Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
2 Schalmont 2004 2 3 96 Jeremy Cuomo
2 Whitehall 2004 2 2 103 Dan Bishop
2 Hudson Falls 2004 2 5 112 Matt Foster
2 Whitehall 2004 2 6 125 Jerrick Jones
2 Salem 2004 2 3 130 Justin Hunt
2 Ravena-Coeymans-Selkirk 2004 2 5 140 Herb Tompkins
2 Cobleskill-Richmondville 2004 2 4 145 Neal Martin
2 Salem 2004 2 1 160 Shawn Johnson
2 Corinth 2004 2 3 171 Nick Buttles
2 Salem 2004 2 6 215 Casey Shea
2 Salem 2004 2 2 275 Dan Randall
2 Corinth 2005 2 5 103 Ed Galvin So.
2 Whitehall 2005 2 1 112 Dan Bishop Sr.
2 Schuylerville 2005 2 6 119 Erik Johanson Jr.
2 Hadley-Luzerne 2005 2 4 125 Adam Maslonka Jr.
2 Duanesburg 2005 2 4 130 Carl Breitenstein Jr.
2 Salem 2005 2 3 135 Justin Hunt Sr.
2 Hudson Falls 2005 2 2 140 Corey Barber Jr.
2 Warrensburg 2005 2 4 145 Ryan Black Fr.
2 Warrensburg 2005 2 3 152 Karl Duell Sr.
2 Corinth 2005 2 2 171 Nick Buttles Sr.
2 Granville 2005 2 6 189 Chris Rozell Sr.
2 Duanesburg 2005 2 1 275 Jim Almy Jr.
2 Canajoharie/Ft Plain 2006 2 4 112 Carlo Izzo Sr.
2 Schuylerville 2006 2 3 119 Erik Johanson Sr.
2 Duanesburg 2006 2 2 135 Carl Breitenstein Sr.
2 Hudson Falls 2006 2 2 145 Corey Barber Sr.
2 Warrensburg 2006 2 4 152 Ryan Black So.
2 Ravena-Coeymans-Selkirk 2006 2 5 160 Nate Graham Sr.
2 Maple Hill 2006 2 1 171 Brandon Lapp Sr
2 Salem 2006 2 5 189 Nick Wilson Sr.
2 Salem 2006 2 2 215 Dan Randall Sr.
2 Duanesburg 2006 2 1 275 Jim Almy Sr.
2 Hudson Falls 2007 2 6 103 Kirk Harrington Jr.
2 Schalmont 2007 2 4 112 Jeremy Cuomo Sr.
2 Corinth 2007 2 4 125 Ed Galvin Sr.
2 Hudson Falls 2007 2 4 152 Aaron Barber Jr.
2 Ravena-Coeymans-Selkirk 2007 2 1 171 Nate Graham Sr.
2 Salem 2007 2 4 171 Alex Farrara Sr.
2 Albany Academy 2007 2 5 189 Ben Krakower So.
2 Hudson Falls 2007 2 6 215 Ryan Woodward Sr.
2 Ravena-Coeymans-Selkirk 2007 2 5 275 Donnie McBride Sr.
2 Hudson Falls 2008 2 6 96 Noah Valastro 8th
2 Whitehall 2008 2 4 112 Curt Thompson So.
2 Duanesburg 2008 2 1 119 Brian Borst Sr.
2 Hudson Falls 2008 2 6 119 Kirk Harrington Sr.
2 Johnstown 2008 2 6 125 Mark Gillen Jr.
2 Galway 2008 2 5 135 John Gochenour Sr.
2 Cobleskill-Richmondville 2008 2 4 140 Robert Merchant Sr.
2 Hudson Falls 2008 2 3 152 Aaron Barber Sr.
2 Ravena-Coeymans-Selkirk 2008 2 5 152 Cody Legg Sr.
2 Duanesburg 2008 2 6 152 Wes Copppolo Sr.
2 Warrensburg 2008 2 2 160 Ryan Black Sr.
2 Hoosick Falls 2008 2 3 189 Jeremy Burns Jr.
2 Warrensburg 2008 2 4 215 Logan Rock Jr.
2 Schuylerville 2008 2 4 285 Dan Ladd Jr.
2 Schuylerville 2009 2 3 96 Brendon Goldup 8th
2 Whitehall 2009 2 6 103 Tyrel White 8th
2 Ravena-Coeymans-Selkirk 2009 2 6 125 Andy Lyman So.
2 Johnstown 2009 2 3 130 Mark Gillen Sr.
2 Watervliet/Loudonville Christian 2009 2 6 135 Brian Walsh So.
2 Hoosick Falls 2009 2 6 160 Taylor Robichaud Sr.
