Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
3 Rome Free Academy 1963 1 3 165 Frank Peraino
3 Cortland 1963 1 3 180 Dick Hartford
3 Cortland 1966 1 3 133 Ben Mastronardi
3 Oneonta 1966 1 3 Hwt Mike Sparaco
3 Frankfort-Schuyler 1967 1 3 120 Don Marrone
3 Baldwinsville 1967 1 3 127 Steve Morgan
3 Watertown 1968 1 3 Unl Keith Rose
3 Liverpool 1970 1 3 107 Bob Modeland
3 West Genesee 1970 1 3 155 Dave Crawford
3 Marcellus 1970 1 3 185 Ted Kinder
3 Fulton 1971 1 3 98 Jerry Jacobson
3 South Jefferson 1971 1 3 145 Dale Porter
3 Whitesboro 1971 1 3 167 Dave Remick
3 Baldwinsville 1972 1 3 98 Clay Scott
3 LaFargeville 1972 1 3 112 Randy Gillette
3 Cicero-North Syracuse 1972 1 3 126 Pat Greene
3 Fayetteville-Manlius 1973 1 3 105 Jim Kimple
3 Fulton 1973 1 3 112 Randy Gillette
3 Cicero-North Syracuse 1973 1 3 126 Pat Greene
3 Westhill 1973 1 3 167 Joe Davitt
3 Watertown 1975 1 3 112 Greg Ely
3 Baldwinsville 1975 1 3 119 George Medina
3 South Jefferson 1975 1 3 167 Bruce Porter
3 Fulton 1975 1 3 177 Van Watkins
3 Bishop Ludden 1976 1 3 112 John Elmer
3 Westhill 1976 1 3 215 Dave Hudson
3 East Syracuse-Minoa 1977 1 3 138 Andy Breidis Sr.
3 New Hartford 1978 1 3 132 Mike St. Amour Sr.
3 Beaver River 1978 1 3 215 Dick Meyer Sr.
3 East Syracuse-Minoa 1979 1 3 105 Joe Labbate Sr.
3 Fulton 1979 1 3 126 Mark Shortsleeve Jr.
3 South Jefferson 1979 1 3 138 Joe Ramus Sr.
3 North Syracuse 1979 1 3 167 Kurt Honis Sr.
3 Baldwinsville 1979 1 3 177 Mike Connors Jr.
3 North Syracuse 1980 1 3 119 Mike Catania
3 North Syracuse 1981 1 3 126 Mike Catania Sr.
3 Fulton 1983 1 3 145 Mike Narewski Sr.
3 Mexico 1984 1 3 119 Steve Bradish Jr.
3 Fulton 1984 1 3 132 Dave Angeleri Sr.
3 Fulton 1985 1 3 119 John Howard Jr.
3 Jordan-Elbridge 1986 1 3 112 Jeff Jayne Sr.
3 Fulton 1986 1 3 215 Randy Cotton Sr.
3 East Syracuse-Minoa 1987 1 3 132 Rick Grevelding Sr.
3 Canastota 1987 1 3 145 Tom Gleason Sr.
3 Canastota 1987 1 3 155 Mike New Sr.
3 Baldwinsville 1987 1 3 250 Art Bittel Sr.
3 Lowville 1988 1 3 155 Mike Aubel Sr.
3 Canastota 1988 1 3 250 David Palmer Sr.
3 South Jefferson 1990 1 3 132 Jeff LaFlamme Sr.
3 Indian River 1990 1 3 250 Jamee Call Jr.
3 New Hartford 1991 1 3 177 John Vitullo Sr.
3 Canastota 1992 1 3 91 Benjamin New Fr.
3 New Hartford 1992 1 3 119 Terry Showalter So.
3 Chittenango 1993 1 3 177 Rusty Dean Jr.
3 South Jefferson 1994 1 3 132 Rob Lawton Jr.
3 New Hartford 1995 1 3 112 David Caruso Sr.
3 Whitesboro 1995 1 3 167 Dan Marsch Sr.
3 Oneida 1996 1 3 91 Justin Lohr So.
3 Cicero-North Syracuse 1996 1 3 177 John Eschenfelder Sr.
3 South Jefferson 1997 1 3 152 Gary Cooper Sr.
3 Cicero-North Syracuse 1997 1 3 220 Lou Chamoun Sr.
3 Watertown 1998 1 3 112 Aaron Hludzenski So.
3 Baldwinsville 1998 1 3 145 Dan Horning Jr.
3 Mexico 1999 1 3 135 Joelon Williams Sr.
3 Watertown 2000 1 3 103 Joe Jewett So.
3 Indian River 2001 1 3 112 Joe Jewitt Jr.
3 Baldwinsville 2001 1 3 140 Chris Horning Jr.
3 Marcellus 2001 1 3 189 Pat Bennett Sr.
3 Baldwinsville 2002 1 3 103 Corey Farnham Sr.
3 Indian River 2002 1 3 125 Joe Jewett Sr.
3 Mexico 2002 1 3 275 Chris Cowen Jr.
3 Canastota 2003 1 3 103 Errol Scheid Jr.
3 Carthage 2003 1 3 189 Mike Hadley Sr.
3 Mexico 2003 1 3 275 Chris Cowen Sr.
3 Mexico 2005 1 3 140 Derrick Smith Sr.
3 West Genesee 2005 1 3 215 Jason Mowers Sr.
3 Mexico 2006 1 3 135 Ron Majerus So.
3 Whitesboro 2006 1 3 145 Matt DeMichiel Jr.
3 Mexico 2007 1 3 130 Kevin Smith Sr.
3 Whitesboro 2007 1 3 160 Matt DeMichiel Sr.
3 Corcoran 2010 1 3 160 Lamont Fleming Sr.
3 East Syracuse-Minoa 2010 1 3 171 Dustin Moss Sr.
3 Indian River 2011 1 3 285 Alex Tibbles Sr.
3 Indian River 2012 1 3 220 Derrek Dalton Sr.
3 New Hartford 2014 1 3 99 Kellan McKenna So.
3 Jamesville-Dewitt 2014 1 3 195 Ben Honis Sr.
3 Carthage 2014 1 3 285 Trevor Gibbons Sr.
3 Whitesboro 2015 1 3 220 Tyler Hudson Sr.
3 Jamesville-Dewitt 2016 1 3 99 Matt Griffin So.
3 Liverpool 2016 1 3 132 Audey Ashkar Sr.
3 Jamesville-Dewitt 2017 1 3 99 Myles Griffin 8th
3 Jamesville-Dewitt/CBA 2018 1 3 106 Matt Griffin Sr.
3 Jamesville-Dewitt/CBA 2018 1 3 126 Tyler Kellison Jr.
3 Fulton 2019 1 3 160 Camrin Galvin Jr.
3 Central Square 2020 1 3 145 Kole Mulhauser So.
3 Indian River 2022 1 3 132 Alex Booth Sr