Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
4 Horseheads 1963 1 4 103 Dan Thompson
4 Union-Endicott 1963 1 4 145 Mike Agone
4 Ithaca 1963 1 4 180 Jerry Beach
4 Chenango Valley 1964 1 4 95 Norm Donahue
4 Groton 1964 1 4 133 Ray Senecal
4 Vestal 1966 1 4 Hwt Bill Pendlebury
4 Union-Endicott 1969 1 4 103 Dave Kopalow
4 Homer 1969 1 4 154 Marty Wingenbach
4 Walton 1969 1 4 180 Harold Neale
4 Homer 1970 1 4 145 Dave Berry
4 Sidney 1972 1 4 105 Ken Doi
4 Waverly 1972 1 4 167 Duke Wilson
4 Binghamton North 1973 1 4 119 Kurt Kaminsky
4 Elmira Free Academy 1976 1 4 126 Bob Hilfiger
4 Sherburne-Earlville 1976 1 4 145 Dean Campbell
4 Owego 1976 1 4 215 Mike Rotunda
4 Union-Endicott 1977 1 4 126 Steve Koob Jr.
4 Elmira Southside 1977 1 4 167 Tim Dean Sr.
4 Ithaca 1978 1 4 98 Dave Parisi Sr.
4 Tioga 1978 1 4 177 John Dougherty Sr.
4 Elmira Free Academy 1978 1 4 215 Dana Stermer Sr.
4 Newark Valley 1979 1 4 138 Chuck Komar Sr.
4 Seton Catholic 1980 1 4 250 Chris Mackin
4 Bainbridge-Guilford 1981 1 4 119 Tim Stafford Jr.
4 Elmira Southside 1981 1 4 250 Garrett Keith Jr.
4 Elmira Southside 1982 1 4 250 Garrett Keith Sr.
4 Windsor 1983 1 4 119 Brad Penrith Sr.
4 Oxford 1984 1 4 126 Jim Washington Sr.
4 Maine-Endwell 1984 1 4 155 Lee Cobb Sr.
4 Odessa-Montour 1985 1 4 98 Troy Monks So.
4 Waverly 1985 1 4 155 Russ Ellers Jr.
4 Walton 1985 1 4 250 David Fogarty Sr.
4 Horseheads 1986 1 4 138 Doug Roemer Jr.
4 Johnson City 1987 1 4 177 Steve Farr Jr.
4 Johnson City 1988 1 4 155 Chris Drimak Sr.
4 Vestal 1988 1 4 250 Ron Pickett Sr.
4 Waverly 1989 1 4 119 Doug Shaffer Jr.
4 Walton 1989 1 4 126 Brandon MacNaught Jr.
4 Union-Endicott 1990 1 4 91 Mike Merry So.
4 Waverly 1990 1 4 145 Phil McCarty Sr.
4 Susquehanna Valley 1992 1 4 126 Shawn Farley Jr.
4 Johnson City 1993 1 4 119 John Alexander Jr.
4 Watkins Glen 1993 1 4 145 Mike Elliott Sr.
4 Tioga 1993 1 4 167 Jamie Browne Sr.
4 Norwich 1993 1 4 177 Keith Evans Sr.
4 Union-Endicott 1994 1 4 105 Jim Materese So.
4 Union-Endicott 1994 1 4 112 Dylan Urban So.
4 Walton 1994 1 4 215 Jason Reynolds Sr.
4 Vestal 1995 1 4 215 Brad Tanton Jr.
4 Norwich 1996 1 4 177 Joe Downey Fr.
4 Union-Endicott 1997 1 4 103 David Blaine Jr.
4 Johnson City 1998 1 4 140 Joe Privitere Sr.
4 Tioga 1999 1 4 171 Andy Browne Jr.
4 Johnson City 2000 1 4 145 Matt Yonkoski Jr.
4 Newark Valley 2000 1 4 160 Curt Radcliffe Sr.
4 Vestal 2000 1 4 275 Craig Johnson Sr.
4 Tioga 2001 1 4 160 Bryon Fredenburg Sr.
4 Johnson City 2001 1 4 189 Jordan Glenn Sr.
