Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  Section VIII D1 Wrestling Championship Placewinners
Grouped by High School for 1958 to 2003

Click on the school name to see the individual breakdown .....

School Champs 2nd Place 3rd Place 4th Place 5th Place 6th Place
?           1
`   1     
Baldwin 28 27 27 21 12 15
Bellmore JFK 29 24 22 22 13 10
Berner 11 11 11 13 8 4
Bethpage 21 19 23 12 11 7
Calhoun 29 17 19 25 15 6
Carey 4 7 5 6 4 3
Carle Place 3 4 2 3 4 3
Clarke 1 7 11 8 3 3
Cold Spring Harbor 3 2 1 3 1 2
Division 10 13 15 9 7 3
East Meadow 22 35 31 25 18 19
Elmont 6 3 3 4   
Farmingdale 32 19 16 23 8 3
Floral Park       2   
Freeport 39 30 30 27 12 16
Garden City 1 3 7 9 5 6
Glen Cove 4 5 7 6 1 4
Great Neck     2    
Great Neck District   1     1 3
Great Neck North   5   5 1 2
Great Neck South 2 5 4 7 4 1
Hempstead 3 9 3 7 6 1
Herricks 16 8 10 18 10 10
Hicksville 8 10 10 8 2 5
Island Trees 22 23 15 17 11 10
Jericho 1 2 4 6 2 5
Lawrence 7 8 9 11 5 12
Levitown Memorial     1    
Levittown   2 1 3 1  
Levittown Memorial   1 1    
Locust Valley 17 10 15 12 8 7
Long Beach 44 25 24 36 19 18
Lynbrook 7 17 12 12 7 11
MacArthur 31 17 18 21 14 5
Malvern     1    
Malverne     1    
Manhasset   2 2 5 9 4
Massapequa 45 44 52 32 27 29
Mepham 56 51 46 29 14 11
Mephan         1  
Mineola 5 6 6 11 3 11
New Hyde Park 2 6 2 1 1 2
North Shore 7 9 7 13 2 7
Oceanside 6 15 9 14 9 7
Oyster Bay     1     1
Plainedge 10 7 5 7 6 6
Plainview 1      
Plainview JFK 2 1 6 5 3 5
Port Washington 2 2 6 4 2 6
Roosevelt 1 1 2 3   1
Roslyn   2 5 3   7
Seaford 3 13 10 18 6 7
Sewanhaka District 3 3 1 1 1  
South Side 6 5 15 9 4 4
Syosset 5 9 9 8 6 9
Uniondale 6 4 9 6   4
Valley Stream Central 18 24 22 12 11 12
Valley Stream North 4 6 6 14 7 2
Valley Stream South 14 19 17 18 8 4
Wantagh 19 13 14 19 6 5
West Hempstead         1  
Westbury 1 3 1 2 2 1
Wheatley   2 3 2 1 2



Section VIII D1 Wrestling Championship Placewinners
Grouped by High School for 2004 to 2022

Click on the school name to see the individual breakdown .....

School Champs 2nd Place 3rd Place 4th Place 5th Place 6th Place
Baldwin 5 3 4 8 6 4
Bellmore JFK 3 9 10 5 6 11
Bethpage 3 3 7 4 10 6
Calhoun 4 9 9 7 5 2
Clarke 2 2 5 3 1 1
Division 10 8 8 6 4 9
East Meadow 5 16 7 14 8 8
Farmingdale 6 9 10 12 15 11
Freeport 9 5 10 11 13 14
Garden City 8 11 6 6 8 7
Glen Cove     3 5   5
Great Neck North           2
Great Neck South 3   3 4 3 3
Hempstead 1       1  
Herricks 5 2 3 1 5 6
Hewlett 6 6 8 6 1 8
Hicksville   1 2 1 2 2
Island Trees 1 6 5 3 4 4
Jericho 1 5 3 1 2 7
Lawrence   1 1 2 8 4
Locust Valley       2   
Long Beach 30 24 19 11 11 10
Lynbrook 2 6 5 4 5 5
MacArthur 27 20 16 19 16 20
Manhasset 1 4 5 8 8 6
Massapequa 17 19 27 17 18 12
Mepham 8 4 4 9 14 7
Mineola   2   3   1
North Shore 1 3 4 5 3 7
Oceanside   3 1 4 5 1
Plainedge 15 15 13 21 14 11
Plainview JFK 2 3 2 1 3  
Port Washington 2 4 3 3 5 3
Roosevelt 3 1 1 1 2 1
Roslyn 1 2   2 3 6
Seaford 4 6 7 4 7 9
Sewanhaka District 3 4   1 1 1
Sewanhaka East 3 2 3 6 4 3
Sewanhaka West 1   2 3 4 1
South Side 1 2 6   3 4
South Side/East Rockaway 2 1 1 1   
Syosset 19 6 10 6 8 9
Uniondale 10 16 11 11 7 13
Valley Stream Central   1   2   5
Valley Stream North   1 1 6 2 3
Valley Stream South       2   
Wantagh 41 21 23 15 20 13
Westbury 3 2   2 2 3



