Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
3 Auburn 1963 1 1 154 Kurt Kuppinger
3 Sherburne-Earlville 1965 1 1 138 Rich Koenig
3 Frankfort-Schuyler 1966 1 1 180 Joe Ferraro
3 Frankfort-Schuyler 1967 1 1 145 Mike Spohn
3 Frankfort-Schuyler 1968 1 1 120 Don Marrone
3 Sherburne-Earlville 1969 1 1 145 Jerry Siefert
3 Skaneateles 1969 1 1 215 Bill McCauley
3 Baldwinsville 1970 1 1 123 Bob Medina
3 Cooperstown 1970 1 1 215 Mike Phillips
3 Watertown 1970 1 1 250 Keith Rose
3 Indian River 1971 1 1 138 Stu Gillette
3 Westhill 1971 1 1 177 Eric Bratt
3 West Genesee 1971 1 1 215 Jim Rosecrans
3 West Genesee 1972 1 1 119 Dan Hunt
3 Watertown 1972 1 1 145 Tom Capone
3 West Genesee 1973 1 1 119 Dan Hunt
3 Watertown 1973 1 1 145 Tom Capone
3 Fulton 1973 1 1 177 Greg Stevens
3 West Genesee 1974 1 1 119 Dan Hunt
3 Fulton 1974 1 1 126 Randy Gillette
3 Baldwinsville 1974 1 1 250 Dan Lang
3 Westhill 1977 1 1 126 Barry Barone Sr.
3 Baldwinsville 1977 1 1 132 Tom Pickard Sr.
3 Auburn 1977 1 1 250 Jim Dunster Sr.
3 Baldwinsville 1978 1 1 145 Tom Pickard Sr.
3 New Hartford 1978 1 1 177 Charbel Karrat Sr.
3 West Genesee 1978 1 1 250 Jim Sleeper Sr.
3 Watertown 1979 1 1 145 Pete Capone Jr.
3 New Hartford 1980 1 1 91 Brett Cook
3 Beaver River 1980 1 1 145 Mike Ramos
3 Watertown 1980 1 1 155 Pete Capone
3 Baldwinsville 1980 1 1 177 Mike Connors
3 New Hartford 1981 1 1 91 John Pauley So.
3 Oswego 1981 1 1 177 Jim Matteson Jr.
3 Canastota 1982 1 1 91 David Gleeson Jr.
3 Fulton 1982 1 1 126 Ron LaBeef Sr.
3 Fulton 1982 1 1 167 Lelan Rogers Sr.
3 Oswego 1982 1 1 177 Jim Matteson Sr.
3 Liverpool 1982 1 1 215 Tim Green Sr.
3 Oswego 1983 1 1 138 Brian Akley Sr.
3 Lowville 1984 1 1 250 Randy Morrison Sr.
3 Central Square 1985 1 1 250 George Korthas Sr.
3 Watertown 1989 1 1 155 Seamus Lyman Jr.
3 New Hartford 1989 1 1 215 Ron Vitullo Sr.
3 Baldwinsville 1990 1 1 177 Todd Webb Sr.
3 Fowler 1991 1 1 105 Mike Jamison Sr.
3 New Hartford 1991 1 1 132 Steve Caruso Sr.
3 Fowler 1991 1 1 138 Kareeb Howard Sr.
3 Canastota 1993 1 1 126 Terry Showalter Jr.
3 Richfield Springs 1993 1 1 138 Greg Shaw Sr.
3 Adirondack 1993 1 1 215 Jason Gleasman Sr.
3 New Hartford 1994 1 1 98 David Caruso Jr.
3 Canastota 1994 1 1 126 Terry Showalter Sr.
3 Vernon-Verona-Sherrill 1994 1 1 250 John LaGrange Sr.
3 Canastota 1995 1 1 126 Ben New Sr.
3 Fulton 1996 1 1 167 Mike Kitts Sr.
3 Morrisville-Eaton 1997 1 1 112 Jody Avery Sr.
3 New Hartford 1997 1 1 171 Dan Perry Jr.
3 Cooperstown 1998 1 1 130 Packy Burke Sr.
3 New Hartford 1998 1 1 171 Dan Perry Sr.
