Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
3 CBA Syracuse 1974 1 5 215 Joe Ranieri
3 Sandy Creek 1975 1 5 138 John Clark
3 Mohawk 1976 1 5 177 Dan Forbes
3 Morrisville-Eaton 1977 1 5 145 Rick Cruickshank Jr.
3 Beaver River 1978 1 5 112 Steve Grau Sr.
3 Liverpool 1978 1 5 126 Gary Herrmann Jr.
3 Sauquoit Valley 1979 1 5 215 Jim Smith Sr.
3 Baldwinsville 1979 1 5 250 Ed Krupka Sr.
3 New Hartford 1980 1 5 112 Jeff Mettais
3 Jordan-Elbridge 1980 1 5 132 Marty Lynch
3 Liverpool 1980 1 5 167 Mark Berryhill
3 Watertown 1982 1 5 132 David Recor Sr.
3 Liverpool 1982 1 5 250 Rick George Sr.
3 Rome Free Academy 1983 1 5 126 John Balog Sr.
3 New Hartford 1983 1 5 132 Dan Keating Sr.
3 Fulton 1983 1 5 155 Jeff Merritt Jr.
3 Fowler 1983 1 5 215 Stan Williams Sr.
3 Lowville 1984 1 5 145 Andy Rice Sr.
3 East Syracuse-Minoa 1985 1 5 112 Chris Labbate Sr.
3 Canastota 1985 1 5 177 Jim Mason Sr.
3 Morrisville-Eaton 1986 1 5 126 Doug Youngs Sr.
3 Canastota 1986 1 5 145 Tom Gleason Jr.
3 Madison 1988 1 5 91 Kurt Peavey Sr.
3 Indian River 1988 1 5 138 Roger Howard Sr.
3 Baldwinsville 1989 1 5 98 Tojo Poole Sr.
3 Fulton 1989 1 5 119 Chad Sheldon Jr.
3 Cato-Meridian 1989 1 5 132 Ryan DenHaese Sr.
3 Fowler 1990 1 5 105 Mike Jamison Jr.
3 Fowler 1990 1 5 138 Kareeb Howard Jr.
3 Fulton 1992 1 5 132 Bill Hayden Jr.
3 Indian River 1992 1 5 138 Aaron Cook Sr.
3 Mexico 1992 1 5 250 Travis Kidder Sr.
3 Canajoharie 1993 1 5 98 Nathan Haig Jr.
3 Vernon-Verona-Sherrill 1993 1 5 119 Terrence Oliver Sr.
3 Canastota 1994 1 5 119 Ben New Jr.
3 Jordan-Elbridge 1995 1 5 105 Tony Burkinshaw Jr.
3 Mexico 1996 1 5 98 Joelon Williams Fr.
3 Marcellus 1996 1 5 119 Chris Barnes Jr.
3 Beaver River 1997 1 5 135 Josh Rice Sr.
3 Copenhagen 1997 1 5 160 Ben Cooper Sr.
3 Vernon-Verona-Sherrill 1998 1 5 103 Justin Lohr Sr.
3 South Lewis 1998 1 5 135 Mike Byrne Sr.
3 Whitesboro 1999 1 5 103 Grant Roser Sr.
3 Mexico 1999 1 5 130 Dan Smith Sr.
3 Fulton 1999 1 5 171 Nick Hansen Jr.
3 South Jefferson 2000 1 5 152 Chuck Dibble Sr.
3 Fulton 2000 1 5 171 Nick Hansen Sr.
3 Mexico 2000 1 5 215 Luke Bickford Sr.
3 Fulton 2001 1 5 103 Josh LeVea So.
3 Vernon-Verona-Sherrill 2001 1 5 145 Andy Boice Sr.
3 East Syracuse-Minoa 2001 1 5 215 Chris Doran Jr.
3 Baldwinsville 2002 1 5 152 Gene Lang Jr.
3 Fowler 2004 1 5 140 Martino Barletta Sr.
3 Mexico 2004 1 5 152 Ryan Fleming Sr.
3 Fulton 2004 1 5 160 Zach Bogardus Sr.
3 Fulton 2004 1 5 171 Mike Vant Sr.
3 Mohawk 2004 2 5 103 Justin Seifried
3 Beaver River 2004 2 5 119 Shane Roggie
3 Adirondack 2004 2 5 145 Dave Ballard
