Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
1 Wappingers Falls 1963 1 4 127 Roger Swanson
1 New Rochelle 1963 1 4 165 Roger Heiman
1 Mt. Vernon 1964 1 4 180 Ricky O'Daniel
1 Rye 1966 1 4 95 Carl Greenberg
1 Carmel 1966 1 4 112 Fred Kemp
1 Wappingers Falls 1967 1 4 145 Fred David
1 Peekskill 1967 1 4 154 Bill Session
1 Peekskill 1967 1 4 Unl George Carter
1 Sleepy Hollow 1968 1 4 103 Elton Washington
1 White Plains 1968 1 4 127 Frank Porco
1 Wappingers Falls 1968 1 4 145 Fred Davis
1 Pelham 1970 1 4 107 Steve Ernst
1 Sleepy Hollow 1970 1 4 185 Brian Tompkins
1 John Jay East Fishkill 1972 1 4 126 Brad Kanter
1 Lakeland 1972 1 4 132 Steve Sarkissian
1 Peekskill 1972 1 4 215 Elliot Artis
1 John Jay East Fishkill 1973 1 4 132 Brad Kanter
1 Woodlands 1974 1 4 167 Les Ceasar
1 Westlake 1976 1 4 91 Robert Buscher
1 Woodlands 1978 1 4 138 Lance Davis Sr.
1 Westlake 1978 1 4 145 Brian Parice Sr.
1 Port Chester 1979 1 4 126 Bill James Sr.
1 Kingston 1981 1 4 126 Nick King Sr.
1 Somers 1982 1 4 145 Dave Welker Sr.
1 Ardsley 1982 1 4 155 B.J. Caldara Sr.
1 Fox Lane 1983 1 4 177 Brian Silcott Sr.
1 Kingston 1984 1 4 91 Ed Jackson Sr.
1 John Jay East Fishkill 1984 1 4 98 Roger Quesnel Sr.
1 Mt. Vernon 1984 1 4 167 Clifton Grant Jr.
1 Pearl River 1985 1 4 126 James O'Connell Sr.
1 Ossining 1985 1 4 177 Don Ridenhour Jr.
1 Sleepy Hollow 1987 1 4 98 Carlos Jimenez So.
1 Nyack 1987 1 4 145 Andy Cohen Sr.
1 Roy C Ketcham 1988 1 4 167 Keith Smith Sr.
1 Irvington 1988 1 4 177 Chris Balducci Jr.
1 Walter Panas 1989 1 4 177 Chris Knazik Sr.
1 Suffern 1990 1 4 126 Tom DiTore Jr.
1 White Plains 1991 1 4 98 Brent Adams Sr.
1 John Jay East Fishkill 1992 1 4 105 Eric Amato Jr.
1 Edgemont 1992 1 4 112 Anthony DeMaio Sr.
1 Pearl River 1992 1 4 132 Phil Donnelly Jr.
1 Suffern 1993 1 4 91 P.J. Bory Fr.
1 Suffern 1994 1 4 119 Griff Powell Fr.
1 Harrison 1994 1 4 145 Chris Paldino Sr.
1 Ossining 1998 1 4 152 Steven Tornambe Sr.
1 East Ramapo 2000 1 4 215 Joe Touzin Sr.
1 Clarkstown North 2002 1 4 130 Scott Aronowitz Sr.
1 Port Chester 2003 1 4 189 Declan Josephson Sr.
1 Scarsdale 2003 1 4 215 Shintaro Higashi Sr.
1 Fox Lane 2004 1 4 125 Mike Cuolo Jr.
1 Horace Greeley 2004 1 4 140 Anthony Tortora Jr.
1 East Ramapo 2004 1 4 145 Jon Bonilla-Bowman Jr.
1 Mahopac 2007 1 4 96 Justis Flamio Fr.
1 Somers 2008 1 4 96 Brian Realbuto 8th
1 Nyack 2008 1 4 171 Zeke Stambovsky Sr.
1 Beacon 2009 1 4 145 Ryan Tompkins Jr.
1 Suffern 2010 1 4 103 Asher Kramer Jr.
1 Beacon 2010 1 4 145 Ryan Tompkins Sr.
1 Suffern 2011 1 4 112 Asher Kramer Sr.
1 North Rockland 2012 1 4 145 Mike Caputo Sr.
1 Pearl River 2013 1 4 120 John Muldoon Jr.
1 John Jay East Fishkill 2013 1 4 160 Dale White Sr.
1 Yorktown 2013 1 4 182 Thomas Murray Sr.
1 John Jay East Fishkill 2014 1 4 113 Jay Albis Jr.
1 Byram Hills 2014 1 4 120 Jon Errico Jr.
1 Mahopac 2015 1 4 182 Mike Dinardo Jr.
1 Clarkstown South 2016 1 4 220 Jake Spreckman Sr.
1 Brewster 2016 1 4 285 Mike Larm Sr.
1 Arlington 2017 1 4 99 Dennis Robin Fr.
1 New Rochelle 2017 1 4 170 Jake Logan So.
1 Beacon 2017 1 4 195 Kyle Davis Sr.
1 Horace Greeley 2018 1 4 99 Matthew Schreiber Jr.
1 Port Chester 2019 1 4 120 Ivan Garcia Jr.
1 Arlington 2019 1 4 126 Dennis Robin Jr.
1 Roy C Ketcham 2019 1 4 138 Brendan Carroll Jr.
1 East Ramapo 2019 1 4 195 Jhordyn Innocent Sr.
1 Arlington 2022 1 4 152 Tim Bova Sr