4 Vestal 2004 1 4 152 Chris Musser Jr.
4 Horseheads 2004 1 4 215 Josh Johns Sr.
4 Tioga 2004 2 4 189 Daryl Labour
4 Spencer-Van Etten 2004 2 4 215 Kris Bennett
4 Vestal 2005 1 4 152 Chris Musser Sr.
4 Oxford 2005 1 4 160 Steve Loomis Jr.
4 Chenango Valley 2005 2 4 103 Scott Dayton Jr.
4 Waverly 2005 2 4 112 George Sindoni Fr.
4 Johnson City 2006 1 4 119 Leigh Tobias Jr.
4 Johnson City 2006 1 4 140 Ryan McCormick Sr.
4 Tioga 2006 2 4 130 Miles Keene Sr.
4 Lansing 2007 2 4 140 Jon Glennon Fr.
4 Windsor 2008 2 4 152 David Kohlbach Jr.
4 Bainbridge-Guilford/Afton 2008 2 4 160 Kris Stafford Sr.
4 Waverly 2008 2 4 189 Chris Nocchi Jr.
4 Johnson City 2009 1 4 112 Sean McCormick So.
4 Johnson City 2009 1 4 135 Josh Halladay Jr.
4 Lansing 2009 2 4 96 Corey Dake Fr.
4 Waverly 2009 2 4 135 Brett Sewalt Sr.
4 Chenango Forks 2010 1 4 96 Kyle Kelly Fr.
4 Lansing 2010 2 4 112 Corey Dake So.
4 Windsor 2010 2 4 119 Colton Perry Jr.
4 Windsor 2010 2 4 215 Noah Sibley Sr.
4 Delhi 2010 2 4 285 Marty Cole Sr.
4 Windsor 2011 2 4 125 Colton Perry Sr.
4 Greene 2011 2 4 215 Kyle Stanton Jr.
4 Corning 2012 1 4 106 Jimmy Overhiser Fr.
4 Sidney 2012 2 4 120 Scott Stafford Sr.
4 Windsor 2012 2 4 132 Jessy Williams Sr.
4 Greene 2012 2 4 152 Dan Dickman Jr.
4 Tioga 2012 2 4 220 Nick Talcott Sr.
4 Chenango Forks 2013 1 4 126 Jacob Green Sr.
4 Johnson City 2013 1 4 152 Zach Colgan Jr.
4 Greene 2013 2 4 160 Mike Beckwith Sr.
4 Ithaca 2014 1 4 126 Richie Burke Jr.
4 Newark Valley 2014 1 4 145 Trevor Hoffmeir Sr.
4 Newark Valley 2014 1 4 160 Derek Holcomb Sr.
4 Oxford 2014 2 4 160 Nik Hansen Sr.
4 Ithaca 2015 1 4 138 Richie Burke Sr.
4 Walton 2015 2 4 120 Logan Robinson Sr.
4 Watkins Glen 2015 2 4 126 Brandon Gould Jr.
4 Johnson City 2016 1 4 138 Isaiah Colgan Sr.
4 Whitney Point 2016 2 4 145 Nate Grubham Sr.
4 Marathon 2016 2 4 160 Shvunte Searcy Jr.
4 Horseheads 2018 1 4 120 Devin Woodworth Jr.
4 Walton/Delhi 2018 2 4 120 Caleb Robinson Jr.
4 Norwich 2018 2 4 182 Brennan Slater Sr.
4 Oneonta 2018 2 4 285 Leroy Williams Sr.
4 Horseheads 2019 1 4 132 Devin Woodworth Sr.
4 Tioga 2019 2 4 145 Austin Lamb Sr.
4 Tioga 2019 2 4 285 Steven Taylor Sr.
4 Tioga 2020 2 4 106 Caden Bellis 8th
4 Walton/Delaware Academy 2020 2 4 126 Cody Merwin Jr.
4 Waverly 2020 2 4 160 Ethan Stotler Sr.
4 Windsor 2020 2 4 182 Gabe Monroe So.
4 Norwich 2020 2 4 285 Tyler Rice Jr.
4 Unatego/Unadilla Valley 2022 2 4 110 Caleb Cole Fr
4 Windsor 2022 2 4 160 Mason McCombs So
4 Windsor 2022 2 4 172 Dominick Weaver So