2 Schalmont 2009 2 2 171 Vinny Gallo Jr.
2 Whitehall 2009 2 4 171 Zachery Diekel Fr.
2 Hoosick Falls 2009 2 2 189 Jerremy Burns Sr.
2 Duanesburg 2009 2 3 189 Nick Gwiazdowski So.
2 Schuylerville 2009 2 2 285 Dan Ladd Sr.
2 Watervliet/Loudonville Christian 2010 2 6 96 John Delaney Sr.
2 Whitehall 2010 2 6 112 John Diekel Fr.
2 Whitehall 2010 2 6 125 Curt Thompson Sr.
2 Ravena-Coeymans-Selkirk 2010 2 3 130 Andy Lyman Jr.
2 Watervliet/Loudonville Christian 2010 2 5 140 Brian Walsh Jr.
2 Whitehall 2010 2 5 160 Travis Beayon Sr.
2 Whitehall 2010 2 5 171 Zach Diekel So.
2 Schalmont 2010 2 4 189 Vincent Gallo Sr.
2 Duanesburg 2010 2 1 215 Nick Gwiazdowski Jr.
2 Mechanicville 2010 2 6 285 Sam Chase Sr.
2 Ravena-Coeymans-Selkirk 2011 2 1 125 Andy Lyman Sr.
2 Ravena-Coeymans-Selkirk 2011 2 2 135 AJ Rue Sr.
2 Hudson Falls 2011 2 6 145 Aaron Dudley Jr.
2 Watervliet/Loudonville Christian 2011 2 2 152 Brian Walsh Sr.
2 Whitehall 2011 2 3 189 Zach Diekel Jr.
2 Duanesburg 2011 2 1 215 Nick Gwiazdowski Sr.
2 Hudson Falls 2011 2 1 285 Luke Albrecht Sr.
2 Hadley-Luzerne/Lake George 2011 2 4 285 Jack Clark Sr.
2 Granville 2011 2 5 285 Eric Hastings Sr.
2 Hoosick Falls 2012 2 5 99 Luis Weirbach So.
2 Duanesburg 2012 2 2 132 Curt Rowley Sr.
2 Hudson Falls 2012 2 2 160 Aaron Dudley Sr.
2 Hoosick Falls 2012 2 6 170 Brad Burns Jr.
2 Salem 2012 2 4 182 Tyler Morris Jr.
2 Whitehall 2012 2 1 195 Zach Diekel Sr.
2 Ravena-Coeymans-Selkirk 2012 2 2 285 Alex Soutiere Jr.
2 Hoosick Falls 2013 2 1 106 Luis Weierbach Jr.
2 Salem 2013 2 4 120 Carter Merecki Jr.
2 Albany Academy 2013 2 5 138 Sean Romanski Sr.
2 Schalmont 2013 2 2 160 Nick Gallo So.
2 Cobleskill-Richmondville 2013 2 6 170 Mike Green Sr.
2 Hoosick Falls 2013 2 3 182 Brad Burns Sr.
2 Johnstown 2013 2 5 220 Joe Nellis Sr.
2 Ravena-Coeymans-Selkirk 2013 2 3 285 Alex Soutiere Sr.
2 Duanesburg 2014 2 5 99 Zachery Lawrence 7th
2 Hoosick Falls 2014 2 2 120 Luis Weierbach Sr.
2 Albany Academy 2014 2 6 120 Matt Morris Sr.
2 Salem 2014 2 6 126 Dan Vandyk Sr.
2 Salem 2014 2 3 132 Carter Merecki Sr.
2 Hadley-Luzerne/Lake George 2014 2 4 145 Jason Hoffman Fr.
2 Albany Academy 2014 2 4 152 Cam Milliken Sr.
2 Duanesburg 2014 2 2 160 Connor Lawrence Jr.
2 Hudson Falls 2014 2 6 170 Geno Brancati Jr.
2 Schalmont 2014 2 4 182 Nick Gallo Jr.
2 Ravena-Coeymans-Selkirk 2014 2 6 220 Logan Kunkle Sr.
2 Cohoes 2014 2 2 285 Nick Scott Sr.
2 Schalmont 2014 2 5 285 Marcus Ramundo Sr.
2 Schuylerville 2015 2 2 99 Orion Anderson Fr.
2 Galway 2015 2 5 99 Dillan Palaszewski Fr.
2 Duanesburg 2015 2 4 113 Zachery Lawrence 8th
2 Hoosick Falls 2015 2 6 113 Nolan Foster Jr.
2 Corinth 2015 2 6 132 Garon Leclair Sr.
2 Hadley-Luzerne/Lake George 2015 2 2 160 Jason Hoffman So.
2 Duanesburg 2015 2 3 160 Connor Lawrence Sr.
