Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
2 Johnstown 1974 1 5 98 Kurt Johnson
2 Glens Falls 1974 1 5 105 Steve Scarselletta
2 Johnstown 1975 1 5 98 Bill Underwood
2 Johnstown 1975 1 5 105 Kurt Johnson
2 Mont Pleasant 1975 1 5 126 John Conway
2 Schalmont 1976 1 5 91 Wayne Johnson
2 Queensbury 1976 1 5 132 Jim Irvine
2 Columbia 1977 1 5 105 Bob Hellwig Sr.
2 Guilderland 1977 1 5 155 Paul Hornback Sr.
2 Niskayuna 1978 1 5 138 Ron Abigail Sr.
2 Saratoga Springs 1980 1 5 119 Nick Wilsey
2 Mechanicville 1981 1 5 91 Adam Erno Jr.
2 Voorheesville 1982 1 5 112 Jeff Clark So.
2 Ballston Spa 1982 1 5 177 Todd Mabb Sr.
2 Amsterdam 1983 1 5 167 Junior Garcia Jr.
2 Queensbury 1983 1 5 177 Mike Himes Jr.
2 Ballston Spa 1983 1 5 250 Dave Mitchell Sr.
2 Mont Pleasant 1984 1 5 98 Vincent Tabano Sr.
2 Amsterdam 1985 1 5 105 Mike Thomas Jr.
2 Voorheesville 1985 1 5 126 Jeff Genovesi Sr.
2 Shenendehowa 1986 1 5 91 Steve Mitola So.
2 Ballston Spa 1986 1 5 167 Steve Hart Sr.
2 Queensbury 1986 1 5 177 Royce Eldridge Sr.
2 Mechanicville 1986 1 5 250 Curtis Tironi So.
2 Averill Park 1987 1 5 215 Mike McDowell Sr.
2 Guilderland 1989 1 5 155 Chip Foster Jr.
2 Guilderland 1990 1 5 167 Chip Foster Sr.
2 Albany Academy 1990 1 5 177 Darrin Vincent Sr.
2 Whitehall 1990 1 5 215 Jamie Huntington So.
2 Burnt Hills 1991 1 5 98 Karl Ruud So.
2 Niskayuna 1991 1 5 145 Mike Bendett Sr.
2 Ballston Spa 1992 1 5 91 Mark Yanagihara Sr.
2 Shenendehowa 1992 1 5 112 Troy Hilts Sr.
2 Hoosick Falls 1992 1 5 119 Jake Gardner Jr.
2 Cobleskill-Richmondville 1992 1 5 126 Eric McAllister Sr.
2 South Glens Falls 1992 1 5 177 Chuck Perry Sr.
2 Shenendehowa 1993 1 5 91 Dave Mitola So.
2 Scotia-Glenville 1993 1 5 132 Chris Rodecker Jr.
2 Ballston Spa 1993 1 5 138 Damon Hinchcliff Jr.
2 South Glens Falls 1996 1 5 145 John French Sr.
2 Queensbury 1996 1 5 215 Dan Stine So.
2 Colonie 1996 1 5 250 Tom Finton Sr.
2 Averill Park 1998 1 5 145 Don Favro Sr.
2 Queensbury 1998 1 5 152 Jason Hubert Sr.
2 Colonie 2000 1 5 103 Matt Stuart So.
2 Hudson Falls 2000 1 5 119 Scott Latterell Jr.
2 Colonie 2000 1 5 125 Matt Stenglein Jr.
2 LaSalle 2002 1 5 119 Stephen Sutton Jr.
2 Colonie 2002 1 5 130 Josh Stenglein Jr.
2 Burnt Hills 2002 1 5 171 Derek Wayman Sr.
2 Shenendehowa 2004 1 5 125 Keith Bernard Sr.
2 Niskayuna 2005 1 5 125 Louis Kiernan Sr.
2 Shenendehowa 2005 1 5 130 Hunter Meys Fr.
2 Scotia-Glenville 2005 1 5 171 Eric VanPatten Sr.
2 Amsterdam 2006 1 5 112 Brian Benton So.
2 Shenendehowa 2007 1 5 140 Austin Meys So.
2 Ballston Spa 2007 1 5 160 Alex Steciuk Jr.
2 Columbia 2007 1 5 275 Garrett Moldoff Sr.
2 Shenendehowa 2009 1 5 112 Luke Popolizio Sr.
2 Guilderland 2009 1 5 130 Matt Cubillos Sr.
2 Colonie 2010 1 5 130 Jason Chudzinski Sr.
2 Shenendehowa 2011 1 5 285 Cole Lampman Jr.
2 Averill Park 2016 1 5 132 Max Tempel Sr.
2 Ballston Spa 2016 1 5 170 Tyler Barnes So.
2 Columbia 2017 1 5 113 Michael Gonyea Jr.
2 Albany Academy 2017 1 5 160 Kyle Jasenski Sr.
2 Columbia 2017 1 5 195 Dylan Dubuque Sr.
2 Shenendehowa 2019 1 5 160 Colden Dorfman So.
2 Mohonasen 2020 1 5 138 Jake Deguire Jr.
2 Averill Park 2020 1 5 152 Sean Malenfant Jr.
2 Columbia 2020 1 5 195 Michael Altomer So.
2 Ballston Spa 2022 1 5 102 Ralph Keeney So
2 Amsterdam 2022 1 5 145 Renso Montalvo Jr