3 Baldwinsville 2004 1 1 103 Shawn Farnham Jr.
3 Lowville 2004 2 1 125 Taylor Malone
3 South Lewis 2005 2 1 103 Nick Kubinski So.
3 Phoenix 2005 2 1 119 Anwar Goeres Jr.
3 Morrisville-Eaton 2005 2 1 140 Paul LeBlanc Sr.
3 Beaver River 2006 2 1 135 Shane Roggie Sr.
3 General Brown 2006 2 1 145 Mike Kampnich Jr.
3 Cato-Meridian 2006 2 1 215 Jason Brown Sr.
3 Phoenix 2007 2 1 96 Kyle Crisafulli Fr.
3 General Brown 2007 2 1 145 Mike Kampnich Sr.
3 Adirondack 2007 2 1 189 Anthony Austin Sr.
3 Watertown 2008 1 1 135 Luke Bohn Sr.
3 Immaculate Heart Central 2008 2 1 145 Antonio Doldo Jr.
3 Immaculate Heart Central 2008 2 1 152 Derek Brenon Sr.
3 Morrisville-Eaton 2008 2 1 160 Ryan Leblanc Jr.
3 Frankfort-Schuyler 2008 2 1 215 Hank Penree Sr.
3 Morrisville-Eaton 2009 2 1 160 Ryan Leblanc Sr.
3 Sandy Creek 2010 2 1 135 Derek Pfluger So.
3 Phoenix 2011 2 1 119 Nick Tighe So.
3 Cato-Meridian 2011 2 1 189 Nick Lalone Sr.
3 Phoenix 2012 2 1 126 Nick Tighe Jr.
3 Phoenix 2012 2 1 145 Tyler Button Sr.
3 Canastota 2012 2 1 170 Zack Zupan Jr.
3 Carthage 2013 1 1 182 Shayne Brady Sr.
3 Adirondack 2013 2 1 99 Derek Spann Fr.
3 Phoenix 2013 2 1 138 Nick Tighe Sr.
3 Canastota 2013 2 1 182 Zack Zupan Sr.
3 Holland Patent 2014 2 1 145 Alex Herringshaw So.
3 Mexico 2014 2 1 160 Trevor Allard Jr.
3 Mexico 2015 2 1 113 Theo Powers Jr.
3 Mexico 2015 2 1 182 Jacob Woolson Sr.
3 Canastota 2015 2 1 220 Elijah Sampo Sr.
3 Central Valley Academy 2016 2 1 99 Jon Charles So.
3 Holland Patent 2016 2 1 145 Hunter Richard Jr.
3 Holland Patent 2016 2 1 170 Alex Herringshaw Sr.
3 Sherburne-Earlville 2016 2 1 195 Jack Buell Sr.
3 General Brown 2016 2 1 220 Ricardo Dawkins Sr.
3 Adirondack 2016 2 1 285 Andrew Tanner Jr.
3 South Jefferson/Sandy Creek 2017 2 1 113 Trey Laflamme Sr.
3 Central Valley Academy 2017 2 1 138 Hunter Shaut So.
3 Central Valley Academy 2017 2 1 145 Tanner Cook Sr.
3 Holland Patent/Saquoit Valley 2017 2 1 152 Hunter Richard Sr.
3 Central Valley Academy 2018 2 1 113 Marek Bush Fr.
3 Copenhagen 2018 2 1 152 Dempsey Carroll Jr.
3 Phoenix 2018 2 1 170 Ross McFarland Jr.
3 Chittenango 2018 2 1 182 Connor Fredericks Sr.
3 Canastota 2018 2 1 195 Doug Simmons Sr.
3 South Jefferson/Sandy Creek 2018 2 1 220 Joe Benedict Sr.
3 Central Valley Academy 2019 2 1 145 Hunter Shaut Sr.
3 Dolgeville 2020 2 1 160 Jacob Null Jr.
3 South Jefferson/Sandy Creek 2020 2 1 195 Tyler Mousaw Sr.
3 Central Square 2022 1 1 189 Kole Mulhauser Sr
3 New Hartford/Saquoit Valley 2022 1 1 285 Charlie Tibbitts Sr
3 Homer 2022 2 1 110 Talan Hubbard So
3 Homer 2022 2 1 215 Sam Sorenson Jr