Section VIII D1 Wrestling Championship Placewinners
Grouped by High School for 1934 to 2022

Click on the school name to see the individual breakdown .....

School Champs 2nd Place 3rd Place 4th Place 5th Place 6th Place
?           1
`   1     
Baldwin 33 30 31 29 18 19
Bellmore JFK 32 33 32 27 19 21
Berner 11 11 11 13 8 4
Bethpage 24 22 30 16 21 13
Calhoun 33 26 28 32 20 8
Carey 4 7 5 6 4 3
Carle Place 3 4 2 3 4 3
Clarke 3 9 16 11 4 4
Cold Spring Harbor 3 2 1 3 1 2
Division 20 21 23 15 11 12
East Meadow 27 51 38 39 26 27
Elmont 6 3 3 4   
Farmingdale 38 28 26 35 23 14
Floral Park       2   
Freeport 48 35 40 38 25 30
Garden City 9 14 13 15 13 13
Glen Cove 4 5 10 11 1 9
Great Neck     2    
Great Neck District   1     1 3
Great Neck North   5   5 1 4
Great Neck South 5 5 7 11 7 4
Hempstead 4 9 3 7 7 1
Herricks 21 10 13 19 15 16
Hewlett 6 6 8 6 1 8
Hicksville 8 11 12 9 4 7
Island Trees 23 29 20 20 15 14
Jericho 2 7 7 7 4 12
Lawrence 7 9 10 13 13 16
Levitown Memorial     1    
Levittown   2 1 3 1  
Levittown Memorial   1 1    
Locust Valley 17 10 15 14 8 7
Long Beach 74 49 43 47 30 28
Lynbrook 9 23 17 16 12 16
MacArthur 58 37 34 40 30 25
Malvern     1    
Malverne     1    
Manhasset 1 6 7 13 17 10
Massapequa 62 63 79 49 45 41
Mepham 64 55 50 38 28 18
Mephan         1  
Mineola 5 8 6 14 3 12
New Hyde Park 2 6 2 1 1 2
North Shore 8 12 11 18 5 14
Oceanside 6 18 10 18 14 8
Oyster Bay     1     1
Plainedge 25 22 18 28 20 17
Plainview 1      
Plainview JFK 4 4 8 6 6 5
Port Washington 4 6 9 7 7 9
Roosevelt 4 2 3 4 2 2
Roslyn 1 4 5 5 3 13
Seaford 7 19 17 22 13 16
Sewanhaka District 6 7 1 2 2 1
Sewanhaka East 3 2 3 6 4 3
Sewanhaka West 1   2 3 4 1
South Side 7 7 21 9 7 8
South Side/East Rockaway 2 1 1 1   
Syosset 24 15 19 14 14 18
Uniondale 16 20 20 17 7 17
Valley Stream Central 18 25 22 14 11 17
Valley Stream North 4 7 7 20 9 5
Valley Stream South 14 19 17 20 8 4
Wantagh 60 34 37 34 26 18
West Hempstead         1  
Westbury 4 5 1 4 4 4
Wheatley   2 3 2 1 2



Section 11 Division 2 Wrestling Championship Placewinners
Grouped by High School for 2004 to 2022

Click on the school name to see the individual breakdown .....

