Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
3 Beaver River 2004 2 3 112 Joe Widrick
3 Mohawk 2004 2 3 135 Chris Davis
3 Onondaga 2004 2 3 140 Don Cummings
3 Mohawk 2005 2 3 112 Justin Seifried Jr.
3 South Jefferson 2005 2 3 171 Darrick Smith Jr.
3 Beaver River 2006 2 3 130 Joe Widrick Jr.
3 Adirondack 2006 2 3 152 Mike Cole Sr.
3 Beaver River 2007 2 3 135 Joe Widrick Sr.
3 Watertown 2007 2 3 140 Tony Doldo So.
3 Morrisville-Eaton 2007 2 3 160 Ryan LeBlanc So.
3 Sandy Creek 2008 2 3 103 DJ Pfluger 8th
3 Phoenix 2008 2 3 135 Mark Crisafulli Jr.
3 Sandy Creek 2009 2 3 119 Derek Pfluger Fr.
3 South Jefferson 2009 2 3 125 Sean Hanson Jr.
3 Immaculate Heart Central 2009 2 3 140 Kenneth Kampnich Sr.
3 Phoenix 2009 2 3 145 Mark Crisafulli Sr.
3 Cato-Meridian 2009 2 3 285 Austin Lee Sr.
3 Sherburne-Earlville 2010 2 3 103 Tyi Franklin Sr.
3 Cato-Meridian 2010 2 3 119 Dom Giacolone Sr.
3 Phoenix 2010 2 3 152 Caleb Wallace Sr.
3 Holland Patent 2010 2 3 215 Matt Rees Sr.
3 Canastota 2011 2 3 130 Anthony Finocchiaro Jr.
3 Chittenango 2011 2 3 135 Wesley Blanding Jr.
3 Phoenix 2011 2 3 145 Tyler Button Jr.
3 General Brown 2012 2 3 106 Ryan Snow So.
3 Adirondack 2012 2 3 120 Pat Webster Sr.
3 Beaver River 2012 2 3 138 Isaiah Riccio Jr.
3 Port Byron 2012 2 3 145 Mitch Janes Sr.
3 Phoenix 2012 2 3 195 Austyn Hayes Sr.
3 Oneida 2013 2 3 160 Matt Fisher Sr.
3 Mexico 2014 2 3 106 Theo Powers So.
3 Holland Patent 2014 2 3 126 Hunter Richard Fr.
3 Dolgeville 2014 2 3 170 Triston Engle Jr.
3 Sherburne-Earlville 2014 2 3 220 Garrett Duvall Jr.
3 Oneida 2014 2 3 285 Tyler Havener Sr.
3 Mexico 2015 2 3 106 Austin O`Reilly Jr.
3 Onondaga-Tully 2015 2 3 132 Tyler Field Sr.
3 Canastota 2015 2 3 138 Nate Walker Sr.
3 Sherburne-Earlville 2015 2 3 195 Jack Buell Jr.
3 Phoenix 2015 2 3 220 Will Hilliard Jr.
3 Adirondack 2016 2 3 126 Derek Spann Sr.
3 South Jefferson 2016 2 3 145 Holden Pelton Sr.
3 South Jefferson/Sandy Creek 2017 2 3 106 Matt Garland So.
3 Central Valley Academy 2017 2 3 126 CJ Walz Sr.
3 Holland Patent/Saquoit Valley 2017 2 3 138 TJ Philpotts Jr.
3 Adirondack 2017 2 3 285 Andrew Tanner Sr.
3 Central Valley Academy 2018 2 3 99 Mason Bush Fr.
3 South Jefferson/Sandy Creek 2018 2 3 113 Matt Garland Jr.
3 Marcellus 2018 2 3 132 Cahal Donovan Jr.
3 New Hartford 2018 2 3 138 Ian McKenna Sr.
3 Holland Patent 2018 2 3 145 TJ Philpots Sr.
3 Onondaga/Tully 2018 2 3 285 Nate Briggs Sr.
3 Cooperstown-Milford 2019 2 3 106 Avery Leonard So.
3 Central Valley Academy 2019 2 3 113 Mason Bush So.
3 Central Valley Academy 2019 2 3 126 Marek Bush So.
3 Marcellus 2019 2 3 145 Cahal Donovan Sr.
3 Central Valley Academy 2020 2 3 132 Marek Bush Jr.
3 Copenhagen 2022 2 3 118 Chase Nevills So
3 Camden 2022 2 3 126 Trey Kimball Jr
3 Central Valley Academy 2022 2 3 138 Kace Cook Sr
3 Central Valley Academy 2022 2 3 145 Sixx Cook Jr
3 Holland Patent 2022 2 3 172 Jordan Koenig Jr