Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
1 Sleepy Hollow 1975 1 6 250 Nick Lester
1 Kingston 1979 1 6 105 Chuck Kennedy So.
1 Kingston 1980 1 6 105 Louis Hamer
1 White Plains 1980 1 6 132 Joe Scriber
1 Hendrick Hudson 1984 1 6 138 Michael Ford Sr.
1 White Plains 1984 1 6 250 Robert White Sr.
1 Newburgh 1985 1 6 119 Paul Weber Sr.
1 Sleepy Hollow 1985 1 6 250 Tyrone Palmer Sr.
1 Pearl River 1987 1 6 91 Michael Sullivan So.
1 Fox Lane 1987 1 6 112 Joseph Amuso Jr.
1 Pearl River 1987 1 6 119 Brad Batista Sr.
1 Mahopac 1987 1 6 155 Chris Oddo Sr.
1 Fox Lane 1988 1 6 119 Joe Amuso Sr.
1 Pearl River 1990 1 6 119 Phil Donnelly Fr.
1 Fox Lane 1990 1 6 177 Matt Whitton Sr.
1 John Jay East Fishkill 1991 1 6 105 Eric Amato So.
1 Carmel 1991 1 6 215 Josh Mastrangelo Jr.
1 Suffern 1993 1 6 98 Andy Matteotti So.
1 Harrison 1993 1 6 105 Frank Nocito Jr.
1 Nanuet 1993 1 6 112 Sean Conklin So.
1 Ossining 1993 1 6 250 Jermaine Fortson Jr.
1 Clarkstown South 1994 1 6 132 Russell Bley Sr.
1 Dover 1996 1 6 105 Jon Tompkins Jr.
1 Scarsdale 1996 1 6 155 Jose Moreira Sr.
1 Ossining 1996 1 6 250 Bill Denholm Sr.
1 Suffern 1998 1 6 130 Frank Pregiato Jr.
1 Sleepy Hollow 1999 1 6 96 Raul Ortiz Jr.
1 Mahopac 1999 1 6 112 Mike Fregosi So.
1 Arlington 1999 1 6 130 Pat Beckley Jr.
1 Sleepy Hollow 2000 1 6 96 Raul Ortiz Sr.
1 Nanuet 2000 1 6 135 Ryan Conklin Jr.
1 Suffern 2000 1 6 275 Bart Seaman Jr.
1 Woodlands 2002 1 6 189 Taury Seward Sr.
1 New Rochelle 2003 1 6 119 Eddie Ortiz Sr.
1 Mahopac 2004 1 6 112 Dave Colagiovanni So.
1 Roosevelt 2004 1 6 160 Freddy Valoy Sr.
1 Horace Greeley 2005 1 6 112 Greg Einfrank Jr.
1 Carmel 2005 1 6 125 Patrick McCabe Jr.
1 Suffern 2005 1 6 160 Bryan Gomez Jr.
1 Mahopac 2006 1 6 112 Dom Oddo So.
1 Suffern 2006 1 6 171 Brian Gomez Sr.
1 Fox Lane 2008 1 6 125 Joe Grippi Jr.
1 Nyack 2009 1 6 135 Udit Thakur Sr.
1 North Rockland 2010 1 6 96 Matt Caputo 8th
1 John Jay Cross River 2010 1 6 130 Henry Stauber Sr.
1 Suffern 2011 1 6 119 Nick Oliveto Sr.
1 Somers 2011 1 6 145 Rino Devita Sr.
1 New Rochelle 2012 1 6 99 Nick Barbaria So.
1 Somers 2012 1 6 220 Dom Devita Sr.
1 Fox Lane 2014 1 6 145 Ben Ettlinger Sr.
1 Yonkers 2015 1 6 99 Justin Lopez Jr.
1 North Rockland 2015 1 6 106 Anthony Sulla Jr.
1 Roy C Ketcham 2015 1 6 145 Danny Murphy Sr.
1 North Rockland 2016 1 6 113 Anthony Sulla Sr.
1 New Rochelle 2016 1 6 126 Jake Shore Sr.
1 New Rochelle 2016 1 6 152 Jordan Wallace Jr.
1 Yorktown 2017 1 6 106 Christopher Perry 8th
1 John Jay Cross River 2017 1 6 182 Evan Frank Sr.
1 John Jay Cross River 2019 1 6 126 Chris Cook Sr.
1 Port Chester 2020 1 6 126 Ivan Garcia Sr.
1 Arlington 2022 1 6 110 Dillon Arrick So
1 Arlington 2022 1 6 132 John Frustace Sr
1 Fox Lane 2022 1 6 152 Jake Hoffmann Sr
1 Mamaroneck 2022 1 6 189 John Mcgowan Sr