Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

 
Nassau County - Section VIII Public High School Wrestling Tournament
Most Outstanding Wrestler Award Winners


Year Division Name Wgt School
1964 1 John Harris 103 Hempstead
1965 1 Fitzgerald 136 Mepham
1966 1 Allan Stock 123 Mepham
1967 1 Allan Stock 136 Mepham
1968 1 Terry Phelan 141 Wantagh
1969 1 Bruce Biondi 112 Farmingdale
1970 1 ? Savino 130 Mepham
1971 1 John Golden 132 Island Trees
1972 1 Ero Valesio 119 MacArthur
1973 1 Steve Hunte 138 Bellmore JFK
1975 1 Scott Arnel 138 Westbury
1976 1 Lou Dionisio 119 Baldwin
1977 1 Bob Bury 112 Calhoun
1978 1 Bob Bury 119 Calhoun
1979 1 John Valvo 126 Berner
1980 1 Anthony Arena 119 Mepham
1981 1 Matt Doherty Berner
1982 1 Al Palacio 112 Long Beach
1983 1 Mike Arena 126 Mepham
1984 1 Rich Pidgeon 105 Locust Valley
1985 1 Frank Ryan 145 Wantagh
1986 1 Brian Burk 138 Bethpage
1987 1 Tom Ryan 138 Wantagh
1988 1 Ted Stachtiaris 126 Plainview
1989 1 Chris Hewitson 119 Herricks
1990 1 Keith Sequeira 112 East Meadow
1991 1 Craig Walter 112 Plainedge
1992 1 Rob Paletta 112 MacArthur
1993 1 Doug Nick 98 MacArthur
1994 1 Joel Friedman 132 South Side
1995 1 Colin Curnuck 126 MacArthur
1996 1 Shawn Kegal 98 MacArthur
1997 1 Kevin Shippos 220 Baldwin
1998 1 Ryan Kelly 112 Massapequa
1999 1 Tom Paladino 135 Bethpage
2000 1 Derek Fontaine 103 Long Beach
2001 1 Cliff Smith 125 Calhoun
2002 1 Walter Sosnowski 112 Massapequa
2003 1 Jamie Sgaglione 119 Plainedge
2004 1 Steve DeLorenzo 112 MacArthur
2004 2 Dan Carleton 130 North Shore
2005 1 Billy Calvacca 140 MacArthur
2005 2 Joel Gullo 119 Wheatley
2006 1 Mike Palmer 145 Clarke
2006 2 Mike Gomez 112 Locust Valley
2007 1 PJ Gillespie 145 Long Beach
2007 2 Grant Greene 96 Cold Spring Harbor
2008 1 Steve Bonanno 119 Wantagh
2008 2 Greg Tanenbaum 112 Wheatley
2009 1 Andre Berry 140 Uniondale
2009 2 Justin Casale 145 Wheatley
2010 1 Daniel Cataldi 140 Great Neck South
2010 2 McKinley Mohrman 112 Cold Spring Harbor
2011 1 Will Montgomery 119 Seaford
2011 2 Steve O'Connor 145 Mineola
2012 1 Maurice Irby 132 Freeport
2012 2 Matt Long 138 Mineola
2013 1 Owen Bachelder 126 Hewlett
2013 2 Matthew Jarvis 126 Carle Place
2014 1 Vito Arujau 113 Syosset
2014 2 Erick Rodriguez 152 Wheatley
2015 1 Alex Vargas 120 Syosset
2015 2 Jon Gomez 106 Locust Valley
2016 1 Josh Bourne 120 Long Beach
2016 2 Austin Carmen 138 Clarke
2017 1 Brandon VanCooten 182 Sewanhaka West
2017 2 Gage DeNatale 120 Locust Valley
2018 1 Xavier Pommells 113 Uniondale
2018 2 Gaven Bell 126 Cold Spring Harbor
2019 1 Garrett Gibbons 152 Massapequa
2019 2 Austin Carman 152 Clarke
2020 1 Chase Liardi 120 Massapequa
2020 2 Jordan Soriano 126 Clarke