Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
3 Mexico 1963 1 2 95 Don Hillick
3 Frankfort-Schuyler 1963 1 2 103 Ernie Sportello
3 Sherburne-Earlville 1963 1 2 127 Joe Gombers
3 Rome Free Academy 1963 1 2 Unl Tom Myslinski
3 Fulton 1964 1 2 165 Dawson Hayden
3 Canastota 1965 1 2 127 Richard New
3 Frankfort-Schuyler 1965 1 2 180 Joe Ferraro
3 Sherburne-Earlville 1966 1 2 145 Rich Koenig
3 Watertown 1966 1 2 165 Rick Schneider
3 Clayton 1968 1 2 180 Mike Ivy
3 Watertown 1969 1 2 250 Keith Rose
3 West Genesee 1970 1 2 115 Dan Monroe
3 Lowville 1970 1 2 137 Karl Swerdoski
3 Cortland 1970 1 2 165 Charles Wright
3 West Genesee 1971 1 2 112 Dan Hunt
3 Herkimer 1972 1 2 138 Tom Marriott
3 Fulton 1972 1 2 167 Greg Stevens
3 Baldwinsville 1973 1 2 98 George Medina
3 North Syracuse 1973 1 2 138 John Janiak
3 LaFayette 1975 1 2 98 Mike Carroll
3 Lowville 1975 1 2 215 John Tabolt
3 Jordan-Elbridge 1976 1 2 138 Mike Blair
3 West Genesee 1976 1 2 167 Mike Ponzo
3 CBA Syracuse 1977 1 2 91 Matt Coolican So.
3 Bishop Ludden 1977 1 2 112 John Elmer Sr.
3 New Hartford 1977 1 2 177 Charbal Karrat Jr.
3 CBA Syracuse 1978 1 2 98 Matt Coolican Jr.
3 East Syracuse-Minoa 1978 1 2 105 Joe Labbate Jr.
3 Fulton 1978 1 2 155 Steve Distin Jr.
3 Morrisville-Eaton 1979 1 2 119 Dale Petroff Sr.
3 Fulton 1980 1 2 126 Mark Shortsleeve
3 Baldwinsville 1980 1 2 138 John Pickard
3 Beaver River 1982 1 2 112 Mark Virkler Sr.
3 Baldwinsville 1983 1 2 119 Kevin Johnson Sr.
3 Lowville 1983 1 2 250 Randy Morrison Jr.
3 Baldwinsville 1984 1 2 91 Joe Loffredo Sr.
3 Beaver River 1984 1 2 138 Tom Becker Sr.
3 Jordan-Elbridge 1985 1 2 91 Brian Darling Jr.
3 Jordan-Elbridge 1986 1 2 132 Steve Blair Sr.
3 Baldwinsville 1986 1 2 250 Patrick Halpin Jr.
3 Madison 1987 1 2 91 Lenny Combs Jr.
3 Baldwinsville 1987 1 2 215 Pat Halpin Sr.
3 Madison 1988 1 2 98 Lenny Combs Sr.
3 Fulton 1988 1 2 105 Rick Pawlewicz Sr.
3 South Jefferson 1988 1 2 119 Paul Creighton Sr.
3 Watertown 1988 1 2 145 Seamus Lyman So.
3 Jordan-Elbridge 1988 1 2 167 Rory Thorpe Sr.
3 Tully 1989 1 2 91 Craig Conant Fr.
3 Mexico 1989 1 2 145 Don Duell Sr.
3 Watertown 1990 1 2 167 Seamus Lyman Sr.
3 Fowler 1991 1 2 91 Todd Rutecki Sr.
3 Baldwinsville 1991 1 2 112 Chris Cali Sr.
3 Beaver River 1991 1 2 119 Bryan Roggie Sr.
3 Beaver River 1992 1 2 98 Gary Wolff Jr.
3 Baldwinsville 1992 1 2 126 John DeMoors Sr.
3 New Hartford 1993 1 2 91 David Caruso So.
3 Vernon-Verona-Sherrill 1993 1 2 155 Todd Cutrie Sr.
3 Cooperstown 1994 1 2 155 Tom Murphy Sr.
3 Beaver River 1994 1 2 167 Gene Roggie Jr.
3 South Jefferson 1995 1 2 138 Robert Lawton Sr.
3 Vernon-Verona-Sherrill 1996 1 2 138 Stan Greene Sr.
3 Beaver River 1996 1 2 155 Chris Roggie Sr.
3 Watertown 1997 1 2 96 Aaron Hludzenski Fr.
3 Marcellus 1997 1 2 103 John Heffernan Jr.
3 Cooperstown 1997 1 2 119 Packy Burke Jr.
3 Camden 1997 1 2 130 Brice Kelly Jr.
3 Cicero-North Syracuse 1997 1 2 140 Jeff Holmes Sr.
3 Vernon-Verona-Sherrill 1997 1 2 145 Stan Greene Sr.
3 South Jefferson 1998 1 2 160 Gary Cooper Sr.
3 Ilion 1998 1 2 215 Brad Darrow Sr.
3 Baldwinsville 2000 1 2 130 Chris Horning So.
3 South Lewis 2000 1 2 145 Ben Morczek Sr.
3 Lowville 2001 1 2 130 Josh Herzig Jr.
3 Lowville 2002 1 2 135 Josh Herzig Sr.
3 Baldwinsville 2002 1 2 145 Chris Horning Sr.
3 Mexico 2003 1 2 96 Kevin Smith 8th
3 Mexico 2004 1 2 112 Kevin Smith Fr.
