Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

Suffolk County-Section XI Public High School Varsity Wrestling Tournament
Championship and Runner-up Teams:

  

Year

Champion

Pts

Coach

Runnerup

Pts

Coach

 

 

 

 

 

 

 

1934

Stony Brook

99

Thomas Brohard

Amityville

79

H. Lonnie Kittle

1935

Amityville

92

H. Lonnie Kittle

Patchogue

64

Edgar A. Brite

1936

Amityville

45

H. Lonnie Kittle

Patchogue

35

Edgar A. Brite

1937

Amityville

36

H. Lonnie Kittle

East Hampton

19

 

1938

Westhampton Beach

29

Carl Hansen

Bay Shore

27

Kenneth Sprague

 

 

 

 

 Amityville

 27

 H. Lonnie Kittle

1939

Amityville

40

H. Lonnie Kittle

East Hampton

23

 

1940

Amityville

30

H. Lonnie Kittle

East Hampton

27

 

1941

Amityville

36

H. Lonnie Kittle

Patchogue

17

Edgar A. Brite

1942

Amityville

52

H. Lonnie Kittle

Bay Shore

29

Cliff  Clark

1943-48

                                            No Tournaments Held

1949

Bay Shore

44

Cliff Clark

Amityville

36

Joe Valla

 

 

 

 

 

 

 

1950

Bay Shore

45

Cliff Clark

Amityville

25

Joe Valla

1951

Amityville

44

Joe Valla

Bay Shore

26

Cliff Clark

1952

Amityville

36

Joe Valla

Bay Shore

34

Cliff Clark

1953

Bay Shore

36

Cliff Clark

Amityville

35

Joe Valla

1954

Amityville

58

Joe Valla

Bay Shore

50

Cliff Clark

1955

Amityville

65

Joe Valla

Bay Shore

51

Cliff Clark

1956

Bay Shore

57

Cliff Clark

Amityville

40

Joe Valla

1957

Bay Shore

46

Cliff Clark

Amityville

41

Joe Valla

1958

Amityville

98

Joe Valla

Huntington

74

Frank Kubisa

1959

Bay Shore

122

Cliff Clark

Amityville

94

Joe Valla

 

 

 

 

 

 

 

1960

Bay Shore

106

Cliff Clark

Walt Whitman

52

Fred Hohusen

1961

Bay Shore

90

Cliff Clark

Amityville

65

Joe Valla

1962

Amityville

67

Joe Valla

Riverhead

64

Walt Stewart

1963

Riverhead

77

Walt Stewart

Amityville

70

Joe Valla

1964

Lindenhurst

108

Jack Stanbro

Riverhead

53

Walt Stewart

1965

Lindenhurst

61

Jack Stanbro

Walt Whitman

57

Fred Hohusen

1966

Lindenhurst

82

Jack Stanbro

Amityville

75

Rick Moyer

1967

Lindenhurst

122

Jack Stanbro

Amityville

83

Rick Moyer

1968

Lindenhurst

91

Jack Stanbro

Amityville

89

Norm Maisel

1969

Brentwood

89

Joe Campo

Lindenhurst

59

Jack Stanbro

 

 

 

 

 

 

 

1970

Brentwwod

120

Joe Campo

Amityville

60

Norm Maisel

1971

Brentwood

115

Joe Campo

Walt Whitman

55

Fred Hohusen

1972

Brentwood

94

Joe Campo

Huntington

67

Lou Giani

1973

Brentwood

85

Joe Campo

Huntington

59

Lou Giani

1974

Brentwood Ross

85

Joe Campo

Commack South

43.5

Terry McNammara

1975

Brentwood Ross

82.5

Joe Campo

Huntington

59.5

Lou Giani

1976

Huntington

195

Lou Giani

Brentwood Ross

112

Joe Campo

1977

Brentwood Ross

132

Joe Campo

Walt Whitman

92

Ralph Schneider

1978

Half Hollow Hills

82

Sal DiFazio

Huntington

77

Lou Giani

1979

Sachem

89

Jack Mahoney

Huntington

81

Lou Giani

 

 

 

 

 

 

 

1980

Huntington

132

 Lou Giani

Sachem

91.5

Jack Mahoney

1981

Bay Shore

247.5

Dick Rosener

Sachem

140.5

Jack Mahoney

1982

Bay Shore

200.5

Dick Rosener

Brentwood

132.5

Joe Campo

1983

Huntington

126

Lou Giani

North Babylon

113

Rick Lassen

1984

Huntington

130

Lou Giani

North Babylon

107

Rick Lassen

1985

Huntington

166

Lou Giani

Port Jefferson

121.5

Bob Armstrong

1986

Sachem

151.5

Jack Mahoney

West Islip

105

Tony Mellino

1987

Sachem

130.5

Jack Mahoney

Brentwood

119

Mike Tully

1988

Shoreham-W.R.