3 Canastota 2004 2 5 189 Travis Chase
3 Watertown 2005 1 5 96 Shaun Bohn Fr.
3 Copenhagen 2005 2 5 145 Ryan Petrus Sr.
3 Lowville 2005 2 5 160 Matt McHugh Sr.
3 Adirondack 2005 2 5 189 Jake Austin Sr
3 Mexico 2006 1 5 125 Kevin Smith Jr.
3 New Hartford 2006 1 5 160 Greg Hurd Sr.
3 Fulton 2007 1 5 152 Matt Bogardus Jr.
3 Phoenix 2007 2 5 119 Mark Crisafulli So.
3 Oswego 2008 1 5 130 Ryan Blauvelt Sr.
3 Mexico 2008 1 5 152 Ron Majerus Sr.
3 Dolgeville 2008 2 5 96 Dan Haughton Fr.
3 Adirondack 2008 2 5 103 Ken Eaton Jr.
3 Sherburne-Earlville 2008 2 5 285 Chris Pike Jr.
3 Copenhagen 2009 2 5 130 Andrew Gingerich Sr.
3 Morrisville-Eaton 2009 2 5 215 Alex Meyers Sr.
3 Phoenix 2010 2 5 112 Nick Tighe Fr.
3 Mexico 2011 1 5 171 Troy Benjamin Sr.
3 Phoenix 2011 2 5 103 Laken Cook Fr.
3 Beaver River 2011 2 5 140 Isaiah Riccio So.
3 Sandy Creek 2011 2 5 152 Jared Soule Jr.
3 Canastota 2011 2 5 171 Zach Zupan So.
3 Chittenango 2012 2 5 132 Wesley Blanding Sr.
3 Immaculate Heart Central 2012 2 5 182 Bill Koelmel Sr.
3 General Brown 2013 2 5 160 Tyler Silverthorn Jr.
3 Fulton 2014 1 5 120 Mitchell Woodworth Jr.
3 Adirondack 2014 2 5 113 Ryan O’Rourke So.
3 Vernon-Verona-Sherrill 2014 2 5 152 Simon Breckinridge Jr.
3 Phoenix 2014 2 5 182 William Hilliard So.
3 South Jefferson 2014 2 5 195 Logan Laflamme Sr.
3 New Hartford 2015 1 5 106 Kelan McKenna Jr.
3 New Hartford 2015 1 5 132 Dempsey King Sr.
3 South Jefferson 2015 2 5 106 Trey Laflamme So.
3 Adirondack 2015 2 5 126 Ryan O`Rourke Jr.
3 Phoenix 2015 2 5 132 Brad Dietz Jr.
3 Mexico 2015 2 5 145 Austin Whitney Sr.
3 Vernon-Verona-Sherrill 2015 2 5 152 Jason Colon Sr.
3 Vernon-Verona-Sherrill 2015 2 5 160 Simon Breckinridge Sr.
3 Morrisville-Eaton 2015 2 5 170 Brett Lewis Sr.
3 General Brown 2015 2 5 195 Ricardo Dawkins Jr.
3 South Jefferson 2016 2 5 113 Trey Laflamme Jr.
3 Holland Patent 2016 2 5 132 TJ Phillpotts So.
3 Camden 2016 2 5 182 Brett Finch Sr.
3 Central Valley Academy 2017 2 5 99 Mason Bush 8th
3 Chittenango 2017 2 5 170 Connor Fredericks Jr.
3 General Brown 2017 2 5 220 Luke Rogers Sr.
3 Cicero-North Syracuse 2019 1 5 126 Nate Osborne Sr.
3 Hannibal 2019 2 5 170 Zach Williams Sr.
3 Canastota 2019 2 5 285 Mike Leibl Jr.
3 South Jefferson/Sandy Creek 2020 2 5 182 Anthony Rasmussen Sr.
3 Holland Patent 2020 2 5 195 Bryce Dare Jr.
3 Homer 2020 2 5 220 Sam Sorenson Fr.
3 Mount Markham 2020 2 5 285 Isaiah Trago Jr.
3 Central Valley Academy 2022 2 5 102 Gene Edwards 8th
3 Mount Markham 2022 2 5 160 Aydin Deforest Sr
3 Dolgeville-Open-Epha--St Johnsville 2022 2 5 189 Jared Bilinski Jr