2 Hudson Falls 2015 2 5 182 Geno Brancati Sr.
2 Hadley-Luzerne/Lake George 2015 2 3 285 Tyler Vandenbogaard Sr.
2 Salem 2015 2 5 285 Jordan Keys Sr.
2 Saranac 2016 2 6 99 Bryce Smith 8th
2 Schuylerville 2016 2 1 106 Orion Anderson So.
2 Hadley-Luzerne/Lake George 2016 2 3 160 Jason Hoffman Jr.
2 Schuylerville 2016 2 6 170 Tyler Green Sr.
2 Maple Hill 2017 2 1 106 Trent Svingala So.
2 Schuylerville 2017 2 1 120 Orion Anderson Jr.
2 Duanesburg 2017 2 5 145 Zachery Lawrence So.
2 Tamarac 2017 2 6 160 Fritz Scheffler Sr.
2 Hadley-Luzerne/Lake George 2017 2 2 170 Jason Hoffman Sr.
2 Schoharie 2017 2 5 182 Dillon Warner Sr.
2 Glens Falls 2017 2 4 285 Lucas Sanders Sr.
2 Salem/Cambridge 2018 2 4 113 Zac Cummings Sr.
2 Watervliet-Heatly 2018 2 5 113 Connor Lyons Sr.
2 Maple Hill 2018 2 1 120 Trent Svingala Jr.
2 Schuylerville 2018 2 1 126 Orion Anderson Sr.
2 Duanesburg 2018 2 3 152 Zack Lawrence Jr.
2 Galway 2018 2 3 160 Dillan Palaszewski Sr.
2 Cohoes 2018 2 2 220 Reggie Poulin Sr.
2 Warrensburg/Bolton 2018 2 3 220 Jack Binder Sr.
2 Maple Hill 2019 2 2 106 Caleb Svingala Jr.
2 Maple Hill 2019 2 3 132 Trent Svingala Sr.
2 Duanesburg 2019 2 1 152 Zack Lawrence Sr.
2 Duanesburg 2019 2 3 160 Charlie Grygas Sr.
2 Cobleskill 2019 2 3 170 Ethan Cooper Jr.
2 Catskill 2019 2 6 170 Rich Forbes Sr.
2 Hadley-Luzerne 2019 2 3 182 Cody York Sr.
2 Coxsackie-Athens 2019 2 4 195 Devon Shader Sr.
2 Cobleskill 2019 2 4 220 Jeff Crooks So.
2 Hoosick Falls 2019 2 3 285 Craig Sawyer Sr.
2 Ichabod Crane 2020 2 7 99 Jair Gomez So.
2 Hudson Falls 2020 2 3 106 Chris Petteys Jr,
2 Greenville 2020 2 8 106 Kieran Cullen 8th
2 Coxsackie-Athens 2020 2 8 113 Logan Campbell Jr.
2 Maple Hill 2020 2 3 126 Caleb Svingala Sr.
2 Greenville 2020 2 4 132 Aidan Cullen Sr.
2 Cobleskill-Richmondville 2020 2 8 138 Greg Hotaling Jr.
2 Tamarac 2020 2 1 145 Bobby Treshock Sr.
2 LaSalle 2020 2 7 160 Nick Pino Sr.
2 Corinth 2020 2 5 170 Alec Richards Jr.
2 Cobleskill-Richmondville 2020 2 2 182 Ethan Cooper Sr,
2 Cobleskill-Richmondville 2020 2 1 220 Jeff Crooks Jr.
2 Whitehall/Ft Ann 2020 2 7 285 Spencer Dickinson Jr.
2 Berne-Knox-Westerlo/Middleburgh 2022 2 2 102 Gabe English 8th
2 Berne-Knox-Westerlo/Middleburgh 2022 2 7 110 Liam English 8th
2 Schalmont 2022 2 8 126 Dylan Devine Fr
2 Warrensburg/Bolton 2022 2 7 132 Tanner McKenna Sr
2 Fonda-Fultonville/Johnstown 2022 2 4 145 Owen Hicks Jr
2 Watervliet/Cohoes 2022 2 8 152 Kendryek Flynn Sr
2 Canajoharie/Fort Plain 2022 2 1 172 Reed Douglass Sr
2 La Salle Institute 2022 2 2 172 Ray Hutton Sr
2 Whitehall 2022 2 6 189 Troy Austin Jr
2 Granville/Fort Ann 2022 2 7 189 Brent Perry Jr
2 Hadley-Luzerne/Lake George 2022 2 4 215 Logan Marissal Sr
2 Warrensburg/Bolton 2022 2 1 285 Tristen Hitchcock Jr
2 Salem-Cambridge 2022 2 3 285 Evan Day Jr