129.5

Rocky Davey

Huntington

115

Lou Giani

1989

Sachem

146

Jack Mahoney

Longwood

131.5

Mike Picozzi

 

 

 

 

 

 

 

1990

Longwood

205

Mike Picozzi

Sachem

202

Jack Mahoney

1991

Longwood

206

Mike Picozzi

Sachem

186

Jack Mahoney

1992

Sachem

225

Jack Mahoney

Longwood

143

Mike Picozzi

1993

Longwood

201.5

Mike Picozzi

Sachem

152.5

Jack Mahoney

1994

Patchogue-Medford

154

Craig Kelskey

Longwood

117.5

Mike Picozzi

1995

Patchogue-Medford

132

Craig Kelskey

Longwood

99.5

Ethan Prifte

1996

Mt. Sinai

124

Joe Colloca

Huntington

116

Lou Giani

1997

Longwood

113

Tony Perraza

Mt. Sinai

104

Joe Colloca

1998

Huntington

148

Lou Giani

Longwood

146

Scott Conlon

1999

Hauppauge

160

Chris Messina

Brentwood

118.5

Bob Panariello

 

 

 

 

 

 

 

2000

Huntington

149.5

Lou Giani

Hauppauge

132

Chris Messina

2001

Huntington

167

Lou Giani

Brentwood

114.5

Bob Panariello

2002

William Floyd

114.5

Terry Phelan

Longwood

113

Darren Goldstein

2003

Amityville

119

Billy Maisel

Smithtown

110

David Cummings

2004-D1

Huntington

183.5

Lou Giani

Islip

170

Joe Patrovich

2004-D2

Eastport/South Manor

235

Bob McIntyre

Mt. Sinai

214

Matt Armstrong

2005-D1

Islip

275.5

Joe Patrovich

Half Hollow Hills East

110

Tom Magnani

2005-D2

Shoreham-WR

320

Don Jantzen

Mt. Sinai

220

Matt Armstrong

2006-D1 East Islip 178.5 Guy Leggio Islip 146.5 Joe Patrovich
2006-D2 Mt. Sinai 382 Matt Armstrong John Glenn 262 Mike Marino
2007-D1 Islip 160 Joe Patrovich East Islip 133 Guy Leggio
2007-D2 John Glenn 372.5 TJ Brocking Mattituck 217 Cory Dolson
2008-D1 Brentwood 161.5 Ralph Napolitano Hauppauge 143.5 Chris Messina
2008-D2 Babylon 192.5 Ken Brodmerkel Center Moriches 183.5 Kevin Fey
2009-D1 John Glenn 192 TJ Brocking Hauppauge 165 Chris Messina
2009-D2 Babylon 276.5 Ken Brodmerkel Center Moriches 247 Mike Koscinski
             
2010-D1 John Glenn 213.5 TJ Brocking Hauppauge 166 Chris Messina
2010-D2 Bayport-Blue Point 265.5 Rich Reilly Center Moriches 213.5 Mike Koscinski
2011-D1 Longwood 191 Mike Picozzi John Glenn 134 TJ Brocking
2011-D2 Bayport-Blue Point 359.5 Rich Reilly Center Moriches 200 Mike Koscinski
2012-D1 Brentwood 151 Ralph Napolitano Longwood 144.5 Mike Picozzi
2012-D2 Bayport-Blue Point 225.5 Rich Reilly Mattituck 208.5 Cory Dolson
2013-D1 Sachem East 156 Isaac Ramaswamy East Islip 138 Guy Leggio
2013-D2 Mattituck 231.5 Cory Dolson Bayport-Blue Point 203 Rich Reilly
2014-D1 Sachem East 141.5 Isaac Ramaswamy John Glenn 139 TJ Brocking
2014-D2 Mattituck 333.5 Cory Dolson Port Jefferson 200.5 Mike Maletta
2015-D1 Hauppauge 167.5 Chris Messina John Glenn 122 TJ Brocking
2015-D2 Mattituck 292 Cory Dolson Port jefferson 143.5 Mike Maletta
2016-D1 Hauppauge 150.5 Chris Messina Rocky Point 142 Darren Goldstein
2016-D2 Mattituck 318 Cory Dolson Center Moriches 158 Maverick Passaro

 


Source: Andy Slawson, Suffolk County Wrestling Historian