Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
2 Niskayuna 1963 1 1 180 Al Baskous
2 Shaker 1965 1 1 127 John Shattuck
2 Mont Pleasant 1968 1 1 180 Gale Knull
2 Glens Falls 1973 1 1 250 Jim Duggan
2 Niskayuna 1975 1 1 215 Jeff Blatnick
2 Glens Falls 1977 1 1 167 Mike Varmette Jr.
2 Mont Pleasant 1978 1 1 132 Mark DeMeo Sr.
2 Guilderland 1979 1 1 250 Tom Wyld Jr.
2 Niskayuna 1980 1 1 132 Tim Abigail
2 Burnt Hills 1981 1 1 145 Jon Cardi So.
2 Whitehall 1981 1 1 167 Paul Diekel Sr.
2 Mont Pleasant 1982 1 1 105 Anthony Bellai Jr.
2 Niskayuna 1982 1 1 132 John Placek Sr.
2 Burnt Hills 1982 1 1 145 Jon Cardi Jr.
2 Saratoga Springs 1982 1 1 155 Mike Arpley Sr.
2 Voorheesville 1983 1 1 112 Jeff Clark Jr.
2 Burnt Hills 1983 1 1 155 Jon Cardi Sr.
2 Voorheesville 1984 1 1 112 Jeff Clark Sr.
2 Burnt Hills 1984 1 1 167 Jason Morris Jr.
2 Queensbury 1984 1 1 177 Mike Himes Sr.
2 Burnt Hills 1985 1 1 167 Jason Morris Sr.
2 Salem 1987 1 1 91 Frank Fronhofer So.
2 Burnt Hills 1987 1 1 138 David Watson Sr.
2 Burnt Hills 1988 1 1 91 Scott Hughes Jr.
2 Salem 1988 1 1 98 Frank Fronhofer Jr.
2 Salem 1989 1 1 105 Frank Fronhofer Sr.
2 Niskayuna 1989 1 1 132 John Bena Sr.
2 Whitehall 1992 1 1 215 Jamie Huntington Sr.
2 Shenendehowa 1993 1 1 250 Matt Stein Sr.
2 Niskayuna 1995 1 1 138 Kyle James Sr.
2 Shenendehowa 1996 1 1 91 Greg Parker Fr.
2 Niskayuna 1996 1 1 177 Pat Popolizio Sr.
2 Salem 1997 1 1 145 Carl Fronhofer Jr.
2 Queensbury 1997 1 1 189 Dan Stine Jr.
2 Salem 1998 1 1 160 Carl Fronhofer Sr.
2 Queensbury 1998 1 1 215 Josh Etu Jr.
2 Niskayuna 1998 1 1 275 Bob Hafler Jr.
2 Colonie 2000 1 1 275 Matt Tarullo Sr.
2 LaSalle 2001 1 1 160 Matt Herrington Jr.
2 LaSalle 2001 1 1 215 Jon Gregg Sr.
2 LaSalle 2002 1 1 160 Matt Herrington Sr.
2 Columbia 2004 1 1 135 Justin Hellwig Sr.
2 Colonie 2004 1 1 140 Mike Roberts Sr.
2 Saratoga Springs 2004 1 1 189 Matt Riddle Sr.
2 Glens Falls 2004 1 1 275 Justin Tougas Sr.
2 Shenendehowa 2005 1 1 103 Austin Meys 8th
2 LaSalle 2005 1 1 135 Paul Fiorio Sr.
2 Schalmont 2006 1 1 103 Jeremy Cuomo Jr.
2 CBA Albany 2006 1 1 152 Michael Chaires Jr.
2 CBA Albany 2007 1 1 160 Michael Chaires Sr.
2 Shenendehowa 2007 1 1 171 Hunter Meys Jr.
2 LaSalle 2008 1 1 140 Zach Clemente Jr.
2 Shenendehowa 2008 1 1 171 Austin Meys Jr.
2 Shenendehowa 2008 1 1 189 Hunter Meys Sr.
2 LaSalle 2008 1 1 285 Ken Altarac Jr.
2 LaSalle 2009 1 1 145 Zach Clemente Sr.
2 Shenendehowa 2009 1 1 189 Austin Meys Sr.
2 LaSalle 2009 1 1 285 Ken Altarac Sr.
2 Amsterdam 2010 1 1 152 Giuseppi Lanzi Sr.
2 LaSalle 2011 1 1 140 Connor Sutton Jr.
2 Shenendehowa 2012 1 1 195 Tony Fusco Sr.
2 Shenendehowa 2013 1 1 138 Nick Kelley Sr.
2 Amsterdam 2014 1 1 138 Brandon Lapi Sr.
2 Shenendehowa 2015 1 1 170 Kevin Parker Jr.
2 Shenendehowa 2016 1 1 182 Kevin Parker Sr.
2 Ballston Spa 2017 1 1 170 Tyler Barnes Jr.
2 Shenendehowa 2018 1 1 99 Stevo Poulin Fr.
2 Shenendehowa 2019 1 1 106 Stevo Poulin So.
2 Shenendehowa 2020 1 1 113 Stevo Poulin Jr.
2 Queensbury 2022 1 1 172 Dylan Schell Sr