Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
4 Ithaca 1963 1 3 95 Jake Benninger
4 Homer 1963 1 3 112 Dave Bush
4 Horseheads 1963 1 3 138 Dale Smith
4 Ithaca 1964 1 3 112 Jim Chester
4 Sidney 1964 1 3 145 Claude Shaw
4 Sidney 1964 1 3 154 Gerrie Stone
4 Dryden 1964 1 3 Unl Doug Smith
4 Sidney 1965 1 3 112 Wayne Terry
4 Groton 1965 1 3 127 Ray Senecal
4 Walton 1966 1 3 165 Dick Doig
4 Ithaca 1966 1 3 180 Paul Lang
4 Sidney 1967 1 3 103 Randy Payne
4 Oxford 1967 1 3 Hwt Jim Locke
4 Sidney 1968 1 3 127 Marvin George
4 Deposit/Hancock 1968 1 3 133 Dave Decker
4 Windsor 1968 1 3 154 Terry Paquette
4 Ithaca 1969 1 3 112 Tom McCarthy
4 Harpursville 1969 1 3 133 Doug Bryce
4 Owego 1969 1 3 138 Jerry McTamney
4 Elmira Free Academy 1970 1 3 98 Tom Wilson
4 Greene 1970 1 3 215 Dan Fendryk
4 Elmira Free Academy 1971 1 3 250 Steve Bartlett
4 Cortland 1972 1 3 119 Dick Meldrim
4 Chenango Forks 1972 1 3 155 Tim Jenks
4 Ithaca 1974 1 3 98 Mark Iacovelli
4 Binghamton North 1974 1 3 126 Kurt Kaminsky
4 Spencer-Van Etten 1975 1 3 98 Bob Eddy
4 Ithaca 1975 1 3 126 Kurt Kaminsky
4 Maine-Endwell 1975 1 3 155 Ed Hauptfleisch
4 Vestal 1977 1 3 112 Ken Wadsworth Jr.
4 Deposit/Hancock 1977 1 3 145 Stash Elinsky Sr.
4 Tioga 1978 1 3 119 Dan Keene Sr.
4 Ithaca 1978 1 3 138 Jeff Iacovelli Sr.
4 Elmira Southside 1978 1 3 167 Tim Dean Sr.
4 Elmira Notre Dame 1979 1 3 119 Scott Sheehan Sr.
4 Susquehanna Valley 1981 1 3 112 Scott Davis Sr.
4 Windsor 1982 1 3 112 Brad Penrith Jr.
4 Vestal 1982 1 3 119 Todd Samual Sr.
4 Unatego 1982 1 3 155 Don Peterson Jr.
4 Maine-Endwell 1983 1 3 112 Trevor Erney So.
4 Chenango Forks 1983 1 3 155 Bob Vredenburgh Sr.
4 Unatego 1983 1 3 250 Steve Hall Sr.
4 Union-Endicott 1984 1 3 105 Bret Penrith Sr.
4 Waverly 1984 1 3 112 Tom Martin Jr.
4 Union-Endicott 1984 1 3 250 Greg Geisenhof Sr.
4 Maine-Endwell 1985 1 3 126 Treavor Erney Sr.
4 Union Springs 1985 1 3 132 Jim Mosley Sr.
4 Unatego 1986 1 3 119 Burt Bullis Jr.
4 Elmira Notre Dame 1987 1 3 105 Daryl Page Jr.
4 Waverly 1987 1 3 167 Scott Schweiger Jr.
4 Sherburne-Earlville 1988 1 3 91 Corey Livingston Sr.
4 Sherburne-Earlville 1988 1 3 98 Jim Ogborn Sr.
4 Owego 1988 1 3 138 Mike Graves Sr.
4 Maine-Endwell 1990 1 3 105 Jason Chervak Jr.
4 Whitney Point 1990 1 3 126 Kent Maslin Sr.
4 Watkins Glen 1990 1 3 155 Matt Marciniak Jr.
4 Vestal 1990 1 3 215 Todd Schaffer Jr.
4 Maine-Endwell 1991 1 3 112 Jason Chervak Sr.
4 Johnson City 1991 1 3 119 Joe Toner Sr.
4 Johnson City 1991 1 3 138 Keith Smith Jr.
4 Vestal 1991 1 3 250 Todd Schaffer Sr.
4 Watkins Glen 1992 1 3 138 Mike Elliott Jr.
4 Norwich 1992 1 3 250 Dan Jennings Jr.
4 Elmira Southside 1993 1 3 91 Bob Roe Jr.
4 Whitney Point 1993 1 3 98 Eddie Maslin So.
4 Waverly 1993 1 3 126 Pat Kingston Sr.
4 Elmira Southside 1994 1 3 126 Jeff Reese Jr.
4 Greene 1994 1 3 167 Jack Harbold Sr.
4 Johnson City 1994 1 3 177 Todd Place Sr.
4 Bainbridge-Guilford/Afton 1995 1 3 98 Travis Granger So.
4 Union-Endicott 1996 1 3 126 Dylan Urban Sr.
4 Johnson City 1996 1 3 138 John Christopher Jr.
4 Vestal 1996 1 3 250 Brad Tanton Sr.
4 Maine-Endwell 1997 1 3 140 Lee Briggs Sr.
4 Johnson City 1997 1 3 145 John Christopher Sr.
4 Norwich 1997 1 3 171 Joe Downey So.
4 Vestal 1997 1 3 189 B.J. Titera Sr.
4 Oxford 1997 1 3 275 Craig Tefft Sr.
4 Greene 1998 1 3 215 Tim Braman Jr.
4 Corning 1998 1 3 275 Joe Haile Sr.
4 Ithaca 1999 1 3 130 Dave Leonardo Sr.
4 Oxford 2000 1 3 112 Nate Mumbulo So.
4 Whitney Point 2001 1 3 130 Chris Hand Fr.
4 Oxford 2002 1 3 96 J.P. O'Connor 8th
4 Bainbridge-Guilford/Afton 2002 1 3 119 Nate Mumbulo Sr.
4 Greene 2002 1 3 152 Sherwood Fendryk So.
4 Tioga 2003 1 3 125 Zach Franklin Jr.