3 South Jefferson 2004 2 2 96 Justin Lister
3 Cooperstown 2004 2 2 215 Brendan Hill
3 Baldwinsville 2005 1 2 112 Shaun Farnham Sr.
3 Mexico 2005 1 2 119 Kevin Smith So.
3 Liverpool 2005 1 2 275 David Sanders Sr.
3 Watertown 2005 2 2 96 Kenneth Kampnich 8th
3 South Jefferson 2005 2 2 125 Justin Lister So.
3 Cooperstown 2005 2 2 215 Brendan Hill Sr.
3 Cato-Meridian 2005 2 2 275 Tim LaRose Sr.
3 Immaculate Heart Central 2006 2 2 103 Ken Kampnich Fr.
3 Mohawk 2006 2 2 119 Justin Seifried Sr.
3 Immaculate Heart Central 2006 2 2 140 Derek Brenon So.
3 Lowville 2006 2 2 275 Skylar Tuttle Sr.
3 Mexico 2007 1 2 145 Ron Majerus Jr.
3 South Jefferson 2007 2 2 145 Justin Lister Sr.
3 Watertown 2007 2 2 152 Derek Brenon Jr.
3 Frankfort-Schuyler 2007 2 2 215 Hank Penree Jr.
3 Fulton 2008 1 2 160 Matt Bogardus Sr.
3 Mexico 2008 1 2 171 Collin Toney Sr.
3 Vernon-Verona-Sherrill 2008 2 2 96 Dylan Kavanaugh Fr.
3 Phoenix 2008 2 2 103 Kyle Crisafulli So.
3 Immaculate Heart Central 2008 2 2 125 Brian Kampnich Jr.
3 Holland Patent 2008 2 2 189 Dan Fruscella Jr.
3 Phoenix 2009 2 2 112 Kyle Crisafulli Jr.
3 Phoenix 2010 2 2 119 Kyle Crisafulli Sr.
3 South Jefferson 2010 2 2 125 Sean Hanson Sr.
3 Cato-Meridian 2010 2 2 160 Nick Lalone Jr.
3 General Brown 2011 2 2 96 Ryan Snow Fr.
3 Sandy Creek 2011 2 2 140 Derek Pfluger Jr.
3 Carthage 2012 1 2 170 Shayne Brady Jr.
3 Canastota 2012 2 2 138 Anthony Finnocchiaro Sr.
3 Sandy Creek 2012 2 2 152 Derek Pfluger Sr.
3 Dolgeville 2013 2 2 106 Danny Fox So.
3 Phoenix 2013 2 2 152 Rowdy Prior Sr.
3 Adirondack 2014 2 2 113 Derek Spann So.
3 General Brown 2014 2 2 126 Ryan Snow Sr.
3 Central Valley Academy 2014 2 2 138 Laken Cook Sr.
3 General Brown 2014 2 2 152 Tyler Silverthorn Sr.
3 South Jefferson 2014 2 2 182 Daniel Smith Sr.
3 Vernon-Verona-Sherrill 2014 2 2 195 Lane Frost Sr.
3 Sandy Creek 2014 2 2 220 Jake Benedict Sr.
3 Adirondack 2015 2 2 120 Derek Spann Jr.
3 Camden 2015 2 2 145 Garrett Mitchell Sr.
3 Mexico 2015 2 2 170 Trevor Allard Sr.
3 Dolgeville 2015 2 2 182 Triston Engle Sr.
3 Dolgeville 2015 2 2 195 Kasey Foster Sr.
3 Herkimer-Saquoit Valley 2015 2 2 285 Dan Appley Sr.
3 New Hartford 2016 1 2 113 Kelan McKenna Sr.
3 Phoenix 2016 2 2 106 Cahal Donovan Fr.
3 Mexico 2016 2 2 113 Austin O`Reilly Sr.
3 Mexico 2016 2 2 120 Theo Powers Sr.
3 Adirondack 2016 2 2 132 Ryan O`Rourke Sr.
3 Central Valley Academy 2016 2 2 138 Tanner Cook Jr.
3 Phoenix 2016 2 2 145 Ross McFarland Fr.
3 Sandy Creek 2016 2 2 195 Joe Benedict So.
3 General Brown 2016 2 2 285 Jacob Beckwith Sr.
3 Central Valley Academy 2017 2 2 106 Jon Charles Jr.
3 Phoenix 2017 2 2 152 Ross McFarland So.
3 Canastota 2017 2 2 182 Doug Simmons Jr.
3 South Jefferson/Sandy Creek 2017 2 2 195 Joe Benedict Jr.
3 Camden 2018 2 2 99 Devin Coleman Sr.
3 Camden 2018 2 2 138 Riley Gerber Sr.
3 Central Valley Academy 2018 2 2 145 Hunter Shaut Jr.
3 Jamesville-Dewitt 2019 1 2 126 Tyler Kellison Sr.
3 Lowville 2019 2 2 113 Micah Roes Jr.
3 South Jefferson/Sandy Creek 2019 2 2 120 Matt Garland Sr.
3 Dolgeville/Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 2019 2 2 160 Jacob Null So.
3 Cooperstown 2020 2 2 120 Avery Leonard Jr.
3 Lowville 2020 2 2 126 Micah Roes Sr.
3 Mexico 2020 2 2 132 Dean Shambo Sr.
3 Canastota 2020 2 2 285 Mike Leibl Sr.
3 Central Valley Academy 2022 2 2 189 Ethan Randall Jr
3 General Brown 2022 2 2 285 Nick Rogers Sr