Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
2 South Glens Falls 1963 1 3 103 Bob DeMarsh
2 South Glens Falls 1964 1 3 103 Bob DeMarsh
2 Draper 1964 1 3 165 Dick Jasinski
2 Mont Pleasant 1964 1 3 Hwt Ralph Moore
2 South Glens Falls 1965 1 3 154 Mark Kenyon
2 Draper 1965 1 3 165 Dick Jasinski
2 Burnt Hills 1965 1 3 180 Joe Iuliano
2 South Glens Falls 1966 1 3 145 Rick Munson
2 Niskayuna 1966 1 3 Unl Bob Levine
2 South Glens Falls 1967 1 3 133 Gary McGuffin
2 Mont Pleasant 1967 1 3 154 Dick Patka
2 Burnt Hills 1969 1 3 250 Brad Coulter
2 Saratoga Springs 1974 1 3 155 Korey Dismus
2 Scotia-Glenville 1974 1 3 215 Dave Snyder
2 Amsterdam 1977 1 3 250 Charles Beekman Sr.
2 Niskayuna 1978 1 3 126 Neal Zendle Sr.
2 Burnt Hills 1979 1 3 215 Jim Visco Sr.
2 Burnt Hills 1980 1 3 138 Mike Enzien
2 Whitehall 1980 1 3 145 Paul Diekel
2 Voorheesville 1981 1 3 98 Jeff Clark Fr.
2 Niskayuna 1981 1 3 132 Joel Feingold Sr.
2 Voorheesville 1983 1 3 105 Shawn Sheldon Sr.
2 Mechanicville 1983 1 3 215 Chris Tironi Jr.
2 Amsterdam 1984 1 3 155 Reinaldo Garcia Jr. Sr.
2 Whitehall 1985 1 3 155 Kevin Gebo Sr.
2 Johnstown 1985 1 3 215 Eric Peck Sr.
2 Ballston Spa 1987 1 3 177 Mark Carey Sr.
2 Queensbury 1988 1 3 112 J.P. Epifanio Sr.
2 Queensbury 1988 1 3 145 Jim Hubert Sr.
2 Burnt Hills 1991 1 3 132 Chad Groncki Sr.
2 Whitehall 1991 1 3 215 Jamie Huntington Jr.
2 Corinth 1992 1 3 132 Dennis Baker Sr.
2 Glens Falls 1992 1 3 155 Chad MacNaughton Sr.
2 Burnt Hills 1994 1 3 215 Jeremy Boyd Sr.
2 Shenendehowa 1994 1 3 250 Lee Pike Sr.
2 Queensbury 1995 1 3 126 Jon Clark Sr.
2 Queensbury 1996 1 3 167 Mark French Jr.
2 Niskayuna 1997 1 3 119 Mike Popolizio Sr.
2 Niskayuna 1998 1 3 103 Shawn Miller Jr.
2 Ballston Spa 1998 1 3 171 Dan Vergine Sr.
2 Queensbury 1998 1 3 189 Dan Stine Sr.
2 Colonie 1999 1 3 119 Matt Stenglein So.
2 LaSalle 1999 1 3 189 Jon Gregg So.
2 Queensbury 1999 1 3 215 Josh Etu Sr.
2 Niskayuna 1999 1 3 275 Bob Hafler Sr.
2 LaSalle 2000 1 3 140 Matt Herrington So.
2 LaSalle 2000 1 3 145 Zach Taber Jr.
2 LaSalle 2000 1 3 215 Jon Gregg Jr.
2 LaSalle 2001 1 3 152 Zach Taber Sr.
2 LaSalle 2003 1 3 130 Steve Sutton Sr.
2 Colonie 2003 1 3 140 Mike Roberts Jr.
2 Shenendehowa 2004 1 3 112 Hunter Meys 8th
2 Schalmont 2004 2 3 96 Jeremy Cuomo
2 Salem 2004 2 3 130 Justin Hunt
2 Corinth 2004 2 3 171 Nick Buttles
2 Guilderland 2005 1 3 275 Joey Wyld Sr.
2 Salem 2005 2 3 135 Justin Hunt Sr.
2 Warrensburg 2005 2 3 152 Karl Duell Sr.
2 Schuylerville 2006 2 3 119 Erik Johanson Sr.
2 Amsterdam 2007 1 3 119 Brian Benton Jr.
2 Queensbury 2008 1 3 215 Tim Elbert Sr.
2 Hudson Falls 2008 2 3 152 Aaron Barber Sr.
2 Hoosick Falls 2008 2 3 189 Jeremy Burns Jr.
2 Amsterdam 2009 1 3 140 Giuseppi Lanzi Jr.
2 Burnt Hills 2009 1 3 215 Zeal McGrew Jr.
2 Schuylerville 2009 2 3 96 Brendon Goldup 8th
2 Johnstown 2009 2 3 130 Mark Gillen Sr.
2 Duanesburg 2009 2 3 189 Nick Gwiazdowski So.
2 Shenendehowa 2010 1 3 135 John Belanger Sr.
2 Ravena-Coeymans-Selkirk 2010 2 3 130 Andy Lyman Jr.
2 Amsterdam 2011 1 3 103 Brandon Lapi Fr.
2 Shenendehowa 2011 1 3 125 Max Miller Sr.
2 Whitehall 2011 2 3 189 Zach Diekel Jr.
2 Shenendehowa 2012 1 3 132 Nick Kelley Jr.
2 Shenendehowa 2012 1 3 138 Dave Almaviva Jr.
2 Columbia 2012 1 3 145 Evan Wallace Sr.
2 Shenendehowa 2012 1 3 285 Cole Lampman Sr.
2 Burnt Hills 2013 1 3 138 Joey Butler Jr.
2 Shenendehowa 2013 1 3 145 David Almaviva Sr.
2 Amsterdam 2013 1 3 160 James Marquez Sr.
2 Hoosick Falls 2013 2 3 182 Brad Burns Sr.
2 Ravena-Coeymans-Selkirk 2013 2 3 285 Alex Soutiere Sr.
2 Burnt Hills 2014 1 3 145 Joey Butler Sr.
2 Salem 2014 2 3 132 Carter Merecki Sr.
2 Shenendehowa 2015 1 3 152 Jesse Porter Sr.
2 Duanesburg 2015 2 3 160 Connor Lawrence Sr.
2 Hadley-Luzerne/Lake George 2015 2 3 285 Tyler Vandenbogaard Sr.
2 Burnt Hills 2016 1 3 220 Joe Messare Sr.
2 Hadley-Luzerne/Lake George 2016 2 3 160 Jason Hoffman Jr.
2 Burnt Hills 2017 1 3 138 Christian Gramuglia Sr.
2 Duanesburg 2018 2 3 152 Zack Lawrence Jr.
2 Galway 2018 2 3 160 Dillan Palaszewski Sr.
2 Warrensburg/Bolton 2018 2 3 220 Jack Binder Sr.
2 Maple Hill 2019 2 3 132 Trent Svingala Sr.
2 Duanesburg 2019 2 3 160 Charlie Grygas Sr.
2 Cobleskill 2019 2 3 170 Ethan Cooper Jr.
2 Hadley-Luzerne 2019 2 3 182 Cody York Sr.
2 Hoosick Falls 2019 2 3 285 Craig Sawyer Sr.
2 Ballston Spa 2020 1 3 106 Nick Palso Jr.
2 Hudson Falls 2020 2 3 106 Chris Petteys Jr,
2 Maple Hill 2020 2 3 126 Caleb Svingala Sr.
2 Salem-Cambridge 2022 2 3 285 Evan Day Jr