Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
6 Niagara-Wheatfield 1964 1 3 95 Jim Printup
6 Amherst 1964 1 3 180 Nick Kish
6 Niagara-Wheatfield 1965 1 3 103 Bob Stokes
6 Cattaraugus 1965 1 3 120 David Evans
6 Niagara Falls 1966 1 3 95 Greg St. Onge
6 Kenmore East 1967 1 3 138 Phil Burton
6 Kenmore East 1967 1 3 Unl Rick Rose
6 Kenmore East 1968 1 3 138 Ted Lawson
6 Iroquois 1968 1 3 165 Mike Abt
6 Tonawanda 1969 1 3 95 Jim Verrastro
6 Niagara-Wheatfield 1969 1 3 165 Tom Darnley
6 Niagara Falls 1970 1 3 123 Bernie Ewing
6 Portville 1971 1 3 132 Mark Hannon
6 Tonawanda 1972 1 3 132 John Debiase
6 Olean 1974 1 3 138 Kirk Anderson
6 Williamsville South 1974 1 3 145 Mitch Brown
6 Portville 1976 1 3 145 Terry Miller
6 Olean 1977 1 3 91 Clar Anderson Fr.
6 Portville 1977 1 3 155 Terry Miller Sr.
6 Southwestern 1979 1 3 155 Steve Swan Jr.
6 Sweet Home 1980 1 3 105 Craig Weber
6 Maryvale 1980 1 3 167 Ron Woloweic
6 Iroquois 1981 1 3 167 John Mariacher Sr.
6 Falconer 1982 1 3 98 Rob Waddington Fr.
6 Cassadaga Valley 1982 1 3 215 Robert Johnson Sr.
6 Hamburg 1983 1 3 177 Ron Smolinsky Sr.
6 Olean 1984 1 3 91 Jeff Prescott Fr.
6 Orchard Park 1984 1 3 98 Bob Breidenstein Sr.
6 Kenmore East 1984 1 3 138 Mike Tucker Sr.
6 Sweet Home 1984 1 3 167 Shawn Kelly Jr.
6 Niagara-Wheatfield 1984 1 3 177 Dominick Cianchetti Sr.
6 Royalton-Hartland 1985 1 3 91 Lou Rosselli Fr.
6 Williamsville South 1985 1 3 250 Brian Schoenle Sr.
6 Clarence 1986 1 3 167 Dan Uhteg Sr.
6 Falconer 1987 1 3 98 Todd Carson Jr.
6 Lockport 1987 1 3 138 Lennox Gillon Sr.
6 Grand Island 1988 1 3 105 Nick Rastelli Jr.
6 Sweet Home 1989 1 3 98 Bob Jackson Sr.
6 Grand Island 1989 1 3 112 Nick Rastelli Sr.
6 Williamsville North 1989 1 3 126 Rob Kearney Sr.
6 Sweet Home 1989 1 3 250 Rob Bandish Sr.
6 Fredonia 1991 1 3 105 Chris Stevens So.
6 Niagara Falls 1991 1 3 145 Kareem Johnson Sr.
6 Fredonia 1992 1 3 105 Chris Stevens Jr.
6 Cheektowaga 1992 1 3 112 Jason Wartinger Sr.
6 Albion 1993 1 3 132 Jeromy McVige Sr.
6 Falconer 1993 1 3 145 Jacob Schaus Jr.
6 Pioneer 1994 1 3 98 Ryan McGuire So.
6 Wilson 1996 1 3 155 Ben Faery Sr.
6 Ripley 1997 1 3 125 Ryan Bentley Jr.
6 Ripley 1997 1 3 130 Brad Rowe Sr.
6 Ripley 1998 1 3 130 Ryan Bentley Sr.
6 North Tonawanda 1998 1 3 135 Dan Hawley Sr.
6 Lockport 2000 1 3 135 Bill Morello Sr.
6 Lewiston-Porter 2000 1 3 189 Kyle Cerminara Jr.
6 Lancaster 2001 1 3 135 Derek Ostrowski Jr.
6 Lancaster 2001 1 3 145 Nick Kwiatek Sr.
6 Pioneer 2001 1 3 215 Chris Purtell Sr.
