Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
2 South Glens Falls 1963 1 3 103 Bob DeMarsh
2 South Glens Falls 1964 1 3 103 Bob DeMarsh
2 Draper 1964 1 3 165 Dick Jasinski
2 Mont Pleasant 1964 1 3 Hwt Ralph Moore
2 South Glens Falls 1965 1 3 154 Mark Kenyon
2 Draper 1965 1 3 165 Dick Jasinski
2 Burnt Hills 1965 1 3 180 Joe Iuliano
2 South Glens Falls 1966 1 3 145 Rick Munson
2 Niskayuna 1966 1 3 Unl Bob Levine
2 South Glens Falls 1967 1 3 133 Gary McGuffin
2 Mont Pleasant 1967 1 3 154 Dick Patka
2 Burnt Hills 1969 1 3 250 Brad Coulter
2 Saratoga Springs 1974 1 3 155 Korey Dismus
2 Scotia-Glenville 1974 1 3 215 Dave Snyder
2 Amsterdam 1977 1 3 250 Charles Beekman Sr.
2 Niskayuna 1978 1 3 126 Neal Zendle Sr.
2 Burnt Hills 1979 1 3 215 Jim Visco Sr.
2 Burnt Hills 1980 1 3 138 Mike Enzien
2 Whitehall 1980 1 3 145 Paul Diekel
2 Voorheesville 1981 1 3 98 Jeff Clark Fr.
2 Niskayuna 1981 1 3 132 Joel Feingold Sr.
2 Voorheesville 1983 1 3 105 Shawn Sheldon Sr.
2 Mechanicville 1983 1 3 215 Chris Tironi Jr.
2 Amsterdam 1984 1 3 155 Reinaldo Garcia Jr. Sr.
2 Whitehall 1985 1 3 155 Kevin Gebo Sr.
2 Johnstown 1985 1 3 215 Eric Peck Sr.
2 Ballston Spa 1987 1 3 177 Mark Carey Sr.
2 Queensbury 1988 1 3 112 J.P. Epifanio Sr.
2 Queensbury 1988 1 3 145 Jim Hubert Sr.
2 Burnt Hills 1991 1 3 132 Chad Groncki Sr.
2 Whitehall 1991 1 3 215 Jamie Huntington Jr.
2 Corinth 1992 1 3 132 Dennis Baker Sr.
2 Glens Falls 1992 1 3 155 Chad MacNaughton Sr.
2 Burnt Hills 1994 1 3 215 Jeremy Boyd Sr.
2 Shenendehowa 1994 1 3 250 Lee Pike Sr.
2 Queensbury 1995 1 3 126 Jon Clark Sr.
2 Queensbury 1996 1 3 167 Mark French Jr.
2 Niskayuna 1997 1 3 119 Mike Popolizio Sr.
2 Niskayuna 1998 1 3 103 Shawn Miller Jr.
2 Ballston Spa 1998 1 3 171 Dan Vergine Sr.
2 Queensbury 1998 1 3 189 Dan Stine Sr.
2 Colonie 1999 1 3 119 Matt Stenglein So.
2 LaSalle 1999 1 3 189 Jon Gregg So.
2 Queensbury 1999 1 3 215 Josh Etu Sr.
2 Niskayuna 1999 1 3 275 Bob Hafler Sr.
2 LaSalle 2000 1 3 140 Matt Herrington So.
2 LaSalle 2000 1 3 145 Zach Taber Jr.
2 LaSalle 2000 1 3 215 Jon Gregg Jr.
2 LaSalle 2001 1 3 152 Zach Taber Sr.
2 LaSalle 2003 1 3 130 Steve Sutton Sr.
2 Colonie 2003 1 3 140 Mike Roberts Jr.