Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
11 Sachem North 2005 1 3 125 Chris Iorio Jr.
11 Riverhead 2005 1 3 130 Matt Scott Sr.
11 Brentwood 2006 1 3 103 Ricardo Gomez So.
11 Huntington 2007 1 3 96 Jose Vasquez Jr.
11 Rocky Point 2007 1 3 103 Brandon Escobar Jr.
11 Islip 2007 1 3 125 Tyler Mashkow Sr.
11 Islip 2007 1 3 140 Paul Vaeth Sr.
11 Islip 2007 1 3 275 Christian Wintons Sr.
11 Huntington 2008 1 3 96 Damon McQueen So.
11 John Glenn 2008 1 3 103 Nick Meinsen So.
11 Shoreham-Wading River 2008 1 3 112 Steven Keith Jr.
11 Brentwood 2008 1 3 119 Ricardo Gomez Sr.
11 Hauppauge 2008 1 3 130 Stephen Dutton So.
11 Walt Whitman 2008 1 3 140 Rob Troy Sr.
11 Shoreham-Wading River 2008 1 3 145 T.J. Neidhart Jr.
11 Kings Park 2009 1 3 96 Max Soria Jr.
11 Rocky Point 2009 1 3 145 Anthony Volpe Jr.
11 Kings Park 2010 1 3 103 Max Soria Sr.
11 John Glenn 2010 1 3 152 Nick Terdick Sr.
11 Ward Melville 2011 1 3 96 Nick Piccininni 8th
11 Connetquot 2011 1 3 112 Sean McCabe Jr.
11 John Glenn 2011 1 3 135 Ken Meinsen Sr.
11 John Glenn 2011 1 3 189 Joe Giaramita Sr.
11 Westhampton Beach 2012 1 3 99 Alex Tanzman Jr.
11 Sayville 2012 1 3 120 Matt Leshinger Jr.
11 Longwood 2012 1 3 170 Dylen Seybolt Sr.
11 Eastport-South Manor 2013 1 3 99 John Busiello Jr. Fr.
11 Eastport-South Manor 2013 1 3 120 Travis Passaro Jr.
11 Sachem North 2013 1 3 182 Gio Santiago Sr.
11 East Islip 2013 1 3 195 Chris Chambers Sr.
11 Huntington 2013 1 3 220 Nicholas Lupi Sr.
11 Walt Whitman 2014 1 3 113 Joe Calderone Sr.
11 Commack 2014 1 3 126 Mike D'Angelo Jr.
11 Islip 2014 1 3 132 Brad Wade Jr.
11 Deer Park 2015 1 3 106 Tommy Cox Jr.
11 Islip 2015 1 3 138 Brad Wade Sr.
11 John Glenn 2015 1 3 160 Brandon Aviles Sr.
11 Hauppauge 2015 1 3 170 Francisco Bisono Sr.
11 Rocky Point 2016 1 3 113 Anthony Cirillo Jr.
11 Eastport-South Manor 2016 1 3 145 John Busiello Jr. Sr.
11 Eastport-South Manor 2017 1 3 106 Zach Redding Fr.
11 Rocky Point 2017 1 3 113 Anthony Sciotto Jr.
11 Hauppauge 2017 1 3 126 Ben Tepperman Sr.
11 North Babylon 2017 1 3 145 Anthony Sobotker Jr.
11 Kings Park 2017 1 3 195 Sam Schuyler Sr.
11 Hauppauge 2018 1 3 99 Luke Smith So.
11 Rocky Point 2018 1 3 113 Logan Sciotto So.
11 Ward Melville 2018 1 3 132 Rafael Lievano Sr.
11 North Babylon 2018 1 3 170 David Miele-Estrella Sr.
11 Hauppauge 2019 1 3 113 Luke Smith Jr.
11 Eastport-South Manor 2019 1 3 126 Zach Redding Jr.
11 Rocky Point 2019 1 3 145 Kris Ketchum Sr.
11 Rocky Point 2019 1 3 170 Corey Connolly Sr.
11 Hauppauge 2020 1 3 99 Mikey Manta So.
11 Rocky Point 2020 1 3 138 Logan Sciotto Sr.
11 Islip 2020 1 3 160 Jack Spahn Jr.
11 Hauppauge 2020 1 3 170 Danny Mauriello Sr.
11 North Babylon 2020 1 3 220 Jayshon Hines Jr.
11 Brentwood 2022 1 3 110 Jason Kwaak Fr
11 Hauppauge 2022 1 3 145 Frank Volpe Jr