Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
5 Victor 1974 1 5 155 Brad Ahonen
5 Greece Arcadia 1976 1 5 126 Greg Locke
5 McQuaid 1978 1 5 105 Rob Starkweather Jr.
5 Avon 1978 1 5 132 Marcus Phillips Sr.
5 Gates Chili 1978 1 5 177 Bob Dunlap Sr.
5 Churchville-Chili 1979 1 5 132 Neil Thomas Sr.
5 Geneseo 1979 1 5 138 Paul Richard Jr.
5 Penfield 1980 1 5 105 Larry Kane
5 Irondequoit 1981 1 5 119 Tim Lehmann Sr.
5 Penfield 1981 1 5 126 Chris Kane Jr.
5 Seneca Falls 1982 1 5 105 Steve Siegfried Sr.
5 Canandaigua 1983 1 5 138 Tim Mincer Sr.
5 Canandaigua 1984 1 5 91 Mike Locagnato Jr.
5 Canandaigua 1984 1 5 112 Joe Hibbard Sr.
5 Williamson 1984 1 5 215 C.C. Grant Sr.
5 Waterloo 1987 1 5 98 Shawn Knisely So.
5 Hilton 1988 1 5 105 Andy Antonucci Jr.
5 Brighton 1988 1 5 126 Dan Sobol Sr.
5 Canandaigua 1988 1 5 167 Jon Welch Jr.
5 Victor 1988 1 5 215 Jeff Woodring Sr.
5 North Rose-Wolcott 1989 1 5 138 John Brooks Sr.
5 Victor 1989 1 5 250 Sean Pancoast Sr.
5 Waterloo 1992 1 5 98 Darrell Travers So.
5 Spencerport 1992 1 5 105 Joe Barbera Jr.
5 Alexander 1993 1 5 105 Brian Schaal So.
5 Canandaigua 1993 1 5 215 Seth Thomas Sr.
5 Irondequoit 1994 1 5 126 Arkee Allen Sr.
5 Holley 1995 1 5 91 Ashley John Grillo So.
5 Lyndonville 1995 1 5 98 Tom Russo Fr.
5 Greece Olympia 1995 1 5 112 Charlie Frisicano Sr.
5 Penfield 1996 1 5 112 Steve Lacagnina Sr.
5 Hilton 1996 1 5 177 Mark Schemerhorn Sr.
5 Attica 1997 1 5 103 Isaac Everett Sr.
5 Spencerport 1997 1 5 145 Adam Ventress Sr.
5 Fairport 1997 1 5 171 Matt Melrose Sr.
5 Wayland-Cohocton 1997 1 5 189 Geoff McIntosh Sr.
5 East Rochester 1998 1 5 130 Keith Pittinaro Sr.
5 Greece Athena 1999 1 5 215 Shaun Murray Sr.
5 Attica 2000 1 5 145 Josh Miller Sr.
5 Kendall 2001 1 5 135 Casey Burchfield Jr.
5 Rush-Henrietta 2001 1 5 152 Dan Chase Sr.
5 Fairport 2002 1 5 189 Joe Fingler Sr.
5 Brighton 2003 1 5 125 Gene Kobilansky Sr.
5 Gates Chili 2003 1 5 140 JP Zengerle Sr.
5 Kendall 2003 1 5 145 Donald Williams Jr.
5 Spencerport 2004 1 5 119 Bryan Bourne 8th
5 Spencerport 2004 1 5 189 Alex Baxter Sr.
5 Pittsford 2005 1 5 119 Kyle Borshoff Jr.
5 Canandaigua 2005 1 5 140 Albert Gianforti Sr.
5 Brockport 2006 1 5 135 John Martin-Cannon So.
5 Wayne 2007 1 5 96 Bob Dierna 8th
5 Greece Athena 2007 1 5 103 Alex Marianetti Jr.
5 Spencerport 2008 1 5 140 Chris Collura Sr.
5 Pittsford 2009 1 5 119 Cameron Kelly Jr.
5 Brockport 2010 1 5 215 James Mault Sr.
5 Wayne 2011 1 5 145 Tory Cain Sr.
5 Brighton 2011 1 5 152 Andrew Pryhuber Sr.
5 Brockport 2011 1 5 215 Jesse Kozub Jr.
5 Wayne 2012 1 5 99 Bryan Lantry So.
5 Spencerport 2012 1 5 170 Jessi Kimmerli Sr.
5 Churchville-Chili 2013 1 5 220 Sam Eagan Jr.
5 Spencerport 2014 1 5 195 Trent Egenlauf Sr.
5 Victor 2015 1 5 152 Tristan Ierlan Jr.
5 Spencerport 2016 1 5 160 Kyle Pittman Sr.
5 Brockport 2016 1 5 285 Mike Mattson Jr.
5 Hilton 2018 1 5 99 Rocco Camillaci 8th
5 Rush-Henrietta 2018 1 5 126 Eli Sims Sr.
5 Spencerport 2020 1 5 145 Mason Wersinger Sr.
5 Brockport 2022 1 5 152 Isaiah Rodriguez Sr
5 Pittsford 2022 1 5 189 Nick Smith Sr
5 Pittsford 2022 1 5 215 John Santowski Sr