Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
2 LaSalle 2004 1 6 103 Josh Madison So.
2 Shenendehowa 2004 1 3 112 Hunter Meys 8th
2 Queensbury 2004 1 6 119 John Payne Sr.
2 Shenendehowa 2004 1 5 125 Keith Bernard Sr.
2 Queensbury 2004 1 4 130 Joe Whitaker
2 Columbia 2004 1 1 135 Justin Hellwig Sr.
2 Colonie 2004 1 1 140 Mike Roberts Sr.
2 Niskayuna 2004 1 2 152 Steve Johnas Sr.
2 LaSalle 2004 1 2 160 David McCarty Jr.
2 Saratoga Springs 2004 1 1 189 Matt Riddle Sr.
2 Glens Falls 2004 1 1 275 Justin Tougas Sr.
2 Shenendehowa 2005 1 1 103 Austin Meys 8th
2 Niskayuna 2005 1 5 125 Louis Kiernan Sr.
2 Shenendehowa 2005 1 5 130 Hunter Meys Fr.
2 LaSalle 2005 1 1 135 Paul Fiorio Sr.
2 Colonie 2005 1 6 140 Carlo Ferrandino Sr.
2 CBA Albany 2005 1 2 145 Michael Chaires So.
2 LaSalle 2005 1 2 160 David McCarty Sr.
2 Scotia-Glenville 2005 1 5 171 Eric VanPatten Sr.
2 Guilderland 2005 1 3 275 Joey Wyld Sr.
2 Schalmont 2006 1 1 103 Jeremy Cuomo Jr.
2 Amsterdam 2006 1 5 112 Brian Benton So.
2 Shenendehowa 2006 1 4 125 Austin Meys Fr.
2 Scotia-Glenville 2006 1 6 130 Mark Burchhardt Jr.
2 Ballston Spa 2006 1 4 135 Mike Goossens Sr.
2 Shenendehowa 2006 1 2 140 Kareem Naguib Sr.
2 Burnt Hills 2006 1 4 145 Matt Kaylor Jr.
2 CBA Albany 2006 1 1 152 Michael Chaires Jr.
2 LaSalle 2006 1 2 160 Manny Hickson Jr.
2 Ballston Spa 2006 1 4 171 James Cooper Sr.
2 Shenendehowa 2007 1 2 96 Luke Popolizio So.
2 Shenendehowa 2007 1 2 112 T.J. Popolizio Jr.
2 Amsterdam 2007 1 3 119 Brian Benton Jr.
2 LaSalle 2007 1 2 135 Zach Clemente So.
2 Shenendehowa 2007 1 5 140 Austin Meys So.
2 Burnt Hills 2007 1 6 145 Matt Kaylor Sr.
2 CBA Albany 2007 1 1 160 Michael Chaires Sr.
2 Ballston Spa 2007 1 5 160 Alex Steciuk Jr.
2 Shenendehowa 2007 1 1 171 Hunter Meys Jr.
2 Niskayuna 2007 1 4 171 Jake Newcomb Jr.
2 South Glens Falls 2007 1 4 189 DJ Hundson Sr.
2 Columbia 2007 1 5 275 Garrett Moldoff Sr.
2 Shenendehowa 2008 1 2 103 Luke Popolizio Jr.
2 Shenendehowa 2008 1 6 119 TJ Popolizio Sr.
2 Guilderland 2008 1 4 125 Matt Cubllos Jr.
2 Amsterdam 2008 1 2 130 Brian Benton Sr.
2 Burnt Hills 2008 1 6 130 Brendan McKeown Jr.
2 Columbia 2008 1 2 135 Zach Crain Sr.
2 LaSalle 2008 1 1 140 Zach Clemente Jr.
2 Amsterdam 2008 1 2 152 Rob Morey Sr.
2 Ballston Spa 2008 1 4 160 Alex Steciuk Sr.
2 Shenendehowa 2008 1 1 171 Austin Meys Jr.
2 Shenendehowa 2008 1 1 189 Hunter Meys Sr.
2 Queensbury 2008 1 6 189 Jared Myhrberg Sr.
2 Queensbury 2008 1 3 215 Tim Elbert Sr.
2 LaSalle 2008 1 1 285 Ken Altarac Jr.
2 Shenendehowa 2009 1 5 112 Luke Popolizio Sr.
2 Shenendehowa 2009 1 4 119 John Belanger Jr.
2 Scotia-Glenville 2009 1 4 125 Dan Riggi Sr.
2 Guilderland 2009 1 5 130 Matt Cubillos Sr.
2 Amsterdam 2009 1 3 140 Giuseppi Lanzi Jr.
2 LaSalle 2009 1 1 145 Zach Clemente Sr.
2 Amsterdam 2009 1 6 160 John Paris Sr.
2 Shenendehowa 2009 1 1 189 Austin Meys Sr.
2 Burnt Hills 2009 1 3 215 Zeal McGrew Jr.
2 LaSalle 2009 1 1 285 Ken Altarac Sr.
2 LaSalle 2010 1 6 112 Brandon Goldup Fr.
2 Colonie 2010 1 5 130 Jason Chudzinski Sr.
2 Shenendehowa 2010 1 3 135 John Belanger Sr.
2 Amsterdam 2010 1 1 152 Giuseppi Lanzi Sr.
2 Burnt Hills 2010 1 2 285 Zeal McGrew Sr.
2 Amsterdam 2011 1 3 103 Brandon Lapi Fr.
2 Shenendehowa 2011 1 3 125 Max Miller Sr.
2 Shenendehowa 2011 1 4 130 Nick Kelley So.
2 LaSalle 2011 1 1 140 Connor Sutton Jr.
2 Shenendehowa 2011 1 4 140 Jim Carucci Sr.
