Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
117 Dale Dr
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
stevemeehan0809 @ gmail.com

 

  NYSPHSAA Wrestling Championship Placewinners

Section School Year Division Place Wgt Name Grade
1 Hendrick Hudson 1964 1 3 120 Rich Meyer
1 Mt. Vernon 1966 1 3 103 Alex Cunningham
1 Dobbs Ferry 1966 1 3 120 Steve Conner
1 Mt. Vernon 1967 1 3 112 Mario Criscione
1 Rye 1968 1 3 95 Tom Blank
1 Rye Neck 1969 1 3 120 Barry Casper
1 Horace Greeley 1969 1 3 127 Steve Greene
1 Westlake 1970 1 3 115 Steve Perrotta
1 Lakeland 1970 1 3 145 Jim Murphy
1 Hastings 1970 1 3 175 Ted Crawford
1 Mt. Vernon 1971 1 3 105 Darnell Mitchell
1 Lakeland 1971 1 3 112 Robert Labbate
1 Rye 1971 1 3 119 Doug Thomas
1 Mt. Vernon 1976 1 3 105 Billy Beard
1 Sleepy Hollow 1976 1 3 250 Angelo Tramontelli
1 Kingston 1977 1 3 119 Phil Brown Sr.
1 Westlake 1978 1 3 105 Robert Buscher Jr.
1 Lakeland 1980 1 3 126 Pat Hughes
1 Kingston 1981 1 3 119 Chuck Kennedy Sr.
1 Ossining 1981 1 3 138 Larry Colagiovanni Sr.
1 Fox Lane 1981 1 3 155 Tom Jobin Sr.
1 Ardsley 1984 1 3 145 Paul Radonski Sr.
1 Irvington 1984 1 3 215 Dan Macca Sr.
1 Fox Lane 1985 1 3 105 Stanley Greene Sr.
1 North Rockland 1985 1 3 112 Phil Consiglio Sr.
1 Tappan Zee 1989 1 3 155 Emilio Collins Jr.
1 Harrison 1992 1 3 98 Frank Nocito So.
1 Beacon 1992 1 3 177 Joe Valentin Sr.
1 Carmel 1992 1 3 215 Josh Mastrangelo Sr.
1 Harrison 1994 1 3 112 Frank Nocito Sr.
1 Suffern 1994 1 3 138 Wayne Davis Sr.
1 Suffern 1995 1 3 105 P.J. Bory Jr.
1 Clarkstown South 1995 1 3 177 Andre Rodzianko Sr.
1 Nyack 1996 1 3 98 Rubin Prophete Sr.
1 Suffern 1997 1 3 160 Khyl Farrison So.
1 Mahopac 1999 1 3 140 Joe Mazzurco So.
1 Roosevelt 2001 1 3 103 Casey Wong Sr.
1 Ossining 2001 1 3 171 Rex Harris Sr.
1 Suffern 2001 1 3 275 Bart Seaman Jr.
1 Fox Lane 2004 1 3 215 Max El-Hag Sr.
1 East Ramapo 2005 1 3 152 Jonny Bonilla-Bowman Sr.
1 Horace Greeley 2006 1 3 215 Burke St. John Sr.
1 Arlington 2007 1 3 215 Noel Clarke Sr.
1 Ossining 2008 1 3 160 James Brundage Jr.
1 Clarkstown North 2009 1 3 152 Steven Ramos Sr.
1 Somers 2010 1 3 112 Brian Realbuto So.
1 John Jay Cross River 2010 1 3 119 Billy Watterson Sr.
1 Fox Lane 2010 1 3 125 Steven Rodrigues Jr.
1 Beacon 2011 1 3 152 Vin Grella Sr.
1 Somers 2013 1 3 126 Dylan Realbuto Sr.
1 Yorktown 2013 1 3 152 Joe Mastro Sr.
1 North Rockland 2014 1 3 152 Blaise Benderoth Jr.
1 Brewster 2014 1 3 170 Gino Gioielli Sr.
1 Suffern 2015 1 3 195 Peter Pjetri Sr.
1 Yonkers 2016 1 3 106 Justin Lopez Sr.
1 Eastchester 2016 1 3 170 Nunzio Crowley Sr.
1 John Jay Cross River 2016 1 3 182 Evan Frank Jr.
1 New Rochelle 2017 1 3 170 Jordan Wallace Sr.
1 John Jay Cross River 2017 1 3 285 Benji Gecaj Sr.
1 Fox Lane 2018 1 3 195 Johnny Santos Sr.
1 Arlington 2020 1 3 152 Dennis Robin Sr.
1 Briarcliff/Byram Hills/Valhalla/Westlake 2020 1 3 182 Alex Behar Sr.
1 New Rochelle 2022 1 3 215 Steven Burrell Sr