbridge-Guilford/Afton 1997 1 5 119 Travis Granger So.
4 Susquehanna Valley 1997 1 5 130 Trevor Farley Sr.
4 Norwich 1997 1 5 152 Matt Telesky Sr.
4 Ithaca 1998 1 5 125 Dave Leonardo Jr.
4 Trumansburg 1999 1 5 112 Rob Benedict Jr.
4 Johnson City 2000 1 5 135 Rory Tobias Sr.
4 Bainbridge-Guilford/Afton 2001 1 5 125 Dustin Winn Sr.
4 Unatego 2002 1 5 125 Eric Decker 8th
4 Johnson City 2002 1 5 140 Josh Glenn Jr.
4 Bainbridge-Guilford/Afton 2003 1 5 135 Eric Decker Fr.
4 Unatego 2003 1 5 171 Dan Fairbairn Jr.
4 Johnson City 2003 1 5 189 Nolan Robinson Sr.
4 Chenango Valley 2004 1 5 96 Scott Dayton So.
4 Union-Endicott 2004 1 5 103 Dan Blaine So.
4 Johnson City 2004 1 5 112 Ryan McCormick So.
4 Windsor 2004 2 5 160 Joe Meattey
4 Whitney Point 2005 1 5 145 Matt Hand Sr.
4 Marathon 2005 2 5 96 Devon Brown 8th
4 Bainbridge-Guilford/Afton 2006 2 5 135 Greg Conover Sr.
4 Waverly 2006 2 5 275 Scotty Mincer Sr.
4 Tioga 2007 1 5 189 Josh Peters Jr.
4 Bainbridge-Guilford/Afton 2007 2 5 96 Dan Gormley 8th
4 Bainbridge-Guilford/Afton 2007 2 5 130 Justin Davy Sr.
4 Waverly 2007 2 5 140 Justin Wolcott Sr.
4 Greene 2007 2 5 145 Tyler Beckwith Fr.
4 Chenango Forks 2008 1 5 119 Casey Lanave Fr.
4 Johnson City 2008 1 5 215 Colin Berry Sr.
4 Waverly 2008 2 5 140 Logan Walker Jr.
4 Waverly 2008 2 5 145 Jesse Carling Sr.
4 Lansing 2009 2 5 189 Jon Glennon Jr.
4 Waverly 2009 2 5 285 Dillion Fiske Sr.
4 Johnson City 2010 1 5 112 Sean McCormick Jr.
4 Chenango Forks 2010 1 5 135 Jordan Dyer Sr.
4 Chenango Forks 2011 1 5 140 Travis Barnett Sr.
4 Chenango Valley 2011 2 5 145 Conor Kleitz Sr.
4 Greene 2011 2 5 189 Kurt Shear Sr.
4 Vestal 2012 1 5 182 James Benjamin Jr.
4 Chenango Valley 2012 2 5 138 Adam Greene Sr.
4 Lansing 2012 2 5 195 Ryan Todd Sr.
4 Unatego 2013 2 5 182 Ryan Marszal So.
4 Bainbridge-Guilford/Afton 2013 2 5 195 Mark Viviano Sr.
4 Johnson City 2014 1 5 160 Zach Colgan Sr.
4 Tioga 2015 2 5 138 Jesse Manuel Jr.
4 Oxford 2015 2 5 220 Garyn Huntley So.
4 Walton/Delhi 2016 2 5 106 Caleb Robinson Fr.
4 Norwich 2016 2 5 126 Ty Rifanburg So.
4 Newark Valley 2017 1 5 145 Gianno Silba Sr.
4 Union-Endicott 2017 1 5 285 Jacob Broder Sr.
4 Norwich 2017 2 5 106 Mikey Squires Fr.
4 Bainbridge-Guilford/Afton/Harpursville 2017 2 5 138 Ben Bivar Jr.
4 Bainbridge-Guilford/Afton/Harpursville 2017 2 5 160 Madison Hoover Sr.
4 Horseheads 2018 1 5 170 Chris Eames Sr.
4 Norwich 2018 2 5 126 Mike Squires So.
4 Tioga 2018 2 5 138 Austin Lamb Jr.
4 Norwich 2018 2 5 220 Tyler Rice Fr.
4 Vestal 2019 1 5 195 Todd Degroat So.
4 Groton 2019 2 5 113 Kyle Willard Jr.
4 Bainbridge-Guilford/Afton/Harpursville 2019 2 5 138 Brody Oleksak So.
4 Bainbridge-Guilford/Afton/Harpursville 2019 2 5 160 Shane Hoover Sr.
4 Newark Valley 2020 2 5 132 Josh Post Sr.
4 Groton 2022 2 5 110 Aidan Shufelt So
4 Chenango Valley 2022 2 5 118 Trevor Cortright Jr
4 Tioga 2022 2 5 126 Tyler Roe So