Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
2 Burnt Hills 1963 1 4 133 Bill Sarto
2 Niskayuna 1963 1 4 154 Pete Johnson
2 Niskayuna 1966 1 4 127 Chuck Wundt
2 South Glens Falls 1966 1 4 133 Gary McGuffin
2 Hudson Falls 1967 1 4 95 Dick Hyatt
2 Scotia-Glenville 1969 1 4 215 Walt Sustek
2 Hudson Falls 1970 1 4 155 Pete Schermerhorn
2 Guilderland 1971 1 4 145 Tom Krysak
2 Guilderland 1972 1 4 155 Dave Davenport
2 Queensbury 1973 1 4 145 Steve Jabout
2 Mont Pleasant 1974 1 4 126 John DeMeo
2 Saratoga Springs 1975 1 4 145 Kevin Mulligan
2 Shaker 1975 1 4 177 Paul Palmiotto
2 Niskayuna 1976 1 4 119 Howie Berger
2 Amsterdam 1976 1 4 155 Rick Bradwell
2 Queensbury 1976 1 4 167 Dave Pileggi
2 Guilderland 1978 1 4 250 Thomas Wyld So.
2 Saratoga Springs 1980 1 4 105 Joe Wilsey
2 Niskayuna 1980 1 4 126 Andy Seras
2 Queensbury 1980 1 4 155 John Hubert
2 Shenendehowa 1981 1 4 105 Dave Averill Sr.
2 Whitehall 1981 1 4 138 Kevin Parrott Jr.
2 Ballston Spa 1982 1 4 126 Gene Staulters Sr.
2 Whitehall 1982 1 4 138 Kevin Parrott Sr.
2 Bethlehem 1982 1 4 167 Alan Marwill Sr.
2 Mont Pleasant 1983 1 4 126 Todd Messitt Sr.
2 Queensbury 1983 1 4 145 John Guglielmo Sr.
2 Whitehall 1985 1 4 145 Mark Sabo Sr.
2 Queensbury 1986 1 4 145 Warren MacNaughton Sr.
2 Bethlehem 1988 1 4 132 Chris Saba Sr.
2 Ravena-Coeymans-Selkirk 1988 1 4 215 Tim Baranska Sr.
2 Averill Park 1989 1 4 138 Corey Schroeder Sr.
2 Saratoga Springs 1989 1 4 167 Jason Rocker Sr.
2 Niskayuna 1989 1 4 250 Mark Pasquariello Sr.
2 Hoosick Falls 1991 1 4 112 Jake Gardner So.
2 Niskayuna 1993 1 4 126 Kyle James So.
2 Salem 1995 1 4 105 Carl Fronhofer Fr.
2 CBA Albany 1995 1 4 145 Sean Baxter Sr.
2 Burnt Hills 1997 1 4 130 Jack Lapi Jr.
2 Guilderland 1997 1 4 171 Jon Foster Sr.
2 Galway 1998 1 4 96 Justin Grupe So.
2 Bethlehem 1998 1 4 119 Tim Leonard Sr.
2 LaSalle 1999 1 4 135 Matt Herrington Fr.
2 LaSalle 2000 1 4 96 Steve Sutton Fr.
2 Colonie 2001 1 4 130 Matt Stenglein Sr.
2 Hudson Falls 2001 1 4 135 Scott Latterell Sr.
2 Queensbury 2002 1 4 96 John Payne So.
2 Queensbury 2002 1 4 125 Joe Whitaker So.
2 Shenendehowa 2002 1 4 275 Phil McGeough Sr.
2 Colonie 2003 1 4 145 Josh Stenglein Sr.
2 Scotia-Glenville 2003 1 4 160 Dwayne Hash-Barberis Sr.