School Champs 2nd Place 3rd Place 4th Place 5th Place 6th Place
Carle Place 9 12 17 12 2 3
Carle Place/Wheatley 7 4 3 5   
Clarke 22 16 17 12 5 3
Cold Spring Harbor 43 38 38 48 6 4
Friends Academy 1     1   
Island Trees 5 12 13 11 1 2
Island Trees)       1   
Locust Valley 75 45 48 44 11 7
Manhasset 11 5 17 11 4 2
Mineola 15 36 16 29 2 2
North Shore 4 6 7 7 2 1
Oyster Bay 35 36 33 28 5 3
Roosevelt   2 3 1   
Seaford 13 29 25 23 2 4
Valley Stream North 12 8 10 8   
Wheatley 16 18 18 20   6



Section VIII Wrestling Championship Placewinners for All Divisions
Grouped by High School for 1934 to 2022

Click on the school name to see the individual breakdown .....

School Champs 2nd Place 3rd Place 4th Place 5th Place 6th Place
?           1
`   1     
Baldwin 33 30 31 29 18 19
Bellmore JFK 32 33 32 27 19 21
Berner 11 11 11 13 8 4
Bethpage 24 22 30 16 21 13
Calhoun 33 26 28 32 20 8
Carey 4 7 5 6 4 3
Carle Place 12 16 19 15 6 6
Carle Place/Wheatley 7 4 3 5   
Clarke 25 25 33 23 9 7
Cold Spring Harbor 46 40 39 51 7 6
Division 20 21 23 15 11 12
East Meadow 27 51 38 39 26 27
Elmont 6 3 3 4   
Farmingdale 38 28 26 35 23 14
Floral Park       2   
Freeport 48 35 40 38 25 30
Friends Academy 1     1   
Garden City 9 14 13 15 13 13
Glen Cove 4 5 10 11 1 9
Great Neck     2    
Great Neck District   1     1 3
Great Neck North   5   5 1 4
Great Neck South 5 5 7 11 7 4
Hempstead 4 9 3 7 7 1
Herricks 21 10 13 19 15 16
Hewlett 6 6 8 6 1 8
Hicksville 8 11 12 9 4 7
Island Trees 28 41 33 31 16 16
Island Trees)         1  
Jericho 2 7 7 7 4 12
Lawrence 7 9 10 13 13 16
Levitown Memorial     1    
Levittown   2 1 3 1  
Levittown Memorial   1 1    
Locust Valley 92 55 63 58 19 14
Long Beach 74 49 43 47 30 28
Lynbrook 9 23 17 16 12 16
MacArthur 58 37 34 40 30 25
Malvern     1    
Malverne     1    
Manhasset 12 11 24 24 21 12
Massapequa 62 63 79 49 45 41
Mepham 64 55 50 38 28 18
Mephan         1  
Mineola 20 44 22 43 5 14
New Hyde Park 2 6 2 1 1 2
North Shore 12 18 18 25 7 15
Oceanside 6 18 10 18 14 8
Oyster Bay 35 36 34 28 5 4
Plainedge 25 22 18 28 20 17
Plainview 1      
Plainview JFK 4 4 8 6 6 5
Port Washington 4 6 9 7 7 9
Roosevelt 4 4 6 5 2 2
Roslyn 1 4 5 5 3 13
Seaford 20 48 42 45 15 20
Sewanhaka District 6 7 1 2 2 1
Sewanhaka East 3 2 3 6 4 3
Sewanhaka West 1   2 3 4 1
South Side 7 7 21 9 7 8
South Side/East Rockaway 2 1 1 1   
Syosset 24 15 19 14 14 18
Uniondale 16 20 20 17 7 17
Valley Stream Central 18 25 22 14 11 17
Valley Stream North 16 15 17 28 9 5
Valley Stream South 14 19 17 20 8 4
Wantagh 60 34 37 34 26 18
West Hempstead         1  
Westbury 4 5 1 4 4 4
Wheatley 16 20 21 22 1 8