2 Queensbury 2011 1 2 171 Matt Lashway Jr.
2 Colonie 2011 1 6 171 Joe Shell Sr.
2 Shenendehowa 2011 1 4 189 Tony Fusco Jr.
2 Shenendehowa 2011 1 5 285 Cole Lampman Jr.
2 Amsterdam 2012 1 4 113 Brandon Lapi So.
2 Shenendehowa 2012 1 3 132 Nick Kelley Jr.
2 Shenendehowa 2012 1 3 138 Dave Almaviva Jr.
2 Columbia 2012 1 3 145 Evan Wallace Sr.
2 La Salle 2012 1 6 160 Connor Sutton Sr.
2 South Glens Falls 2012 1 6 170 Stephen Lumley Sr.
2 Shenendehowa 2012 1 1 195 Tony Fusco Sr.
2 Columbia 2012 1 2 285 El Shaddai Gilmore-Vanhoesen Jr.
2 Shenendehowa 2012 1 3 285 Cole Lampman Sr.
2 Colonie 2013 1 4 106 Golan Cohen Jr.
2 Amsterdam 2013 1 2 132 Brandon Lapi Jr.
2 Shenendehowa 2013 1 1 138 Nick Kelley Sr.
2 Burnt Hills 2013 1 3 138 Joey Butler Jr.
2 Shenendehowa 2013 1 3 145 David Almaviva Sr.
2 Amsterdam 2013 1 3 160 James Marquez Sr.
2 Queensbury 2013 1 6 170 Franky Nassivera Jr.
2 Shenendehowa 2013 1 2 195 Levi Ashley Jr.
2 Columbia 2013 1 4 285 El Shaddai Vanhoesen Sr.
2 Saratoga 2014 1 6 120 Dominic Inzana Jr.
2 Amsterdam 2014 1 1 138 Brandon Lapi Sr.
2 Burnt Hills 2014 1 3 145 Joey Butler Sr.
2 Shenendehowa 2014 1 4 152 Jesse Porter Jr.
2 Columbia 2014 1 2 160 Angelo Kress Sr.
2 Columbia 2015 1 4 99 Michael Gonyea Fr.
2 Shenendehowa 2015 1 3 152 Jesse Porter Sr.
2 Shenendehowa 2015 1 1 170 Kevin Parker Jr.
2 Burnt Hills 2015 1 2 182 Jake Ashcraft Sr.
2 Albany Academy 2016 1 4 99 Trent Svingala Fr.
2 Columbia 2016 1 6 106 Michael Gonyea So.
2 Columbia 2016 1 2 120 John Devine Jr.
2 Burnt Hills 2016 1 4 132 Christian Gramuglia Jr.
2 Averill Park 2016 1 5 132 Max Tempel Sr.
2 Schenectady 2016 1 4 170 Collin Derboghossian Sr.
2 Ballston Spa 2016 1 5 170 Tyler Barnes So.
2 Shenendehowa 2016 1 1 182 Kevin Parker Sr.
2 Columbia 2016 1 4 195 Dylan Dubuque Jr.
2 Burnt Hills 2016 1 3 220 Joe Messare Sr.
2 Columbia 2017 1 5 113 Michael Gonyea Jr.
2 Burnt Hills 2017 1 3 138 Christian Gramuglia Sr.
2 Shenendehowa 2017 1 2 145 Kiernan Shanahan So.
2 Albany Academy 2017 1 5 160 Kyle Jasenski Sr.
2 Ballston Spa 2017 1 1 170 Tyler Barnes Jr.
2 Columbia 2017 1 5 195 Dylan Dubuque Sr.
2 Burnt Hills 2017 1 4 285 Jake Warren Sr.
2 Shenendehowa 2018 1 1 99 Stevo Poulin Fr.
2 Columbia 2018 1 4 126 Michael Gonyea Sr.
2 Shenendehowa 2018 1 2 145 Kiernan Shanahan Jr.
2 Ballston Spa 2018 1 2 170 Tyler Barnes Sr.
2 Ballston Spa 2018 1 4 182 Jake Cook Sr.
2 Shenendehowa 2019 1 1 106 Stevo Poulin So.
2 Shenendehowa 2019 1 5 160 Colden Dorfman So.
2 Ballston Spa 2020 1 3 106 Nick Palso Jr.
2 Shenendehowa 2020 1 1 113 Stevo Poulin Jr.
2 Mohonasen 2020 1 5 138 Jake Deguire Jr.
2 Averill Park 2020 1 5 152 Sean Malenfant Jr.
2 Shenendehowa 2020 1 4 160 Colden Dorfman Jr.
2 Niskayuna 2020 1 7 170 Peter Meshkov Jr.
2 Shenendehowa 2020 1 2 182 Brock Delsignore Jr.
2 Columbia 2020 1 5 195 Michael Altomer So.
2 Ballston Spa 2022 1 5 102 Ralph Keeney So
2 Burnt Hills 2022 1 8 110 Tyler Whiteley Fr
2 Shaker 2022 1 8 118 Michael Santore Sr
2 Burnt Hills 2022 1 4 126 Liam Carlin Fr
2 Shenendehowa 2022 1 8 126 Ayden Robles Sr
2 Burnt Hills 2022 1 7 132 Gabriel Goss Jr
2 Burnt Hills 2022 1 7 138 Tyler Rossini Sr
2 Amsterdam 2022 1 5 145 Renso Montalvo Jr
2 Ballston Spa 2022 1 7 152 Connor Gregory Jr
2 Queensbury 2022 1 1 172 Dylan Schell Sr
2 Guilderland 2022 1 7 189 Dillon Blanchard Sr
2 Shaker 2022 1 2 215 Ryan Stein Sr
2 Ballston Spa 2022 1 7 215 Darrien Insogna Jr