6 Lancaster 2002 1 3 112 Lorne McCallum Jr.
6 Springville 2002 1 3 189 Ryan Feltz Sr.
6 Niagara-Wheatfield 2003 1 3 135 Josh Lange Sr.
6 Williamsville East 2003 1 3 160 Dan Murrer Sr.
6 Niagara Falls 2004 1 3 145 Josh Eagan Sr.
6 Southwestern 2006 2 3 160 Mike Bush Sr.
6 Akron 2006 2 3 275 Doug Bruning Sr.
6 Starpoint 2007 1 3 189 Kyle Gibas Sr.
6 Medina 2007 2 3 119 Eric Velez Jr.
6 East Aurora 2007 2 3 152 Nick Czapla Jr.
6 Fredonia 2007 2 3 215 Rob Dahn Sr.
6 Niagara-Wheatfield 2008 1 3 171 Angelo Malvestuto So.
6 Pioneer 2008 1 3 285 Randy Colling Sr.
6 Medina 2008 2 3 125 Eric Valez Sr.
6 Slamanca 2008 2 3 130 Matt Metzler Sr.
6 Ripley 2008 2 3 160 Mike Gresh Sr.
6 Niagara-Wheatfield 2009 1 3 171 Angelo Malvestuto Jr.
6 Salamanca 2009 2 3 160 Josh Becker Sr.
6 Gowanda 2009 2 3 171 Dave Richter Sr.
6 Eden 2010 2 3 112 Tom Page So.
6 Medina 2010 2 3 145 Dominic Montesanti Sr.
6 Lackawanna 2011 2 3 112 Abdulgawi Mohamed Sr.
6 Eden 2011 2 3 119 Tom Page Jr.
6 Frewsburg 2011 2 3 125 Kevin Strong Jr.
6 Medina 2011 2 3 152 Tristan Hamner Jr.
6 Frewsburg 2011 2 3 160 Nick Mitchell Jr.
6 Olean 2011 2 3 171 Marcus Dwaileebe Jr.
6 Southwestern 2011 2 3 285 Pat Langworthy Sr.
6 Niagara-Wheatfield 2012 1 3 195 Jake Kelly Sr.
6 Eden 2012 2 3 132 Tom Page Sr.
6 Medina 2012 2 3 152 Tristan Hamner Sr.
6 Southwestern 2013 2 3 99 Ryan Hetrick Fr.
6 Maple Grove 2013 2 3 106 Brad Bihler Fr.
6 Amherst 2013 2 3 120 Kellen Devlin Fr.
6 Lewiston-Porter 2013 2 3 138 Daniel Reagan Sr.
6 Fredonia 2013 2 3 145 Jude Gardner Sr.
6 Eden 2013 2 3 152 Alex Smythe Jr.
6 Cattaraugus 2013 2 3 195 Matt Booth Sr.
6 Lackawanna 2014 2 3 120 Abdul-Fatah Alshawai Sr.
6 Newfane 2014 2 3 145 Nate Martin Sr.
6 Lewiston-Porter 2014 2 3 152 Ryan Kromer Sr.
6 Eden 2014 2 3 160 Alex Smythe Sr.
6 Lockport 2015 1 3 99 Mitch Seaver So.
6 Lockport 2015 1 3 126 Anthony Orefice Sr.
6 Iroquois 2016 1 3 152 Tristan Almeter Sr.
6 Medina 2016 2 3 220 Charles Beach Sr.
6 Niagara-Wheatfield 2017 1 3 182 Matt Cicco Sr.
6 Falconer 2017 2 3 160 Cameron Page Sr.
6 Pioneer 2017 2 3 195 Tyler Smith Sr.
6 Olean 2017 2 3 220 Jordan McLaughlin Sr.
6 Niagara-Wheatfield 2018 1 3 145 Warren McDougald Jr.
6 Lancaster 2018 1 3 220 Joe Andreessen Sr.
6 Tonawanda 2018 2 3 126 Zach Braddell Jr.
6 Alden/Akron 2018 2 3 170 Jacob Sarow Sr.
6 Southwestern 2018 2 3 182 Giuseppe Hoose Sr.
6 East Aurora 2019 2 3 152 Johnny Putney Sr.
6 Frontier 2022 1 3 285 Konrad Krzyston Sr
6 Southwestern 2022 2 3 215 Dontae Hoose Sr